Twoja opinia na temat mojego oświetlenia (MR16 12V przeciwko GU10 220V)

Hi-tech sprzęt elektroniczny i komputer i Internet. Lepsze wykorzystanie energii elektrycznej, pomoc w pracach i specyfikacji, wyboru sprzętu. Prezentacje zagospodarowanie i plany. Fale i zanieczyszczenia elektromagnetycznego.
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2486
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 360




przez Forhorse » 03/09/10, 15:41

bernardd napisał:
Dlaczego mówisz o współczynniku 20?


P = U x I
jeśli przejdziesz z 230 V na 12 V, dla tej samej mocy prąd będzie 20 razy większy
Dla 10W nie ma to większego znaczenia, dla 100W jest już inaczej.


bernardd napisał:Produkcja fotowoltaiki jest ciągła, podobnie jak baterie: przełączenie na 230V i powrót do 12V, to wycieczka z wieloma stratami i drogim sprzętem do dostarczenia 100 lub 200W.


Tak, ale nie było o tym mowy w pierwszym poście.
A potem pod względem strat można to obliczyć.

Weźmy skrajny przypadek 200 W oświetlenia 12 V i bawmy się, obliczając przekrój kabla niezbędny pomiędzy akumulatorami a punktem użycia, aby utrzymać prawidłowe napięcie docierające do lampy (normatywnie tolerujemy spadek napięcia napięcia od 2 do 3%).
Porównaj cenę tego kabla (i trudności z jego montażem, biorąc pod uwagę jego rozmiar) z ceną głupiej przetwornicy 12W 230V/200V
Na koniec ocenia straty pomiędzy wydajnością konwertera a stratami spowodowanymi efektem Joule'a w kablu.

Ostatecznie nie jestem przekonany, że zawsze jest to na korzyść instalacji 12V.
Przyznam, że nie liczyłem i mogę się mylić, ale intuicja podpowiada mi, że nie jestem daleki od prawdy.
Miłej zabawy podczas wykonywania tych obliczeń i pokaż nam, że się mylę.
0 x
bernardd
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2278
Rejestracja: 12/12/09, 10:10
x 1




przez bernardd » 03/09/10, 16:24

Właśnie naliczyłem 20 żarówek o mocy 20 W (odpowiednik żarnika 100 W) w 4 gniazdkach: średnio 5 żarówek na gniazdko lub elektryczne o mocy 100 W, nie wszystkie włączone w tym samym czasie.

Więc nie ma większego problemu z normalną parą o długości ponad 10 m...

100W dla 230V to 0,43A lub IxI=0,18
100W dla 12V to 8,3A lub IxI=69
100W dla 24V to 4,2A lub IxI=17,36

Rzeczywiście miałeś na myśli ten współczynnik 20 dla prądu, ale wynosi on 383 dla kwadratu prądu i 100 dla 24V.

Oczywiste jest, że strata na skutek efektu Joule'a jest znacznie większa.

Zaczynając od R=0,017 x L/S przy L=10m i dla przedłużenia 2,5mm2 S=Pix1,25x1,25=4,9mm2, czyli R=0,83Ohm, straty wynoszą:
100W dla 230V to 0,43A lub IxI=0,18 i P=0,15W
100W dla 12V to 8,3A lub IxI=69 i P=57W
100W dla 24V to 4,2A lub IxI=17,36 i P=14,47W

Masz rację, umieszczanie 12V w dystrybucji, nawet na potrzeby oświetlenia, wcale nie jest interesujące.

Najgorsze jest to, że z tego powodu odmówiłem ustawienia mocy wyjściowej turbiny wiatrowej na niskie napięcie stałe, ponieważ straty przy mocy 1000 W wydawały mi się naprawdę zbyt duże. Chciałem wysokiego napięcia o naturalnej zmiennej częstotliwości, aby móc również zdalnie zmierzyć prędkość :-)

Ale nie zrobiłem obliczeń dla domu: dziękuję!
0 x
A bientôt!
Avatar de l'utilisateur
słoń
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6646
Rejestracja: 28/07/06, 21:25
Lokalizacja: Charleroi, centrum świata ....
x 7




przez słoń » 03/09/10, 16:53

Dlatego coraz częściej montujemy w suficie małe transformatory: 1 na 50 W lub 1 na 3 X20 lub 3 X 35

Tylko duże systemy kablowe lub szynowe lub żyrandole wykorzystują duże transformatory o mocy 300 W. Jednym z największych źródeł problemów w LV jest przegrzanie na skrzyżowaniach: czasami powoduje to uszkodzenia. Na linii 10 punktów, jeśli nie zostały podjęte pewne środki ostrożności, wyraźnie widać różnicę w natężeniu światła pomiędzy pierwszą i ostatnią w linii. Nie zapominajmy, że 300 VA/12 V = 25 A: potrzebujesz co najmniej 6 mm², aby zminimalizować straty.
0 x
Elephant Najwyższego Honorowy éconologue PCQ ..... jestem zbyt ostrożna, nie dość bogaty i zbyt leniwy, aby rzeczywiście zapisać CO2! http://www.caroloo.be
Flokomotywa
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 12
Rejestracja: 01/07/09, 11:50
Lokalizacja: Mulhouse




przez Flokomotywa » 10/09/10, 14:14

Przeczytałem uważnie wszystkie Twoje odpowiedzi, dziękuję!

Po pierwsze, jeśli chodzi o łazienkę, chcę jedynie zmienić istniejące miejsca, wiedząc, że diagnostyka elektryczna domu nie wykazała niczego złego. Myślę, że są tam, gdzie mogą być. Czy nadal zalecasz pozostanie tam przy napięciu 12 V?

W takim razie, dla twojej informacji, nawet w dłuższej perspektywie nie planuję produkować prądu.

Z drugiej strony, biorąc pod uwagę światłomierz, po roku używania ultrakompaktów mamy strumień -50%. Większe dłużej utrzymują przepływ.

Co masz na myśli mówiąc ultrakompaktowy?

Zrobiłem zakupy. Kupiłem żarówkę multi-LED 15W (3 diod) w kolorze E27 230V AC do lampki nocnej. Ilość światła jest bardzo zadowalająca, a światło jest dość ciepłe (3000°K). Sklep oferował ten sam model w wersji MR16 12V, z określonym AC/DC. Kupiłem więc na próbę i wydaje się całkiem niezły. Daje trochę mniej światła niż żarówki halogenowe o mocy 35W (co jest normalne), zobaczę na dłuższą metę. W każdym razie nie wygląda na to, żeby był to problem transformatora.

Ale nadal się zastanawiam, czy powinienem przejść na GU10 220V. Żarówki kosztują tyle samo... Po Twoich uwagach mówię sobie, że prościej obejść się bez transformatora.

Dla Twojej informacji, kupiłem te żarówki w cenie od 6 do 7 € u dyskonta (od którego często kupuję i nie jestem rozczarowany jakością). To bardzo dobra cena, jeśli dobrze się trzymają, ale zachowam paragon!

dziękuję

Flokomotywa
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "energii elektrycznej, elektroniki i IT Hi-Tech, Internet, DIY, oświetlenie, materiały i nowe"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 127