Ogród warzywny bez zmęczenia

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9835
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2673

Re: Ogród warzywny bez zmęczenia




przez sicetaitsimple » 09/09/20, 22:20

Wysiew brukselki na początku września?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Ogród warzywny bez zmęczenia




przez Adrien (były nico239) » 10/09/20, 00:24

Did67 napisał:Brukselka faktycznie należy do długiej listy tak zwanych warzyw zimowych, ale większość jej rozwoju ma miejsce przed zimą... Potem potrafią jedynie oprzeć się zimie!!!

Ale hej, czeka nas nie indyjskie lato, ale indyjska fala upałów! Masz wodę - w moim domu bardzo cię to denerwuje. Co więcej, tam, gdzie mieszkasz, będzie padać. U mnie nic w ciągu 15 dni!!! Zatem kapusta po zainstalowaniu szybko zejdzie.


Miejmy nadzieję.... Obraz
0 x
Avatar de l'utilisateur
Doris
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1410
Rejestracja: 15/11/19, 17:58
Lokalizacja: Landes
x 359

Re: Ogród warzywny bez zmęczenia




przez Doris » 10/09/20, 08:36

sicetaitsimple napisał:Wysiew brukselki na początku września?


Mam zamiar przeprowadzić tam test, żeby się przekonać, bo jeśli oprzem się na pogodzie w ostatnich latach w mojej okolicy, to dopiero od tej pory będę miał złą pogodę. Widzę to w przypadku moich kapusty włoskiej: dziesięć dni temu, dzięki bardziej odpowiednim temperaturom i odrobinie deszczu, w krótkim czasie dobrze urosły, a teraz, wraz z powrotem upałów, przechodzą w stan uśpienia. Do początku grudnia zwykle mam średnią temperaturę od piętnastu do dwudziestu stopni, spróbuję. Zresztą koniec wiosny/lata w Landes nie jest sprzyjający kapuście, choć dziesięć lat temu jadłam ją często i bez większych problemów.
0 x
„Wchodźcie tylko sercem, nic nie przynosicie ze świata.
I nie mów, co mówią ludzie ”
Edmond Rostand
stephgouv
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 347
Rejestracja: 18/10/19, 08:54
Lokalizacja: Gouvy (B)
x 66

Re: Ogród warzywny bez zmęczenia




przez stephgouv » 10/09/20, 09:53

Skoro mówimy o kapuście, skąd wiemy, że kalafiory nadają się do zbioru?
Czy liście wysychają lub zmieniają kolor?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Doris
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1410
Rejestracja: 15/11/19, 17:58
Lokalizacja: Landes
x 359

Re: Ogród warzywny bez zmęczenia




przez Doris » 10/09/20, 10:12

sicetaitsimple napisał:Wysiew brukselki na początku września?

Cytuję Cię po raz drugi, bo cały czas jestem w tej perspektywie zmiany strategii. Właśnie znalazłem sporo wzmianek w regionalnych źródłach muzealnych, na przykład w ekomuzeum Landes, na temat kapusty wysiewanej zwykle wiosną, a w mojej okolicy sprowadzanej jesienią. Nic dla brukselki, ale w Landach nie jesteśmy dużymi konsumentami tej kiełki. Szlak ciekawy, warto podążać.
0 x
„Wchodźcie tylko sercem, nic nie przynosicie ze świata.
I nie mów, co mówią ludzie ”
Edmond Rostand
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Ogród warzywny bez zmęczenia




przez Did67 » 10/09/20, 11:29

Stephgouv napisał:Skoro mówimy o kapuście, skąd wiemy, że kalafiory nadają się do zbioru?
Czy liście wysychają lub zmieniają kolor?


Nie, dużo wcześniej: patrzysz na „jabłko”, gdy jest już dobrze uformowane, zwarte, białe, zacznie ewoluować w „kwiatostan” (którym jest: jest to kwiatostan „napęczniały”): wydłuż się, lekko zmień kolor itp. Jabłko ulega deformacji. Jest to więcej niż czas na żniwa. Tak naprawdę dzieje się tak, gdy jabłko jest już dobrze uformowane i przestaje rosnąć...

PS: Mógłbym też powiedzieć: kiedyś będziesz chciał zjeść kalafiora!
0 x
stephgouv
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 347
Rejestracja: 18/10/19, 08:54
Lokalizacja: Gouvy (B)
x 66

Re: Ogród warzywny bez zmęczenia




przez stephgouv » 10/09/20, 11:52

Did67 napisał:PS: Mógłbym też powiedzieć: kiedyś będziesz chciał zjeść kalafiora!

Och, nieszczęśliwy! Nigdy tak nie mów! Żaden kalafior nie dotrze do domu, a tym bardziej mniej dojrzały.
Uwielbiamy surowego kalafiora jako aperitif! Ale lubimy ją też w zupie i jako warzywo na ciepło, dlatego unikam chodzenia do warzywnika na pusty żołądek lol
2 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Ogród warzywny bez zmęczenia




przez Did67 » 10/09/20, 13:16

Cóż, wypuszczę szerszenie, aby chronić je przed tym anarchicznym pasożytnictwem!
1 x
stephgouv
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 347
Rejestracja: 18/10/19, 08:54
Lokalizacja: Gouvy (B)
x 66

Re: Ogród warzywny bez zmęczenia




przez stephgouv » 14/09/20, 08:55

I tak w sobotę udało mi się przywieźć do domu pierwszego kalafiora, który skończył jako aperitif na surowo.
Zebrałam tego, którego kwiaty nie były tej samej wielkości (trzeba było zrobić zdjęcie..., muszę jeszcze takiego wysłać do warzywnika, poszukam).
Czy Wy też macie takie, które nie mają pięknej główki, ale raczej z małymi bukietami, które nie są tej samej wielkości?
Czy to znak, że musimy zbierać plony tak szybko, jak to możliwe? Czy to prawda, że ​​łodygi białych bukietów były zielone, a nie białe?

Jeśli chodzi o czerwoną kapustę, zaczyna ona kiełkować (mniej więcej wielkości piłki tenisowej).
A jeśli chodzi o brukselkę, widzę, że każdego dnia rośnie! To szalone! Nie mogę się doczekać ich degustacji, myślę, że za około 1 miesiąc.
0 x
stephgouv
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 347
Rejestracja: 18/10/19, 08:54
Lokalizacja: Gouvy (B)
x 66

Re: Ogród warzywny bez zmęczenia




przez stephgouv » 15/09/20, 07:44

Wczoraj znów zerwałem kalafiora, który wydawał mi się bliski wspinania.
Jak wyjaśniłem w mojej poprzedniej wiadomości, bukiety nie zaczęły już tworzyć „pięknej kuli” (dwa dni temu była to piękna kula), ale zaczęły rozchodzić się we wszystkich kierunkach.
Co myślisz? To moja pierwsza uprawa kalafiorów.
20200914_183451.jpg
Kalafior na winorośli

20200914_183715.jpg
Kalafior po zbiorach

Włożyłam wszystko do zamrażarki. Ponieważ jest trochę zieleni, myślę, że skończy się w zupie...
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : ładnajojo i goście 313