Bioklimatyczne potrzeby w zakresie porad domowych

Budowa siedliska przyrodniczego lub ekologicznego: plany, projekt, porady, ekspertyzy, materiały, geobiologia ... Dom, budowa, ogrzewanie, izolacja: właśnie otrzymałeś jedną lub więcej ofert. Nie możesz wybrać? Podaj tutaj swój problem, a my doradzimy przy właściwym wyborze! Pomoc w czytaniu DPE lub diagnostyki energetycznej środowiska. Pomoc przy zakupie lub sprzedaży nieruchomości.
Avatar de l'utilisateur
drwal
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 4731
Rejestracja: 07/11/05, 10:45
Lokalizacja: Mountain ... (Trieves)
x 2




przez drwal » 02/09/09, 17:39

Obamot napisał:Drobne pytanie do drwala na ten temat. Co sądzić o izolacji z watoliny celulozowej (skoro widziałem, że jest to jedna z najlepszych cewek izolacyjnych)?
Jakie środki ostrożności należy podjąć, instalując taką izolację poza domem? Jak należy przygotować grunt? Co z połączeniem ze ścianą fundamentową?

Ponieważ widziałem, że Bellouate® został wykonany z odzyskanych gazet (patrz standard Afnor => niesprzedane dzienniki, zgodnie z tym, co mówią), jeśli tak jest, umieść go na zewnątrz, nawet z tynkiem oddychającym + tynk ... to dość trudne warunki ... szczególnie w bardzo wilgotnych rejonach z dużymi opadami deszczu.

Docieplenie tego typu wykonujemy gdy pozwalają na to warunki techniczne (dom parterowy, łatwy dostęp u podnóża ścian itp.) w przeciwnym razie ograniczenia stosowania waty są zbyt duże (w natrysku na mokro, bo tego nie robimy wdmuchiwanie pod ciśnieniem pionowym) i bardziej interesujące ekonomicznie (ale niekoniecznie technicznie...) staje się zastosowanie płyt z wełny drzewnej.

Jeśli więc jest to możliwe, tworzymy szkielet (najczęściej w 2 skrzyżowanych grubościach), który pozwala nam stworzyć przestrzeń na mokry występ waty (często powyżej 120 mm).
Podstawy ścian są pokryte ekspandowanymi płytami korkowymi, które są zakopywane w celu przecięcia mostka termicznego płyty. Wata zawsze znajduje się wyżej niż 30 cm od podłoża.
Na struganą watę montujemy albo osłonę przeciwdeszczową HPV + listwy + okładzinę, albo Fibralith + powłokę oddychającą, w zależności od wyboru klienta dotyczącego okładziny zewnętrznej.

Cała wata wykonana jest z niesprzedanych gazet (oraz bardzo niewielkiego odsetka gazet pochodzących z recyklingu, według bardzo rygorystycznych kryteriów).
Używanie go na zewnątrz nie stanowi problemu, o ile osłona przeciwdeszczowa jest prawidłowo założona. Wata celulozowa nie zatrzymuje wilgoci, wymienia ją ze środowiskiem zewnętrznym, dlatego tak ważny jest staranny dobór ochrony przeciwdeszczowej HPV.

Trzeba odejść od logiki „wszystko syntetyczne, wszystko mineralne, wszystko betonowe" i abyś otworzył się na produkty naturalne, wydajne i zrównoważone, które mają nieskończenie mniejszy wpływ na środowisko niż wszystkie produkty, których nauczyłeś się używać w życiu zawodowym.
0 x
"Jestem wielkim brutalem, ale rzadko myli ..."
Avatar de l'utilisateur
Obamot
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 28725
Rejestracja: 22/08/09, 22:38
Lokalizacja: regio genevesis
x 5538




przez Obamot » 02/09/09, 17:41

Wow! W tym przypadku jest to zupełnie inny typ siedliska. Jeśli chodzi o komfort domowy, zdecydowanie wolę dom zbudowany solidnie (lepsza izolacja akustyczna w porównaniu z otoczeniem). Lepsze bezpieczeństwo, lepsza trwałość (jak sądzę).
0 x
Avatar de l'utilisateur
drwal
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 4731
Rejestracja: 07/11/05, 10:45
Lokalizacja: Mountain ... (Trieves)
x 2




przez drwal » 02/09/09, 18:03

Obamot napisał:Wow! W tym przypadku jest to zupełnie inny typ siedliska. Jeśli chodzi o komfort domowy, zdecydowanie wolę dom zbudowany solidnie (lepsza izolacja akustyczna w porównaniu z otoczeniem). Lepsze bezpieczeństwo, lepsza trwałość (jak sądzę).
Lepsza izolacja akustyczna: Powiedziałem, co o tym myślę i zapraszam do odwiedzenia domu OB ocieplonego watą celulozową, zanim zaczniesz wypisywać takie bzdury.
Lepsze bezpieczeństwo: w jakim obszarze?
Lepsza trwałość: nie.

Co więcej, rozmawialiśmy tutaj tylko o izolacji zewnętrznej dodanej do istniejącej ściany (która w 95% przypadków jest „twarda”), więc nie rozumiem twojego punktu widzenia…
0 x
"Jestem wielkim brutalem, ale rzadko myli ..."
tararika
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 22
Rejestracja: 31/07/09, 16:19




przez tararika » 02/09/09, 21:38

Dziękuję Bucheron za odpowiedzi :D

jeśli wezmę wełnę drzewną w ITE, co powinienem wziąć za model, markę, gęstość, jeśli wybiorę monomur 30 z R = 2.6 (tak myślę).

Co powinienem sprawdzić lub zapytać instalatora w wycenie, czy istnieją różne techniki montażu? który jest najskuteczniejszy?

Lubię korek, ale może być drogi...

Wiedząc, że mój dom znajduje się pod VS, czy konieczne będzie zaizolowanie obrzeża płyty lub spodniej strony VS korkiem?

dla VMCDF, jakiej marki?Jaki plon na 125 m2

Czy podgrzewanie wody solarami jest opłacalne, ciekawe w jakich warunkach, w jakich modelach?

dziękuję wszystkim za pomoc :?

dziękuję
0 x
Avatar de l'utilisateur
drwal
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 4731
Rejestracja: 07/11/05, 10:45
Lokalizacja: Mountain ... (Trieves)
x 2




przez drwal » 02/09/09, 21:47

Odpowiem jutro.
0 x
"Jestem wielkim brutalem, ale rzadko myli ..."
tararika
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 22
Rejestracja: 31/07/09, 16:19




przez tararika » 02/09/09, 22:09

Drwal napisał:Odpowiem jutro.


ok nie ma problemu !!!

dziękuję za zmuszenie mnie do przeprowadzki! prezent Obraz
0 x
Avatar de l'utilisateur
Obamot
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 28725
Rejestracja: 22/08/09, 22:38
Lokalizacja: regio genevesis
x 5538




przez Obamot » 03/09/09, 03:36

Drwal napisał:Trzeba odejść od logiki „wszystko syntetyczne, wszystko mineralne, wszystko betonowe" i abyś otworzył się na produkty naturalne, wydajne i zrównoważone, które mają nieskończenie mniejszy wpływ na środowisko niż wszystkie produkty, których nauczyłeś się używać w życiu zawodowym.

DZIĘKI. Wiesz, nie mylisz się, ale jest to bardziej spowodowane nagromadzonym opóźnieniem niż złą wolą. Motywacja jest. To już miło z twojej strony, że tak nas prowadzisz.

Cóż, mniej więcej zrozumiałem podstawy. Zatem połączenie zostanie utworzone za pomocą czegoś w rodzaju pasa korkowego (który zapadnie się w ziemię, prawda?), czy też Twoim zdaniem jest jeszcze coś do zaplanowania pomiędzy pudełkami z korka [Edytuj] a pudełkami z waty? (mówię box, bo nie chcę robić projekcji na mokro, a poza tym nie mam do tego sprzętu...)

Jaka alternatywa dla korka w tym przypadku? A dlaczego nie zagęścić wełny mineralnej na całej długości 30 cm...?
Ostatnio edytowane przez Obamot 03 / 09 / 09, 10: 05, 1 edytowany raz.
0 x
Avatar de l'utilisateur
drwal
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 4731
Rejestracja: 07/11/05, 10:45
Lokalizacja: Mountain ... (Trieves)
x 2




przez drwal » 03/09/09, 10:01

tararika napisał:[...] jeśli wezmę wełnę drzewną w ITE, jaki powinienem wziąć za model, markę, gęstość, jeśli wybiorę monomur 30 z R=2.6 (tak mi się wydaje).
ITE? :zaszokować: Koicéça!?

Marka: nieważne! Najważniejsze marki (HOMATHERM, PAVATEX, STEICO) są gwarancją jakości i poszanowania środowiska w procesach produkcyjnych, ale:
- to kosztuje (drogo!)
- przychodzi z daleka...

Można znaleźć lokalnych producentów (mamy ich trochę nad Rodanem), ale trzeba zobaczyć, co oferują...

Następnie zarówno w przypadku modelu, jak i gęstości będzie to zależeć od dwóch kryteriów wyboru:
- potrzeba ochrony przed letnimi upałami (w przypadku równoważnego materiału, im jest on gęstszy, tym lepsze będzie przesunięcie fazowe)
- rodzaj planowanej okładziny i sposób montażu, mając świadomość, że płyty sztywne (najgęstsze) można montować bez mocowania konstrukcji i bezpośrednio malować.

tararika napisał:[...]Co powinienem sprawdzić lub zapytać instalatora w wycenie, czy istnieją różne techniki montażu? który jest najskuteczniejszy?
Tak, montaż w konstrukcji z elastycznego materiału lub montaż w sztywnych cieniowanych panelach. A priori przy nowym budownictwie zdecydowałbym się raczej na panel (bez konstrukcyjnych mostków termicznych), ale taniej może nie być...

tararika napisał:[…]Lubię korek, ale może być drogi...
Proszę nie używać korka w dużych ilościach! :zmarszczyć brwi:

Korka należy używać tylko tam, gdzie jest to konieczne: w wilgotnych warunkach!
Obecnie korek NIE jest już materiałem odnawialnym w takim tempie, w jakim jest zużywany...
We Francji nie ma już żadnych gajów korkowych nadających się do eksploatacji, cały korek pochodzi z Portugalii i wkrótce też nie będzie go tam więcej...

tararika napisał:[...] Wiedząc, że mój dom jest pod VS, czy konieczne będzie zaizolowanie obrzeża płyty lub spodniej strony VS korkiem?
Sur Masz na myśli VS?
Tak, zaizoluj obwód czoła płyty.
Dół? :zaszokować:
Mam nadzieję, że budowniczy zaplanował izolację płyty na etapie budowy, w przeciwnym razie to bzdura!


tararika napisał:[...]czy opłaca się solarny podgrzewacz wody, ciekawe w jakich warunkach jakie modele?[...]
Opłacalny? Co to znaczy ?
Na dłuższą metę ZAWSZE interesujące jest uwolnienie się od energii innej niż bezpośrednie światło słoneczne...
Ale do tego potrzebny jest materiał, który wytrzyma długo.
Nie jestem inżynierem zajmującym się ogrzewaniem energią słoneczną, niektórzy tutaj będą w stanie udzielić Ci znacznie lepszych informacji niż ja.
0 x
"Jestem wielkim brutalem, ale rzadko myli ..."
Avatar de l'utilisateur
drwal
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 4731
Rejestracja: 07/11/05, 10:45
Lokalizacja: Mountain ... (Trieves)
x 2




przez drwal » 03/09/09, 10:08

Obamot napisał:[...]

Cóż, mniej więcej zrozumiałem podstawy. Czyli połączenie będzie stanowić coś w rodzaju korkowego pasa (który zapadnie się w ziemię, prawda?), czy też Twoim zdaniem jest jeszcze coś do zaplanowania pomiędzy zającem a pudełkami z waty? (mówię box, bo nie chcę robić projekcji na mokro, a poza tym nie mam do tego sprzętu...)

Jaka alternatywa dla korka w tym przypadku? A dlaczego nie zagęścić wełny mineralnej na całej długości 30 cm...?
Tak, „pas korkowy” to właściwie odpowiedni obraz.
Nie należy planować niczego specjalnego (z wyjątkiem ostrożnego połączenia) pomiędzy korkiem a pudłami, chyba że istnieje potrzeba zapewnienia szczególnej szczelności (ale zwykle nigdy nie wykonujemy tego typu uszczelnień na zewnątrz korka. „budynku”).

Inne niż korek do tego typu zastosowań? PSE czy PU, ale nie sądzę, żeby LdR i LdV były bardzo wskazane...

Jeśli nie chcesz tego robić metodą natryskiwania na mokro, bardziej interesujące może być wykonanie tego za pomocą elastycznych paneli. Aby się tego dowiedzieć, trzeba przeprowadzić symulacje.
0 x
"Jestem wielkim brutalem, ale rzadko myli ..."
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79121
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973




przez Christophe » 03/09/09, 10:13

EPS =?

osobiście Od kilku miesięcy wymieniam PU na... bezpośrednie odpady z tworzyw sztucznych pochodzące z recyklingu (styl chroniący przed bąbelkami), który „wpycham” do otworów niezbyt mocno, aby uwięzione było powietrze!

Działa całkiem dobrze, jeśli jest na nim zabezpieczona powłoka wykończeniowa... co zazwyczaj ma miejsce podczas pracy z PU.

Pod względem wydajności myślę, że zbliżamy się do lambda 0.1 - 0.2... to nie jest warte PU, ale ekonomicznie jest NIEPOKONANE! W rzeczywistości jest to bardziej zabezpieczenie przed wyciekami niż izolator...

Zrobiłem to w szczególności dla naszej szklarni, zobacz zdjęcia tutaj: https://www.econologie.com/forums/renovation ... 61-10.html
0 x

Wróć do "Nieruchomości i budownictwo ekologiczne: diagnostyka, HQE, HPE, bioklimatyzm, środowisko naturalne i architektura klimatyczna"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 131