Jak założyć „Lazy Potager” prostsze niż permakultura: kroki i porady

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79126
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10974

Jak założyć „Lazy Potager” prostsze niż permakultura: kroki i porady




przez Christophe » 18/08/16, 23:20

Właśnie skosiłem dużą część mojego ogrodu, który nie był koszony od lat (ups...), więc mam dużo „siana”. Chciałbym wypróbować technikę Did67 szczegółowo wyjaśnioną tutaj: Rolnictwo / ogrodnictwo-bardziej-niż-bio-en-siew-live-bez-zmęczenie t13846.html

Mam również płaski prostokąt o powierzchni około 50 m², skierowany na południe, który dobrze nadawałby się do przekształcenia w Potager du Paresseux, który w związku z tym chciałbym przetestować...

Więc moje pierwsze pytanie brzmi: jak "zagruntować" fabułę?

Czy konieczna jest pierwsza orka? (Myślę, że nie, ale wolę zapytać ponownie)
Jeśli nie, to ile należy skosić trawę przed włożeniem siana?

Ile cm minimum siana dodać na 1 rok, czyli na przynętę?

Czy jakość siana jest ważna?

Czy musi być bardzo suchy czy można użyć świeżych ścinków?

Na części pozostawionej „dziko” przez lata było też dużo traw nasiennych, pokrzyw i kwitnących ostów.
Jak to ogarnąć, żeby nie zanieczyszczało nowej działki?

Wreszcie, czy to właściwy czas (koniec lata), aby to zrobić?

Od jak dawna możemy siać?

A oto kilka pytań do nadchodzącego FAQ...

ps: odpowiedzi na to wszystko są chyba już w temacie did67, ale stał się on trochę zbyt kompletny dla "nowych leniwych ludzi" : Chichot: Rolnictwo / ogrodnictwo-bardziej-niż-bio-en-siew-live-bez-zmęczenie t13846.html
2 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79126
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10974

Re: Jak założyć leniwy ogród warzywny: kroki i wskazówki




przez Christophe » 19/08/16, 13:46

Oto działka "warzywna" o której mowa, zrobiłem 3 andy z siana, które pochodziło tylko z tej działki...

potager1.jpg

potager2.jpg

potager3.jpg


Jeśli to może pomóc odpowiedzieć na moje pytania powyżej. Dziękuję Didier!
Nie jestem pewien, czy wykorzystuję ten kawałek ziemi w 100%, zobaczymy po odpowiedziach Didiera...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Jak założyć leniwy ogród warzywny: kroki i wskazówki




przez Did67 » 19/08/16, 16:53

Potager du Paresseux: FAQ 1.0 - Jak i kiedy zacząć?

Tak, myślę, że warto ponownie rozpocząć wątek "praktyczno-praktyczny". Więc „jak to zrobić?”.

1) Czy konieczna jest pierwsza orka?

NIE. Pierwsza orka zaczynałaby się bardzo źle: zaczynając od masakry robaków, kiedy chcesz je wychować, nadać im formę i sprawić, by pracowały!

To wywróci mikroorganizmy do góry nogami...

A to byłoby „pracować na darmo”, skoro ziemia się rozluźnia.

Jeśli chcesz spalić kalorie, polecam zamiast tego robić drewno!

2) Jeśli nie, to ile należy skosić trawę przed włożeniem siana?

Kosiłem blisko: w rzeczywistości mijam moją kosiarką samojezdną (tak, czasami przesuwam „najmniejszy wysiłek” trochę dalej). Ale po skoszeniu też idzie...

3) Ile cm siana należy dodać na rok 1ere, tj. Podkład?

Nie ma różnicy: trzeba włożyć wystarczająco dużo, aby "udusić", jak mówimy w języku potocznym. W rzeczywistości pozbawiamy światła. I to musi „utrzymywać się” w wystarczającej warstwie, aż do zbioru pierwszego sadzonego warzywa. A więc około 6 miesięcy. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​około 20 cali „niezbyt wentylowanych”, po prostu rozwinięte z rolki, załatwia sprawę.

Nie kładź też za dużo, w przeciwnym razie będziemy zawracać sobie głowę sianiem. A powietrze będzie miało coraz większe trudności z przejściem, gdy będzie wilgotne. Więc ryzyko beztlenowca. Zawsze pamiętaj, że wszystkie „dobre” procesy rozkładu to utlenianie C i H materii organicznej, a więc tlenowe. W anaerobiozie zmierzamy w kierunku metanizacji!

4) Czy jakość siana ma znaczenie?

To nie ma większego znaczenia. Całkowicie możliwy jest recykling „starego siana”, które nie jest już zbyt apetyczne dla zwierząt. Albo siano, które nabrało wody i nie ma już żadnej wartości jako pasza...

Z drugiej strony nie bierz „odzysku” (drugie cięcie). Trawa jest zbyt miękka. Za mało celulozy. Grozi to zagęszczeniem i uformowaniem „jak tektura”… Poszlibyśmy w kierunku beztlenowca.

Więc jeśli masz wybór: raczej "stare" siano, w sensie trawy skoszonej raczej za późno (co jest mniej dobrą paszą).

5) Czy musi być bardzo suche, czy można użyć świeżej trawy?

Musi być celulozowy. Wycinki nie są odpowiednie. Fermentują, co jest zupełnie inną rzeczą: żywe działanie bakterii, z szybkim ogrzewaniem, prowadzącym do upłynnienia. Tylko bakterie namnażają się w takim tempie (jedna podziałka co 15 minut jest wybuchowa). Zbyt szybko się też psują. Wykorzystamy je raczej jako nawóz organiczny niż...

Ale można użyć „starych ziół”, celulozowych, bez przechodzenia przez fazę suszenia…

Suszenie to tylko konserwacja.

6) Było też dużo traw nasiennych, pokrzyw i kwitnących ostów w części pozostawionej „dziko” przez lata. Jak to ogarnąć, żeby nie zanieczyszczało nowej działki?


Działka jest skażona! Za późno na zadawanie takich pytań. Nawet jeśli obecne nasiona nie wykiełkują, przy braku światła wszystko, co musisz zrobić, to „zgrillować” obecną pokrywę, aby zobaczyć, jak twoje pustkowie „eksploduje” tymi wszystkimi chwastami!

Więc dodanie nasion siana prawie nie zmienia sytuacji. Daj spokój, to trochę dodaje! Ale ponieważ jest ich już dużo, to nie jest "prawdziwy" problem... "Ogromnie" i "ogromnie i trochę więcej", to kif-kif!

Stała i gruba osłona, utrzymana w ciągłości, będzie „blokowała” kiełkowanie.

Pozostają już „byliny”: pokrzywy, powój, jeżyny, babki lancetowate i… mlecze! [cytowane jako przykłady; każda łąka, każde nieużytki mają swój własny skład florystyczny, zależny od klimatu, gleby, naświetlenia, tego co było przedtem...]. Byliny to rośliny, które przeżywają z roku na rok. Większość ma podziemne narządy rezerwowe, które pozwalają im wznowić pracę po zimie: kłącza, mięsiste korzenie... Tak uzbrojone w ten sposób „przebijają” siano. Mniszek lekarski, który jemy to nic innego! Więc tam będzie trzeba, pierwszy rok, dość regularnie przechodzić i... odrywać z organem rezerwowym. Będzie to coraz łatwiejsze, gdy gleba sama się rozluźni. W pierwszym sezonie bardzo szybko się cofa. Tylko nie zniechęcaj się na początku. Albo uwierz, że to nie działa!

Pokrzywę na przykład trzeba założyć w rękawiczkach i delikatnie pociągnąć, żeby "odzyskać" kłącza, które są jak sznureczki... W pierwszym roku czasem się łamie. Drugi rok, to przyjdzie bardzo ogólnie...

A później, o ile jest przykryta, pozostanie „naturalnie dość czysta”: brak podnoszenia pierścienia (w przeciwieństwie do tego, co dzieje się, gdy motyka, łopata itp.: zawsze „wysiewasz” nasiona; jeśli nie dotkniesz ziemi, pierwsze 3 cm oczyszczą się same; poza tym już nie kiełkuje).

Trawy („zioła”), choć wieloletnie, przeżywają dzięki pniu. Ten, "dusimy" go sianem. Tak więc trawa znika w pierwszym roku.

Wyjątkiem, bo potrzebny jest powój. Żadna forma ogrodnictwa, nawet Roundup, nie ma rozwiązania. Inne niż to, które polecam: bezlitosne wyrywanie z korzeniami, nie dopuszczając do rozwoju, w celu wyczerpania kłącza. W 2 lub ....3 lata bezbłędnej pracy!

6) Wreszcie, czy to właściwy czas (koniec lata), aby to zrobić?

Nie.

Właściwym okresem jest zwykle moment, gdy organizmy w glebie nieco się uspokoiły, a trawa przestała rosnąć.

Jeśli organizmy są nadal aktywne, siano szybko zamoczone ulegnie rozkładowi. Spowoduje to uwolnienie składników odżywczych, z których niektóre są wypłukiwane. Szkoda byłoby „ładować” obrusy.

Kiedy trawa jeszcze rośnie, ma mnóstwo energii i udaje jej się podnieść siano, przebić je. Zimą nic z tego. Zimą wegetuje, a tam jest przyduszony jak nic. Gnije (a więc rozkłada się) bardzo szybko.

Dla mnie jest to drugi tydzień listopada. W domu w Ardenach wolałbym umieścić to na przełomie października i listopada?

7) Od jak dawna możemy siać?

W pierwszym roku polecam sadzenie (sadzonki w małych doniczkach). Otwieramy bardzo mały otwór. Rośliny wyprzedzają i zamykają przestrzeń powietrzną... Ułatwia to czyszczenie (byliny!).

Można to zrobić od razu. Ale hej, przed zimą nie czas.

Potem czasami na wiosnę (marzec - kwiecień) przekształcam naturalne łąki (dość "czyste"; nie nieużytki). Tam sadzę bezpośrednio.

W przeciwnym razie na rabatach traktowanych jesienią już siałem bez problemów na wiosnę...
5 x
Avatar de l'utilisateur
Julienmos
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1265
Rejestracja: 02/07/16, 22:18
Lokalizacja: Królowa woda
x 260

Re: Jak założyć leniwy ogród warzywny: kroki i wskazówki




przez Julienmos » 19/08/16, 17:09

czy możemy zadawać pytania tutaj, czy to tylko FAQ?

(p, że mam 1 lub 2 małe pytania w porównaniu do postu powyżej...)
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79126
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10974

Re: Jak założyć leniwy ogród warzywny: kroki i wskazówki




przez Christophe » 19/08/16, 17:30

Dziękuję didier za tę szczegółową odpowiedź!

Julienmos napisał:czy możemy zadawać pytania tutaj, czy to tylko FAQ?


Tak, pytania, ale tylko w sprawie założenia (to, co nazywam więc powyżej gruntowania) leniwego ogródka warzywnego!

Oczywiście niektóre pytania/odpowiedzi będą zawarte w FAQ...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Julienmos
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1265
Rejestracja: 02/07/16, 22:18
Lokalizacja: Królowa woda
x 260

Re: Jak założyć leniwy ogród warzywny: kroki i wskazówki




przez Julienmos » 19/08/16, 17:48

to tylko szczegół... Did napisał o sianie:

„Nie powinieneś też dawać za dużo, w przeciwnym razie będziemy trudzić się sianiem. I powietrze będzie miało coraz większe trudności z przejściem, gdy będzie wilgotne. Więc ryzyko beztlenowca. Zawsze pamiętaj, że wszystkie „dobre” procesy rozkładu to utlenianie C i H materii organicznej, a więc tlenowe. W przypadku beztlenowców zmierzamy w kierunku trawienia beztlenowego!”


a co z grubą warstwą BRF? rozdrobnione drewno przepuszcza jeszcze mniej powietrza niż siano, prawda?

tam na dole może być długo mokro i zimno, wiosną... zwłaszcza w przypadku gleby gliniastej.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79126
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10974

Re: Jak założyć leniwy ogród warzywny: kroki i wskazówki




przez Christophe » 19/08/16, 18:38

Did67 napisał:5) Czy musi być bardzo suche, czy można użyć świeżej trawy?

Musi być celulozowy. Wycinki nie są odpowiednie. Fermentują, co jest zupełnie inną rzeczą: żywe działanie bakterii, z szybkim ogrzewaniem, prowadzącym do upłynnienia. Tylko bakterie namnażają się w takim tempie (jedna podziałka co 15 minut jest wybuchowa). Zbyt szybko się też psują. Wykorzystamy je raczej jako nawóz organiczny niż...

Ale można użyć „starych ziół”, celulozowych, bez przechodzenia przez fazę suszenia…


Więc jeśli dobrze rozumiem nie należy używać odpadów do koszenia "drobnej trawy" a więc trawy typu (kiedy jest utrzymywana lol).

Aby trochę zobrazować mój "przypadek", oto zapas "siana", który posiadam (odwrotna strona, nie ścinana od lat: jest to siano "zanieczyszczone" trawami i innymi ostami...). Działka trafiła wczoraj do żyroskopu Orec (fajna maszyna!!):

siano1.jpg

siano2.jpg


(zdjęcia zrobione w tej chwili, światło nie jest dobre, prawdziwy kolor jest bliższy drugiemu zdjęciu)

I zdjęcie dla zobrazowania różnicy między odpadami z koszenia trawnika (po 24 godzinach jeszcze zielonymi) a wyższą trawą (już "żółto-szarą"):

siano3.jpg


Zrozumiałem, że to brak powietrza z skoszonych odpadów nie pozwala na wykorzystanie resztek trawy, ale mieszanka siana z trawą powinna przepuszczać dużo powietrza...

Czy można mieszać 2 do gruntowania? W jakiej proporcji? 1/2? 1/3?

Mógłbym użyć tego „początkowego” ogrodu warzywnego do eksperymentów… jak 100% siana, 1/3 trawy i 1/2 pasa? I zobacz, co będzie za kilka miesięcy?

Pytanie dodatkowe: w jednym z twoich ostatnich filmów powiedziałeś, że zostawiłeś pasy trawy dla niektórych gatunków zwierząt, jaką szerokość siana polecacie między 2 pasami trawy?
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79126
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10974

Re: Jak założyć leniwy ogród warzywny: kroki i wskazówki




przez Christophe » 19/08/16, 19:04

Cienkie aspekt, o którym nie pomyślałem: mój przyszły leniwy ogródek warzywny jest bezpośrednio wystawiony na dominujący wiatr (zachodni na całej szerokości), a ponieważ może wiać całkiem sporo, nie będzie to problemem, o ile siano nie zostanie wystarczająco ubite (wtedy pierwsze kilka miesięcy)?

Rozwiązanie? Położyć balast jak karton i trochę kamieni? Obawy: może zabraknąć powietrza? A może zostawiam (małe) pasma w powietrzu?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Jak założyć leniwy ogród warzywny: kroki i wskazówki




przez Did67 » 20/08/16, 09:55

Julienmos napisał:czy możemy zadawać pytania tutaj, czy to tylko FAQ?




Dla mnie tak.

Zdaję sobie sprawę, że poza garstką odważnych nikt nie czyta „wielkiej nici”. Często dostaję pytania, na które już udzielono odpowiedzi. Obecnie są osoby przechodzące z Youtube'a na ekonologię, śledzące moje filmy i vice versa.

Więc myślę, że musimy uporządkować ten bałagan.

Użyłem FAQ tak, jak używa się rozdziałów w książce...

Tu 1.0 itd., będzie dotyczyć instalacji ogródka warzywnego...

Inni powinni przyjść: 2.0 jak siać; 3.0: jak sadzić itp.
2 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Jak założyć leniwy ogród warzywny: kroki i wskazówki




przez Did67 » 20/08/16, 09:56

Wiele pytań !

Nawiasem mówiąc, nie zadawałem sobie tego pytania! To nie znaczy, że nie mam odpowiedzi!!!

Tam pogoda jest szara i jeszcze nie pada. Tak szybko na zewnątrz po jakieś przeszczepy lub jakieś sadzonki...
1 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : LudoThePotagiste i goście 269