Zawór wydechowy: lepsze zużycie

Wskazówki, porady i wskazówki, aby obniżyć zużycie, procesów lub wynalazki jak niekonwencjonalnych silników: Silnik Stirlinga, na przykład. Patenty poprawiające spalanie: traktowanie plazmą z wtryskiem wody, jonizację paliwo lub utleniacz.
SixK
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 670
Rejestracja: 15/03/05, 13:48
x 272

Zawór wydechowy: lepsze zużycie




przez SixK » 28/10/08, 20:39

Tor, który przebiega mi przez głowę, by oszczędzać paliwo.

Zamontować zawór wydechowy.

To urządzenie od niedawna spotykane jest głównie w motocyklach.
Teoretycznie zawór umożliwia zwiększenie momentu obrotowego przy niskich obrotach (a więc potencjalnie mniejsze zużycie).

Zamontowanie prawdziwego systemu zaworów w samochodzie jest prawdopodobnie trudne, ale myślę, że montaż systemu zaworów na wylocie wydechu ze sprężyną musi być łatwo osiągalny przy niższych kosztach, aby zbadać przydatność takiego systemu.

SixK
0 x
Avatar de l'utilisateur
Flytox
moderator
moderator
Wiadomości: 14141
Rejestracja: 13/02/07, 22:38
Lokalizacja: Bayonne
x 839




przez Flytox » 28/10/08, 21:29

Witam Sixk

Myślisz o tym systemie?

http://en.wikipedia.org/wiki/EXUP

Obraz

Musi być coś do zrobienia, niezbyt trudne do osiągnięcia, na starych samochodach. Mam coś takiego w planach do mojej R19.

W EXUP położenie klapy nie jest bez znaczenia, jest na styku dostrojonego 4 w 1 (dla stosunkowo dużej prędkości). W samochodzie kolektor wydechowy łączy rury daleko do przodu, nie próbując skorzystać ze strojenia akustycznego. Trzeba więc znaleźć właściwe ustawienie wzdłuż wydechu...: Mrgreen:

Podejrzewam, że w nowszych samochodach, pokrytych elektroniką sondy lambda i innymi katalizatorami, musi być to trudniejsze do osiągnięcia i wywarcia różnicy w osiągach pod względem zużycia.
A+
0 x
Powodem jest szaleństwo najsilniejsze. Powodem mniej silne, że to szaleństwo.
[Eugène Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Andre
Pantone badacz silnika
Pantone badacz silnika
Wiadomości: 3787
Rejestracja: 17/03/05, 02:35
x 12




przez Andre » 28/10/08, 23:11

Halo

nie chce mi się przypominać ale w latach 70-tych wszystkie V8-ki w samochodach amerykańskich miały zawór na wydechu, zwykle umieszczony na wyjściu z żeliwnego kolektora, ten zawór na biegu jałowym częściowo blokuje wydech, jest sterowany przez prosta spirala, która wraz z temperaturą otwiera się stopniowo, celem jest szybsze nagrzanie bloku silnika.
Nie wydaje mi się, że w 6-litrowym silniku w tamtym czasie przejmowaliśmy się oszczędnością paliwa.
Z wiekiem pojazdu ten zawór zaczął hałasować, chłopaki zablokowali go w pozycji otwartej.

Niedawno syn przerobił cały wydech na Jetta Diesel (ten sam silnik co Gulf 1,6 l z wtryskiem pośrednim)
wymienił oryginalny kanał na większy ze stali nierdzewnej o średnicy 52mm i dodatkowo miał tłumik ze stali nierdzewnej o niskim oporze, co spowodowało, że temperatura bloku silnika miała trudności z podniesieniem prawie żadnego ogrzewania kabiny pomimo zmiany termostatu, to będziesz musiał to dokładniej sprawdzić

André
0 x
SixK
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 670
Rejestracja: 15/03/05, 13:48
x 272




przez SixK » 29/10/08, 11:17

@Flytox,

Rzeczywiście, zawór wydechowy, taki jak system Yamaha, jest prawdopodobnie najbardziej skuteczny, ale pomyślne zamontowanie równoważnego systemu w samochodzie może być skomplikowane dla osoby.
Sterowanie zaworem jest mechaniczne...

Idealnie byłoby, gdyby istniała możliwość elektronicznego sterowania otwieraniem poprzez indeksowanie do odczytu prędkości obrotowej silnika.

W rzeczywistości myślałem o prostszym systemie do skonfigurowania, jak opisano w moim poprzednim poście.
Prosty zawór, który otwierałby się pod wpływem gazów opuszczających wydech.
Wyobrażam sobie, że taki system byłby daleki od optymalnego, a nawet mógłby przynieść efekt odwrotny od oczekiwanego, ale biorąc pod uwagę niski koszt zaprojektowania takiego systemu, warto spróbować...

@andre, wydech, który jest zbyt wolny, nie jest dobry dla osiągów silnika.
W motocyklach, gdy oryginalny przewód zostaje zmieniony na luźniejszy, gaźnik musi zostać wzbogacony, aby odzyskać oryginalne osiągi. Generalnie uzyskujemy wyższy moment obrotowy, przy mniej więcej równej mocy, ale kosztem znacznego nadkonsumpcji...

SixK
0 x
Avatar de l'utilisateur
abyssin3
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 623
Rejestracja: 18/07/05, 15:12




przez abyssin3 » 29/10/08, 12:34

O ile się nie mylę, wydawało mi się, że widziałem coś w rodzaju zaworu na wydechu ciężarówki. Nie znam jego dokładnej roli.
Czy jestem jedyny?
0 x
Alain G
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 3044
Rejestracja: 03/10/08, 04:24
x 3

Zawór wydechowy




przez Alain G » 29/10/08, 13:12

Cześć
Nic nowego w skuterach śnieżnych Ski Doo, istnieje już od dawna, a konkurencja skopiowała ten system, ponieważ jest tak skuteczny.

Zawór ten działa RAVE (Rotax Regulowany Zmienny Wydech) z membraną na głowicy silnika i pracuje z ciśnieniem wydechu.
Zwiększa to niski moment obrotowy i obniża zużycie paliwa.

Oto link, pod którym można zobaczyć system:

http://motomarine.forumactif.com/mecani ... -t3999.htm
0 x
Avatar de l'utilisateur
Flytox
moderator
moderator
Wiadomości: 14141
Rejestracja: 13/02/07, 22:38
Lokalizacja: Bayonne
x 839




przez Flytox » 29/10/08, 20:54

Cześć Alain G.

Układ ten montowany jest na silniku dwusuwowym, jest odpowiednikiem yamahy YPVS wynalezionej w latach 70. Układ ten zmienia schemat wydechu w zależności od obrotów głównie w celu poprawy momentu obrotowego przy niskich obrotach.

Dla Sixka
Idealnie byłoby, gdyby istniała możliwość elektronicznego sterowania otwieraniem poprzez indeksowanie do odczytu prędkości obrotowej silnika.

Na początek możesz wykonać bardzo prosty montaż, w którym szukasz optymalnego otwarcia przy ustabilizowanej prędkości. Jeśli masz zysk, możesz dążyć do bardziej wyrafinowanego zarządzania.

Najprostszy zespół, jaki znalazłem, dostajesz motyla gaźnika z dzielonym prętem. Przebijasz średnicę osi motyla i prostopadle do jego osi rurę wydechową. Aby część motylkowa mogła wejść do rury, wykonujesz szczelinę ze szlifierką po jednej stronie. Wkręcasz motylek w szczelinę i rurę wydechową. Zamykasz całość spawaniem łukowym czy czymś takim...

Obraz

Twój pomysł na zawór ze sprężyną też musi się sprawdzić. Sprężyna nie może być za gorąca, bo zmieniałaby swoje zachowanie... wraz z obciążeniem. Zmieniając sztywność lub napięcie wstępne sprężyny, zmieniasz prawo otwierania, niezłe pole do eksploracji... : Mrgreen:

Na powyższym rysunku, jeśli motyl jest poza środkiem swojej osi, jego pozycja nie jest już neutralna i będzie reagował z przepływem spalin. Sprężynę można łatwo umieścić na osi lub dźwigni.
A+
0 x
Powodem jest szaleństwo najsilniejsze. Powodem mniej silne, że to szaleństwo.

[Eugène Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'utilisateur
drwal
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 4731
Rejestracja: 07/11/05, 10:45
Lokalizacja: Mountain ... (Trieves)
x 2

Re: Zawór wydechowy: mniejsze zużycie paliwa




przez drwal » 30/10/08, 19:21

SixK napisał:Tor, który przebiega mi przez głowę, by oszczędzać paliwo.

Zamontować zawór wydechowy.

To urządzenie od niedawna spotykane jest głównie w motocyklach.
Teoretycznie zawór umożliwia zwiększenie momentu obrotowego przy niskich obrotach (a więc potencjalnie mniejsze zużycie). [...]
Jeśli się nie mylę, Yamaha EXUP została wynaleziona pod koniec lat 80. (a więc nie całkiem niedawno...) i miała głównie na celu poprawę „ostrego” charakteru japońskich 4-cylindrowców z tamtych lat. ...

Nie wydaje mi się żeby to było przydatne w aucie (zwłaszcza że coraz więcej aut jest z doładowaniem) a poza tym nie wydaje mi się żeby ten system był kopiowany przez innych producentów... W przeciwieństwie do zaworów 2T który znalazł u WSZYSTKICH producentów!

W przypadku zaworów w abisyńskich ciężarówkach jest to zwykle układ hamulcowy („retarder”), podobnie jak elektromagnetyczny „TELMA”.
0 x
"Jestem wielkim brutalem, ale rzadko myli ..."
Avatar de l'utilisateur
Flytox
moderator
moderator
Wiadomości: 14141
Rejestracja: 13/02/07, 22:38
Lokalizacja: Bayonne
x 839

Re: Zawór wydechowy: mniejsze zużycie paliwa




przez Flytox » 30/10/08, 19:42

Witaj Buchreron

W przypadku zaworów w abisyńskich ciężarówkach jest to zwykle układ hamulcowy („retarder”), podobnie jak elektromagnetyczny „TELMA”.


System gilotyny istniał również jako zestaw do montażu na wieszaku wydechu dwusuwowych hiszpańskich motocykli Trial (Bultaco, Montesa, Ossa) w latach 2. i 70. XX wieku. Umożliwiło to np. „lekkie” hamowanie silnikiem na długich zjazdach. Ale przy ręcznym sterowaniu przy najmniejszym fałszywym manewrze… utknął w martwym punkcie. : Mrgreen:
A+
0 x
Powodem jest szaleństwo najsilniejsze. Powodem mniej silne, że to szaleństwo.

[Eugène Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'utilisateur
I Citro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5129
Rejestracja: 08/03/06, 13:26
Lokalizacja: bordeaux
x 11




przez I Citro » 30/10/08, 21:41

: Arrow: Zajrzałem też do zaworów typu EXUP, których zasada działania mogłaby być przydatna do regulacji pracy reaktora domieszkującego lub pantone.
Odkryłem, że te zawory nie były zbyt niezawodne i wymagały regularnej konserwacji.

Jeśli chodzi o ich zastosowanie w obecnych silnikach, są one podobne do „plastrów na drewnianych nogach”. Obecnie, aby zoptymalizować napełnianie cylindrów i zjawiska akustyczne, działamy bezpośrednio na zmiennym czasie rozkładu.
Taki wybór wybrała Honda, której mistrzostwo technologiczne jest bardziej zaawansowane niż Kawasaki...
W samochodach BMW udało się wyeliminować przepustnicę i zmniejszyć powodowaną przez nią utratę osiągów (poprzez pompowanie). Ich system zmiennych faz rozrządu VANOS działający na wałki rozrządu zaworów dolotowych i wydechowych.

Przyszłością niewątpliwie będzie elektronicznie sterowana dystrybucja poszczególnych siłowników zaworów elektromagnetycznych, pneumatycznych lub innych… jak to się robi w Formule 1.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "silników specjalnych, patentów, zmniejszenie zużycia paliwa"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 223