Obliczanie kondensatora silnika pompy Guinarda / ELEM

Prace przy kanalizacji lub wodzie sanitarnej (gorącej, zimnej, czystej lub używanej). Zarządzanie, dostęp i wykorzystanie wody w domu: wiercenie, pompowanie, studnie, sieć dystrybucji, oczyszczanie, kanalizacja, odzyskiwanie wody deszczowej. Odzyskiwanie, filtracja, oczyszczanie, procesy magazynowania. Naprawa pomp wodnych. Zarządzaj, używaj i oszczędzaj wodę, odsalanie i odsalanie, zanieczyszczenie i wodę ...
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79116
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972

Obliczanie kondensatora silnika pompy Guinarda / ELEM




przez Christophe » 05/07/15, 16:16

Naprawiłem u mnie w domu starą pompę, która leżała latami w domu (w końcu zdecydowałem się na wymianę dławnicy wału, zobacz ten temat z 2007 roku dotyczący tej samej pompy: https://www.econologie.com/forums/pompe-mult ... t3473.html , założę inny temat dotyczący naprawy).

Moje zmartwienie na dziś: kondensator wygląda na bardzo zmęczony i nie mam pojęcia, jaką ma wartość (cały czarny!):

Obraz

Obraz

To jest kondensator roboczy do silnika bezszczotkowego, oto schemat połączeń (celowo pominąłem termiczny):

Obraz

Myślę, że możemy oszacować jego pojemność na podstawie pomiaru objętości? Jeśli nie, jaka byłaby dokładniejsza metoda obliczeń? Jest to pompa jednofazowa 230V o mocy 700W.

Z kadzią powiedziałbym, że jest to kondensator 14µF czy 16µF?

Ale wolałbym mieć precyzyjną metodę obliczeń...
0 x
Avatar de l'utilisateur
delnoram
moderator
moderator
Wiadomości: 1322
Rejestracja: 27/08/05, 22:14
Lokalizacja: Mâcon-Tournus
x 2

Re: Obliczanie kondensatora pracy silnika pompy Guinarda/




przez delnoram » 05/07/15, 16:59

Korzystam ze wzoru znalezionego nie wiem gdzie, to było w latach 80-tych. :D µf= I/007222
0 x
"Myślenie nie powinny być przedmiotem nauczania w szkole, zamiast do uczenia się na pamięć faktów, które nie są sprawdzone?"
"To nie dlatego, że mogą być źle mają rację!" (Coluche)
Avatar de l'utilisateur
słoń
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6646
Rejestracja: 28/07/06, 21:25
Lokalizacja: Charleroi, centrum świata ....
x 7




przez słoń » 05/07/15, 17:03

Popatrz na to:

http://www.volta-electricite.info/artic ... fr&pg=2000

jeśli nie, zrób tak jak ja: zapytaj Google: rozpocznij obliczanie wartości kondensatora.
0 x
Elephant Najwyższego Honorowy éconologue PCQ ..... jestem zbyt ostrożna, nie dość bogaty i zbyt leniwy, aby rzeczywiście zapisać CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79116
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972




przez Christophe » 05/07/15, 17:57

Ok, to ta sama formuła co delnoram :) i pasuje do mojego okablowania...

Słoń napisał:Obliczanie wartości kondensatora rozruchowego.


Uwaga, tak nie jest nie kondensator rozruchowy, ale kondensator roboczy (lub kondensator roboczy)...zobacz diagram: mieszkanie będzie symulować trzecią fazę z przesunięciem fazowym...

Właściwie to sztuczka, aby zasilić uzwojenie trójfazowe jednofazowym… jak wyjaśniono w linku, który właśnie podałeś :)
Ostatnio edytowane przez Christophe 05 / 07 / 15, 18: 07, 1 edytowany raz.
0 x
Avatar de l'utilisateur
delnoram
moderator
moderator
Wiadomości: 1322
Rejestracja: 27/08/05, 22:14
Lokalizacja: Mâcon-Tournus
x 2




przez delnoram » 05/07/15, 18:03

strona podana przez słonia zapewnia funkcjonujące mieszkanie, ponieważ jego rolą jest symulowanie trzeciej fazy, prawda?
0 x
"Myślenie nie powinny być przedmiotem nauczania w szkole, zamiast do uczenia się na pamięć faktów, które nie są sprawdzone?"

"To nie dlatego, że mogą być źle mają rację!" (Coluche)
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79116
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972




przez Christophe » 05/07/15, 18:12

Tak, oczywiście, ale oczywiście słoń nie przeczytał poprawnie linku...

Krótko mówiąc, w moim przypadku (cos phi wynoszący 0.9) byłoby to µF = 700/(230*0.9*0.07222) = około 46 µF?

Odpowiada to linii 0.75 kW z tej tabeli:

Obraz

https://www.econologie.com/forums/post173536.html#173536

Ale pytanie: dlaczego moja inna pompa o mocy 800 W, która jest podłączona w ten sam sposób, ma tylko kondensator roboczy 16µF? Zobacz zdjęcie: https://www.econologie.com/forums/post287417.html#287417
0 x
Avatar de l'utilisateur
delnoram
moderator
moderator
Wiadomości: 1322
Rejestracja: 27/08/05, 22:14
Lokalizacja: Mâcon-Tournus
x 2




przez delnoram » 05/07/15, 18:36

Jeśli chodzi o stały kondensator, to inna historia, ponieważ nie można w ogóle polegać na mocy silnika (zwłaszcza jeśli silnik nie ma tabliczki znamionowej), ponieważ obliczenia różnych inżynierów projektujących silnik nie zawsze ma ten sam cel. Dlatego kondensator o tej samej pojemności można znaleźć w silniku o mocy 1 KM jednej marki, a także w silniku o mocy 0,5 KM innej marki. Skąd ta różnica: wynika to zasadniczo z charakterystyki uzwojenia pomocniczego, do którego podłączony jest kondensator, stąd tak ważne jest przywrócenie kondensatora do pierwotnej wartości, ponieważ przy zbyt słabym kondensatorze silnik nie oddaje całej swojej mocy, a przy kondensator, który jest zbyt mocny, uzwojenie pomocnicze przegrzewa się i kończy się spaleniem. Nie można całkowicie polegać na „rozmiarze” starego kondensatora, aby umieścić nowy o tych samych wymiarach, ponieważ w zależności od marki może on być od prostego do podwójnego.


http://www.volta-electricite.info/artic ... r&pg=11016
0 x
"Myślenie nie powinny być przedmiotem nauczania w szkole, zamiast do uczenia się na pamięć faktów, które nie są sprawdzone?"

"To nie dlatego, że mogą być źle mają rację!" (Coluche)
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79116
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972




przez Christophe » 05/07/15, 18:55

Ok, dobrze widziałem, dziękuję delnoram, więc podsumowując, trochę utknąłem, ponieważ:

a) oczywiście nie da się tego obliczyć...

b) metoda wymiarowa też nie działa wiarygodnie...

c) jedynym sposobem byłoby zatem zmierzenie pojemności starego kondensatora... ale ponieważ jest on zmęczony (być może HS), będzie to również trudne...

Co więc zrobić? Przetestować kilka kondensatorów, stopniowo zwiększając ich pojemność, aby mieć pewność, że nie ryzykujesz spalenia uzwojenia?

Ach, nie, jest inna metoda: przeczytam drugą połowę artykułu :) :)
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79116
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972

Re: Obliczanie kondensatora pracy silnika pompy Guinarda/




przez Christophe » 05/07/15, 19:15

Christophe napisał:Obraz


Pomiar multimetrem daje wynik (tylko?) 7 µF

Więc albo on jest HS, albo jestem całkowicie zagubiony! : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79116
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972




przez Christophe » 05/07/15, 19:30

Kolejny pomiar w mieszkaniu o pojemności 16 µF daje tylko 4.5 µF... ale ono już się „obróciło” i może (również) nie działać.

2 zamontowane w // dają 11.4 µF, co jest zgodne z „teorią” (7 + 4.5)

No cóż, chyba zamówię kondensatory...
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Wróć do „Gospodarka wodna, wodno-kanalizacyjna i sanitarna. Pompowanie, wiercenie, filtracja, studnie, odzyskiwanie ... ”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 152