Za dobrze?

Prace przy kanalizacji lub wodzie sanitarnej (gorącej, zimnej, czystej lub używanej). Zarządzanie, dostęp i wykorzystanie wody w domu: wiercenie, pompowanie, studnie, sieć dystrybucji, oczyszczanie, kanalizacja, odzyskiwanie wody deszczowej. Odzyskiwanie, filtracja, oczyszczanie, procesy magazynowania. Naprawa pomp wodnych. Zarządzaj, używaj i oszczędzaj wodę, odsalanie i odsalanie, zanieczyszczenie i wodę ...
Kuikui
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 3
Rejestracja: 06/09/14, 20:35

Za dobrze?




przez Kuikui » 06/09/14, 21:02

Witam,

Kupiłem dom ze studnią zewnętrzną w pobliżu.
Posiada pompę, dzięki której w sezonie można z niej czerpać do podlewania.
Dokładnie zapoznałem się z zainteresowaniami i zaletami studni w Twoim przypadku forumniemniej jednak po zalaniu mojej piwnicy w zeszłym roku po ulewnych deszczach zadawałem sobie pytania dotyczące studni (która ostatecznie nie miała z nią nic wspólnego).
Podczas moich obserwacji zauważyłem, że w mojej studni nie było żadnego przelewu.
Pytanie, które chciałbym Państwu zadać, jest zatem następujące:
- Czy studnia zewnętrzna (w moim ogrodzie, ale blisko domu - mniej niż 4 metry) musi mieć przelew (w stronę kanalizacji, pompy lub innego)?

Dziękuję bardzo za pomoc.
0 x
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68




przez Dirk Pitt » 06/09/14, 21:11

poziom wody w studni jest jedynie odzwierciedleniem poziomu wody w otaczającej ją warstwie wodonośnej. przepełnienie byłoby zatem bezużyteczne, ponieważ gdyby studnia się przelała, wszystkie otaczające ją obszary również zostałyby zalane przez zwierciadło wody na tym samym poziomie co studnia.
0 x
Obraz
Kliknij mój podpis
Kuikui
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 3
Rejestracja: 06/09/14, 20:35




przez Kuikui » 06/09/14, 21:23

Dziękuję!
Właśnie zdałem sobie sprawę, że studnia stosuje (i dlatego reprezentuje) zasadę naczynia połączonego.
Ale czy obrus naprawdę może być tak wysoki? (Głupie pytanie, ale znając tylko stosunkowo głębokie wody gruntowe...)
0 x
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68




przez Dirk Pitt » 06/09/14, 22:14

poza pewnymi szczególnymi przypadkami rzek podziemnych, studnie są jedynie drenami otaczających warstw wodonośnych, które czasami mogą zrównać się z poziomem gruntu, ale czasami znajdują się w odległości kilkudziesięciu metrów.
0 x
Obraz

Kliknij mój podpis
Kuikui
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 3
Rejestracja: 06/09/14, 20:35




przez Kuikui » 07/09/14, 00:15

Doskonale, dziękuję bardzo za te szybkie i pouczające odpowiedzi.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 15992
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5188




przez Remundo » 07/09/14, 08:28

Dirk Pitt napisał:poza pewnymi szczególnymi przypadkami rzek podziemnych, studnie są jedynie drenami otaczających warstw wodonośnych, które czasami mogą zrównać się z poziomem gruntu, ale czasami znajdują się w odległości kilkudziesięciu metrów.

i często o zmiennym poziomie, ponieważ woda spływająca (deszczowa) podąża tymi samymi „odpływami”
0 x
Obraz
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 07/09/14, 18:13

Takie samo zdanie jak moi towarzysze!

Rzeczywiście istnieje wiele sytuacji, w których w określonych momentach zwierciadło wody wypływa na powierzchnię lub nawet tworzy tymczasowe „jezioro”. W Alzacji mamy obszary zwane „riedami”, z łąkami podatnymi na powodzie, które powoli odprowadzają wodę w kierunku ramion Renu...

W dolinach warstwy wodonośne „zbierają” wodę ze zboczy, która spływa w stronę rzeki... Kilka metrów dalej ich wysokość jest zatem większa niż poziom wody w rzece...

Chyba jesteś w takiej sytuacji?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Flytox
moderator
moderator
Wiadomości: 14138
Rejestracja: 13/02/07, 22:38
Lokalizacja: Bayonne
x 839




przez Flytox » 07/09/14, 21:38

+1; Tutaj, w pobliżu wybrzeża, w niektórych miejscach/wioskach poziom wody jest prawie równy. Po obfitych opadach deszczu na polach lub w lasach wrzosowiskowych z niewielkim opóźnieniem tworzą się niewielkie jeziora. Ich rozwiązanie może zająć miesiące, tak jak wiosną i jesienią ubiegłego roku. Od miesięcy objazdy niektórych dróg.
0 x
Powodem jest szaleństwo najsilniejsze. Powodem mniej silne, że to szaleństwo.
[Eugène Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Wróć do „Gospodarka wodna, wodno-kanalizacyjna i sanitarna. Pompowanie, wiercenie, filtracja, studnie, odzyskiwanie ... ”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 150