Efekt chłodzenia wirowego: skuteczny?

Prace przy kanalizacji lub wodzie sanitarnej (gorącej, zimnej, czystej lub używanej). Zarządzanie, dostęp i wykorzystanie wody w domu: wiercenie, pompowanie, studnie, sieć dystrybucji, oczyszczanie, kanalizacja, odzyskiwanie wody deszczowej. Odzyskiwanie, filtracja, oczyszczanie, procesy magazynowania. Naprawa pomp wodnych. Zarządzaj, używaj i oszczędzaj wodę, odsalanie i odsalanie, zanieczyszczenie i wodę ...
Avatar de l'utilisateur
Grelinette
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2007
Rejestracja: 27/08/08, 15:42
Lokalizacja: Prowansja
x 272

Efekt chłodzenia wirowego: skuteczny?




przez Grelinette » 29/05/09, 16:40

Przeglądając temat dotyczący produkcji naturalnej klimatyzacji, pojawił się link do DIY, który wydaje się interesujący i prosty, a oto schemat, który chyba zrozumiałem:
Obraz
(Źródło: http://luc.merlovisking.chez-alice.fr/climat-clean.htm )

Efekt Vortex miałby tę szczególną cechę, że schładzałby powietrze krążące w jego środku.

1 °) Czy uważasz, że ten system klimatyzacji działa?
(Mogłem popełnić błędy na schemacie)

2 °) Czy ktoś już wykonał ten system kominowy chłodniczy lub inny podobny?

3 °) W przypadku wydajnej pracy, dla pomieszczenia o powierzchni około 20 m2, jakie wymiary zalecacie:
- średnica i wysokość rury kominowej (1),
- średnica i długość wewnętrznej rurki czynnika chłodniczego (2)
- średnicę i wysokość turbiny z efektem wirowym oraz kąt nachylenia żeberek (3)
0 x
Projekt konnym-Hybrid - Econology projekt
„Poszukiwanie postępu nie wyklucza zamiłowania do tradycji”
yanyan26
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 101
Rejestracja: 23/12/06, 16:27
Lokalizacja: Drôme (26)




przez yanyan26 » 29/05/09, 19:40

Halo

Znam chłodnicę szafki elektrycznej z efektem wirowania, ale działa ona na sprężone powietrze dzięki szybkiemu ruchowi powietrza
Zobacz wszystkie szczegóły:
http://kermaz.exair.com/spotcooling/vtpage.htm?gclid=COXbz7mH4poCFQZgZwodExgWBw
0 x
http://yanyan.26.free.fr/


Natura jest idealną równowagą, jeśli potrafisz na nią spojrzeć, może odkryć swoje tajemnice.
Jacob127
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 3
Rejestracja: 27/02/10, 21:19
Lokalizacja: Terre




przez Jacob127 » 27/02/10, 21:34

Dobry wieczór wszystkim,

Odpowiadam swoją wiedzą qq na temat termo i mecaflotte ...

Wir istnieje, ponieważ siła odśrodkowa zwiększa gęstość na zewnątrz, zmniejsza ją wewnątrz (zachowanie przepływu masowego).
W rzeczywistości występuje chłodzenie, rura, która przez nią zanurza się, jest zatem bardzo słabym wymiennikiem ciepła. Stwórz przynajmniej dobrą chropowatość na powierzchni, dodaj do niej płetwy, pozostała rura, której wnętrze to plaster miodu.

Wir tworzą płetwy (bardzo dobrze) i depresja (bardziej wątpliwe wybory techno). Ta ostatnia jest związana z ekspansją gorącego powietrza, a zatem ze zmianą jego gęstości. Znacznie rozsądniej byłoby umieścić na wysokości (nie ma potrzeby wspinania się na wysokość 6 lub 8 m!) Solarny wymiennik ciepła. Zrób serpentynę z pomalowanych na czarno rur np. Tylko powierzchnia oferowana słońcu naprawdę ma znaczenie. To, co Cię spowolni, to spadek ciśnienia związany z wymiennikami ciepła. jest to kompromis, jak zawsze.


Ale pomysł jest bardzo dobry: klimatyzatory są nam potrzebne latem, kiedy ten system jest najbardziej wydajny. Zimą może pracować wstecz (z pompą, przyznaję) do ogrzewania.

Ekologicznie
Jakub 127

[Edytuj] Na pierwszy rzut oka wątpię, czy instalacja domowa o rozsądnych rozmiarach wytworzy podciśnienie wystarczające do schłodzenia komory chłodniczej.
0 x
„Każdy ma rację z własnego punktu widzenia, ale nie jest wykluczone, że wszyscy się mylą”, Gandhi
oli 80
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1689
Rejestracja: 02/01/09, 17:23
Lokalizacja: Moselle 57
x 113

efekt wirowy




przez oli 80 » 28/02/10, 11:57

witam, oto strona jonule
http://mon.danstagueule.fr.free.fr/NRJr ... imple.html

znajdziecie tam sposoby wykorzystania niefotowoltaicznej energii słonecznej, jest też wywoływany systemowy "efekt wirowy".
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 28/02/10, 13:38

ten system jest dostępny w przemyśle

w środku nie ma rury, która działa jak wymiennik ciepła: jest to po prostu część źródła sprężonego powietrza, które wychodzi zimne przez środek, a druga część strumienia, która wypływa na gorąco na zewnątrz wanny z hydromasażem

ma tę zaletę, że jest prosty, ale wydajność energetyczna jest bardzo zła: dodatkowo wydaje piekielny hałas
0 x
Avatar de l'utilisateur
Flytox
moderator
moderator
Wiadomości: 14141
Rejestracja: 13/02/07, 22:38
Lokalizacja: Bayonne
x 839




przez Flytox » 28/02/10, 14:16

Wydaje mi się, że ten system służy do klimatyzacji niektórych samolotów.
(Airbus?). Zużywa piekielną moc pobieraną w sprężonym powietrzu bezpośrednio z wylotu sprężarki turbiny. Nie udało mi się znaleźć linku w sieci ... :płakać: Mówią o systemie również z odpowietrzaniem, ale bardziej „klasyczna” faktura z wymiennikiem i sprężarką.
0 x
Powodem jest szaleństwo najsilniejsze. Powodem mniej silne, że to szaleństwo.
[Eugène Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
oiseautempete
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 848
Rejestracja: 19/11/09, 13:24




przez oiseautempete » 28/02/10, 14:38

Flytox napisał:Wydaje mi się, że ten system służy do klimatyzacji niektórych samolotów.
(Airbus?). Zużywa piekielną moc pobieraną w sprężonym powietrzu bezpośrednio z wylotu sprężarki turbiny.


????
We wszystkich samolotach komercyjnych powietrze jest pobierane ze sprężarek silnika w celu utrzymania ciśnienia i klimatyzacji: ponieważ jest zbyt gorące (200 ° C), jest schładzane przez spadek ciśnienia + wymienniki ciepła chłodzone przez przez wirnik, który odzyskuje energię dla systemu wymuszonego powietrza ...
Krótkie wyjaśnienie przypadku A320 (ale jest to to samo dla innych samolotów):
http://www.limsi.fr/Individu/delbende/e ... 20A320.htm
0 x
Jacob127
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 3
Rejestracja: 27/02/10, 21:19
Lokalizacja: Terre




przez Jacob127 » 28/02/10, 17:56

+1 dla burzowego ptaka: to dokładnie moje lekcje na wymiennikach aero ;-)

Cofam to, co powiedziałem: wydaje się, że można wykonać instalację o rozsądnych rozmiarach, aby schłodzić do 2 ° C objętość powietrza 1m³ (wziętego jako sześcian do obliczeń) izolowanego ścianą oporową termiczną R = 1,6W / m²K (5cm izolacji zawierającej powietrze: pianki ekspandowane, wełny naturalne ...)

Powierzchnia wymiany to 6m², a przepływ strat przez przewodzenie to 70W (gorzej niż gdybyśmy liczyli konwekcję naturalną)
Patm / P = (Tekst / T) ^ g / (1-g)
Przyjmuje się, że powietrze zewnętrzne ma temperaturę 20 ° C. Aby początkowo uzyskać 2 ° C powietrza w Patm, potrzebne jest podciśnienie o wartości 20265 Pa
Wir wytwarza podciśnienie, które równoważy siłę odśrodkową. Prędkość prostopadłościenna na obwodzie rury, która zasysa zimne powietrze, musi wynosić Uth = 127 m / s
Potrzebujesz również dużej prędkości, aby doprowadzić świeże powietrze do naszej obudowy: Qm.Cp.T = przepływ strat (70 W)
Qm = 0,26 g / s lub Uz = 0,6 m / s

Wszystko to oznacza, że ​​wymiennik dostarcza energię kinetyczną E = 1 / 2rho (Uz² + Uth²) = 9880 J / m³.
Swoją energię czerpie ze słońca, a zamiast umieszczać prosty kominek, sugeruję użycie dwóch płaszczyzn oddalonych od siebie o 1 m x 1 m 2 cm, między którymi będą umieszczone wzdłużnie pionowe płetwy, również oddalone od siebie o 2 cm. Przekrój i widok z góry, tak to wygląda.

https://www.econologie.info/share/partag ... Qx3f9t.jpg

Graschoff i Prandtl przechodzą przez to, wzajemne korelacje moich kursów również (oszczędzę ci tego wszystkiego, zdaję sobie sprawę, że staje się to nie do picia jako post: jeśli chcesz innych wyjaśnień, MP-ez me)

Wymiennik ma być pomalowany na czarno i wykonany z metalu. Wylot jest wyższy niż wlot, a wężownice muszą być poziome (w przeciwnym razie powietrze zatrzyma się w kolanie). Uznałem, że odbiera 500W, co jest mniej lub bardziej realistyczne, jeśli chcemy, aby działało trochę więcej niż latem, a tak długo, jak przelatuje tam chmura ...

Oto, co zrobić tanio w małej lodówce! Myślę, że nawet spróbuję.

Tutaj właśnie zobaczyłem, że konieczne jest obliczenie nachylenia płetw i że wynosi ono prawie 90 °. To prawdopodobnie nas powstrzymuje

[edytuj 1]: schemat lodówki słonecznej
[edytuj 2]: 127 m / s, aby obrócić! dobrze, że nie na dziś
0 x
„Każdy ma rację z własnego punktu widzenia, ale nie jest wykluczone, że wszyscy się mylą”, Gandhi
Ulisses Napo
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 1
Rejestracja: 01/06/21, 11:12
x 1

Re: Efekt wirowania czynnika chłodniczego: skuteczny?




przez Ulisses Napo » 01/06/21, 11:34

Bonjour à tous,
Wracam do tej dyskusji 10 lat później, aby uzyskać informację zwrotną na temat Waszych instalacji.

Interesuje mnie wydajność klimatyzatorów solarnych w oparciu o efekt cieplny i wirowy. I będę bardzo zaawansowany, jeśli ktoś, kto próbował zrobić wersję (mniej lub bardziej jakościową, nie oceniam ;)) podałby mi jakieś informacje na jej temat. Na przykład chciałbym poznać przybliżony rozmiar instalacji i pomieszczenie, które ma być chłodzone, zastosowane materiały i technikę, a na koniec odczucie lub miarę w odniesieniu do ilości zimna, jaką taki system może wytworzyć.

Nie wahaj się odpowiedzieć (tu lub za pomocą wiadomości), nawet jeśli twoja instalacja jest szczątkowa i niezbyt funkcjonalna lub jeśli nie masz zbyt wielu informacji, jest to bardzo interesujący temat, ale bardzo niewiele badań uważam za poważne. Wszelkie informacje są zatem mile widziane.

dziękuję

Klimatyzacja słoneczna, chłodzenie odnawialne, chłodzenie słoneczne, klimatyzacja odnawialna, klimatyzator domowy, klimatyzator dla majsterkowiczów, klimatyzator niskoemisyjny
1 x
Avatar de l'utilisateur
GuyGadeboisTheBack
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 14915
Rejestracja: 10/12/20, 20:52
Lokalizacja: 04
x 4338

Re: Efekt wirowania czynnika chłodniczego: skuteczny?




przez GuyGadeboisTheBack » 02/06/21, 15:12

0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Wróć do „Gospodarka wodna, wodno-kanalizacyjna i sanitarna. Pompowanie, wiercenie, filtracja, studnie, odzyskiwanie ... ”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 114