Turbiny wiatrowe nie są głośne

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
Dearcham
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 105
Rejestracja: 29/10/03, 23:55

Turbiny wiatrowe nie są głośne




przez Dearcham » 31/08/04, 14:03

Po wizycie na farmie wiatrowej Mont Soleil w Szwajcarii byłem zdumiony brakiem hałasu wytwarzanego przez te 70-metrowe potwory: na wysokości około pięćdziesięciu metrów wiatr w krzewach całkowicie zagłuszył hałas ostrzy.

Tuż poniżej hałas jest około dwa razy głośniejszy niż w przypadku linii wysokiego napięcia, ale w rzeczywistości jest mniej stresujący.

Oto krótkie podsumowanie danych liczbowych CLER (Komitetu Łącznikowego ds. Energii Odnawialnych) na ten temat.
Poziom ciśnienia akustycznego zmniejsza się wraz z odległością. Im dalej od źródła, tym niższy odbierany hałas (dotyczy każdego źródła dźwięku)
na 10 m źródła poziom dźwięku traci 30 dbA
na 20 m źródła poziom dźwięku traci 35 dbA
na 30 m źródła poziom dźwięku traci 40 dbA
na 100 m źródła poziom dźwięku traci 50dbA

Oto mała tabela poziomu hałasu turbiny wiatrowej w zależności od prędkości wiatru

Prędkość wiatru (km/h) / Poziom hałasu otoczenia (dB(A))
18/38
25/41
32/45
40/49
47/53
54/56


A potem? : poziom hałasu turbiny wiatrowej stabilizuje się, gdy wiatr osiągnie określoną prędkość. Poza tą prędkością poziom hałasu wiatru stale rośnie, podczas gdy wiatr turbiny wiatrowej pozostaje stabilny, a hałas wiatru pokrywa hałas turbiny wiatrowej.


Skala decybeli służy do pozycjonowania pewnej liczby znanych emisji hałasu w stosunku do średniego hałasu emitowanego przez turbinę wiatrową zlokalizowaną w odległości 250 m
10 dB spadające liście
15 dB szepcze
30 dB Wnętrze sypialni
Turbina wiatrowa 40 dB
50 dB Wnętrze domu
70dB Office
80dB Wnętrze samochodu
90 dB Stereo Music
100 dB Wnętrze fabryki
120 dB Jackhammer
Samoloty 150 dB Jet

Co się stanie, gdy będzie kilka turbin wiatrowych?
Wzrost poziomu dźwięku nie jest w żaden sposób proporcjonalny, ale logarytmiczny. Oznacza to, że obecność dwóch identycznych źródeł dźwięku nie prowadzi do podwojenia postrzegania głośności. Zatem osoba umieszczona w równej odległości dwóch identyczne źródła dźwięku zauważą wzrost poziomu słyszalności 3dB. Cztery identyczne źródła podniosą poziom 6dB.
0 x
Bibiphoque
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 749
Rejestracja: 31/03/04, 07:37
Lokalizacja: Bruksela




przez Bibiphoque » 02/09/04, 07:49

Dearcham napisał:Co się stanie, gdy będzie kilka turbin wiatrowych?
Wzrost poziomu dźwięku nie jest w żaden sposób proporcjonalny, ale logarytmiczny. Oznacza to, że obecność dwóch identycznych źródeł dźwięku nie prowadzi do podwojenia postrzegania głośności. Zatem osoba umieszczona w równej odległości dwóch identyczne źródła dźwięku zauważą wzrost poziomu słyszalności 3dB. Cztery identyczne źródła podniosą poziom 6dB.

:P
Cześć, 3db, czy to nie jest podwójne? :P :P :P
A+
0 x
To nie dlatego, że zawsze mówił, że to niemożliwe, że nie powinniśmy próbować :)
Dearcham
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 105
Rejestracja: 29/10/03, 23:55




przez Dearcham » 03/09/04, 14:44

klimat szaleje, nawet nasze małe lokalne foki tracą orientację

Zakładając, że turbina wiatrowa wytwarza 40 dB, jeśli dodamy drugą w tej samej odległości, moglibyśmy spodziewać się hałasu 40+40=80 dB, ale tak nie jest, wzrost głośności dźwięku nie jest 40 db, ale tylko 3 co daje nam 43 db.
Podobnie przy 4 turbinach wiatrowych w pobliżu osiągamy nie 40*4=160dB, ale tylko 46dB

Czy lepiej tak powiedzieć? :P
0 x
Aiolia
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 1
Rejestracja: 05/11/04, 02:32




przez Aiolia » 05/11/04, 02:47

Dearcham napisał:Po wizycie na farmie wiatrowej Mont Soleil w Szwajcarii byłem zdumiony brakiem hałasu wytwarzanego przez te 70-metrowe potwory: na wysokości około pięćdziesięciu metrów wiatr w krzewach całkowicie zagłuszył hałas ostrzy.

Tuż poniżej hałas jest około dwa razy głośniejszy niż w przypadku linii wysokiego napięcia, ale w rzeczywistości jest mniej stresujący.
...


Faktycznie, nie robi dużego hałasu. Jednak w nadchodzących dziesięcioleciach prawdopodobnie będzie to miało jeszcze mniejsze skutki, kiedy niedobór ropy będzie odpowiedzialny za wykładniczy wzrost jej kosztów, co sprawi, że kwestia ich rentowności stanie się problematyczna.
0 x
Bibiphoque
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 749
Rejestracja: 31/03/04, 07:37
Lokalizacja: Bruksela




przez Bibiphoque » 05/11/04, 13:58

Dearcham napisał:klimat szaleje, nawet nasze małe lokalne foki tracą orientację

Zakładając, że turbina wiatrowa wytwarza 40 dB, jeśli dodamy drugą w tej samej odległości, moglibyśmy spodziewać się hałasu 40+40=80 dB, ale tak nie jest, wzrost głośności dźwięku nie jest 40 db, ale tylko 3 co daje nam 43 db.
Podobnie przy 4 turbinach wiatrowych w pobliżu osiągamy nie 40*4=160dB, ale tylko 46dB

Czy lepiej tak powiedzieć? :P

Witam,
: Angry:
Nie mam zamiaru się złościć, ale wzrost o 3 db oznacza podwojenie!!!! Ndj!, aby sprawdzić konwersje jednostek!!!
Cytuję z wiki:
Dzwonek
Artykuł z Wikipedii, wolnej encyklopedii.
(Przesłano z Décibel)

W tym przypadku używany jest bel (symbol B), choć znajduje się poza systemem międzynarodowym (SI). Bel służy do wyrażania wartości wielkości logarytmicznych, takich jak poziom pola, poziom mocy, poziom ciśnienia akustycznego lub tłumienie. Do uzyskania wartości liczbowych wielkości wyrażonych w belach stosuje się logarytmy dziesiętne. Więcej informacji można znaleźć w międzynarodowej normie ISO 31.

Został nazwany na cześć fizyka Alexandra Grahama Bella.

Jest to jednostka logarytmiczna, w której różnica 1 bela odpowiada stosunkowi 10 do potęgi. Częściej używamy jego podwielokrotności decybeli (dB). Różnica jednego decybela odpowiada stosunkowi 101/10, czyli w przybliżeniu 1,259.

Obliczanie Bel w odniesieniu do dwóch wartości:

bel = log(10)(V1 / V2)
decybel = 10 * log(10)(V1 / V2)
Wzmocnienie napięciowe wzmacniacza wyraża się w decybelach:

+ 6 dB odpowiada wzmocnieniu prawie równemu 2.
+ 20 dB odpowiada wzmocnieniu 10.
Stosunek sygnału do szumu S/N (dB) = 10 * Log10 (S/N)


A + B) :P <_
0 x
To nie dlatego, że zawsze mówił, że to niemożliwe, że nie powinniśmy próbować :)
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79126
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10974




przez Christophe » 07/11/04, 11:02

aiolia napisała:Faktycznie, nie robi dużego hałasu. Jednak w nadchodzących dziesięcioleciach prawdopodobnie będzie to miało jeszcze mniejsze skutki, kiedy niedobór ropy będzie odpowiedzialny za wykładniczy wzrost jej kosztów, co sprawi, że kwestia ich rentowności stanie się problematyczna.

Uh, nie podążam za tobą... możesz się kłócić? Problem rentowności JUŻ istnieje. 15 lat zwrotu z inwestycji przy żywotności 20 lat...

Dla mnie im droższe są paliwa kopalne, tym bardziej opłacalne są odnawialne źródła energii, ponieważ cena energii (ogólnie) jest zrównana z ceną ropy naftowej…
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 266