Przejście na permakulturę

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Joela Samuela
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 1
Rejestracja: 09/09/16, 15:37

Przejście na permakulturę




przez Joela Samuela » 09/09/16, 15:48

Witam,
Wszystko, co zrobiłem, to klasyczne ogrodnictwo: orka, obornik w dużych ilościach, siew lub przesadzanie, codzienne podlewanie, okresowe pielenie, czasem środki owadobójcze, ...
Chciałbym przejść na permakulturę. Czy powinienem zaorać wszystko, aby zakopać gnojówkę, czy opuścić glebę i zacząć pokrywać ją sianem? A podlewanie nie będzie już tak konieczne? Moja gleba jest gliniana.
dziękuję
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79304
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11037

Re: Przejście na permakulturę




przez Christophe » 09/09/16, 16:10

Witaj tutaj!

Dobry pomysł! :)

Przejście do „Fenokultury” (wciąż szukamy dokładnego określenia, ale ten się podoba) nie wymaga orania ziemi (zwłaszcza nie powiedział Didier).
Przed ułożeniem siana wystarczy wykonać cięcie równo (co najmniej 20 cm)

W tym temacie znajdziesz wiele informacji od Didiera Rolnictwo / jak-start-a-garden-of-the-lazy-kroki-and-tips-t14895.html

Ja sam zaczynam technikę (odłożyłem siano w ostatnią sobotę), w linku powyżej są zdjęcia.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Przejście na permakulturę




przez Did67 » 09/09/16, 18:08

Potwierdzam:

1) Nie męcz się, gdy nic nie zostanie pochowane! Zajmą się tym żywe organizmy. Obornik nie jest toksyczny! Jest to nawet dobra poprawka ... Nawet jeśli siano, umieszczenie na powierzchni jest lepsze (dla ilości ekwiwalentu trawy na początku). Nawet jeśli ludziom trudno w to uwierzyć!

Robaki się tym zajmą ...

2) Rzeczywiście, przykryta gleba będzie wymagała mniejszego podlewania (patrz wcale; nadal nie podlewam w domu, z wyjątkiem kilku rzędów zasianych lub przesadzonych tuż przed falą upałów).

3) Gleby gliniaste to te z największą rezerwą wody i składników mineralnych… Są więc najbardziej „żyzne” (jeśli weźmiemy pod uwagę, że żyzność jest „potencjałem” produkcyjnym). O ile ich nie maltretujesz: to także najbardziej „skomplikowane” gleby (gdzie piaszczysta gleba jest łatwa i wybacza wszystkie błędy) ...

Na Youtube jest około trzech i pół godziny filmów, z kilkoma „uwagami”; w wewnętrznej wyszukiwarce YouTube wpisz „Potager du Laesseux”, a 3 filmów powinno pasować ...
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13692
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1515
Kontakt :

Re: Przejście na permakulturę




przez izentrop » 09/09/16, 18:17

Permakultura to przede wszystkim filozofia z odrobiną mitów i folkloru.
Pług !! ?? szczególnie niezadowolony ... Miał się śmiać :)
W rzeczywistości jest to to samo, co zrobiłeś, ale bez orki, bez pestycydów, bez kopalnych nawozów, bez paliw kopalnych.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Przejście na permakulturę




przez Did67 » 09/09/16, 18:23

W rzeczy samej. Pomyślałem, że w mojej odpowiedzi jest oczywiste, żebym nie grzebał! Żadnej pracy. Nawet grelinette !!! Nawet jeśli jest „najmniej gorszy”, moim zdaniem pozostaje szkodliwy!
0 x

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 283