Czy „ogrody leśne” to przyszłość naszych ogrodów warzywnych?

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
GuyGadebois
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6532
Rejestracja: 24/07/19, 17:58
Lokalizacja: 04
x 982

Re: Czy „ogrody leśne” to przyszłość naszych ogrodów warzywnych?




przez GuyGadebois » 20/05/20, 14:29

Wszystko, co może wyprowadzić niektórych ludzi z ich drobnego komfortu intelektualnego i choćby o włos zachwiać ich pewność, natychmiast popycha ich do negacji i pogardy.
0 x
„Lepiej zmobilizować swoją inteligencję na bzdurach niż mobilizować swoje bzdury na inteligentnych rzeczach (J.Rouxel)
„Z definicji przyczyna jest produktem skutku”. (Tryphion)
„360 000 / 0,5 / 100 to 72 miliony, a nie 6 milionów” (AVC)
Avatar de l'utilisateur
Paul72
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 684
Rejestracja: 12/02/20, 18:29
Lokalizacja: Sarthe
x 139

Re: Czy „ogrody leśne” to przyszłość naszych ogrodów warzywnych?




przez Paul72 » 20/05/20, 15:09

Środowisko leśne nie jest ubogie: bogactwo kryje się w roślinach, a nie w glebie. Jeśli chcemy, żeby gleba była żyzna, sprawa jest prosta: las wypalamy na miejscu : Mrgreen:
1 x
Jestem uczulony na idiotów: czasami nawet kaszlę.
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12298
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2963

Re: Czy „ogrody leśne” to przyszłość naszych ogrodów warzywnych?




przez Ahmed » 20/05/20, 15:24

...to jest zasada uprawy metodą cięcia i spalania...
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Avatar de l'utilisateur
GuyGadebois
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6532
Rejestracja: 24/07/19, 17:58
Lokalizacja: 04
x 982

Re: Czy „ogrody leśne” to przyszłość naszych ogrodów warzywnych?




przez GuyGadebois » 20/05/20, 15:30

Ahmed napisał:...to jest zasada uprawy metodą cięcia i spalania...

...i wylesianie.
0 x
„Lepiej zmobilizować swoją inteligencję na bzdurach niż mobilizować swoje bzdury na inteligentnych rzeczach (J.Rouxel)
„Z definicji przyczyna jest produktem skutku”. (Tryphion)
„360 000 / 0,5 / 100 to 72 miliony, a nie 6 milionów” (AVC)
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12298
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2963

Re: Czy „ogrody leśne” to przyszłość naszych ogrodów warzywnych?




przez Ahmed » 20/05/20, 15:36

Niestety tak! Uprawa metodą cięcia i spalania pozwala na zbiór przez 3 kolejne lata, a następnie powrót do lasu; jest rzeczą oczywistą, że system ten może funkcjonować jedynie w sposób zrównoważony i bez większych wad przy bardzo ograniczonej gęstości zaludnienia... Przypadek wylesiania, po którym następują uprawy przemysłowe, ma zupełnie inną skalę i charakter: maksymalne zbiory i porzucanie po opuszczeniu podłóg "spłukany"... :(
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
VetusLignum
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1690
Rejestracja: 27/11/18, 23:38
x 760

Re: Czy „ogrody leśne” to przyszłość naszych ogrodów warzywnych?




przez VetusLignum » 20/05/20, 16:29

Moindreffor napisał:
taam napisał:W porządku dla mnie, który tylko widzi występki człowieka, nie uważam, że istnieje oszustwo.
Różnorodność pomysłów wydaje mi się mile widziana. I choć raz widzę na takim filmiku "młodego" a nie starego ogrodnika to super : Chichot:

Mówię o oszustwie, ponieważ młody człowiek, o którym mowa, przedstawia ci coś starego jak świat, z nowymi terminami, innego, który odkrywa na nowo to, co niektórzy robili empirycznie, zanim po prostu włoży w to aktualną naukę, aby zrobić coś nowego

myślisz, że ludzie w średniowieczu i ci wcześniej byliby znudzeni wyrębem, gdyby istniał sposób na uprawę w lesie : Mrgreen:

pamiętajmy, że środowisko leśne jest bardzo ubogim środowiskiem i dlatego nie sprzyja znaczącej produkcji


W filmie opowiada o wymiarze historycznym i kulturowym.
Ale chyba tego nie oglądałeś.
Widzę, że nie podoba ci się wszystko, co nie pochodzi od did67.
1 x
Avatar de l'utilisateur
GuyGadebois
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6532
Rejestracja: 24/07/19, 17:58
Lokalizacja: 04
x 982

Re: Czy „ogrody leśne” to przyszłość naszych ogrodów warzywnych?




przez GuyGadebois » 20/05/20, 16:54

VetusLignum napisał:Widzę, że nie podoba ci się wszystko, co nie pochodzi od did67.

To głupie, bo agroleśnictwo istnieje od tysiącleci.
0 x
„Lepiej zmobilizować swoją inteligencję na bzdurach niż mobilizować swoje bzdury na inteligentnych rzeczach (J.Rouxel)
„Z definicji przyczyna jest produktem skutku”. (Tryphion)
„360 000 / 0,5 / 100 to 72 miliony, a nie 6 milionów” (AVC)
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13644
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1502
Kontakt :

Re: Czy „ogrody leśne” to przyszłość naszych ogrodów warzywnych?




przez izentrop » 20/05/20, 18:05

Witam,
Moindreffor napisał:
taam napisał:W porządku dla mnie, który tylko widzi występki człowieka, nie uważam, że istnieje oszustwo.
Różnorodność pomysłów wydaje mi się mile widziana. I choć raz widzę na takim filmiku "młodego" a nie starego ogrodnika to super : Chichot:

Mówię o oszustwie, ponieważ młody człowiek, o którym mowa, przedstawia ci coś starego jak świat, z nowymi terminami, innego, który odkrywa na nowo to, co niektórzy robili empirycznie, zanim po prostu włoży w to aktualną naukę, aby zrobić coś nowego
myślisz, że ludzie w średniowieczu i ci wcześniej byliby znudzeni wyrębem, gdyby istniał sposób na uprawę w lesie : Mrgreen:
pamiętajmy, że środowisko leśne jest bardzo ubogim środowiskiem i dlatego nie sprzyja znaczącej produkcji
Powiedziałbym, że eksperymentalna, konserwatywna w stosunku do roślin jadalnych, ale z konkurencją na poziomie światła, konkurencją korzeni, allelopatią: nie do celów produkcyjnych.
A także (widoczne na miejscu) bogate gleby aluwialne, którym nie brakuje wody, idealne do wzrostu wszystkiego bez interwencji.

Mówi o tym, żeby się nie przycinać, cóż! Oczywiste jest, że w tym czy innym momencie utknie.
Na tym poziomie to już nie agroleśnictwo tylko dla turystów, mówią o arboretum, pobierają opłaty za wizyty, plus składki i może dotacje... Komercyjne również ze sprzedażą roślin.

Myślę, że nie ma w tym żadnego oszustwa, to tylko miejska bajka, wesołe miasteczko. : Wink:
0 x
ENERC
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 725
Rejestracja: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Czy „ogrody leśne” to przyszłość naszych ogrodów warzywnych?




przez ENERC » 20/05/20, 19:05

Na filmie opowiada o wydajności od 10 do 13 ton z hektara rocznie. Czy to sucha masa?
Myślę, że nie. To jest waga zbiorów.
Zatem przy wilgotności 80–90% osiągamy około 20% wydajności pszenicy i kukurydzy zredukowanej do suchej masy.
Z kolei pod względem witamin jest odwrotnie.

Dla mnie jest dobry do warzyw i owoców, ale nie odżywia mężczyzny pod względem kalorii. Należy to połączyć na przykład z innymi sposobami uprawy ziemniaków.
0 x
VetusLignum
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1690
Rejestracja: 27/11/18, 23:38
x 760

Re: Czy „ogrody leśne” to przyszłość naszych ogrodów warzywnych?




przez VetusLignum » 21/05/20, 01:19

izentrop napisał:Witam,
Moindreffor napisał:
taam napisał:W porządku dla mnie, który tylko widzi występki człowieka, nie uważam, że istnieje oszustwo.
Różnorodność pomysłów wydaje mi się mile widziana. I choć raz widzę na takim filmiku "młodego" a nie starego ogrodnika to super : Chichot:

Mówię o oszustwie, ponieważ młody człowiek, o którym mowa, przedstawia ci coś starego jak świat, z nowymi terminami, innego, który odkrywa na nowo to, co niektórzy robili empirycznie, zanim po prostu włoży w to aktualną naukę, aby zrobić coś nowego
myślisz, że ludzie w średniowieczu i ci wcześniej byliby znudzeni wyrębem, gdyby istniał sposób na uprawę w lesie : Mrgreen:
pamiętajmy, że środowisko leśne jest bardzo ubogim środowiskiem i dlatego nie sprzyja znaczącej produkcji
Powiedziałbym, że eksperymentalna, konserwatywna w stosunku do roślin jadalnych, ale z konkurencją na poziomie światła, konkurencją korzeni, allelopatią: nie do celów produkcyjnych.
A także (widoczne na miejscu) bogate gleby aluwialne, którym nie brakuje wody, idealne do wzrostu wszystkiego bez interwencji.

Mówi o tym, żeby się nie przycinać, cóż! Oczywiste jest, że w tym czy innym momencie utknie.
Na tym poziomie to już nie agroleśnictwo tylko dla turystów, mówią o arboretum, pobierają opłaty za wizyty, plus składki i może dotacje... Komercyjne również ze sprzedażą roślin.

Myślę, że nie ma w tym żadnego oszustwa, to tylko miejska bajka, wesołe miasteczko. : Wink:


Nie przeszkadza mi strona przedstawiająca park rozrywki w filmie wprowadzającym, ale ogród Cardon w Mouscon nie jest jednym z nich i produkuje.

Allelopatia, mówią, że to nie problem.
Drzewa, a nie tylko krzewy i liany, to rośliny wieloletnie, które wnikają głębiej w glebę i tworzą bardziej wilgotny mikroklimat.

Nasze cywilizacje europejskie doświadczyły już znaczących zmian w roślinach stanowiących ich dietę; pytanie brzmi: czy czekają nas inne zmiany?
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 295