Instalacja szarej wody do WC

Prace przy kanalizacji lub wodzie sanitarnej (gorącej, zimnej, czystej lub używanej). Zarządzanie, dostęp i wykorzystanie wody w domu: wiercenie, pompowanie, studnie, sieć dystrybucji, oczyszczanie, kanalizacja, odzyskiwanie wody deszczowej. Odzyskiwanie, filtracja, oczyszczanie, procesy magazynowania. Naprawa pomp wodnych. Zarządzaj, używaj i oszczędzaj wodę, odsalanie i odsalanie, zanieczyszczenie i wodę ...
JiBe91
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 10/06/17, 19:44

Instalacja szarej wody do WC




przez JiBe91 » 10/06/17, 20:05

Witam wszystkich,

To wszystko, przekroczyłem próg, po prostu padł bolesny i przekonał mnie, rachunek za wodę. Czas zracjonalizować zużycie wody i wdrożyć kilka projektów, które drzemiły mi z tyłu głowy.

Po co mieć wodę pitną w tych toaletach, skoro tuż obok toalety wylewam wyjątkowo brudną wodę, wodę z żelem pod prysznic, pastą do zębów, a czasem nawet szamponem…? Czy nie byłoby ciekawie wykorzystać tę „szarą wodę” w moich toaletach?

Pomysł jest taki, że w piwnicy podłączam przekierowanie odpływu wody z prysznica i umywalki w stronę zbiornika 200L. Podłączam ten zbiornik do wylotów ścieków (przelew) i tłumik, a następnie ten tłumik do spłukiwania i przepłukiwania robi się chocapic Oszczędzam wodę ORAZ prąd, ponieważ mam pompę podnoszącą do odprowadzania ścieków.
Z drugiej strony pobieram prąd na swój tłumik i do tego dochodzi koszt instalacji...

Co o tym sądzisz?

Jeśli chodzi o tłumik, waham się pomiędzy wyborem małego, który będzie często biegał, lub dużego, po którym będę biegał tylko w nocy (HC). Maluch byłby wyposażony w potężną pompę o mocy od 600 do 800 W. Ta większa będzie wyposażona w inny typ pompy (w miarę możliwości pompę odśrodkową) o mniejszej mocy, 350 W i dlatego będzie pracować w trybie HC.

Kilka zaworów, kilka rur, kilka drobiazgów i szacuję, że projekt wyniesie 200 euro, co pozwoli zaoszczędzić 26 m3 wody rocznie.

Opinie, rady, doświadczenia?

Cordialement
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13693
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1516
Kontakt :

Re: Instalacja wody szarej do WC




przez izentrop » 10/06/17, 23:47

Witam,
Wysyłaj szarą wodę do obwodu zaopatrzenia w wodę toaletową bez osadzania się i filtrowania, ryzyka zatkania lub innych problemów.
Dlaczego nie wysuszyć toalety : Wink: jest bardziej ekonomiczne
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264

Re: Instalacja wody szarej do WC




przez chatelot16 » 11/06/17, 11:00

bez odpowiedniego oczyszczenia szara woda zbyt często zatyka system napełniania spłukiwania

nie ma potrzeby instalowania automatycznego wzmacniacza, który również ucierpi z powodu brudnej wody: wolę pompę, która włącza się tylko wtedy, gdy trzeba napełnić spłuczkę, i styk elektryczny z pływakiem, który zatrzymuje pompę, gdy spłuczka w toalecie jest pełna

jeśli zbiornik znajduje się tuż pod toaletą, wystarczy pompa spustowa pralki

nie ma potrzeby stosowania wzmacniacza ciśnienia, aby uzyskać ciśnienie 2 barów w małym odcinku przelotowym klasycznego zaworu pływakowego spłukiwania… niższe ciśnienie wystarczy, aby przejść przez prostą rurę

nie trzeba zawracać sobie głowy obliczaniem energii zużywanej przez pompę: i tak jest ona znacznie tańsza niż cena wody
0 x
JiBe91
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 10/06/17, 19:44

Re: Instalacja wody szarej do WC




przez JiBe91 » 13/06/17, 07:45

izentrop napisał:Witam,
Wysyłaj szarą wodę do obwodu zaopatrzenia w wodę toaletową bez osadzania się i filtrowania, ryzyka zatkania lub innych problemów.
Dlaczego nie wysuszyć toalety : Wink: jest bardziej ekonomiczne


Po stronie filtracji wody planuję zamontować filtr wirowy lub filtr whirlpool, a następnie po stronie dekantacyjnej będzie zbiornik 200L. Woda na pewno nie będzie klarowna, ale nie zostanie bezpośrednio ponownie wtłoczona do obiegu.

Nie chcę tracić komfortu tylko po to, żeby zaoszczędzić pieniądze, a dlaczego nie ekologię.

chatelot16 napisał:bez odpowiedniego oczyszczenia szara woda zbyt często zatyka system napełniania spłukiwania

nie ma potrzeby instalowania automatycznego wzmacniacza, który również ucierpi z powodu brudnej wody: wolę pompę, która włącza się tylko wtedy, gdy trzeba napełnić spłuczkę, i styk elektryczny z pływakiem, który zatrzymuje pompę, gdy spłuczka w toalecie jest pełna

jeśli zbiornik znajduje się tuż pod toaletą, wystarczy pompa spustowa pralki

nie ma potrzeby stosowania wzmacniacza ciśnienia, aby uzyskać ciśnienie 2 barów w małym odcinku przelotowym klasycznego zaworu pływakowego spłukiwania… niższe ciśnienie wystarczy, aby przejść przez prostą rurę

nie trzeba zawracać sobie głowy obliczaniem energii zużywanej przez pompę: i tak jest ona znacznie tańsza niż cena wody


Pomysł po prostu wykorzystania pompy na jej korzyść, prostota obwodu, redukcja kosztów i zmniejszenie liczby elementów, które mogą się zepsuć.
Z drugiej strony widzę dwie wady, pierwsza polega na tym, że pompa będzie musiała regularnie uruchamiać się, bo to grozi jej przedwczesnym uszkodzeniem. Po drugie, będzie działać zarówno w HC, jak i HP, natomiast z tłumikiem mam możliwość, aby działał tylko w HC

Pomysł mimo wszystko mnie interesuje, bo pozwala na wykonanie „testu” mniejszym kosztem. Natomiast nie jestem w stanie wykonać układu uruchamiania i zatrzymywania pompy w zależności od poziomu wody. Czy istnieją gotowe systemy?

Cordialement
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264

Re: Instalacja wody szarej do WC




przez chatelot16 » 13/06/17, 12:38

Tak długo, jak bierzesz pompę spustową pralki, musisz także zabrać ją do pralki, która wykrywa poziom, aby zatrzymać napełnianie: jest to rodzaj membranowego czujnika ciśnienia, który zawiera przełącznik wystarczająco mocny, aby bezpośrednio napędzać pompę

nie umieszczamy tego czujnika pod zbiornikiem, co mogłoby spowodować przedostanie się zanieczyszczeń do czujnika: czujnik umieszczamy nad poziomem wody, z rurkami podłączonymi do dna zbiornika: gdy poziom się podnosi, powoduje on sprężanie powietrza płynącego do czujnika

po prostu zdemontuj pralkę, aby zrozumieć, wszystkie są wykonane tak samo: te czujniki często mają 2 styki, które działają na różnych poziomach

zużycie energii będzie tak niskie, że szukanie godzin poza szczytem wydaje mi się bezcelowe
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13693
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1516
Kontakt :

Re: Instalacja wody szarej do WC




przez izentrop » 14/06/17, 01:21

Witam,
Przełącznik ciśnienia pralki niekoniecznie jest odpowiedni.
Można użyć tego rodzaju przełącznika ciśnienia, który wyposaża pompy zanurzeniowe.
Umieścisz go na żądanym poziomie wody, a jego styk odetnie dopływ prądu do pompy po osiągnięciu tego poziomu Obraz
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264

Re: Instalacja wody szarej do WC




przez chatelot16 » 14/06/17, 09:41

Problem z tego rodzaju pływakiem polega na tym, że potrzebuje wystarczająco dużo miejsca, aby swobodnie się przełączać: w przypadku spłukiwania istnieje ryzyko utknięcia

wyłącznik ciśnieniowy pralki działa dobrze i dobrze znosi brudną wodę... jedyny mankament to ryzyko utraty powietrza, gdyby spłuczka pozostawała zawsze pełna przez kilka miesięcy: co przy normalnym użytkowaniu nigdy nie będzie miało miejsca

zasada wyłącznika w pływaku na końcu drutu byłaby dobra, ale konieczne byłoby wyprodukowanie wyłącznika mniejszego niż w pompach próżniowych
0 x
Avatar de l'utilisateur
Gaston
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1910
Rejestracja: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Instalacja wody szarej do WC




przez Gaston » 14/06/17, 11:45

chatelot16 napisał:wyłącznik ciśnieniowy pralki działa dobrze, dobrze radzi sobie z brudną wodą...
... W pewien sposób.

Słabym punktem jest poziom rury, do której wpływa woda, aby podnieść ciśnienie powietrza.
Naprawiłem kilka pralek, których rura była zatkana stertami detergentu i resztek tkanin.

Wymagałoby to rury o dużej średnicy powyżej maksymalnego poziomu wody, ale przypuszczam, że ze względu na koszty i przestrzeń konstruktorzy założyli, że bardzo małą średnicę można bardzo łatwo zatkać :(
0 x
dede2002
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1111
Rejestracja: 10/10/13, 16:30
Lokalizacja: Genewa wsi
x 189

Re: Instalacja wody szarej do WC




przez dede2002 » 14/06/17, 18:47

Rzeczywiście, działa to również, jeśli umieścisz większą rurę, jedyne ryzyko polega na tym, że rura rozpadnie się lub pęknie.

I łatwiej to znaleźć w recovery niż flip-flop.

To dobry pomysł, który mógłbym wykorzystać, z wodą deszczową. Moglibyśmy umieścić wskaźnik świetlny lub dźwiękowy podczas pracy pompy, aby w porę zauważyć możliwą usterkę, w każdym razie spłuczka raczej nie spowoduje zalania, jeśli wycieknie, spłynie do odpływu przez przelew.

ps: moja pralka ma 31 lat, robiłem już różne naprawy, ale nigdy nie miałem problemów z presostatem.
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13693
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1516
Kontakt :

Re: Instalacja wody szarej do WC




przez izentrop » 15/06/17, 00:25

Gaston napisał:Słabym punktem jest poziom rury, do której wpływa woda, aby podnieść ciśnienie powietrza.
Naprawiłem kilka pralek, których rura była zatkana stertami detergentu i resztek tkanin.
Kolejny słaby punkt: dość szybka utrata ciśnienia w taki sam sposób, jak w przypadku sprężarki powietrza. Cykle opróżniania w przypadku MAL nie przekraczają kilku minut, więc nie stanowi to problemu. Natomiast spłuczka nie mogła być używana przez kilka dni, przy tego typu wyłączniku ciśnieniowym spłuczka szybko by się przelała.

Nagle zastanawiam się, czy wyłącznik ciśnieniowy pompy zanurzonej byłby odpowiedni: wyłączony zapłon w stanie spoczynku bez ciśnienia, pompa nie pracuje, zabezpieczenie przed pracą silnika na pusto. Działanie odwrotne do pożądanego.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby umieszczenie wyłącznika sterowanego za pomocą pływaka spłukującego. Pozostaje znaleźć sposób na regulowane mocowanie.
Obraz

Pompa odpływowa MAL doskonale nadaje się do odprowadzania ścieków, efektywnie o małej mocy, co oznacza: nie większą niż 90 cm wysokość wody i nie zmniejszającą średnicy rur. Zapewnij dostęp do wszystkich elementów, aby uniknąć ryzyka zatkania.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Wróć do „Gospodarka wodna, wodno-kanalizacyjna i sanitarna. Pompowanie, wiercenie, filtracja, studnie, odzyskiwanie ... ”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 176