Wybór wiki nie jest łatwy ...

Rozwój sytuacji forums i witryny. Humor i towarzyskość między członkami forum - Tout est cokolwiek - Prezentacja nowych zarejestrowanych członków Relaks, czas wolny, wypoczynek, sport, wakacje, pasje ... Co robisz ze swoim wolnym czasem? Forum wymiany na temat naszych pasji, zajęć, czasu wolnego ... kreatywnego lub rekreacyjnego! Opublikuj swoje reklamy. Ogłoszenia, cyber-akcje i petycje, ciekawe strony, kalendarze, wydarzenia, targi, wystawy, inicjatywy lokalne, działania stowarzyszeń… Nie prosimy o reklamę czysto komercyjną.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79360
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060

Wybór wiki nie jest łatwy ...




przez Christophe » 06/07/07, 18:56

Jak wiesz, planujemy założyć wiki, aby nieco zsyntetyzować badania pantone i ułatwić dostęp nowym użytkownikom.

Tylko tutaj, wiki jest dziesięć modeli.

Testuję kilka, ale pomocna decyzja byłaby mile widziana.

Oto miejsce, w którym „kopie”: http://www.framasoft.net/rubrique335.html et
http://www.wikimatrix.org/

Na razie zachowałem i przetestuję:

-pmWiki
- DokuWiki
- MediaWiki (ten używany przez Wikipedię)

(Już „wyeliminowałem” ChuWiki bcp, zbyt „uproszczony”)
0 x
Avatar de l'utilisateur
camel1
Pantone badacz silnika
Pantone badacz silnika
Wiadomości: 322
Rejestracja: 29/01/05, 00:29
Lokalizacja: Loire
x 1
Kontakt :




przez camel1 » 08/07/07, 15:31

Hi Christopher!

Poszedłem zobaczyć wasze linki na Framasoft (nie wyobrażałem sobie takiego bogactwa wdrożeń! :zaszokować: ) i odbiłam się tam:

http://www.wikimatrix.org/wizard.php?x=57&y=8

Jest "magiem", który ma kierować twoim wyborem w tej dżungli ...

Przykład tego, co otrzymałem, na podstawie podanych przeze mnie kryteriów, streszczony na początku:

To jest to!

Ok. Potrzebujesz hostowanej oferty z edycją WYSIWYG i historii strony z wykorzystaniem własnej domeny, która pozwala na budowanie własnego wizerunku firmy.

Następujące 13 wiki spełniają twoje kryteria:

BrainKeeper, CentralDesktop, ClearWiki, EditMe, Metadot Wiki, Netcipia, PBwiki, SamePage, SeedWiki, Socialtext, StikiPad, Wetpaint i Wikispaces

→ Porównaj je

→ Dostosuj swoje wybory w wyszukiwarce


Podoba mi się opcja „Porównaj je” : Lol:

Poza tym istnieją najwyraźniej „mądre” strony wiki, które w zasadzie stanowią odpowiedź na debatę dotyczącą kodowania. Nie musimy koniecznie komplikować sobie życia, jeśli to pomoże ...

A ++

Michel
0 x
Byliśmy na krawędzi, ale zrobiliśmy duży krok naprzód ...
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79360
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060




przez Christophe » 12/07/07, 14:24

Cóż, mam krótką wycieczkę po istniejących.

Myślę, że Media Wiki (wikipedia) jest ostatecznie najbardziej odpowiednia, ponieważ wszyscy ją znają i dlatego nie są zbyt zdezorientowani.

Myślę więc, że zostawimy to, chyba że pojawią się refleksje / spory dotyczące tego wyboru ...
0 x
Avatar de l'utilisateur
plasmanu
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2847
Rejestracja: 21/11/04, 06:05
Lokalizacja: Wiadukt 07170 Lavilledieu
x 180




przez plasmanu » 05/06/12, 06:27

Małe kopanie, bo nie znajdując tematu wiki, ląduję tutaj

Dlaczego zbyt wiele wiki zabija wiki :?

ObrazOUObraz


- Krytyka kolektywnej twórczości

Bardzo interesujący artykuł na temat InternetActu donosi o krytyce Jarona Laniera przeciwko ideologii wolnego oprogramowania, argumentując, że twórczość zbiorowa jest bardziej konserwatywna niż innowacyjna.

„Dla Laniera niebezpieczna ideologia,„ cyfrowy maoizm ”, wyłania się za technologiami informacyjno-komunikacyjnymi polegającymi na stopniowym negowaniu znaczenia jednostek. Ideologia„ ula ”, która działałaby za Wikipedią, Przykład. „Piękno internetu”, pisze, „polega na tym, że łączy on ludzi. Jego wartość jest dla innych. Jeśli ktoś uwierzy, że sam internet może mieć z tym coś wspólnego. rzecz do powiedzenia, obniżamy wartość innych i stajemy się idiotami ”.

Krytyka ta, choć nie jest fałszywa, ignoruje fakt, że jeśli niezbędna jest współpraca, to z powodu złożoności jest to jedyny powód, dla którego wolne oprogramowanie może być lepsze od oprogramowania zastrzeżonego. Podsumowanie tego artykułu wydaje mi się słuszne: musimy odnieść sukces w łączeniu indywidualnej twórczości i pracy zbiorowej.

„W końcu można się zastanawiać, czy nie jest możliwe uzyskanie tego, co najlepsze z obu światów: systemu projektowania oprogramowania, który działałby, podobnie jak nauka, w sposób przerywany, naprzemiennie fazy otwierania i fazy 'kapsułkowanie'.


zastaw
zastaw
0 x
„Nie widzieć Zła, nie słyszeć Zła, nie mówić Zła” 3 małe małpki Mizaru
Avatar de l'utilisateur
Obamot
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 28725
Rejestracja: 22/08/09, 22:38
Lokalizacja: regio genevesis
x 5538




przez Obamot » 05/06/12, 08:53

Cóż, to zabawne, patrząc z tego punktu widzenia! Po pierwsze, istnieje kilka sposobów podejścia do tematu, zgodnie z jego praktykami kulturowymi. Kto wpłynie na jego sposób myślenia ... Azjata, orientalny lub rodowity Afrykanin, niewątpliwie miałby opinie, czasem diametralnie przeciwne, ponieważ nie zapominajmy, że internet i wiki należy uważać na arenie międzynarodowej ...

Nie jestem zatem pewien, czy koncepcje podane w tekście kursywą powyżej byłyby postrzegane tak, jak je słyszymy w naszym postrzeganiu Europy, wszędzie indziej na świecie. Możemy sobie wyobrazić tak wiele wiki ... i wiele sposobów ich interpretacji. Wyobraź sobie wiki stworzoną przez Masajów z Kenii, gdzie Issanie z Azji Południowo-Wschodniej ...

Niektóre luźne myśli z „zachodniego” punktu widzenia, który pokazuje złożoność problemu:

Potrzebuje członkostwa
Negacja jednostki, a nie jednostek?
Absolutnie wydaje mi się, że internet jest zaprzeczeniem jednostki (a nie jednostek, które dzięki niemu mogą mieć „zbiorową zemstę” => na przykład „flash moby”, które przybierają polityczny obrót jak z „Arabska wiosna”…) to wciąż zaprzeczenie jednostki przez wielość źródeł… co oznacza, że ​​jak butelka w morzu znika, zagubiony w ogromie płótna. .. Lub spotyka się między „plemionami użytkowników”.

Internauci = imigranci?
Jest też krwotok z linków, które stanowią rodzaj imigracji lub stałą zachętę, aby pójść i sprawdzić, czy trawa jest bardziej zielona gdzie indziej, a to oznacza, że ​​bardzo szybko znajdujemy się wystarczająco daleko od naszego punktu. zajęcia lub wejścia w płótno. Jeszcze jeden dryf, który prowadzi do negacji jednostki. Wciąż wiele innych sposobów postrzegania rzeczy zgodnie z jej kulturą. Lub, zamiast być rozproszonym, użytkownicy ponownie skoncentrują się na punktach upadku, które znają i „co ich uspokoi” ...

Niezależnie od tego, czy jest to powiązane, czy nie, to, co uważam za paradoksalne, to fakt, że Internet - ze względu na swoją wirtualną naturę - jest głównie źródłem frustracji.

Wymagania bezpieczeństwa
Narzędzie władzy czy przeciw-władzy?
Paradoksalnie Internet jest jeszcze wyraźniej narzędziem do pokazania władzy ... (Może być wspólnym mianownikiem poza podziałem kulturowym ...) Wiedza to także władza! Ale prawdopodobnie przeciwwaga.

Widzimy to bardzo dobrze w przypadku dodatków Google, które są stałą maszyną, która ma na celu zepsuć internautów, aby stale przyciągać ich gdzie indziej ze względu na ich główną motywację ... Jest moc przywracania.

Podział cyfrowy zachodzi między tymi, którzy opanowują VS, a tymi, którzy nie mają środków i którzy są osłabieni w masie. Słabe linki nadal wzmacniają silne linki, gdy sprzymierzają się z histerycznymi potworami, takimi jak Google ...

Moralność powinna być na WSZYSTKICH ekranach, aby zachować kontrolę i mieć odbiorców (telewizja, smartfony, tablety graficzne i woueb, i oczywiście: media drukowane ...)

Ciekawe, że wiele konwencjonalnych mediów o tym nie myślało ... Ponieważ znowu jest to siła, która ma tendencję do wygrywania (kontra przeciw-moc, mniej zorganizowana i mając mniej środków ...).

I zawsze kwestia władzy: kto może sobie pozwolić na marketingową machinę wojenną, jeśli nie na duże?

Zatem relacje władzy w Internecie nie stanowią żadnego szczególnego zagrożenia, ponieważ są wirtualne. Może być inaczej, gdy dzieje się to w prawdziwym świecie (jak w przypadku Arabskiej Wiosny, instrumentalizowanej przez CIA za pośrednictwem Facebooka ...)

Potrzeby społeczne
Rozpadające się społeczeństwo?
Tak, Internet pochodzi z kruszenia informacji, a więc społeczeństwa i tym bardziej jednostek! Ale zależy to od tego, co z tym zrobią i jak to zrozumieją w swojej kulturze.

Wyścig o objętość jest zatem kamieniem węgielnym sukcesu wiki, kiedy powinna to być jakość znalezionego tam materiału! Istnieje wówczas pewien rodzaj eskalacji wyrafinowania treści. To, co „internet może oznaczać”, staje się bardzo względne, chociaż to nie pomaga! Człowiek uczy się tam pokory ...

Odwieczna dwoistość między treścią a formą, przerobiona przez Internet lub treść ma znaczenie tak samo jak forma, miałaby tendencję do dalszego oddalania człowieka od samej istoty wiedzy. Ostatecznie jego inteligencja zrobi różnicę. Co on z tym zrobi ...

Indywidualizm i osobista wola
Nie wiem więc, czy „internet ma coś do powiedzenia”, wszystko, co wiem, to to, że wyrównywanie odbywa się na pierwszy rzut oka dzięki „osobistej woli” osób, które czynią z woueb hiszpański hostel zgodnie z potrzebami i pragnieniami każdego z nich i przekazywaniem mikstury kulturowej każdego z nich ... Jest to duży słaby punkt, który uniemożliwia internautom zrzeszanie się, ale także umożliwia ich zachowanie. Moim zdaniem sieci społecznościowe są przynętą. Sprawiają, że społeczności wierzą. Ale są to społeczności frontowe, w których członkowie są bardzo zaangażowani, ponieważ są raczej skoncentrowani na sobie ...

Nagle wartość pracy zbiorowej staje się hitem ...

Wreszcie, jeśli chodzi o „potrzeby społeczne”, sieć „niczego nie wymyśliła”, niewiele lub „nie ma nic do powiedzenia”, jest jedynie odbiciem ludzi i ich sposobu komunikowania się ze sobą. To tylko Internet, który jako nowe narzędzie nam to ujawnia, prawda?

Potrzeby rozwojowe
Jaki wymiar etyczny?
Wreszcie jest coś całkowicie zapomnianego lub bardzo zaniedbanego: jest to etyczny wymiar naszego stosunku do informacji i komunikacji.
Przed erą internetu istniały konwencje w obiegu informacji, rodzaj etyki z jej zasadami i użytkowaniem. Własność intelektualna, która była stosunkowo dobrze szanowana między „producentami treści” a nadawcami.
Internet, nie wdrażając możliwości śledzenia „twórczych produktów” autorów (tekstu, muzyki, wideo itp.), Zniszczył wszystkie dotychczasowe konwencje ...
W ten sposób każdy może dziś ogłosić się: dziennikarz, fotograf, kamerzysta i opublikować „swoje prace” na płótnie. Że każdy może również żądlić, bez wypłaty jakiegokolwiek odszkodowania.
Kreacje walczyły już przed Internetem, ale stały się bardzo wrażliwe z powodu niepewnych zasad etycznych ... To nie zachęca do innowacji i z pewnością stanowi przeszkodę dla rozwoju: kolejna negacja bardziej indywidualny!

Przepraszamy za „blok”, ale jest to bardzo interesujący temat!

Wniosek: wiki może stać się mniej lub bardziej uniwersalna, o ile pozostaje „faktyczna”.

Ale podstawowa debata intelektualna jest warta objazdu ...
0 x
Avatar de l'utilisateur
plasmanu
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2847
Rejestracja: 21/11/04, 06:05
Lokalizacja: Wiadukt 07170 Lavilledieu
x 180




przez plasmanu » 05/06/12, 13:47

Ach, jeśli tak bardzo nie nienawidzę filozofii ... to dobrze powiedziane

Najlepsze i najgorsze w Internecie: jaka różnica?
Każdy robi, co chce.
0 x
„Nie widzieć Zła, nie słyszeć Zła, nie mówić Zła” 3 małe małpki Mizaru
Avatar de l'utilisateur
Flytox
moderator
moderator
Wiadomości: 14141
Rejestracja: 13/02/07, 22:38
Lokalizacja: Bayonne
x 839




przez Flytox » 05/06/12, 18:07

Kreacje walczyły już przed Internetem, ale stały się bardzo wrażliwe z powodu niepewnych zasad etycznych ... To nie zachęca do innowacji i z pewnością stanowi przeszkodę dla rozwoju: kolejna negacja bardziej indywidualny!


„Dziki” z głębi Amazonii, który nie zna znaczenia, jakie my na Zachodzie nadajemy słowu „własność”, nie może rozumieć, że twórcy nie dają innym tego, co mają. Wartością jest dawanie czy zysk?
0 x
Powodem jest szaleństwo najsilniejsze. Powodem mniej silne, że to szaleństwo.
[Eugène Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'utilisateur
Obamot
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 28725
Rejestracja: 22/08/09, 22:38
Lokalizacja: regio genevesis
x 5538




przez Obamot » 05/06/12, 18:34

Ci „dzicy” przytoczeni jako przykład, nadałem im nazwę Flytox: Issans, Massaïs itp.

Co ciekawe, ale rozumiemy, dlaczego te „silne kultury” często mają wspólny mianownik, który zacytowałeś! To ich utrzymuje, prawda?

Ale z zachodniej perspektywy (być może czytasz po przekątnej) „własność intelektualnaJest w przepisach! Hadopi, WIPO i mniej lub więcej bezpłatnych stron do pobrania są tutaj, aby nam przypomnieć.

Ale masz rację, wiki wstrząsają naszym sposobem robienia rzeczy, a oni zmuszają nas do zadawania sobie pytań, ponieważ są podobno wnoszone i w zasadzie nieopłacane! Właśnie dlatego mówiłem o zasadach etycznych: brakuje im ... zaczynając od szacunku! Dotknęły podstawy.

Dlatego, widząc z kadzią, podoba mi się ta obserwacja, która uważałaby woueb za rodzaj "maoizm cyfrowy„(w tym sensie, że niektóre jej cechy łączą ją z myślą, kulturą i historią). A propos, istnieją trzy rodzaje maoizmu ...>

Ponieważ kolektywizm [zejść na ziemię pod panowaniem Mao] nabiera pełnej wartości, niemal wyłącznie w odniesieniu do siebie nawzajem. A tam na Zachodzie jest bardzo styczna ...

Plasmanu: przynajmniej tyle socjologii i teozofii (bez teurgii), co filozofii ...? Wiem, komplikuję : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'utilisateur
Obamot
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 28725
Rejestracja: 22/08/09, 22:38
Lokalizacja: regio genevesis
x 5538




przez Obamot » 05/06/12, 19:32

... i oczywiście psychologiczny (jeszcze bardziej skomplikowany ^^) kolejny wspólny mianownik, który sprawia, że ​​pojęcie jest „socjologicznie” kruche: jest to łatwość, z jaką przestępstwo jest praktykowane w Internecie ... Ponieważ w niektórych przypadek może być pożądany (na przykład w sensie freudowskim, ale także przeczytaj Wittgenstein i Lacan o „sublimacji aktu” ...>), podczas gdy w innych nie.
W ludach prymitywnych, chociaż znaczenie słowa „własność” jest różne (lub w inny sposób dotyczy), przekroczenie niektórych zasad było (i nadal jest) karane banicją, więzieniem, a nawet karą śmierci!

Na Zachodzie przypadek Madoffa (150 lat więzienia) „poddano nanalizy” przez pryzmat psychologiczny, co ukazuje niektóre aspekty tych kwestii wykroczeń:

Pojęcie transgresji weszło do psychoanalizy tylko stopniowo. Rzeczywiście, słowo to miało już ugruntowane znaczenie w etnologii, nauce, z której czerpał inspirację Zygmunt Freud. Jego definicja była w pewnym stopniu negatywna, w przeciwieństwie do tabu, zakazu i prawa.

Źródło: ...>

Odpowiada również na Flytox. : Lol:
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264




przez chatelot16 » 05/06/12, 21:33

idea wiki jest bardzo dobra! Myślałem, że nie tak dawno temu, ale widzę, że ten post jest znacznie starszy!

Brałem trochę udział w tworzeniu wiki na stronie forum zabawna chemia ... stań się nauką amusante.net

wybrali wikimedia, aby nie zmieniać dobrego nawyku wikipedia ... ta wiki ma pewne wady, ale ponieważ musimy się przyzwyczaić do wikipedii, tolerujemy ją również dla innej

Potrzebuję również wiki do profesjonalnego użytku, aby służyć jako narzędzie komunikacji w firmie, będę mógł wybrać wiki wyswyg ... ale zwracając się do zamkniętej publiczności łatwiej jest zrobić oryginalny wybór i utrzymanie go

Pamiętaj: forum jako ekonologia najbardziej sensowne jest stosowanie modelu Wikipedii

Szukałem wiki bez bazy danych: wszystkie strony są czytelne i można je kopiować w systemie Windows lub innym ... ale jest to praktyczne dla małej wiki o ograniczonym użyciu ... dla prawdziwej dużej wiki prawdziwej bazy podane jako wikimedia jest właściwym rozwiązaniem

na początku wiki naukowego amusante.net baliśmy się powielić wikipedię ... ale nie moderacja wyspecjalizowanej wiki jest zupełnie inna niż wikipedia

wiele informacji, które się na tym gromadzą forum nie można umieścić na wikipedii, która chce pozostać zbyt encyklopedyczna, która odrzuca to, co jest zbyt praktyczne, co odrzuca to, co jest zbyt komercyjne, a zwłaszcza to, co jest praktyczną informacją o bieżącym handlu

wikipedia również nie chce odkładać pomysłów na przyszłość: wikipedia chce tylko tego, co istnieje i jest udowodnione: klasyfikacja pomysłów, które mają zostać opracowane, ma jednak pewne znaczenie ekonologiczne! pod warunkiem dobrego sklasyfikowania, a także nie mieszania i mylenia pomysłów do kopania, projektów i prawdy encyklopedycznej

jakiś sposób na klasyfikację rzeczy jest łatwiejszy na nowej wiki niż na wielkiej wikipedii: na przykład na zabawnej wiki naukowej utworzono klasyfikację według chemicznej surowej formuły, która była trudna na wikipedii. jego dowód został rozpoczęty na wikipedii ... a na wikipediste zakończyliśmy pracę

między 2 wiki była duża wymiana pomysłów: dlatego sensowne jest wybranie Wikimedia dla ekonologii
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Wróć do „Bistro: życie w witrynie, wypoczynek i relaks, humor i towarzyskość oraz ogłoszenia”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 230