Cam stirling

Wskazówki, porady i wskazówki, aby obniżyć zużycie, procesów lub wynalazki jak niekonwencjonalnych silników: Silnik Stirlinga, na przykład. Patenty poprawiające spalanie: traktowanie plazmą z wtryskiem wody, jonizację paliwo lub utleniacz.
Naucz
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 9
Rejestracja: 17/03/20, 17:44
x 2

Cam stirling




przez Naucz » 14/09/20, 13:19

Witam wszystkich,
Publikuję to podsumowanie wyszukiwania dotyczące Stringa pracującego z kamerami, nie wiedząc, w której kategorii alfa/beta/gamma go sklasyfikować...

stirling.jpg

Gorące źródło składa się z 2 żebrowanych powierzchni (jasnoczerwony + czerwony), ruchomy tłok z 2 żebrowanych powierzchni (różowy, jasnoniebieski) oddzielonych izolatorem, wreszcie zimne źródło z 2 żebrowanych powierzchni (niebieski i ultramarynowy błękit)). Źródło zimna jest przebijane, aby umożliwić przejście prętów poruszanych przez krzywkę tłoka. Narysowałem tylko 2 pręty i krzywkę 2x180°, ale w idealnym przypadku potrzebne byłyby 3 i krzywka o geometrii flaków 3x120°...

Teoretyczny cykl Stirlinga charakteryzuje się izochorycznym ogrzewaniem, izotermiczną ekspansją, izochorycznym chłodzeniem i wreszcie izotermiczną kompresją. Zaletą krzywek jest możliwość niezależnego sterowania przemieszczeniem tłoków, a tym samym respektowanie 4 momentów cyklu, minimalizując fazy pośrednie rzeczywistego cyklu.

Zastosowanie tłoków o dużej powierzchni wymiany i styku umożliwia optymalizację przenoszenia wymiany ciepła pomiędzy źródłem gorącym a tłokiem „gorącym” oraz źródłem zimnym i tłokiem „zimnym” oraz pomiędzy nimi a gazem. Objętość martwa jest prawie zerowa.

Transport gazu pomiędzy strefą gorącą i zimną odbywa się poprzez wiele otworów w tłoku (aby zminimalizować spadek prędkości/ciśnienia w otworach) oraz strefę izolującą, która oddziela jego gorącą i zimną powierzchnię.
Należy również zauważyć, że nie ma regeneratora: jeśli objętość martwa jest bardzo mała w porównaniu z objętością użyteczną, regenerator staje się bezużyteczny.

Tutaj dla ułatwienia płaszcz nie jest widoczny, źródło gorące jest nieruchome, źródło zimnego się porusza, dwustronny tłok również porusza się bardziej znacząco, w zależności od przewidywanego stopnia sprężania.

Oczywiście przemieszczenie tłoka i źródła zimna odbywa się w następujący sposób (przepraszam, że film byłby lepszy, ale nie znalazłem sposobu, aby to uwzględnić):
- ogrzewanie izochoryczne: tłok i źródło zimna są nieruchome w położeniu pośrednim, zimny tłok ochładza się w kontakcie ze źródłem zimna, gaz znajduje się w dużej objętości, jest podgrzewany pomiędzy żebrami;
- rozszerzalność izotermiczna: tłok i źródło zimna opadają jednocześnie, objętość zimna pozostaje zerowa;
- transfer izochoryczny: tłok w kontakcie ze źródłem gorącym podnosi się, co powoduje przejście gazu do strefy zimnej, źródło zimne pozostaje nieruchome;
- chłodzenie izochoryczne: tłok i źródło zimna są nieruchome, gaz ochładza się w kontakcie z zimnymi żebrami;
- sprężanie izotermiczne: źródło zimnego unosi się, tłok pozostaje w kontakcie ze źródłem gorącym;
- transfer izochoryczny: tłok opada w kontakcie ze źródłem zimna, które pozostaje nieruchome, gaz przechodzi do strefy gorącej.

Energia mechaniczna jest odzyskiwana przez koło zamachowe zintegrowane z krzywkami.
1 x
 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "silników specjalnych, patentów, zmniejszenie zużycia paliwa"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 168