Ogród warzywny bez zmęczenia

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Ogród warzywny bez zmęczenia




przez Adrien (były nico239) » 14/07/20, 11:29

Doris napisała:
Adrien (ex-nico239) napisał:Jestem dość złym przykładem, bo tak jak w zeszłym roku nie znudzi mi się zbieranie lub przechowywanie ziemniaków i pozwolę im spokojnie siedzieć pod sianem w chłodnym powietrzu i wilgotność.
Nie ma to jak drugi test, aby być może zweryfikować pierwszy i tak dalej.

A ponieważ czosnek jest rośliną wieloletnią i wszystko, co zapomniałem w ziemi, odrosło ... jak ziemniaki w końcu.
Nie rozumiem, dlaczego miałbym zawracać sobie głowę podnoszeniem go i przechowywaniem.
Zostanie tam, gdzie jest: to znaczy pod sianem.
Zobaczymy, co się wydarzy w ciągu następnych miesięcy.


Zamiast stephgowa wahałbym się, czy to zrobić, nawet jeśli lenistwo jest kuszące z powodu nor. Istnieje duże ryzyko, że nie znajdę ziemniaków, a nawet na czosnek nie włożyłbym ręki do ognia. Nawet jeśli niektóre strony mówią, że lubi cebulę, ale nienawidzi czosnku. Ze mną zjadł wszystko. A zimą, kiedy w naturze nie ma zbyt wiele do jedzenia ...


Absolutnie poprawne.
Na razie nie mam tego problemu.

Oczywiste jest, że w dniu, w którym będę miał „ludzi w domu” będę zmuszony zbierać plony.

Wiem, że mam mysz w bagażniku: widziałem, jak wymykała się, gdy ją spryskałem.

I wydaje mi się, że mam teraz krety w ogrodzie warzywnym, czego wcześniej nie było… mając nadzieję, że to nie są norniki.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Ogród warzywny bez zmęczenia




przez Did67 » 14/07/20, 11:55

Myszy można łatwo złapać w pułapkę (zobacz mój film z myszami lub myszami polnymi w kadrze): uwielbiają "zwilżone" nasiona roślin strączkowych, a wszystko to w paczce z 1 kulką!

W domu zdałem sobie sprawę, że chodzą galeriami kretoszczurów, aby łatwo dostać się pod sadzonki!

Twoje obserwacje potwierdzają, że gdy tylko pojawi się odpowiednie schronienie i pożywienie, gatunek podbije to miejsce! Tak więc luźniejsza gleba, łatwiejsza do wykopania, ale nieuprawiana, jest „dobrym miejscem wylegania” z punktu widzenia kretów lub kretoszczurów. Gdzieś łatwiej kopać bez zniszczenia, musi być jak ich marzenie! Resztę dla kretoszczura zrobią pulchne warzywa. Dżdżownice dla kretów ... Dla nich to toczy moją kurę! Masz to, swoją dekorację jako „odnoszący sukcesy, wyluzowany ogrodnik, który zamienił tor motocrossowy w żyzną ziemię!”.
0 x
stephgouv
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 347
Rejestracja: 18/10/19, 08:54
Lokalizacja: Gouvy (B)
x 66

Re: Ogród warzywny bez zmęczenia




przez stephgouv » 14/07/20, 12:57

Did67 napisał:To dwuletni proces !!!

Kanadyjczycy spisali się dobrze:

https://www.mapaq.gouv.qc.ca/fr/Regions ... illes.aspx


Tak, tak, Doris już wyjaśniła mi technikę.
W formie jest to wskazane w następujący sposób:
Cebule sadzi się jesienią w tym samym czasie co goździki. Następnego lata cebulka da małą cebulkę utworzoną z pojedynczego caieu. Jest przesadzany jesienią, a następnego lata daje cebulę od jednego do czterech ząbków, w zależności od odmiany. Żarówki są dzielone i jesienią każde caïeu przesadzane

W domu, ponieważ to czosnek wiosenny, odkładam sadzenie na koniec zimy.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Ogród warzywny bez zmęczenia




przez Adrien (były nico239) » 14/07/20, 14:40

Did67 napisał:Myszy można łatwo złapać w pułapkę (zobacz mój film z myszami lub myszami polnymi w kadrze): uwielbiają "zwilżone" nasiona roślin strączkowych, a wszystko to w paczce z 1 kulką!

W domu zdałem sobie sprawę, że chodzą galeriami kretoszczurów, aby łatwo dostać się pod sadzonki!

Twoje obserwacje potwierdzają, że gdy tylko pojawi się odpowiednie schronienie i pożywienie, gatunek podbije to miejsce! Tak więc luźniejsza gleba, łatwiejsza do wykopania, ale nieuprawiana, jest „dobrym miejscem wylegania” z punktu widzenia kretów lub kretoszczurów. Gdzieś łatwiej kopać bez zniszczenia, musi być jak ich marzenie! Resztę dla kretoszczura zrobią pulchne warzywa. Dżdżownice dla kretów ... Dla nich to toczy moją kurę! Masz to, swoją dekorację jako „odnoszący sukcesy, wyluzowany ogrodnik, który zamienił tor motocrossowy w żyzną ziemię!”.


Chciałbym ci uwierzyć, ponieważ wczoraj zrobiłem kilka dość specjalnych sadzonek w ekologicznym pudełku klimatycznym, które z kilofem.
Po warstwie mieszanki siana, ziół, obornika natrafiłem na glinę ...
Powiedziałem sobie, tak, to będzie bawełna ... cóż, nie mów tak.
Glina pozostaje gliną, ale jej kopanie stało się znacznie łatwiejsze niż wcześniej.
Więc to jest na dobrej drodze

Resztę widziałem z daleka.
Ale tutaj, budując nowe skrzynie i kolonizując część zajmowaną przez wyka i (a priori) krety, zobaczę, jak to wygląda w porównaniu do początku.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Ogród warzywny bez zmęczenia




przez Did67 » 14/07/20, 15:41

Stephgouv napisał:
Did67 napisał:To dwuletni proces !!!

Kanadyjczycy spisali się dobrze:

https://www.mapaq.gouv.qc.ca/fr/Regions ... illes.aspx


Tak, tak, Doris już wyjaśniła mi technikę.
W formie jest to wskazane w następujący sposób:
Cebule sadzi się jesienią w tym samym czasie co goździki. Następnego lata cebulka da małą cebulkę utworzoną z pojedynczego caieu. Jest przesadzany jesienią, a następnego lata daje cebulę od jednego do czterech ząbków, w zależności od odmiany. Żarówki są dzielone i jesienią każde caïeu przesadzane

W domu, ponieważ to czosnek wiosenny, odkładam sadzenie na koniec zimy.


W moim domu, dwa, trzy lata temu, spędził zimę na dworze. W tym czasie robiłam tylko czosnek wiosenny (w tym roku pierwszy czosnek zimowy).
0 x
stephgouv
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 347
Rejestracja: 18/10/19, 08:54
Lokalizacja: Gouvy (B)
x 66

Re: Ogród warzywny bez zmęczenia




przez stephgouv » 15/07/20, 07:19

Połowę z tego zrobię, aby porównać (i rozwinąć naukę) : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Ogród warzywny bez zmęczenia




przez Did67 » 15/07/20, 08:20

Co powinienem był zrobić, żeby dowiedzieć się trochę więcej !!!

PS: Widzę, że zainteresowanie ogrodnictwem przenosi się z żołądka do mózgu! Dobry znak...
1 x
Avatar de l'utilisateur
Doris
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1410
Rejestracja: 15/11/19, 17:58
Lokalizacja: Landes
x 359

Re: Ogród warzywny bez zmęczenia




przez Doris » 15/07/20, 08:37

Aby ponownie przeczytać dyskusję na temat czosnku i kartę techniczną na temat różowego czosnku z Lautrec, będzie to dla mnie fajna mała loteria, jeśli chcę trochę do konserwacji. W tym roku sadziłem cebulki i goździki pod koniec stycznia lub na początku lutego. Przy łagodności lutego wszystko wykiełkowało i wykiełkowało bardzo szybko, by złapać kilka ostatnich przymrozków w drugiej połowie marca (ale mrozów nic, minus jeden). Myślę, że aby zrobić dobrze, dobrze poczekam, ponadto na różowy czosnek Lautrec zauważyłem, że dla mojego sektora tutaj wskazane jest sadzenie pod koniec lutego.
0 x
„Wchodźcie tylko sercem, nic nie przynosicie ze świata.
I nie mów, co mówią ludzie ”
Edmond Rostand
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Ogród warzywny bez zmęczenia




przez Did67 » 15/07/20, 08:50

Rolnictwo zawsze było loterią!

„Sztuczność rolnictwa” w fenomenalny sposób zwiększyła szanse powodzenia. Zapomnieliśmy, że podczas „suszy” francuska produkcja rolna spada o niecałe 10% !!!

„Powiedziano mi, że…”, które często opisuję, było w istocie również „potraktowaniem statystycznym”, ponieważ w danym terroir nie było innej „dobrej odpowiedzi” niż „doświadczenie”. „… Więc musieliśmy liczyć się z niepowodzeniami przodków - więc weź pod uwagę to, co„ mi powiedziano ”!

Skoro mówimy o czosnku, nie zapominaj, że substancjami aromatycznymi alliaceae są cząsteczki siarki: zadbaj o poziom S (lub wykonaj test 50/50) ... Szczególnie na glebach piaszczystych, często „spłukiwanych” (dlatego ubogi). Jest to czysto „domniemane”.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Doris
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1410
Rejestracja: 15/11/19, 17:58
Lokalizacja: Landes
x 359

Re: Ogród warzywny bez zmęczenia




przez Doris » 15/07/20, 09:29

Did67 napisał:„Powiedziano mi, że…”, które często opisuję, było w istocie również „potraktowaniem statystycznym”, ponieważ w danym terroir nie było innej „dobrej odpowiedzi” niż „doświadczenie”. „… Więc musieliśmy liczyć się z niepowodzeniami przodków - więc weź pod uwagę to, co„ mi powiedziano ”!


To pojęcie jest ważne, zdaję sobie z tego sprawę jeszcze bardziej dzisiaj. Przyjechałem do Landów prawie trzydzieści lat temu i bardzo interesuje mnie dyskusja ze starszymi, a gdyby wszyscy młodzi ludzie w okolicy tego słuchali, cóż, zrobilibyśmy tu inaczej w ogrodzie. Ostatni, który tu widziałem staromodny ogrodnik, zmarł dziesięć lat temu, sąsiad 100 m od mojego domu. Nie używał prawie żadnego produktu, tylko materię organiczną, bunkrowanie, koszenie itp. Miał jeden z najpiękniejszych i najbardziej urodzajnych ogrodów warzywnych w okolicy. Wracamy do kwestii smaku: moje warzywa w tym roku nie mają takiego samego smaku, jak w poprzednich latach, gleba naprawdę musiała się zmienić, iz ciekawości poddam to analizie, prosta ciekawość.
1 x
„Wchodźcie tylko sercem, nic nie przynosicie ze świata.
I nie mów, co mówią ludzie ”
Edmond Rostand

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 316