Interesujący artykuł

Rozwój sytuacji forums i witryny. Humor i towarzyskość między członkami forum - Tout est cokolwiek - Prezentacja nowych zarejestrowanych członków Relaks, czas wolny, wypoczynek, sport, wakacje, pasje ... Co robisz ze swoim wolnym czasem? Forum wymiany na temat naszych pasji, zajęć, czasu wolnego ... kreatywnego lub rekreacyjnego! Opublikuj swoje reklamy. Ogłoszenia, cyber-akcje i petycje, ciekawe strony, kalendarze, wydarzenia, targi, wystawy, inicjatywy lokalne, działania stowarzyszeń… Nie prosimy o reklamę czysto komercyjną.
Avatar de l'utilisateur
Misterloxo
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 480
Rejestracja: 10/02/03, 15:28
x 1




przez Misterloxo » 21/02/04, 11:17

Ten artykuł uznałem za interesujący i „zachęcający” na l'internaute.com i dzielę się nim z Tobą:

##############################################

„Cena zaniedbania jest większa niż zaangażowanie”
Aktorzy, koszty, metodologia, cele... W wywiadzie dla Journal du Management Nicole Notat omawia główne wyzwania zrównoważonego rozwoju. (luty 2004)



Nicole Notat ze swojego okna obserwuje paryskie zanieczyszczenia. Jej biuro mieści się na 28. piętrze jednej z wież Mercuriales w Bagnolet (Seine-Saint-Denis). Jej biuro stawia ją w pierwszym rzędzie. Była sekretarz generalna CFDT stoi obecnie na czele Vigeo, utworzonej przez siebie w lipcu 2002 roku agencji ratingowej ds. oceny społecznej i środowiskowej. To kolejne uprzywilejowane stanowisko, które tym razem pozwala jej na bieżąco śledzić rozwój zrównoważonego rozwoju we Francji.

Jaka jest Twoja definicja „zrównoważonego rozwoju”?
Nicole Notat. To nie jest moja definicja, ale oficjalna definicja podana w 1987 roku w raporcie Brundtlanda Komisji Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska i Rozwoju. Chodzi o zdolność obecnych pokoleń do zaspokojenia swoich potrzeb bez uszczerbku dla zdolności przyszłych pokoleń do zaspokojenia swoich potrzeb. Definicja ta zachęca nas do pogodzenia perspektywy krótkoterminowej i długoterminowej. Zaspokajanie potrzeb wpływa na zdrowie, edukację, gospodarkę, rozwój itp. Jesteśmy w centrum społecznych i społecznych korzyści płynących z gospodarki. Tę koncepcję nadają treści ci, którzy działają w jej imieniu, na przykład władze publiczne lub przedsiębiorstwa.


Jakie miejsce zajmuje Francja pod względem zrównoważonego rozwoju w porównaniu z innymi krajami?
Kraje nordyckie wyprzedziły tę koncepcję, szczególnie w zakresie aspektów środowiskowych. Jednak we Francji w ciągu ostatnich dwóch lat znacznie wzrosła świadomość władz publicznych, ale także przedsiębiorstw i konsumentów.

Czy to efekt mody?
Istnieje oczywiście moda, która pociąga za sobą ryzyko pomyłki co do koncepcji i ryzyko iluzji co do tego, co może ona wygenerować. Dla firmy zrównoważony rozwój ma dziś związek z jej reputacją. Jej pierwszym odruchem jest zatem sprawianie wrażenia odpowiedzialnej i obywatelskiej i zacznij od komunikacji. Jeśli jednak komunikacja ta nie będzie oparta na konkretnych i realnych działaniach, szybko może obrócić się przeciwko samej firmie. Moim zdaniem w dłuższej perspektywie firma może osiągnąć społeczną odpowiedzialność jedynie poprzez komunikację.


Jakie siły popychają firmy w stronę zrównoważonego rozwoju?
Obecnie wielu interesariuszy wywiera na firmę presję, aby działała w tym kierunku. Opinia publiczna jest wrażliwa na główne przyczyny ekologiczne, poszanowanie praw człowieka i walkę z korupcją. Potrafi generować kampanie medialne o dużym wpływie. Władze publiczne zajmują coraz ważniejsze miejsce wśród sił nacisku, szczególnie poprzez przepisy legislacyjne i wykonawcze. Ustawa NRE, nakładająca obowiązek publikacji raportu zrównoważonego rozwoju, stała się akceleratorem komunikacji, a co za tym idzie – działań. Inwestorzy są także źródłem presji. Firmom zależy na dostępie do rynku odpowiedzialnego inwestowania. Wreszcie firma sama działa na rzecz zrównoważonego rozwoju po dokonaniu oceny ryzyka, jakie by naraziła, gdyby zaniedbała swoje działania w tym czy innym obszarze.

Czy zrównoważony rozwój może być źródłem większej rentowności?
Pierwszym odruchem firm, które zajmują się tą kwestią, jest podkreślenie kosztów zrównoważonego rozwoju. Ale czy zaniedbania w tym obszarze również nie mają swojej ceny? Cena zaniedbania jest niewątpliwie większa niż cena zaangażowania. Jeśli firma okaże się niedostateczna, może zostać ukarana grzywną, procesem sądowym, a nawet złą reputacją, co może mieć wpływ na decyzję zakupową konsumenta. Ponadto polityka zrównoważonego rozwoju generuje oszczędności, na przykład energii. Wreszcie może zapewnić element zróżnicowania, a tym samym konkurencyjności.

Czy obserwujesz rosnące zainteresowanie menedżerów zrównoważonym rozwojem?
W zeszłym roku wielu liderów wzięło udział w szczycie dotyczącym zrównoważonego rozwoju w Johannesburgu, a do inicjatywy Global Compact przystąpiło około 230 firm. Świadomość wśród menedżerów znacznie wzrosła w ciągu ostatnich osiemnastu do dwudziestu czterech miesięcy. Niektórzy są sceptyczni, inni przekonani. Ale niewielu uchyla się od tego pytania.


Czy zrównoważony rozwój stanie się tematem rekrutacji w biznesie?
Firmy, które chcą przyciągnąć kadrę kierowniczą, będą musiały być bardziej wyczulone na zrównoważony rozwój. Coraz więcej młodych ludzi opuszczających uczelnie interesuje się praktyką biznesową w tej dziedzinie, mając możliwość wyboru pracy.

Czy to nowe pokolenie nie wpadnie w szablon i nie utraci swoich ideałów?
NIE. Naciski na działanie pochodzą coraz bardziej z zewnątrz i nie sądzę, że ma to charakter cykliczny.

Czy MŚP również interesują się zrównoważonym rozwojem?
Zależy to od MŚP i charakteru ich działalności. Ale obserwuję, że niektórzy ludzie również są zaniepokojeni tymi pytaniami. Duże firmy są bardziej narażone na skutki globalizacji. Tworzą lokomotywę, ale ta koncepcja nie jest dla nich zarezerwowana. Wreszcie, małe i duże przedsiębiorstwa utrzymują relacje biznesowe, co generuje efekt domina, który może pociągnąć MŚP w tym samym kierunku.

Akcjonariuszami Vigeo są finansiści tacy jak Eulia, związki zawodowe takie jak CFDT oraz firmy takie jak Accor, Carrefour i Total. Jak przekonałeś tych akcjonariuszy?
Przed stworzeniem Vigeo najpierw przetestowałem swoją intuicję. Miałem poczucie, że od przedsiębiorstw będzie coraz bardziej wymagano odpowiedzialności, że będą musiały informować i ponosić odpowiedzialność, gwarantując swój obiektywizm, co oznacza ocenę zewnętrzną. Rozmawiałem o tym z liderami biznesu, finansistami i instytucjami. Potwierdzili, że potrzeba ta jest realna i rośnie. Niektórzy zapewnili kapitał, aby zapewnić utworzenie agencji.

Jak gwarantujecie sobie niezależność od akcjonariuszy?
Naszą niezależność gwarantuje różnorodność sześćdziesięciu akcjonariuszy i ich pluralizm. Naszymi akcjonariuszami są spółki, związki zawodowe i finansiści. Każda kategoria ma trzech członków w zarządzie, niezależnie od jej wagi kapitału. Korzystamy także z wiedzy rady naukowej złożonej z pracowników akademickich, która nie jest powiązana z Vigeo ani jej akcjonariuszami. Rada ta dokładnie bada nasze metodologie i ma oko na niezależność naszych ratingów.



Na jakich zasadach opierasz te metodologie?

Nasze metody opierają się na przeciwstawnych referencjach, czyli uzasadnionych i uniwersalnych dla wszystkich firm. Organizacje takie jak MOP (przyp. red.: Międzynarodowa Organizacja Pracy), OECD, ONZ czy Wspólnota Europejska dostarczają nam podstaw tych ram. Solidność oznacza zatem, że nasza metoda jest wystarczająco solidna, aby nie pozostawiać miejsca na jakąkolwiek subiektywność lub stronniczość. Ostatnią cechą jest przejrzystość. Naszą metodologię prezentujemy naszym klientom i opinii publicznej.

Co firmy sądzą o tych zasadach?

Firmy mają pewność, że nasze standardy są zgodne z prawem i nie są arbitralne.

A jak pozyskać wiarygodne informacje do ustalenia ratingu?
Jakość naszych ocen zależy oczywiście od ilości i jakości naszych informacji. Staramy się zebrać jak najwięcej danych z kilku źródeł: firmy, prasy specjalistycznej, związków zawodowych, organizacji pozarządowych itp. Często zdarza się, że informacje nie wszystkie są zbieżne w tym samym kierunku. Czasami analityk szybko identyfikuje, gdzie leży prawdziwość informacji. Jeżeli tego nie robi, ponownie przesłuchuje firmę i ewentualnie interesariusza, aby wyrobić sobie obiektywny punkt widzenia.

Czy firmy łatwo współpracują przy zbieraniu informacji?
Jakiś czas temu uzyskanie informacji było utrudnione. To się jednak zmienia ze względu na świadomość firm i ich chęć upubliczniania swoich wyników w tym obszarze. Obecnie firmy zwracają większą uwagę na agencje ratingowe.


Czy Vigeo jest firmą odpowiedzialną społecznie?
Mamy dopiero rok! Celem Vigeo jest zachowywanie się jak odpowiedzialna firma, a pewne podstawy już zbudowaliśmy. Któregoś dnia, dlaczego nie, poprosimy o ocenę! Nie wiem od kogo... Mówiąc bardziej poważnie, zmierzamy w stronę certyfikacji ISO 9000, czyli jakości.
0 x
Nauka nieposłuszeństwo jest procesem długotrwałym. To trwa przez całe życie, aby osiągnąć doskonałość. "Maurice Rajsfus
I pomyśleć, to znaczy nie ma. "Alain, filozof
Anne
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 6
Rejestracja: 28/02/04, 16:24




przez Anne » 28/02/04, 17:27

to, co Nicole Notat nazywa zaniedbaniem, zbyt często oznacza utratę przytomności.
„Elity” mocno wierzą, że mają „obowiązki”. TAK, ale ponieważ zawłaszczyli porządki, zamiast „służyć” jak powinno być każde miejsce władzy, uważają, że mają prawo powiedzieć, czym musi stać się jutro: miejscem konkurencji lub niepohamowanej i absurdalnej konsumpcji. Być może powinniśmy zdefiniować to, co nazywamy „potrzebami”.

Słyszałem dzisiaj, że Francja znajduje się pod presją lobby, aby nie uznawała już swojego podpisu z Kioto. Należy pilnie powiedzieć, że przyszłość nie zależy od budżetu, ale należy do żywych; i że to do nas należy kwestionowanie naszej organizacji i naszych koncepcji.

Cena utraty przytomności lub ślepoty jest znacznie wyższa niż jakiekolwiek zaangażowanie; i to nasze wnuki zapłacą cenę.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79119
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973




przez Christophe » 28/02/04, 21:07

Oczywiście zgadzam się z Tobą Aniu, ale wiem, że rzadkie są momenty, w których człowiek wykonuje pracę zapobiegawczą, jego pole działania jest znacznie częściej lecznicze (doskonałym przykładem jest zachodnia medycyna kapitalistyczna)... niestety w tym przypadku wstrząsów klimatycznych i podejmowania biorąc pod uwagę bezwładność i wielkość rozpoczętego zakłócenia, „mały” człowiek nie będzie już w stanie wiele zrobić.…”Ach, gdybyśmy wiedzieli…”, powiedzielibyśmy wtedy.

Najgorsze jest to, że wiedzieliśmy...
0 x
Anne
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 6
Rejestracja: 28/02/04, 16:24




przez Anne » 29/02/04, 17:18

Kiedy patrzę na Ziemię z Księżyca, podziwiam tę błękitną planetę, gdy się zbliżam, podziwiam jej kolory, różnorodność, strukturę; im bardziej się zbliżam, tym bardziej podziwiam; potem spotykam wypadek, człowieka, który tę równowagę zamienia w pustynię.
Tak, jestem zdumiony! Ta idealna równowaga zostaje zniszczona przez gryzące ją robactwo! Zadaję sobie więc pytania. Po co zostało stworzone takie robactwo, do którego należę? A jeśli całe to piękno jest wynikiem przypadku, dlaczego to robactwo myśli o jego zniszczeniu, zamiast upiększyć?

Dziś rano usłyszałem coś, co mnie uszczęśliwiło. Było to coś w rodzaju „wstydu się ludzkiej sprawiedliwości”, „nie mówienia już o sprawiedliwości” lub działania ze świadomością, że to, co robactwo uważa za sprawiedliwość, nią nie jest. Od dawna wiedziałem, że to, co nazywamy sprawiedliwością, jest tylko legalne. Że w zależności od kraju, narodu, zwyczajów i zwyczajów to, co służy sprawiedliwości, jest jedynie funkcją naszych interesów.

Skoro w każdej chwili możemy zrezygnować z życia, dlaczego nie potrafimy wykorzystać naszych talentów w służbie życia?
Życie jest trudne, pełne przemocy i bolesne, wiemy o tym; ale mamy wolność wyboru, czy chcemy żyć, czy umrzeć. Dlaczego więc niszczymy? Zemścić się? Co? wiedzieć, że życie jest przywilejem, a śmierć jest wyborem? Nie, nie rozumiem postawy moich współczesnych.

Pozostawienie wszystkiego tak, jak zaleca buddyzm, nie odpowiada mi, ponieważ czuję, że musimy wymyślić „SPRAWIEDLIWOŚĆ” taką, która będzie
0 x
Anne
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 6
Rejestracja: 28/02/04, 16:24




przez Anne » 29/02/04, 17:36

Być może człowiek został zaprojektowany do rozpraszania U 238, tak zwanego „zubożonego uranu”? czy pomiar temperatury?

Od H. Reevesa dowiedziałem się o tylu cudach, że mam pewność, że czas i temperatura, z których składa się środowisko, i „skok kwantowy” radykalnie je przekształcają. Jestem więc pewny siebie. Jeśli jednak działamy „okazyjnie”, aby zniszczyć życie i jego piękno, uważam, że jest to nieświadome, ale być może się mylę, biorąc pod uwagę, że nie znam roli człowieka na Ziemi.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Wróć do „Bistro: życie w witrynie, wypoczynek i relaks, humor i towarzyskość oraz ogłoszenia”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : ne 44 i goście 285