Reaktor Pantone, osobiste refleksje

Wtrysk wody w silnikach termicznych i słynny "silnik pantone". Ogólne informacje. Wycinki prasowe i filmy. Zrozumienie i naukowe wyjaśnienia wtrysku wody do silników: pomysły na montaże, badania, analizy fizyko-chemiczne.
Avatar de l'utilisateur
NLC
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2751
Rejestracja: 10/11/05, 14:39
Lokalizacja: Nantes

Reaktor Pantone, osobiste refleksje




przez NLC » 10/11/05, 15:46

Witam wszystkich! :D :D

Cóż, odkryłem system pantone przez znajomego. Od 3 dni nie śpię i zastanawiam się, czy system mogę dostosować do mojego pojazdu!

Ale zanim cokolwiek zrobię, staram się jak najdokładniej przeanalizować operację, aby móc ją zoptymalizować i upewnić się, że zadziała za pierwszym razem.

Oto moje osobiste przemyślenia, na które zwróciłem uwagę, gdy pomysły przyszły mi do głowy:

Refleksje na temat bubblera:
---------------------------

- Należy upewnić się, że podczas ruchów reaktor nie może zasysać rozprysków. Dlatego konieczne jest zabezpieczenie wylotu do reaktora, aby wilgotne powietrze mogło przepływać, ale nie krople wody.

- Bubbler musi wytwarzać wilgotne powietrze, a nie parę wodną. Myślę, że jeśli barbotaż wytwarza parę wodną, ​​w powietrzu jest zbyt dużo wody, aby reaktor mógł wykonać swoją pracę. Ponadto, jeśli będzie za dużo wody, reaktor ostygnie i może się zatrzymać.

- Aby bulgot działał lepiej, woda musi zostać podgrzana. W rzeczywistości w gorącej wodzie cząsteczki są aktywowane, a parowanie przebiega lepiej. Wiadomo, że gorąca woda odparowuje szybciej niż zimna woda. Z drugiej strony woda nie musi się gotować, w przeciwnym razie z bełkotki wydobywa się kwadratowa para. Dobrym rozwiązaniem byłoby regulowanie wody w urządzeniu do barbotażu w określonej temperaturze, na przykład 90 ° C.

- Istnieje duża szansa, że ​​barbot będzie działał lepiej, jeśli zasysane powietrze zostanie wstępnie podgrzane

Refleksje na temat reaktora:
----------------------------

- Nie sądzę, że średnica pręta jest bardzo ważna. Ważna jest prawdopodobnie odległość między prętem a jego pojemnikiem, która wydaje się wynosić między 0.5 a 1.5 mm. Myślę, że konieczne jest zwymiarowanie średnicy pręta i jego pojemnika zgodnie z przepływem powietrza, który chce się tam przepłynąć. Im większe przemieszczenie, tym większa ilość powietrza zasysanego przez wlot, dlatego im bardziej wilgotne powietrze musi zostać przepuszczone przez reaktor, jeśli chcemy zachować tę samą proporcję normalnego powietrza / wilgotnego powietrza pantonizowanego.

- Konieczne jest, aby rury wlotowe i wylotowe reaktora były większe niż powierzchnia między prętem a jego pojemnikiem. Myślę, że wewnętrzna średnica rur wlotowych i wylotowych musi być taka sama jak wewnętrzna średnica reaktora. W ten sposób będzie dobre zagłębienie wokół pręta i dobre przyspieszenie powietrza.

- Reaktor musi być tak gorący, jak to możliwe, więc myślę, że powinien być umieszczony jak najbliżej wylotu silnika. Myślę, że fajnie byłoby również izolować termicznie reaktor od rury wydechowej, aby naczynie + głowica cylindra nie absorbowały ciepła z reaktora. Ponieważ wyobrażam sobie, że gazy wydechowe są znacznie gorętsze niż sam garnek. Jeśli więc będziemy dobrze izolowani, temperatura reaktora będzie wyższa niż w przypadku słabej izolacji.

- Myślę, że aby być skutecznym, reaktor nie powinien zasysać powietrza, które jest zbyt obciążone wodą, na przykład parą. Naprawdę uważam, że powinieneś ssać wilgotne powietrze, a nie parę. Musisz zaprojektować bubbler.

- Myślę, że jeśli konieczne jest, aby gazy spalinowe krążyły w przeciwnym kierunku do powietrza reaktora, dzieje się tak bardziej ze względu na temperaturę powietrza na wylocie z reaktora niż z magnetyzmu lub nie znać inny powód. W rzeczywistości wylot reaktora będzie teoretycznie cieplejszy niż wlot, ponieważ gazy spalinowe będą się ochładzać w miarę postępu. Nagle możemy powiedzieć, że powietrze zasysane przez reaktor zostanie podgrzane „delikatnie”.
Teoretyczne przykłady:
Jeżeli wlot reaktora ma 700 ° C, a wylot 800 ° C (cyrkulacja w reaktorze naprzeciwko gazów spalinowych):
Powietrze docierające do reaktora będzie się stopniowo nagrzewać i ma szansę osiągnąć temperaturę bliską 800 ° C.
Teraz, jeśli wlot reaktora ma temperaturę 800 ° C, a wylot 700 ° C (cyrkulacja w tym samym kierunku):
Napływające powietrze nagle osiągnie temperaturę 800 ° C, ale nie będzie w stanie natychmiast go osiągnąć!
A ponieważ temperatura reaktora spada, nie powinniśmy być w stanie zbliżyć się tak blisko 800 ° C jak w pierwszym przypadku.

- W porównaniu z poprzednim punktem jest zatem możliwe, że im dłuższy reaktor i pręt, tym lepiej działa:
Ponieważ stopniowo ogrzewamy powietrze na całej trasie, więc jest ono długie, tym bardziej zbliżamy się do temperatury wylotu reaktora. Ponadto, jeśli tarcie cząsteczek na ścianach powoduje elektryfikację i że ta elektryfikacja ma coś wspólnego z procesem pantone, myślę, że im dłużej się ociera, tym lepiej!

- Być może konieczne byłoby pozostawienie pewnej odległości między wylotem reaktora a wejściem, aby wilgotne powietrze pantonizowane nieco się ochłodziło i stało się gęstsze?

-----------

Moja teoria o działaniu zasady pantone:

Powietrze, które wchodzi do reaktora, jest obciążone wilgocią, to znaczy, że w powietrzu zawieszone są mikrokropelki wody.
Przechodząc wokół pręta, całe powietrze jest podnoszone do wysokiej temperatury (bez pręta powietrze w środku reaktora nie ogrzewałoby się tak bardzo, jak powietrze ocierające się o krawędzie).
Myślę, że podniesienie powietrza do wysokiej temperatury rozbija mikrokropelki wody na mniejsze cząsteczki, może wprost na cząsteczki wody. Może jeśli nastąpi elektryfikacja z powodu tarcia, jeszcze bardziej pomaga rozbić mikrokropelki.
Myślę, że na tym etapie cząsteczki wody nie są jeszcze pęknięte.
Następnie powietrze to miesza się z powietrzem otoczenia i wchodzi do cylindra. Myślę, że w momencie wybuchu paliwa, gdy temperatura rośnie bardzo wysoko, woda pęka i zamienia się w wodór + tlen, a następnie bierze udział we wzmacnianiu spalania, zyskując w ten sposób moc i przede wszystkim umożliwiają pełniejsze spalanie (a tym samym mniejsze zanieczyszczenie).

--------

Małe odbicie na bąblu:

Myślę, że maksymalne możliwe optymalizacje zostaną przeprowadzone na urządzeniu do barbotażu i na drodze do doprowadzenia mocy wyjściowej reaktora do wlotu silnika.
Ponieważ celem gry jest to, że silnik połyka maksimum powietrza pochodzącego z reaktora ...

Jeśli chodzi o bełkot i obecny zespół, coś mnie niepokoi. Oto bardzo uproszczony schemat:

Obraz

Potrzeba pewnej siły ssącej, aby móc zasysać powietrze w tego typu barbotażu, ponieważ aby zasysać powietrze, konieczne jest wytworzenie wystarczającego obniżenia, aby poziom wody we wlocie powietrza spadł do „poniżej, aby mógł wejść pęcherzyk powietrza.
Dlatego w niektórych witrynach zalecają zamknięcie oryginalnego wlotu powietrza, aby zapewnić wystarczające zasysanie w urządzeniu do barbotażu i powodować bulgotanie.

Mój pomysł byłby następujący: silnik nie powinien zasysać powietrza z bełkotki, ale to do nas należy dostarczenie tego powietrza!
W ten sposób możemy nawet zapewnić mu więcej powietrza, niż potrzebuje, aby mieć pewność, że jest wypchany na maksa!
Ponieważ jestem pewien, że dzięki obecnemu systemowi bubblera silnik na biegu jałowym nie pobiera wystarczającej ilości powietrza przez wlot, aby spowodować wystarczającą depresję i prawidłowe bulgotanie. W przypadku podróży po mieście często jesteśmy na biegu jałowym, kiedy czekamy na czerwonym świetle lub w korku, więc nawet na biegu jałowym silnik powinien być zasilany powietrzem panton.

W tym celu moim pomysłem jest włożenie pompy powietrza między reaktorem a filtrem powietrza. To on wciągałby powietrze do barbotera przez reaktor i dostarczał je do silnika.
Następnie moglibyśmy elektrycznie wybrać natężenie przepływu powietrza, które chcemy wysłać do silnika. A dzięki pompie bardziej silnik zasysa to powietrze, to my je dostarczamy.
Montaż byłby jeszcze prostszy, wystarczyłoby podłączyć wylot pompy prawie w dowolnym miejscu za filtrem powietrza, bez konieczności zastanawiania się, czy ktoś jest wystarczająco ssany w bełkocie.
Dzięki temu systemowi nie byłoby potrzeby odcinania oryginalnego wlotu powietrza.

Dużą zaletą pompy jest to, że dla każdego pojazdu możemy skalibrować minimalny przepływ na biegu jałowym i maksymalny przepływ. Następnie wystarczy obrócić pompę mniej więcej szybciej, aby wyregulować przepływ.

Ponadto, gdy woda jest zimna w bełkocie lub na przykład, gdy reaktor nie jest gorący (możemy rozważyć czujniki), po prostu nie uruchamiaj pompy, a pantone jest nieaktywny!

Będąc inżynierem elektronikiem i programistą systemowym, wcale mnie to nie przeraża, aby stworzyć rodzaj kalkulatora wtrysku pantonu!

------

Instalacja w moim pojeździe:

Chcę zainstalować ten system w moim samochodzie. Jest to laguna I faza 98, silnik benzynowy 2.0 l, 115 KM. Całe zarządzanie silnikiem odbywa się za pomocą komputera, ale nie sądzę, że jest to problem, myślę, że to nawet przewaga. Wyjaśniam dlaczego:

Samochód ma komputer pokładowy, który mówi mi o zużyciu w czasie rzeczywistym (będzie to praktyczne do testowania !!).

Teraz podam konkretny przykład, powiedzmy, że jestem stabilizowany przy prędkości 100 km / h na płaskiej drodze.
Zużycie w czasie rzeczywistym mówi mi 6.2 l / 100 km i pozostaje wyjątkowo stabilne, jeśli nie ruszę stopy z akceleratora. Teraz, jeśli droga zacznie opadać, a ja nie ruszam nogą pedału przyspieszenia, samochód nabiera prędkości, silnik skręca, ale zużycie spada nieco. Normalne, ponieważ komputer wykrywa, że ​​samochód jest mniej naładowany, więc wtryskuje mniej benzyny.
Teraz, jeśli podczas schodzenia podniosę stopę, aby pozostać przy prędkości 100 km / h, wówczas zużycie gwałtownie spada, ponieważ samochód jest jeszcze mniej obciążony.

Mówię więc sobie, że na płaskiej, ustabilizowanej z pewną prędkością, a system pantone się uruchomił, samochód będzie miał tendencję do większego poruszania się, i znajdę się w tym samym przypadku co zjazd: w przeciwnym razie nie podniosę stopę, a samochód nabiera prędkości, zużywając tyle samo lub trochę mniej, albo podnoszę stopę i tam konsumuję mniej.

Nie sądzę więc, aby system pantone był niezgodny z elektronicznymi zastrzykami.

Studiowałem dokumentację techniczną mojego samochodu, a wtrysk jest regulowany dzięki następującym parametrom i czujnikom:
- Temperatura wody (aby wiedzieć, czy silnik jest gorący)
- Temperatura powietrza na wlocie
- Depresja w kolektorze dolotowym (myślę, że do obliczenia obciążenia samochodu)
- Położenie przepustnicy (a więc przyspieszenia)
- Sonda lambda

System pantone miałby zatem wpływ na temperaturę powietrza na wlocie. Ponieważ powietrze będzie cieplejsze, kalkulator powinien wywnioskować, że powietrze jest mniej gęste i dostosuje bogactwo poprzez wtrysk mniejszej ilości benzyny.

Jedynym możliwym problemem jest sonda lambda. Wygląda na to, że dzięki systemowi pantone silnik uwalnia dużo tlenu. Sonda lambda sprawi, że kalkulator uwierzy, że mieszanka jest zbyt uboga, i dlatego powinna wtryskać więcej benzyny.

Dlatego możliwe jest, że komputer nie będzie już w stanie zbyt wiele obejść i przywróci ustawienia domyślne. W końcu zobaczymy, jeśli tak jest, będziemy musieli majstrować przy sondzie lambda, aby powiedzieć komputerowi, że wszystko jest w porządku.

W przeciwnym razie po południu postawiłem samochód na moście (ojczym jest właścicielem garażu, to pomaga;))

Aby umieścić reaktor, nie mam 36 możliwości, należy go umieścić w miejscu katalizatora.
Mam 4 wydechy głowicy cylindrów, które spotykają się w Y co najmniej 60 cm od głowicy cylindrów.
Więc nie mogę umieścić reaktora tak blisko, jak chciałem. Zaraz po Y mam sondę Lambda.

A za sondą lambda mam łokieć, a następnie 30 cm dalej katalizator.
Nie mogę dotknąć rury, która jest między Y a katalizatorem, ponieważ to on integruje sondę lambda, a byłoby to zbyt dużo pracy, ponieważ cała ta część znajduje się między kokpitem a silnikiem, dlatego całkowicie niedostępne.

Więc nie mam wyboru, postaw się w miejscu katalizatora. Dużą zaletą jest prostota demontażu / wymiany reaktora, ponieważ do odkręcenia jest 5 śrub! I jest wystarczająco dużo miejsca, aby zrobić coś czystego.
Wady mam nadzieję, że będzie wystarczająco ciepło :?

Mam nadzieję, że doszedłeś do końca mojej powieści i nie jesteś zbyt śpiący :D :D :D :D

Czy mógłbyś przekazać mi swoje opinie na temat moich hipotez i pomysłów?

Do zobaczenia wkrótce
Ostatnio edytowane przez NLC 16 / 11 / 05, 19: 27, 1 edytowany raz.
0 x
Andre
Pantone badacz silnika
Pantone badacz silnika
Wiadomości: 3787
Rejestracja: 17/03/05, 02:35
x 12




przez Andre » 10/11/05, 17:09

Cześć Nlc

pod względem odczytu wtrysku modelu zużycia
Zasadniczo to obliczenie jest czasem trwania impulsów do wtryskiwaczy, w zależności od czasu i liczby wtryskiwaczy, może wystąpić niewielki błąd, gdy filtr paliwa zaczyna się zapychać, a zatem niewielki brak ciśnienia na wtryskiwaczach, ale w całość to wiarygodne pomiary.
Jeśli masz pod ręką oscyloskop, zmierzysz sygnał aktualnie działającej sondy lambda, a po domieszkowaniu wodą zobaczysz różnicę, sygnał i falisty c, jest średnią, jest to bardzo zmienny sygnał w operacja. Zrezygnowałem prawie z poświęcenia energii na modyfikację tego sygnału, ale jeśli jesteś w firmie, przejdź do komputera, niektóre modele można przeprogramować, a sygnał jest zapętlony w kierunku + 1,4 wolta i to co decyduje o stosunku, wystarczy mieć możliwość zmiany tego napięcia, aby zmienić stosunek
Jak wszystkie układy pętlowe, sondy walczą z napięciem, a gdy wynosi zero, układ jest w równowadze. Jeśli pracujesz w instrumentacji, wiesz wszystko…
André
0 x
Avatar de l'utilisateur
NLC
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2751
Rejestracja: 10/11/05, 14:39
Lokalizacja: Nantes

Tak, ta sonda lambda bp mnie nie przeraża




przez NLC » 10/11/05, 17:28

Jeśli kiedykolwiek pojawi się problem, przesyłam go i przesyłam do kalkulatora dobre napięcie, które pozwoli mu powiedzieć, że mikstura jest w porządku.

W przeciwnym razie, co myślisz o moim pomyśle na pompę powietrzną, aby uniknąć majstrowania przy zwężce wlotowej i ciężko pracować, aby dokonać regulacji?

Przynajmniej nie jest to już silnik, który zasysa samo powietrze pantonu, to system, który go zasila.

Oczywiście to trochę komplikuje, ponieważ dodajemy elektronikę, ale myślę, że w końcu pudełko z zastrzykiem pantonu byłoby dobre.

Moim pomysłem jest również podgrzanie wody w bełkocie z oporem grzewczym. Dzięki temu możemy regulować temperaturę, która ma być zbliżona do ° C, a przede wszystkim upraszcza montaż, nie ma potrzeby kierowania wody chłodzącej!

W przeciwnym razie w moim samochodzie nie będę w stanie zrobić odległości wylotowej / wlotowej reaktora krótszej niż 1 m, a nawet 1 m.

Czy to nie jest trochę za dużo? :? :?
0 x
Andre
Pantone badacz silnika
Pantone badacz silnika
Wiadomości: 3787
Rejestracja: 17/03/05, 02:35
x 12




przez Andre » 10/11/05, 19:41

Odpowiedz na nick
Widzę, że nigdy nie umieszczasz oscyloskopu na sondzie Lambda
nie jest potencjometrem ani termoparą, sonda generuje falujący sygnał, który brzmi jak szum w radiu lub bias
W języku elektronicznym to nie jest proste napięcie, to pierwsza rzecz, którą próbowałem wymienić sondę.
Kiedy wkładać pompę do ssania pantonu, jest to wykonalne za pomocą małej pompy łopatkowej, musi ona wytrzymywać ciepło i wymaga smarowania, (krótka żywotność)
W każdym razie z silnikami turbo jest to trochę tak, jak to, co robimy, zasysa w reaktorze niewielką część tego, co silnik z tyłu.
przy niskich prędkościach nie daje wiele do wykorzystania w reaktorze, wyraźnie brakuje ciepła, szczególnie w przypadku oleju napędowego.

Musimy znaleźć proste sposoby, aby uruchomić reaktor i wykorzystać utraconą energię kaloryczną, nie możemy uwierzyć, że w bełkocie ogrzewamy i jest on gotowy, to, co zużywa dużo ciepła, to fakt, że woda podczas odparowywania chłodzi cały bałagan
i utrzymanie tego (zimnego) parowania wymaga dużo ciepła
W przypadku barbotażu, który działa z olejem silnikowym, palnik propanowy (mały niebieski, który znajdujemy w handlu) c, jest niewystarczający, aby utrzymać w temperaturze mały barbotaż dla 125 cmXNUMX, co daje wyobrażenie o ciepło potrzebne do samochodu.
Mała rada zajmuje tydzień, aby wykonać montaż na małym silniku przed podjęciem pracy w samochodzie, hodowałem przez 3 lata na małym silniku i myślałem, że wszystko wiem, kiedy robiłem montaż na samochodach, Widziałem, że mam wiele do nauczenia się, dopingowanie wody to zupełnie inna historia niż chodzenie z paliwami, tylko zasada, która pozostaje ta sama, z pewnymi odmianami.

André
0 x
Avatar de l'utilisateur
NLC
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2751
Rejestracja: 10/11/05, 14:39
Lokalizacja: Nantes




przez NLC » 10/11/05, 19:57

Sisi, u podstawy sondy lambda wyprowadza napięcie, które reprezentuje poziom tlenu obecny w spalinach.

Ale chodzi o to, że ten czujnik wcale nie jest liniowy, gdy tylko bogactwo trochę się zwiększy, jak 14/1, napięcie czujnika gwałtownie rośnie.
To samo w przeciwnym kierunku, jeśli bogactwo nieco się zmniejszy, jak 15/1, napięcie również mocno spadnie.

Dlatego zmierzone napięcie oscyluje i wygląda jak kwadratowy sygnał. Ponieważ system nie może prawidłowo regulować za pomocą tego typu czujnika. W rzeczywistości działa prawie wszystko lub nic. Jeśli komputer wykryje mieszankę, która jest zbyt chuda, prawie jej nie wzbogaci, niż sonda lambda przechyli się po drugiej stronie. I odwrotnie.

Oto krzywa działania sondy lambda:

Obraz

Widzimy wyraźnie, że najmniejsza zmiana szybkości tlenu ogromnie modyfikuje napięcie wyjściowe.

Sądzę, że teraz są droższe sondy lambda, ale są one bardziej liniowe i umożliwiają rzeczywistą regulację. Tutaj jest nas więcej lub nic. (stąd sygnały kwadratowe)
0 x
Avatar de l'utilisateur
zac
Pantone badacz silnika
Pantone badacz silnika
Wiadomości: 1446
Rejestracja: 06/05/05, 20:31
Lokalizacja: piton st leu
x 2




przez zac » 10/11/05, 20:19

Cześć nlc Cześć André
Nlc, zanim przejmiesz inicjatywę, zobacz proste rozwiązania. : Lol:
różne zasilacze mają wszystkie zalety i wady, których uruchomienie jest tak proste, jak to tylko możliwe. Istnieją 2 zasadnicze punkty 1: temperatura wystarczająca do „zawieszenia” reaktora. 2: dobra próżnia w reaktorze. :P
Po tym, jak będziesz przestrzegać tych 2 punktów i że zadziała, możesz ewoluować system z elektroniką lub innym !!!!
Do ewolucji systemu wolę prosty system, który działa za każdym razem (nawet ze średnią wydajnością) : Wink: ; ten świetny system, który działa od czasu do czasu (z dużą wydajnością) i który sprawia, że ​​przez resztę czasu przepuszczamy klaunów. :płakać:
Dla tych, którym jeżdżę, obiecuję system przeciwdziałający zanieczyszczeniom, a dla reszty członkowie sami widzą korzyści.
Do dyspozycji dla wszelkich wskazówek.
@+
zac
0 x
Avatar de l'utilisateur
NLC
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2751
Rejestracja: 10/11/05, 14:39
Lokalizacja: Nantes




przez NLC » 10/11/05, 20:22

André:

W przypadku elektrycznego podgrzewania bełkotki nie sądziłem, że odparowanie wody może zjadać tyle energii!
Więc na razie zostanę na banieczce ogrzewanej przez wodę chłodzącą.
0 x
Avatar de l'utilisateur
NLC
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2751
Rejestracja: 10/11/05, 14:39
Lokalizacja: Nantes




przez NLC » 10/11/05, 20:32

A zac:

Właśnie ujawniłem swój pomysł na temat pompy, ponieważ właśnie (moim zdaniem) jest to prostsze.
I tak, nie byłoby po omacku, aby znaleźć właściwy sposób na skuteczne zasysanie w bełkocie. Nie trzeba dostosowywać zwężki Venturiego na wlocie itp.

Dla mnie pompa wydawała się prostsza, ponieważ podłączamy jej wylot do wlotu wlotu bez zadawania żadnych pytań, bez potrzeby stosowania zwężki Venturiego itp., Ponieważ to pompa będzie przepychać się z przepływem, który chcemy wyglądać na panteon. I nie ma potrzeby stosowania zaworu lub zaworu elektromagnetycznego, jeśli chcesz wyłączyć system, po prostu wyłącz pompę.

W każdym razie, jak powiedział André, myślę, że trudno będzie znaleźć odpowiednią pompę ...

W tej chwili martwię się o reaktor :(
Będę musiał znaleźć idealny sposób na zamontowanie go.

W przyszłym tygodniu zeskanuję stronę dokumentacji technicznej mojego samochodu, na której jest plan wydechowy.

Może możesz mi doradzić w najbardziej odpowiedniej lokalizacji.
Bo możesz sobie wyobrazić, że nie chcę zepsuć 36 rur wydechowych;)
Umieszczenie reaktora w miejscu katalizatora byłoby fajne, ale wydaje się nieco daleko od głowicy cylindrów :?

W każdym razie będę Cię informować o postępach mojej instalacji. Spróbuję to przetestować tak szybko, jak to możliwe, mam dość bycia krową gotówkową !! : Twisted:
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Wróć do „Wtrysk wody w silnikach cieplnych: informacje i objaśnienia”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 136