O. De Schutter, globalny model rolnictwa dobiegł końca!

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79326
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11044

O. De Schutter, globalny model rolnictwa dobiegł końca!




przez Christophe » 29/04/14, 15:47

Wywiad dnia przeprowadzony przez następcę Jeana Zieglera: https://www.econologie.com/forums/destructio ... 12239.html

Olivier De Schutter: „Nasz globalny model rolnictwa dobiega końca”

Kryzys cen żywności, debaty na temat agropaliw lub „zawłaszczania ziemi”, cętkowany foliowy pojedynek z Pascalem Lamy, dyrektorem generalnym Światowej Organizacji Handlu (WTO) do 2013 r.: sześć lat, które belgijski prawnik Olivier De Schutter sprawował w United Specjalny Sprawozdawca Narodów Zjednoczonych ds. Prawa do Żywności miał mnóstwo pracy. Ponieważ jego mandat wygasa w środę 30 kwietnia, a w ciągu kilku tygodni powinien go zastąpić turecki Hilal Elver, potwierdza, że model rolno-przemysłowy jest przestarzały i że rozwiązanie obecnych wyzwań związanych z żywnością nie przyjdzie od państw, ale od obywateli.

(...)


http://www.lemonde.fr/planete/article/2 ... _3244.html
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79326
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11044




przez Christophe » 29/04/14, 15:53

Wniosek podsumowuje wszystko...

Czego nauczyłeś się przez sześć lat sprawowania urzędu?

Wierzyłem we wszechmoc państwa, dziś wierzę we wszechmoc demokracji. Nie wierzę już w bierne czekanie, aż rządy zaczną działać samodzielnie. Jest zbyt wiele blokad; wywierana na nich presja, aż nazbyt realna; i zbyt potężni aktorzy stojący na drodze zmian.

Wierzę, że transformacja systemów żywnościowych nastąpi w oparciu o inicjatywy lokalne. Gdziekolwiek na świecie pójdę, widzę obywateli zmęczonych byciem postrzeganymi jako konsumenci lub wyborcy i chcących być prawdziwymi agentami zmian, starając się wynaleźć bardziej odpowiedzialne sposoby produkcji i konsumpcji.

Moje ostatnie przesłanie do rządów dotyczy potrzeby demokratyzacji systemów żywnościowych. Oznacza to, że muszą przyznać, że nie znają wszystkich rozwiązań i że obywatelom należy zapewnić duże miejsce w procesie decyzyjnym. Dziś bardziej wierzę w transformację wymuszoną inicjatywami oddolnymi niż regulacjami narzuconymi odgórnie.


https://www.econologie.com/agriculture-m ... -4453.html
0 x
paysan.bio
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 333
Rejestracja: 07/03/17, 08:50
x 197

Re: O. De Schutter, globalny model rolnictwa dobiegł końca!




przez paysan.bio » 30/04/17, 09:55

Wszędzie widzę wykładającego Oliviera de SCHUTTERA.
Uważam, że musimy uważać na elity, które twierdzą, że zawłaszczanie ziemi to szansa dla biednych.
zamiast walczyć z oszustwem polegającym na kradzieży ziemi, wspieramy je.
czy będąc w stanie tak myśleć w danym momencie, można się nawadniać jako teoretyk rolnictwa przyszłości?

ONZ chce kontrolować pęd na grunty rolne,

Świat, 15
Jean-Pierre Stroobants (wraz z Antoine Le Bozec), korespondent w Brukseli

Olivier De Schutter, specjalny sprawozdawca Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. prawa do żywności, jest zaniepokojony szybką ekspansją wykupu i dzierżawy gruntów rolnych w krajach rozwijających się przez bogate państwa i fundusze inwestycyjne.

Ta praktyka zawłaszczania ziemi nasiliła się w następstwie kryzysu żywnościowego w 2008 roku.
Pan De Schutter uważa, że ​​kwestia ta powinna znaleźć się w porządku obrad dyskusji na temat rolnictwa podczas G8, lipcowego szczytu ośmiu najbardziej uprzemysłowionych krajów.

Promuje jedenaście zasad związanych z prawami człowieka, które jego zdaniem powinny stanowić podstawę przyszłych umów, a także wielostronnego podejścia, aby uniknąć zagrożeń ciążących na lokalnej ludności.

Według szacunków, w ciągu ostatnich trzech lat przedmiotem transakcji było od 15 do 20 mln hektarów (ha) – odpowiednik francuskich gruntów ornych – głównie w Afryce.
Mówi się, że Chiny kupiły 2,8 miliona ha w Demokratycznej Republice Konga, aby zagospodarować największą na świecie eksploatację oleju palmowego.
Korea Południowa, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Egipt nabyły łącznie ponad 1,5 mln ha w Sudanie. Arabia Saudyjska chciałaby wydzierżawić pół miliona ha w Tanzanii.

Eksperci szacują, że do 2030 r. trzeba będzie znaleźć 120 mln ha dodatkowych gruntów rolnych, aby zaspokoić popyt na produkty spożywcze.„Te inwestycje mogą stanowić szansę na rozwój, stworzyć infrastrukturę i miejsca pracy, umożliwić rolnikom dostęp do technologii i kredytów, zauważa pan De Schutter.
Mogą one również mieć bardzo negatywne konsekwencje i zagrażać zarówno prawu do żywności, jak i innym prawom zainteresowanych ludności.

Bez wynegocjowanych zasad rolnicy są i będą eksmitowani oraz pozbawieni dostępu do zasobów niezbędnych do ich przetrwania.

Paradoks, zauważył Specjalny Przedstawiciel, polega na tym, że wśród osób najbardziej narażonych na ryzyko związane z żywnością znajduje się 500 milionów mężczyzn i kobiet, od których w dużej mierze zależy przyszłość planety: są to pracownicy najemni w sektorze rolnym. „Zapewnienie im odpowiedniej ochrony byłoby poważnym wkładem” – stwierdził.
Pan De Schutter wzywa także do łączenia inwestycji z pracochłonnymi projektami, które zapewnią zatrudnienie i dochody lokalnym grupom. Powinni ponadto postrzegać siebie jako rezerwujących część zbiorów w celu sprzedaży na lokalnych rynkach. Specjalny Przedstawiciel wzywa także do przestrzegania wszędzie zasad zrównoważonego rozwoju i podejścia agroekologicznego.
Konkluduje, że jedynie podejście wielostronne pozwoli uniknąć konkurencji między biednymi krajami pragnącymi przyciągnąć kapitał.


http://abonnes.lemonde.fr/planete/artic ... _3244.html
2 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: O. De Schutter, globalny model rolnictwa dobiegł końca!




przez Did67 » 30/04/17, 16:46

Daleki jestem od porównywania się z O. de Schutterem.

Wolę jednak mówić o tym, co wiem.

Przez wiele lat mojego życia zawodowego wybierałem „entryizm”. To znaczy wybór brudzenia sobie rąk różnymi „rzeczami”…

Dla kogoś, kto chce być uczciwym człowiekiem, nie zawsze jest to łatwe. Nieuchronnie docieramy do granic systemu. „Pielęgnaujemy gumkę”, której nie wiemy, gdzie pęknie…

Nawet gdy próbujesz myśleć, „środowisko pojęciowe” działa na ciebie. Uważam, że bycie w „rzeczy” i niepoddawanie się temu wpływowi jest iluzoryczne.

Nadal czułem, że lepiej jest zajmować się dużymi rzeczami, aby je „udoskonalać”, skoro one istnieją. Zamiast ustąpić miejsca „idiotom”...

Rozumiem jednak, że można to krytykować.

Dziś widzę, jakie szczęście daje możliwość swobodnego wyrażania siebie i robienia tego, co się chce. Ale mam też świadomość, że nagle wpływ, jaki mamy, nie jest mierzalny [5 subskrybentów, które mam na Youtube, nie zmieni świata ogrodnictwa! To z Botanic, Jardiną, Geolią itp. musiałbym połączyć siły, aby zważyć...].
0 x
paysan.bio
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 333
Rejestracja: 07/03/17, 08:50
x 197

Re: O. De Schutter, globalny model rolnictwa dobiegł końca!




przez paysan.bio » 30/04/17, 18:26

denerwuje mnie to, że ludzie tacy jak O. de SCHUTTER nie mają pojęcia o technikach agronomicznych, które należy wdrożyć, aby nadać rolnictwu nowe znaczenie.
uważają, że obecny model się nie sprawdza, ale poza określeniem głównych kierunków nie ma nic konkretnego.
nie ma nic konkretnego, czy młodzi ludzie opowiadaliby się za nowym, skutecznym modelem gospodarczym.
poza ustnikiem hellouin niewiele jest konkretnych informacji na temat tego nowego modelu.

poza dotacją drogich biobio przemysłowych będzie działać tylko przez jakiś czas.

Didier,
celem nie jest narzekanie na każdego, kto wejdzie do systemu,
celem jest przypomnienie, że decyzje muszą być podejmowane w porozumieniu z zainteresowanymi osobami, a nie tylko między osobami, które uważają się za ekspertów, ale które nie będą musiały ponosić konsekwencji złych decyzji.
Uważam, że robią wszystko dokładnie, żeby nie ubrudzić sobie rąk, nie zmęczyć się dochodzeniem do sedna sprawy.

Jeśli chodzi o fenokulturę, widzieliście już przybycie dziennikarzy, prędzej czy później skontaktują się z wami sieci handlowe.
czy dzięki ich wpływom zrobi postęp? Wątpię, bo nie ma zbyt wiele do sprzedania. wyjdzie to po prostu na dobre dla ich wizerunku.

to nie liczba abonentów uważam za rewolucyjną, ale DZIELENIE SIĘ informacjami.
faktem jest, że ludzie zaczynają nawet wtedy, gdy powiedziano im, że czasami mogą spotkać ich przykre niespodzianki...

często ostrzegacie, że tego modelu nie da się przenieść na rolników, a ja uważam, że jest odwrotnie.
nie można go przenieść bezpośrednio do techniki, której używasz, ale zasada jest dobra.
prawdziwym problemem jest nadal niedopuszczenie do uprzemysłowienia tego modelu i utraty jego wartości (jak bioprzemysłowa bio).

Miałbym jaja, żeby zobaczyć te techniki stosowane w chemii, gdy nie ma takiej potrzeby.
2 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: O. De Schutter, globalny model rolnictwa dobiegł końca!




przez Did67 » 30/04/17, 23:00

paysan.bio napisał:
Didier,
celem nie jest narzekanie na każdego, kto wejdzie do systemu,
celem jest przypomnienie, że decyzje muszą być podejmowane w porozumieniu z zainteresowanymi osobami, a nie tylko między osobami, które uważają się za ekspertów, ale które nie będą musiały ponosić konsekwencji złych decyzji.
Uważam, że robią wszystko dokładnie, żeby nie ubrudzić sobie rąk, nie zmęczyć się dochodzeniem do sedna sprawy.

Jeśli chodzi o fenokulturę, widzieliście już przybycie dziennikarzy, prędzej czy później skontaktują się z wami sieci handlowe.
czy dzięki ich wpływom zrobi postęp? Wątpię, bo nie ma zbyt wiele do sprzedania. wyjdzie to po prostu na dobre dla ich wizerunku.

to nie liczba abonentów uważam za rewolucyjną, ale DZIELENIE SIĘ informacjami.
faktem jest, że ludzie zaczynają nawet wtedy, gdy powiedziano im, że czasami mogą spotkać ich przykre niespodzianki...

często ostrzegacie, że tego modelu nie da się przenieść na rolników, a ja uważam, że jest odwrotnie.
nie można go przenieść bezpośrednio do techniki, której używasz, ale zasada jest dobra.
prawdziwym problemem jest nadal niedopuszczenie do uprzemysłowienia tego modelu i utraty jego wartości (jak bioprzemysłowa bio).

Miałbym jaja, żeby zobaczyć te techniki stosowane w chemii, gdy nie ma takiej potrzeby.


Nie chodziło mi o obronę wejścia w życie. Chcę tylko powiedzieć, że w trakcie kursu możemy znaleźć w tym pewne zainteresowanie (nie mówię o finansach, ale to też jest). A to nieuchronnie zanika.

Dla mnie i tego, co o nim wiem, O. de Schutter jest jedynie makro-agroekonomistą.

Zapewniam: to ja korzystam z kontaktów, które mam jeszcze w niektórych mediach, z poprzedniego życia. Dzięki temu mogę opowiadać o tym, czym się zajmuję, ogłaszać konferencje. Bardzo wątpię, aby jakakolwiek „grupa” skontaktowała się ze mną!

Interesuje mnie to, że jak najwięcej ludzi styka się z pomysłem, który nazywam „Leniwym ogrodem warzywnym”. Następnie wybierają swobodnie. Na moich konferencjach nalegam tylko na jedną rzecz: jeśli to możliwe, przeprowadzić przynajmniej mały test.

Mój slajd wprowadzający składa się z 3 części:

a) 1) Nie wierz mi „głupio”!
Ale od jutra spróbuj mimo wszystko!!!!

b) 2) „Na tym świecie nic nie jest idealne! »
… Nawet „Potager du Paresseux”!!!

c) 3) Do każdego „JEGO” leniwego ogródka warzywnego!
Twoje będzie wyglądać następująco:
- czym jesteś
- środowisko i środowisko, w którym
umieścisz to na swoim miejscu: gleba, klimat,
ograniczenia”...
- co zrobią z tym naturalne mechanizmy!

To, co mnie również interesuje i cieszę się, że to nabiera kształtu, to fakt, że rodzą się sieci z prawdziwą wymianą... Kryje się za tym także myśl, że jutro moje serce może przestać bić... Im więcej będzie takich sieci będą istnieć, zorganizowane, funkcjonalne, tym lepiej będzie prowadzona przyszłość „fenokultury”…

Moje zastrzeżenie dotyczące możliwości przeniesienia na rolnictwo jest takie, jakie jest (lub jakie mam). Z prostego powodu: siana nigdy dość! Ale wiesz, że pracuję z kilkoma osobami nad adaptacją do formy komercyjnego ogrodnictwa rynkowego. W rolnictwie, w szerokim znaczeniu, sadzonki będą się odbywały pod żywymi osłonami, moim zdaniem na wzór Manfreda Wenza. W tym też kierunku kieruję swoje badania, zachowując przy tym cel, jakim jest „maksymalizacja lenistwa”…
0 x
lilian07
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 534
Rejestracja: 15/11/15, 13:36
x 56

Re: O. De Schutter, globalny model rolnictwa dobiegł końca!




przez lilian07 » 01/05/17, 08:55

Dla mnie klucz jest tutaj: Maksymalizacja lenistwa.

Za tym stwierdzeniem kryje się złożony model dla człowieka, ponieważ to, co dobrze się sprawdza, to prostota.
Jednak prostota jest dla nas bardzo trudna do osiągnięcia, ponieważ implikuje wiedzę o mikromechanizmie dostępnym tylko dla „geniuszy” lub „bezinteresownych”.
Did67 kontynuuje tę ścieżkę poprzez obserwację (i dzielenie się, co jest obserwacją wielokrotną) i bezinteresownie, na tyle, na ile możesz to zrobić, tak jak już to robisz.
Liliana.
0 x
paysan.bio
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 333
Rejestracja: 07/03/17, 08:50
x 197

Re: O. De Schutter, globalny model rolnictwa dobiegł końca!




przez paysan.bio » 01/05/17, 11:10

Did67 napisał:
Moje zastrzeżenie dotyczące możliwości przeniesienia na rolnictwo jest takie, jakie jest (lub jakie mam). Z prostego powodu: siana nigdy dość! Ale wiesz, że pracuję z kilkoma osobami nad adaptacją do formy komercyjnego ogrodnictwa rynkowego. W rolnictwie, w szerokim znaczeniu, sadzonki będą się odbywały pod żywymi osłonami, moim zdaniem na wzór Manfreda Wenza. W tym też kierunku kieruję swoje badania, zachowując przy tym cel, jakim jest „maksymalizacja lenistwa”…


siano to trawa.
trawa jest wszędzie.
pytanie brzmi: wymyślić sposób zbioru, który nie będzie kłopotliwy i kosztowny w porównaniu z innymi technikami.
Uważam, że istnieją ogromne zasoby odnawialnej biomasy, zwłaszcza na wszystkich tzw. „złych ziemiach”.

to zabawne, bo mając niemal identyczną wiedzę, wierzę, że szeroko pojęte rolnictwo przejdzie przeszczep baldachimu roślin.
może moje myśli zniekształca myśl, że technika musi być w stanie ograniczyć możliwości gigantyzmu.
chęć gigantyzmu jest wadą, którą mają prawie wszyscy rolnicy.

w każdym razie natura zadecyduje.
nowa metoda będzie bardziej interesująca niż chemiczna, albo nie będzie.

Zgadzam się z Lilian07, to, co zawsze ostatecznie działa, po skomplikowaniu sprawy, to PROSTOTA.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: O. De Schutter, globalny model rolnictwa dobiegł końca!




przez Did67 » 01/05/17, 12:50

lilian07 napisał:Dla mnie klucz jest tutaj: Maksymalizacja lenistwa.


Twoja uwaga skłania mnie do wyjaśnienia pewnej kwestii: maksymalizacji lenistwa fizycznyale nie intelektualny !

Powtarzam, że „jak to zrobić jest niezwykle proste”, ale „zrozumienie naturalnych mechanizmów, które za tym stoją, jest bardzo skomplikowane”…

Co czasami podsumowuję formułą: „Mniej składników aktywnych, więcej istoty szarej!” [dla tych, którzy nie znają żargonu technicznego, „składnik aktywny” to substancja czynna w pestycydzie, która nosi bardziej znaną nazwę handlową i zawiera inne substancje – środki zwilżające, barwniki, środki zakwaszające... Glifosat jest aktywnym składnikiem pestycydu słynna łapanka]
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: O. De Schutter, globalny model rolnictwa dobiegł końca!




przez Did67 » 01/05/17, 12:58

paysan.bio napisał:
siano to trawa.
trawa jest wszędzie.
pytanie brzmi: wymyślić sposób zbioru, który nie będzie kłopotliwy i kosztowny w porównaniu z innymi technikami.
Uważam, że istnieją ogromne zasoby odnawialnej biomasy, zwłaszcza na wszystkich tzw. „złych ziemiach”.



U mnie stosunek „naturalna łąka produkująca siano / powierzchnia uprawiana w ogrodzie” wydaje się wynosić 3 lub 4 [zawsze muszę „liczyć” liczbę rolek, które rolnik wyprodukował na danym obszarze, w naturalne łąki ; co ciekawe, w literaturze nie znalazłem żadnych wiarygodnych danych na ten temat; zatem te „3 lub 4” pozostają szacunkami na podstawie domysłów].

W tym miejscu podejście „makro” ma czasami zalety: gdybyśmy uogólnili „fenokulturę”, oznaczałoby to, że potrzebowalibyśmy 3 lub 4 razy więcej użytków rolnych (użytkowych użytków rolnych)... Nasuwa mi to pytania. ... Lub raczej ze swojej strony uważam, że to niewykonalne!

„Złe ziemie” mają inne funkcje. Czasem ekologiczne. Istnieją inne zastosowania biomasy: energia, drewno, metanizacja itp.

Myślę więc, że jeśli uda nam się opracować formę fenokultury dla ogrodów prywatnych, ogrodów zbiorowych, a nawet dla „ogrodnictwa na małych rynkach komercyjnych” o wysokiej wartości biologicznej, wydaje mi się, że trudniej będzie ją uogólnić na rolnictwo globalne.

Nie wspominając już o obszarach, gdzie biomasa jest z natury rzadka: obszarach o klimacie typu sahelijskiego!
0 x

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 352