Czy „ogrody leśne” to przyszłość naszych ogrodów warzywnych?

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12308
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970

Re: Czy „ogrody leśne” to przyszłość naszych ogrodów warzywnych?




przez Ahmed » 21/05/20, 17:22

Samowystarczalność miast i żywności jest z definicji równaniem nierozwiązalnym.
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Czy „ogrody leśne” to przyszłość naszych ogrodów warzywnych?




przez Moindreffor » 21/05/20, 17:25

Właśnie przejrzałam początek
w tym leśnym ogrodzie są tylko drzewa owocowe, więc mów o lesie!!!
i 1800 m2 ogródka warzywnego na 2 osoby, dziwisz się, że nie zjadają wszystkiego
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
VetusLignum
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1690
Rejestracja: 27/11/18, 23:38
x 760

Re: Czy „ogrody leśne” to przyszłość naszych ogrodów warzywnych?




przez VetusLignum » 21/05/20, 17:37

Moindreffor napisał:
VetusLignum napisał:Jest stosunkowo duży (1800 m2) i produkuje więcej niż potrzebują (nie wiem, ile osób mogliby wykarmić).

jak można powiedzieć więcej niż potrzeba nie wiedząc ile osób to reprezentuje, wiemy 1ha na samowystarczalność dla 4 osobowej rodziny, a tam 1 m2 więc mamy oczywiście do czynienia z częściowym wkładem i dlatego absolutnie nie można go uogólniać

Nie robiłem żadnych obliczeń. Po prostu wiem, że mają za dużo dla obojga (bo tak mówią), ale nie wiem, czy mają trochę za dużo, czy dużo za dużo.
0 x
VetusLignum
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1690
Rejestracja: 27/11/18, 23:38
x 760

Re: Czy „ogrody leśne” to przyszłość naszych ogrodów warzywnych?




przez VetusLignum » 21/05/20, 17:45

sicetaitsimple napisał:
VetusLignum napisał:Tak, to jest główna przeszkoda w moich oczach. Ale popularne dziś warzywa, takie jak pomidory czy ziemniaki, nie zostały natychmiast przyjęte w naszych kulturach. A potem niewątpliwie istnieje możliwość lepszego udomowienia niektórych gatunków (aby stworzyć dla nich lepsze odmiany).


Tak, ale ziemniak jest pożywny. A pomidor jest często doskonały sam w sobie, przynajmniej w sezonie, i można go zrobić na wszystkie sposoby (gotowany, surowy, w sosie, jako dodatek,...).
Młode pędy, młode liście lub dzikie jagody różnych roślin na ogół dostarczają niewiele składników odżywczych i rzadko są doskonałe, gdy robisz z nich danie główne. Inaczej jest w miksie, w którym może faktycznie wnieść odrobinę oryginalności i „pobudki”.

Należy pamiętać, że ziemniak, zanim stał się popularny, był postrzegany jako „mdły, wzdęty, niestrawny, wyniszczający i niezdrowy, nadający się tylko do tuczu świń”.
Aby jednak nie mówić za dużo w próżni, warto wymienić warzywa, które nie mogą rosnąć w półcieniu.
Co więcej, wśród nowych warzyw wspomnianych w pierwszym filmie znajdują się także bulwy.
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Czy „ogrody leśne” to przyszłość naszych ogrodów warzywnych?




przez Moindreffor » 22/05/20, 11:01

VetusLignum napisał:Aby jednak nie mówić za dużo w próżni, warto wymienić warzywa, które nie mogą rosnąć w półcieniu.
Co więcej, wśród nowych warzyw wspomnianych w pierwszym filmie znajdują się także bulwy.

Chcesz w to wierzyć, to twój wybór, każdy może w to wierzyć, ale nie powinieneś się obrażać, że ludzie nie podążają za tobą
jak każdy wierzący, będziesz nam podawać strony argumentów i obalać nasze, jeden po drugim, więc...
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
VetusLignum
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1690
Rejestracja: 27/11/18, 23:38
x 760

Re: Czy „ogrody leśne” to przyszłość naszych ogrodów warzywnych?




przez VetusLignum » 08/07/20, 10:55

Ładny film:
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Czy „ogrody leśne” to przyszłość naszych ogrodów warzywnych?




przez Moindreffor » 08/07/20, 11:09

VetusLignum napisał:Ładny film:

już na pierwszych zdjęciach widać, że określenie „las” jest nieco nadużyciem
więc takie pasywne siano termiczne, chwytliwa nazwa, pomaga, ładnie wygląda, nie krytykuję, chciałbym móc zobaczyć taki film jeszcze raz za 5, 10 lub 15 lat, kiedy drzewa znów odrosną i „zbliżymy się do prawdziwego lasu
po 4000 m2 nie w zasięgu każdego, ale wielu by tego chciało, ja pierwszy, szczególnie w tej konfiguracji
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
VetusLignum
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1690
Rejestracja: 27/11/18, 23:38
x 760

Re: Czy „ogrody leśne” to przyszłość naszych ogrodów warzywnych?




przez VetusLignum » 08/07/20, 12:18

Moindreffor napisał:już na pierwszych zdjęciach widać, że określenie „las” jest nieco nadużyciem
więc takie pasywne siano termiczne, chwytliwa nazwa, pomaga, ładnie wygląda, nie krytykuję, chciałbym móc zobaczyć taki film jeszcze raz za 5, 10 lub 15 lat, kiedy drzewa znów odrosną i „zbliżymy się do prawdziwego lasu
po 4000 m2 nie w zasięgu każdego, ale wielu by tego chciało, ja pierwszy, szczególnie w tej konfiguracji


Tak, określenie „las” jest obraźliwe, należałoby raczej powiedzieć „sad”; drzewa nie są przeznaczone do wzrostu w nieskończoność i zamykania korony.
Moim zdaniem głównym celem tego rodzaju filmów jest sprawdzenie, jakie nowe rośliny możemy uprawiać i dodawać do naszej diety.
Potem pojawia się pytanie, jak je pielęgnować, aranżować, współżyć z innymi naszymi produkcjami.
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Czy „ogrody leśne” to przyszłość naszych ogrodów warzywnych?




przez Moindreffor » 08/07/20, 12:49

VetusLignum napisał:
Moindreffor napisał:już na pierwszych zdjęciach widać, że określenie „las” jest nieco nadużyciem
więc takie pasywne siano termiczne, chwytliwa nazwa, pomaga, ładnie wygląda, nie krytykuję, chciałbym móc zobaczyć taki film jeszcze raz za 5, 10 lub 15 lat, kiedy drzewa znów odrosną i „zbliżymy się do prawdziwego lasu
po 4000 m2 nie w zasięgu każdego, ale wielu by tego chciało, ja pierwszy, szczególnie w tej konfiguracji


Tak, określenie „las” jest obraźliwe, należałoby raczej powiedzieć „sad”; drzewa nie są przeznaczone do wzrostu w nieskończoność i zamykania korony.
Moim zdaniem głównym celem tego rodzaju filmów jest sprawdzenie, jakie nowe rośliny możemy uprawiać i dodawać do naszej diety.
Potem pojawia się pytanie, jak je pielęgnować, aranżować, współżyć z innymi naszymi produkcjami.

to piękne eksperymenty i świetne źródła inspiracji, problem w tym, że czy powinniśmy postrzegać to jako całość, czy jako zbiór klocków, w drugim przypadku prawdopodobnie będziemy w stanie odtworzyć jeden z tych bloków w domu, w przeciwnym razie możemy tylko pomarzyć...
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
VetusLignum
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1690
Rejestracja: 27/11/18, 23:38
x 760

Re: Czy „ogrody leśne” to przyszłość naszych ogrodów warzywnych?




przez VetusLignum » 08/07/20, 13:19

Moindreffor napisał:
VetusLignum napisał:
Moindreffor napisał:już na pierwszych zdjęciach widać, że określenie „las” jest nieco nadużyciem
więc takie pasywne siano termiczne, chwytliwa nazwa, pomaga, ładnie wygląda, nie krytykuję, chciałbym móc zobaczyć taki film jeszcze raz za 5, 10 lub 15 lat, kiedy drzewa znów odrosną i „zbliżymy się do prawdziwego lasu
po 4000 m2 nie w zasięgu każdego, ale wielu by tego chciało, ja pierwszy, szczególnie w tej konfiguracji


Tak, określenie „las” jest obraźliwe, należałoby raczej powiedzieć „sad”; drzewa nie są przeznaczone do wzrostu w nieskończoność i zamykania korony.
Moim zdaniem głównym celem tego rodzaju filmów jest sprawdzenie, jakie nowe rośliny możemy uprawiać i dodawać do naszej diety.
Potem pojawia się pytanie, jak je pielęgnować, aranżować, współżyć z innymi naszymi produkcjami.

to piękne eksperymenty i świetne źródła inspiracji, problem w tym, że czy powinniśmy postrzegać to jako całość, czy jako zbiór klocków, w drugim przypadku prawdopodobnie będziemy w stanie odtworzyć jeden z tych bloków w domu, w przeciwnym razie możemy tylko pomarzyć...

W każdym razie zadaniem każdego jest zebranie pomysłów w celu stworzenia własnego wszechświata, dostosowanego do jego kontekstu (klimat, gleba, powierzchnia itp.) i jego pragnień.
I masz rację, używając słowa „sen”; ponieważ poza aspektami praktycznymi, jednym z przesłań niesionych przez ten film jest znaczenie snów, pewnego rodzaju szczerego zachwytu nad ogrodem.
1 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 254