Zmywarka do naczyń na gorącą wodę (lub gaz, olej?)?

Prace przy kanalizacji lub wodzie sanitarnej (gorącej, zimnej, czystej lub używanej). Zarządzanie, dostęp i wykorzystanie wody w domu: wiercenie, pompowanie, studnie, sieć dystrybucji, oczyszczanie, kanalizacja, odzyskiwanie wody deszczowej. Odzyskiwanie, filtracja, oczyszczanie, procesy magazynowania. Naprawa pomp wodnych. Zarządzaj, używaj i oszczędzaj wodę, odsalanie i odsalanie, zanieczyszczenie i wodę ...
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79126
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10974

Zmywarka do naczyń na gorącą wodę (lub gaz, olej?)?




przez Christophe » 24/05/11, 11:05

Wszystko jest w tytule Dlaczego nie podłączamy systematycznie zmywarki do CWU (ciepłej wody użytkowej), najlepiej słonecznej? To po to, żeby zaoszczędzić kilkaset kWh energii elektrycznej rocznie?

Jeśli jest to energia słoneczna (co jest moim osobistym przypadkiem na 100% przez 7 do 8 miesięcy na 12), zużycie energii elektrycznej na ogrzewanie cyklu jest prawie zerowe, jeśli jest zimne pranie wstępne, które jest dobre, zanim gorąca woda dotrze do rur… będzie zimna! Jeśli jest zimne płukanie, zostanie to zrobione na gorąco, co przyspieszy suszenie! CQFD :D :D

Więc w cyklu zmywarki, a priori, wydaje mi się to logiczne!

Jeśli twoja ciepła woda to gaz lub olej, ekonomicznie zawsze będzie to interesujące: elektryczna kWh kosztuje średnio ponad 12 centów we Francji (25 centów w południowej Belgii!), co odpowiada cenie oleju opałowego 1.5 € / L (przy sprawności „kocioł + transmisja do urządzenia” 80%), więc jest jeszcze miejsce!

Jedyne pytanie, chodzi o to, że z konieczności zużyjemy trochę kalorii w gorącej wodzie na wszystkich etapach cyklu, w których woda nie jest normalnie podgrzewana (lub mniej podgrzewana), dlatego należy sprawdzić, czy jest to ekonomicznie opłacalne!

Jeśli chodzi o pralkę, oto szczegółowy temat, który szczegółowo odpowiada na pytanie: https://www.econologie.com/forums/lave-linge ... t1435.html

Po podłączeniu do ECS pranie delikatnych ubrań byłoby niemożliwe w temperaturze 30°C, a może nawet 40°C (w zależności od temperatury przybycia ECS).

Czyli wyjść z pralki (przynajmniej zimą przy praniu wełny)… ale potem na zmywarce? Jakie zastrzeżenia, żeby tego nie robić?

W oczekiwaniu na odpowiedź wykonam pomiary zużycia energii elektrycznej cyklu prania z miernikiem mocy na wtyczce tego typu:
https://www.econologie.com/shop/prise-el ... p-238.html
https://www.econologie.com/shop/wattmetr ... p-380.html

Potem podłączę zmywarkę do solar ECS i zrobię porównanie zużycia prądu. Czy pomiar po 2 cyklach podłączonych do zimnej wody wydaje Ci się wystarczający?

Jeśli miary rozstrzygające, to samo zrobiłbym z pralką zachowując możliwość odstawienia zimnej wody na zimę na wełniane swetry itp... i to samo ze zmywarką gdyby kiedykolwiek były jakieś niemiłe niespodzianki z podłączeniem do CWU...
0 x
Antoni
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 3
Rejestracja: 30/03/11, 15:00




przez Antoni » 24/05/11, 11:41

Czy takie połączenie nie zaszkodziłoby zarówno zmywarce, jak i Twoim naczyniom? Tak, może to być korzystne, ale jeśli jest tak, że zmywarka jest łatwiej uszkodzona i psuje się, to nie bardzo wiem, jakie jest najlepsze rozwiązanie!
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79126
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10974




przez Christophe » 24/05/11, 11:49

Cóż, ten temat jest tutaj, aby odpowiedzieć na tego rodzaju pytanie.

Przyjrzyjmy się możliwym zagrożeniom dostarczania X-lavy z gorącą wodą zamiast zimnej?

Uszkodzić zawory elektromagnetyczne wlotu wody? Może... Ale jakoś nie do końca w to wierzę: jest margines bezpieczeństwa i nie damy rady z wodą sanitarną o temperaturze 90°C!

Tak więc na tym poziomie odbicia, oprócz szybszego osadzania się kamienia wapiennego w „zimnej” strefie (osiada szybciej, gdy jest gorąco niż gdy jest zimno) nie widzę… a potem:
a) nie każda woda jest wapienna (zależy od regionu)
b) kamień wapienny, który można czyścić (co 10 lat)

Nie wierz w reklamę Calgon: skalowany opór nigdy nie spowodował wycieku z pralki (lub zmywarki)… w najgorszym razie blokuje elektrozawór, ale musisz już tam iść!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Gaston
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1910
Rejestracja: 04/10/10, 11:37
x 88




przez Gaston » 24/05/11, 11:49

Moja zmywarka jest podłączona do źródła ciepłej wody (bojler gazowy).

To nie jest osobisty wybór, ale poprzedniego lokatora, który zamontował kran dopływowy (być może przez pomyłkę?) na rurze ciepłej wody.

Pierwsza ważna uwaga: działanie zmywarki nie ulega zmianie.
Jeszcze profilaktycznie wymieniłem wąż doprowadzający wodę do zmywarki na którym było zaznaczone "Max 30°C" :?

Co do oszczędności to nie jestem przekonany.
Zmywarkę obsługuję głównie według taryfy nocnej (8,64 ct/kWh), podczas gdy stawka za gaz to 5,48 ct/kWh.
Biorąc pod uwagę sprawność kotła, straty (nagrzewanie się rur między kotłem a kuchnią przez co pierwsze litry wody napływają zimne... a ostatnie schładzają się w rurze)... jeśli jest jakaś oszczędność to naprawdę minimalna.

Wreszcie za jakość prania… Nie zauważyłem nic dobrego ani złego. Suszenie nie jest idealne, zwłaszcza w przypadku niektórych tworzyw sztucznych, ale tak było już w poprzednim mieszkaniu, w którym zmywarka była zasilana zimną wodą.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79126
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10974




przez Christophe » 24/05/11, 12:19

Ach, dziękuję super Gastonowi za ten pierwszy powrót. Ok, jeśli chodzi o wąż dopływowy, nie pomyślałem o tym! ja swoje sprawdzę.

Od jak dawna to tak "chodzi"?

Tak dla gospodarki, ale twój przypadek jest wyjątkowy, jeśli weźmiesz średnią krajową stawkę (wraz z abonamentem), ekonomia tam jest. Jaka jest cena gazu z abonamentem?

Z nami, z 25 centami za kWh energii elektrycznej (równowartość ponad 30 centów za kWh gazu lub 3 €/l oleju opałowego!!!) i zastąpionymi przez słoneczne ECS, oczywiście nie ma nawet kalkulacji: to ULTRA opłacalne!

Jeszcze raz: dlaczego czekałem tak długo, aby to zrobić? Muszę być trochę masochistą... i kochać, nieświadomie, utuczyć firmy elektryczne...

A potem, biorąc pod uwagę twoją sprawę, nadal widzę dużą ogólną korzyść ekonomiczną. Jest to pozytywne, ponieważ ogranicza bardzo kosztowne okresy szczytu elektrycznego dla środowiska (i dla EDF, jeśli o to chodzi)! To nie dlatego, że jednostka płaci ustaloną cenę, jest w prawdziwym życiu...

EdF elektryczna kWh przeznaczona do ogrzewania odrzuca średnio (biorąc pod uwagę szczyty) 180 g CO2 według ADEME: https://www.econologie.com/forums/nucleaire- ... t8139.html
0 x
Avatar de l'utilisateur
Gaston
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1910
Rejestracja: 04/10/10, 11:37
x 88




przez Gaston » 24/05/11, 12:25

Christophe napisał:Od jak dawna to tak "chodzi"?
Trochę ponad rok (ze zmywarką, która na początku nie była nowa).

Christophe napisał:Tak dla gospodarki, ale twój przypadek jest wyjątkowy, jeśli weźmiesz średnią krajową stawkę (wraz z abonamentem), ekonomia tam jest. Jaka jest cena gazu z abonamentem?

Z nami, z 25 centami za kWh energii elektrycznej (równowartość ponad 30 centów za kWh gazu lub 3 €/l oleju opałowego!!!) i zastąpionymi przez słoneczne ECS, oczywiście nie ma nawet kalkulacji: to ULTRA opłacalne!


Pewne jest, że przy fotowoltaice jest to koniecznie opłacalne (zwłaszcza w okresach, gdy produkcja CWU jest nadwyżkowa).

Christophe napisał:A potem, biorąc pod uwagę twoją sprawę, nadal widzę dużą ogólną korzyść ekonomiczną. Jest to pozytywne, ponieważ ogranicza bardzo kosztowne okresy szczytu elektrycznego dla środowiska (i dla EDF, jeśli o to chodzi)!


Niezupełnie, ponieważ prowadzę go w nocy (tylko po to, by skorzystać z obniżonej stawki).

Nadal mam jedno pytanie, na które nie odpowiedziałem: ile wody napełnia zmywarka?
Rzeczywiście, kiedy czerpię ze zlewu, liczę około dwóch litrów, zanim woda będzie gorąca.
Jeśli zmywarka pobiera jednorazowo tylko 3 lub 4 litry, w rzeczywistości jest napełniona letnią wodą :?
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79126
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10974




przez Christophe » 24/05/11, 12:46

Gaston napisał:Niezupełnie, ponieważ prowadzę go w nocy (tylko po to, by skorzystać z obniżonej stawki).


Liczby Ademe są uśrednione w ciągu roku.
Czy nie sądzisz, że mroźna zimowa noc z wszystkimi konwektorami „na pełnych obrotach” to nie okres szczytowy?

Dobra, czepiam się!

Gaston napisał:Nadal mam jedno pytanie, na które nie odpowiedziałem: ile wody napełnia zmywarka?
Rzeczywiście, kiedy czerpię ze zlewu, liczę około dwóch litrów, zanim woda będzie gorąca.
Jeśli zmywarka pobiera jednorazowo tylko 3 lub 4 litry, w rzeczywistości jest napełniona letnią wodą :?


Oczywiście, wspomniałem powyżej o tym „opóźnieniu termicznym”.

Wiedzieć:
a) zmierzyć (na skoku), co wypływa z odpływu, gdy zmywarka odpływa
b) poznać dokładny wewnętrzny cykl operacyjny (należy go znaleźć)
c) bardziej z grubsza: znormalizowane zużycie (zawiadomienie) cyklu już daje wyobrażenie (nie wiem, czy woda naprawdę ma czas na ostygnięcie między 2 próbkami? Do zobaczenia...). Postaram się znaleźć instrukcje dla naszego...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 24/05/11, 13:59

Moja historia i przemyślenia:

a) mam od 2002 roku (chyba) moją pralkę podłączoną bezpośrednio do CESI; to standardowy Whirlpool; do tej pory nie ma problemu z tym zasilaczem (przeżywałem inne awarie nie mające nic wspólnego)... Ma w sumie 11 lat.

b) instrukcja wskazuje, że może być zasilana gorącą wodą o temperaturze do 60°; to dobrze: mój CESI jest zgodny ze standardami i posiada zawór termostatyczny ograniczony do 60° na wylocie (aby uniknąć poparzenia gorącą wodą; jest to obowiązkowe, ale nie zawsze przestrzegane!)

c) o ile mi wiadomo, na LV mycie i płukanie odbywa się gorącą wodą; pranie wstępne: nie używam, nie wiem...

d) ale bądź ostrożny, LV zużywają bardzo mało wody, więc jeśli odległość CESI - LV jest duża, gorąca woda prawie nie ma czasu na dotarcie - większość stygnie w rurze; ponowne płukanie: gorąca woda, która stała się bardzo letnia, wpływa do LV, ale w rurze zostaje zastąpiona gorącą wodą. Wyniki wyścigów: ilość zużywanej ciepłej wody jest dobra = ilość wody zużywanej przez NN, ale redukcja prądu jest wtedy minimalna (ponieważ w maszynie znajdziemy głównie zimną lub letnią wodę). Krótko mówiąc, płacimy podwójnie!!!

Z wyjątkiem CESI, gdzie ciepła woda jest bezpłatna.

tak: niewielkiej odległości i zaopatrzenie w rurę o maksymalnej średnicy 10 !

Uwaga: w przypadku LL (pralka) objętości wody są znacznie większe, ale płukanie odbywa się zimną wodą (zwykle 2 lub 3 płukania). Jeśli nie ma specjalnego „pudełka” (alfamix - za 200 euro, okres amortyzacji: 1 wiek) lub nie maszyny z podwójnym wejściem, wstrzymać się od głosu lub... ryzyko zimnego prysznica, ponieważ LL prawie wyczerpałby rezerwę CESI! I oczywiście marnotrawna gorąca woda podczas płukania, jeśli nie jest bezpłatna (zwykle zimna woda do płukania jest zastępowana gorącą wodą). Czyli wzrost rachunku i bilans finansowy/bilans węglowy...Majstrowałem przy układzie z mikserem i by-passem, ale trzeba trzymać się blisko! Konieczna jest też zmiana nawyków: tylko jedna pralka w dni dobrej pogody, a nie „dzień prania” – przy 3 lub 4 pralkach = pusta CESI = zimny prysznic! To nie jest nie do pokonania, ale hej, musisz to wiedzieć.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 24/05/11, 14:09

Gaston napisał:
Nadal mam jedno pytanie, na które nie odpowiedziałem: ile wody napełnia zmywarka?


Instrukcje mówią dzisiaj o około 12 litrach na cykl (2 lub 3 napełnienia ???).

Ten arkusz: http://www.whirlpool.fr/digitalassets/W ... 01718F.pdf

mówi 4 l na namaczanie i 11 l na cykl eko, więc myślę, że każde napełnienie = 4 litry (a są 3 napełnienia na „normalny” cykl zwany tutaj „eko”)…
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 24/05/11, 14:12

Christophe napisał:
Nie wierz w reklamę Calgon: skalowany opór nigdy nie spowodował wycieku z pralki (lub zmywarki)… w najgorszym razie blokuje elektrozawór, ale musisz już tam iść!


Dokładny. Mam wodę, która nie jest wystarczająco twarda, lekko kwaśna: wynik = skorodowana rezystancja grzałki po około 5 latach!!! Wapień na nim chroniłby go!
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Wróć do „Gospodarka wodna, wodno-kanalizacyjna i sanitarna. Pompowanie, wiercenie, filtracja, studnie, odzyskiwanie ... ”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 99