Obliczenia termosyfonu: moc, nachylenie, średnica i przepływ

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79295
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11028

Obliczenia termosyfonu: moc, nachylenie, średnica i przepływ




przez Christophe » 10/02/09, 13:07

Oto metoda obliczania termosyfonu.

Jest to praktyczny przykład dotyczący energii słonecznej, ale metoda ta ma również zastosowanie do innych urządzeń grzewczych. Problem w tym, że termosyfon do "dobrej pracy" wymaga dość zimnego powrotu, a więc z ryzykiem zestarzenia się poniżej punktu rosy w kotle...

Słoneczny podgrzewacz wody z termosyfonem.

Solarny podgrzewacz wody z termosyfonem to wydajny system bez kosztów eksploatacji, ponieważ nie wymaga cyrkulatora ani regulacji. Dzięki temu jego amortyzacja będzie szybsza. Jedynym ograniczeniem tego systemu jest to, że czujniki muszą znajdować się na niższym poziomie niż zbiornik CWU. Termosyfon jest dobrze znany, jego działanie wynika z różnicy gęstości płynu niezamarzającego na skutek różnicy temperatur pomiędzy czujnikami a zasobnikiem CWU. Różnica wysokości między górną częścią czujników a dolną częścią balonu musi wynosić co najmniej 0,5 m, aby zapewnić prawidłową instalację hydromotoru ciśnienia (lub obciążenia).

To ciśnienie hydromotoryczne jest równe:
P = H x (Mfr - Mfd)
P = dostępne ciśnienie hydrauliczne w mmCE
H = różnica wysokości w metrach między osią kolektorów a osią zasobnika CWU
Mfr = masa płynu w najniższej temperaturze (powrót czujnika)
Mfd = masa płynu w najwyższej temperaturze (przepływ czujnika)


W przypadku czystej wody patrz tabela na stronie: zmiana gęstości wody w stanie ciekłym w funkcji temperatury

W przypadku wody glikolowanej masa zależy od procentowej zawartości środka zapobiegającego zamarzaniu w wodzie. Do czynienia z dostawcą.

Ale ponieważ obliczenia są dokonywane z różnicą masy, wartości dla czystej wody mogą być używane bez dużego ryzyka błędu.

Wartości do wymiarowania.

Instalacja jest generalnie obliczona na przepływ 0,7 l/min na m² kolektora, czyli około 42 l/h.m².

Dodatek od Christophe: dla kotła logiczne byłoby zatem przyjęcie 0,7 l/min na 1 kW mocy kotła.

Spadek temperatury zasilania/powrotu wynosi średnio 20°C.
Temperatury robocze można przyjąć na wylocie 80°C, a więc na powrocie ze spadkiem od 20°C do 60°C, ale aby umożliwić pracę w niższych temperaturach (np.

Stosunek J/Z (patrz poniżej, obliczenie spadków ciśnienia) będzie zależał od konfiguracji instalacji i przy pierwszym podejściu wyniesie 35/65% (65% dla Z, aby uwzględnić spadki ciśnienia w kolektorach i zbiorniku, jeśli nie są znane).

Zalecenia

- W celu maksymalnego ograniczenia spadków ciśnienia, głównych wrogów systemu termosyfonowego, czujniki powinny być raczej w montażu Tickelmanna (patrz rysunek poniżej) niż w montażu S.
Obraz
- Nie należy wykonywać przeciwpochylenia, ponieważ skutkuje to przecięciem termosyfonu.
- Nachylenie musi być zawsze skierowane w górę w kierunku piłki, unikaj płaskich pozycji.
- Odpowietrzanie zostanie wykonane przez otwarty zbiornik wyrównawczy znajdujący się nad zbiornikiem CWU (patrz na przykład szkic).
- Zasobnik CWU powinien być raczej wyposażony w podwójny płaszcz niż wężownicę, aby ograniczyć spadki ciśnienia.
- Rury muszą być izolowane.
- Zagięcia najlepiej wykonywać za pomocą giętarki, aby miały jak największy promień.

Przykład obliczeniowy

Obraz

- Długość przewodu wylotowego czujnika/zbiornika 6,5m
- Długość przewodu powrotnego zbiornika/czujnika 7 m
- różnica wysokości między osią czujnika a osią balonu, 5,80 m
- Stosunek J/Z, 35/65%
- Powierzchnia czujnika, 5m²
- Natężenie przepływu, 42 l/h/m²
- Czujnik temperatury zasilania, 65°C
- Czujnik temperatury powrotu ze spadkiem 20°C, 45°C
- Gęstość wody w temperaturze 65°C, 980,48 kg/m3
- Gęstość wody w temperaturze 45°C, 990,16 kg/m3

Ciśnienie hydromotoru dostępne w mmCE:
P = 5,8 x (990,16 - 980,48) = 56,14

Wartość J w mmCE/m:
J = 56,14 x 0,35 / (7 + 6,5) = 1,45

Średnicę rur należy dobrać w drodze kolejnych przybliżeń, tak aby nie przekraczała 1,45 mm CE/m. Aby ułatwić obliczenia, możesz użyć skoroszytu programu Excel „Straty obciążenia".

A więc wprowadzając następujące parametry: przepływ = 42 x 5 = 210 l/h
miedziane rury. Początkowa temperatura płynu, 65°C. DeltaT, 20°C i postępując w przybliżeniu, znajdujemy średnicę 26x28, co daje wartość bezpośrednio poniżej 1,45 wynoszącą 0,84 mmCE/m.

Przy tej wartości rzeczywisty przepływ będzie z konieczności wyższy niż obliczony, dlatego zwiększając przepływ w przybliżeniu, otrzymujemy przepływ 288 l/h, co daje nam przepływ 57,6 l/h.m².

Im wyższa temperatura na wylocie kolektora, tym większa różnica gęstości, co spowoduje wzrost ciśnienia hydraulicznego, a tym samym natężenia przepływu. Ponieważ objętość wymiany ciepła na poziomie zbiornika jest proporcjonalna do średniej różnicy temperatur między średnią temperaturą płynu niezamarzającego a średnią temperaturą ciepłej wody użytkowej, ta objętość wymiany będzie wzrastać wraz z przepływem, ponieważ wzrost tej ostatniej spowoduje mniejszy spadek temperatury, a tym samym wzrost średniej różnicy.


Informacje o pliku programu Excel do obliczania strat ciśnienia: https://www.econologie.info/share/partag ... KPz3dP.xls

Skoroszyt programu Excel „Straty ciśnienia JZ.xls” umożliwia obliczenie strat ciśnienia w obwodzie i to w podziale na sekcje. Aby wykonać obliczenia dla kompletnej instalacji, należy rozpocząć od najmniej uprzywilejowanego obwodu, zwykle grzejnika najdalej położonego od kotła lub najdłuższej pętli ogrzewania podłogowego, aby poznać referencyjny spadek ciśnienia i sprawdzić, czy jego wartość nie przekracza wartości dla pompy cyrkulacyjnej, jeśli jest już zdefiniowana (dostarczana z kotłem), aby móc wprowadzić poprawki. Odcinek to część obwodu, na przykład część, która biegnie od kotła do trójników pierwszego grzejnika lub pierwszych kolektorów, od trójników pierwszego grzejnika lub kolektorów do trójników następnego itd.

Aby ułatwić korzystanie z skoroszytu, zacznij od kotła (pierwszy wiersz), zbliżając się do ostatniego grzejnika lub pętli ogrzewania podłogowego (najbardziej niekorzystnej), aby zdefiniować referencyjny spadek ciśnienia, a następnie po prostu usuń sekcje końcowe, aby rozgałęzić się w kierunku innych, aby nie trzeba było ponownie wprowadzać wartości zaczynając od kotła, a to w celu zdefiniowania średnic innych obwodów.

Skoroszyt ma ukryte kolumny w celu zmniejszenia pola pracy. Kolumny te można wyświetlić klikając na mały krzyżyk znajdujący się nad kolumnami.


Źródło et plik Excel
1 x
dap35
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 19
Rejestracja: 12/10/10, 09:42
Lokalizacja: 35
x 3




przez dap35 » 04/05/11, 13:31

Halo

Mam 2 pytania dotyczące tego trybu pracy słonecznego podgrzewacza wody:
Czy w nocy termosyfon nie zadziała w drugą stronę: nie nagrzeje paneli? Jak tego uniknąć? Zawór zwrotny?
Ryzyko zamarznięcia w panelach? Płyn przeciw zamarzaniu?
Czy byłoby to możliwe na przykład w Bretanii?

dziękuję

Dap
0 x
Avatar de l'utilisateur
Gaston
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1910
Rejestracja: 04/10/10, 11:37
x 88




przez Gaston » 04/05/11, 13:43

dap35 napisał:Czy w nocy termosyfon nie zadziała w drugą stronę: nie nagrzeje paneli?
Nie, najgorętsza woda znajdująca się w tym momencie w balonie pozostaje na górze.

dap35 napisał:Ryzyko zamarznięcia w panelach? Płyn przeciw zamarzaniu?
Tak, niezbędny jest płyn niezamarzający (w zależności od klimatu).

dap35 napisał:Czy byłoby to możliwe na przykład w Bretanii?
Technicznie bez wątpienia.
Trzeba jeszcze liczyć się ze słońcem...
0 x
Mido66
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 56
Rejestracja: 07/05/09, 11:51




przez Mido66 » 06/02/13, 11:21

Witam,

czy konieczne jest dodanie zbiornika wyrównawczego, ponieważ zbiornik ma grupę bezpieczeństwa, która uaktywni się w przypadku nadciśnienia.
Mieszkam w Maroku w Agadirze 360 ​​słonecznych dni i średnia temperatura 20° w zimie i 32 w lecie,
Kolektory poziome zrobiłem z balonem 300 litrów problem z 300 litrami jest taki że w Horizontal tego nie ma balon ma około 1.80m wysokości pochylenie czujników 45° daje wysokość 80cm plus 1.80m balonu a różnica 0.50m żeby termosyfon zadziałał daje mi 3.10m wysokości mój balon więc na starcie wygląda jak rakieta ale nie mogę inaczej .
Obwód jest obiegiem otwartym, bezpośrednio podgrzewa wodę w zbiorniku.
Zmodyfikowałem bojler elektryczny zastępując opór wlotem ciepłej wody i powrotem zimnego, ten wlot znajduje się z boku około 35cm od dna bojlera, aby przesłać ciepłą wodę do bojlera muszę włożyć rurkę która zaczyna się od wlotu o którym mowa wyżej i idzie w górę wewnątrz zbiornika do góry.
Przepływ ciepłej wody i powrót zimnej wody wynoszą 22 mm

czy masz jakieś uwagi lub rady?
dziękuję
0 x
MJB61
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 1
Rejestracja: 02/10/23, 22:46
x 1

Re: Obliczenia termosyfonu: moc, nachylenie, średnica i przepływ




przez MJB61 » 04/10/23, 11:54

Witam,
Dziękuję za ten tutorial, ale nie wszystko zrozumiałem, potrzebuję dalszych wyjaśnień.

Na początku obliczeń, po schemacie, wyjaśniasz:
Wartość J w mmCE/m:
J = 56,14 x 0,35 / (7 + 6,5) = 1,45

Nie rozumiem, w jaki sposób wartość J odpowiadająca utracie ładunku może się zmniejszyć wraz ze wzrostem długości obwodu. W tym obliczeniu, jeśli zamiast 7m. + 6 m. stawiamy 70m. + 60m. strata ciśnienia J wyniosłaby tylko 0,45. czyli 10 razy mniej strat przy 10 razy większej długości transportu???

trochę niżej piszesz:
A więc wprowadzając następujące parametry: przepływ = 42 x 5 = 210 l/h
miedziane rury. Początkowa temperatura płynu, 65°C. DeltaT, 20°C i postępując w przybliżeniu, znajdujemy średnicę 26x28, co daje wartość bezpośrednio poniżej 1,45 wynoszącą 0,84 mmCE/m.


w arkuszu kalkulacyjnym za Waszą radą wpisałem następujące wartości: natężenie przepływu 210; miedziana rura; temperatura początkowa 65; delta T 20; ...nic się nie dzieje. Dodałem długość sekcji 13,5; %J 35 ;... ...nic się nie dzieje.
Następnie wpisałem 26 w kolumnie D wnętrze w mm. i w tym momencie wyświetlane są inne dane.
Ale od tego momentu jestem zagubiony.
ty piszesz : średnica 26x28 co daje wartość bezpośrednio poniżej 1,45 czyli 0,84 mmCE/m.
Nie rozumiem tego ostatniego zdania.

Mam nadzieję, że ktoś tutaj może mi wyjaśnić, jak działa ten arkusz kalkulacyjny.

Cordialement bien
1 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 228