tonomia wody

Prace przy kanalizacji lub wodzie sanitarnej (gorącej, zimnej, czystej lub używanej). Zarządzanie, dostęp i wykorzystanie wody w domu: wiercenie, pompowanie, studnie, sieć dystrybucji, oczyszczanie, kanalizacja, odzyskiwanie wody deszczowej. Odzyskiwanie, filtracja, oczyszczanie, procesy magazynowania. Naprawa pomp wodnych. Zarządzaj, używaj i oszczędzaj wodę, odsalanie i odsalanie, zanieczyszczenie i wodę ...
bimo
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 1
Rejestracja: 23/11/16, 12:38

tonomia wody




przez bimo » 23/11/16, 12:57

Halo

Chciałbym być niezależny od zaopatrzenia w wodę domu (i ogrodu, ale to już koniec) i mam kilka źródeł wody:

2 studnie, które pod koniec lipca wydają się wyschnięte
staw zasilany ze źródła przechwyconego, w górze rzeki na lądzie, który może zasilać dom grawitacyjnie (przy ciśnieniu do sprawdzenia)
kolektory wody zasilane z rynien

Do sieci wodno-kanalizacyjnej można podłączyć 2 źródła prądu przez północną elewację domu, natomiast studnie (i obecne wodociągi miejskie) dochodzą przez elewację południową)...

Zastanawiam się nad zamontowaniem pompy i boostera ze zbiornikiem (50L mini), ale pojawia się kilka pytań:
- czy jeśli oddzielimy pompę od boostera, to czy booster możemy umieścić w dowolnym miejscu obwodu?
- czy można ją umieścić w dowolnym miejscu obwodu: wydaje mi się to wątpliwe, wiedząc, że pompa będzie służyć do pompowania wody deszczowej...
- co z filtracją: czy każdy element powinien być filtrowany oddzielnie (dodatkowy koszt) i czy woda przeznaczona do gotowania powinna być filtrowana dokładniej (nie mówię o wodzie pitnej, która jest kwestią osobistego wyboru)...
- Wodę źródlaną doprowadza się rurą 30x25 o długości ponad 100 m (dla różnicy wysokości 6-7 m). rury zasilające w domu mają średnicę 16... kiedy podłączam 30x25 do 16, czy powoduje to powstanie nadciśnienia?

Jaki sprzęt polecacie:
pompa?
Wzmacniacz?
grupa pomp wspomagających?
sprzęt filtrujący na poziomie stawu: aktualnie na rurze 30x25 zakładam głowicę konewki (i nieco powiększyłem otwory wiertłem), ale to nie filtruje drobnych cząstek, a przede wszystkim głowica regularnie się zatyka. Czy istnieją systemy (najlepiej wykonane samodzielnie lub nie) umożliwiające pobieranie wody ze stawu?

Proszę bardzo. Mam nadzieję, że mniej więcej zrozumiałeś zasadę i będziesz w stanie odpowiedzieć na moje pytania :)
dziękuję i życzę miłego dnia
bimo
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264

Re: tonomia wody




przez chatelot16 » 23/11/16, 20:00

booster to pompa i akumulator... nie ma powodu, żeby były w tym samym miejscu, byle istniała rura łącząca je

u mnie w domu od dłuższego czasu akumulator stoi w domu w celu ochrony przed mrozem, a pompa znajduje się obok zbiornika na wodę deszczową, aby ograniczyć długość rur ssących

wskazówka, aby uniknąć zamarznięcia pompy: zawór obejściowy na zaworze zwrotnym: gdy pompa się zatrzyma, akumulator powoli opróżnia się, wracając do zbiornika, a pompa od czasu do czasu uruchamia się ponownie... oczywiście ten kran jest tylko otwarty gdy istnieje ryzyko przymrozków i jest otwarty na tyle, aby zapewnić niski przepływ... latem jest zamknięty

to samo dotyczy przełącznika ciśnienia sterującego pompą: można go umieścić w dowolnym miejscu na rurze... w moim przypadku jest on wewnątrz: pozwala to umieścić dobrze widoczną lampkę kontrolną, aby wiedzieć, kiedy pompa pracuje i sprawdzić, czy pracuje zbyt często, jest to oznaka wycieku lub innego problemu
0 x
phil53
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1376
Rejestracja: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: tonomia wody




przez phil53 » 23/11/16, 20:40

Z drugiej strony zapoznaj się z przepisami, są dość specyficzne. Zakaz mieszania sieci rozprowadzających wodę różnej jakości. Trzeba to nawet oznaczyć.
Do stawu u Ciebie zarezerwuję go do podlewania filtrem zgrubnym i niezależną pompą. Sprawienie, że będzie prawie pitny, wydaje mi się piekielną robotą.
0 x

Wróć do „Gospodarka wodna, wodno-kanalizacyjna i sanitarna. Pompowanie, wiercenie, filtracja, studnie, odzyskiwanie ... ”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 140