Société Wallonne des Eaux (SWE): 7 € / m3 wody w Belgii!

Prace przy kanalizacji lub wodzie sanitarnej (gorącej, zimnej, czystej lub używanej). Zarządzanie, dostęp i wykorzystanie wody w domu: wiercenie, pompowanie, studnie, sieć dystrybucji, oczyszczanie, kanalizacja, odzyskiwanie wody deszczowej. Odzyskiwanie, filtracja, oczyszczanie, procesy magazynowania. Naprawa pomp wodnych. Zarządzaj, używaj i oszczędzaj wodę, odsalanie i odsalanie, zanieczyszczenie i wodę ...
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79304
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11037

Société Wallonne des Eaux (SWE): 7 € / m3 wody w Belgii!




przez Christophe » 03/06/15, 11:25

Właśnie otrzymałem fakturę korygującą od SWE i jestem trochę zły!

Mam zachowania ekonomiczne (jak wszyscy ekonolodzy :) ) i zużyłem tylko 20 m3 (mieszkając prawie cały czas sam), a mimo to mam rachunek na kwotę 145 € rocznie!

Co daje cenę za m3 wody wynoszącą 7.26 €!

Szczegóły (bez podatku, VAT 6%):

Abonament dystrybucyjny: 52,40 €/rok
Abonament sanitarny: 58,05 €/rok
Zużycie: 10m3 przy 1.2573 €/m3 i 10m3 przy 1,3100 €/m3 = 25,67 €/rok
Społeczny fundusz wodny: 0.32 euro/rok

Kiedy wiemy, że w niektórych gminach na południu Francji, gdzie jest znacznie bardziej sucho, m3 nadal wynosi 2.5 euro… jest powód do złości! Powszechnie wiadomo, że w Belgii brakuje deszczu i wody...

Krótko mówiąc, tak „system” nagradza zachowania ekonomiczne…

System ten (abonamenty stanowią prawie 80% ceny!!), który jest czysto ekonomiczny, dlatego sankcjonuje zachowania ekonomiczne...

Jest to sprzeczne z całkowicie obłudnym przesłaniem rządu „trzeba uważać ze swoją konsumpcją”…

Czekam z niecierpliwością na koniec...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Gaston
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1910
Rejestracja: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Société Wallonne des Eaux (SWE): 7 euro/m3 wody w Belgii




przez Gaston » 03/06/15, 12:14

Christophe napisał:System ten (abonamenty stanowią prawie 80% ceny!!), który jest czysto ekonomiczny, dlatego sankcjonuje zachowania ekonomiczne...
Rozumiem, że jesteś trochę zdenerwowany, ale Twój wniosek nie jest całkowicie bezstronny: nadal płacisz mniej w sumie niż gdybyś spożył większą ilość, więc oszczędne zachowanie jest nagradzane.

To jest problem wszystkich produktów ze stałym abonamentem: im mniej zużywasz, tym wyższa jest cena jednostkowa (podobnie jest z gazem czy prądem).

Teoretycznie abonament i cena jednostkowa spełniają dwie różne funkcje: abonament musi płacić za utworzenie i utrzymanie sieci, a cena jednostkowa musi odpowiadać kosztom produkcji.
0 x
SixK
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 670
Rejestracja: 15/03/05, 13:48
x 272




przez SixK » 03/06/15, 14:05

7 euro za m3, czy to musi być cena za zrobienie wody pitnej z nadwyżek piwa? ;)

Ale tak, system subskrypcji to żałosny system....

Osobiście nie brałem benzyny w domu, 1 butelka co 6-3 miesiące jest o wiele bardziej ekonomiczna...tylko koszt abonamentu już opłacił butle! ;)
Ale nie ogrzewam się gazem...

SixK
0 x
Optymiści wynalezione samoloty, spadochrony pesymistyczne. George Bernard Shaw.
Myśl osobiste, lepiej rozumiem, dlaczego wielcy szefowie wynalazł złoty spadochron.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79304
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11037




przez Christophe » 03/06/15, 15:40

Hm, wiem, że w piwie jest (między innymi) gaz...ale tutaj mówimy o m3 wody SześćK na m3 gazu : Chichot: : Chichot:

Ach, tak, chciałem zrobić analogię do nie wykupienia subskrypcji… OK, w porządku : Chichot:
0 x
Avatar de l'utilisateur
słoń
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6646
Rejestracja: 28/07/06, 21:25
Lokalizacja: Charleroi, centrum świata ....
x 7




przez słoń » 04/06/15, 13:23

Zgadzamy się, że to pierwszy litr, który kosztuje! To samo z gazem, prądem, telefonem.

Musimy zapłacić 50% straconych w sieci. (zeznanie klienta, wyższego szczebla kierowniczego SWDE)

Mam w domu pompę, która zmniejsza o połowę zużycie wody w mieście, ale na pewno nie rachunki....

Pociesz się: Twoje pierwsze 6000 euro dochodu brutto nie jest opodatkowane. :D
0 x
Elephant Najwyższego Honorowy éconologue PCQ ..... jestem zbyt ostrożna, nie dość bogaty i zbyt leniwy, aby rzeczywiście zapisać CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'utilisateur
słoń
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6646
Rejestracja: 28/07/06, 21:25
Lokalizacja: Charleroi, centrum świata ....
x 7




przez słoń » 04/06/15, 15:20

Zatem w zasadzie powinniście zmienić tytuł: 104 euro za litr! :płakać:
0 x
Elephant Najwyższego Honorowy éconologue PCQ ..... jestem zbyt ostrożna, nie dość bogaty i zbyt leniwy, aby rzeczywiście zapisać CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79304
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11037




przez Christophe » 04/06/15, 17:16

Więc w zasadzie byłbym mniej oszczędny... :(
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Wróć do „Gospodarka wodna, wodno-kanalizacyjna i sanitarna. Pompowanie, wiercenie, filtracja, studnie, odzyskiwanie ... ”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 104