Ogród warzywny bez zmęczenia

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Ogród warzywny bez zmęczenia




przez Did67 » 26/06/20, 09:54

Cała ta „piękna agronomia” (konwencjonalna ekologia)… I te górnolotne słowa…

Torfowiska należy chronić i nie o tym tutaj dyskutowalibyśmy!

Żeby było jasne, nie krytykuję. Tłumaczę, dlaczego ani to mnie „nie robi wrażenia”, ani nie pociąga… A jeśli piszę książki, to po to, żeby jak najwięcej ludzi nie dało się „oślepić” tego rodzaju fałszywą ekologią…
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Ogród warzywny bez zmęczenia




przez Did67 » 26/06/20, 09:57

Stephgouv napisał:
Did67 napisał:Pomidory można uprawiać na kostce wełny szklanej o boku 15 cm. Pod warunkiem, że prawidłowo zaparzysz!

Prawdopodobnie dlatego moje rośliny „wegetują” w szklarni, za mało wody?
Jednak nie więdną poniżej 20 cm siana!


Muszę zająć się filmami o wodzie i glebie...

a) siano nie wytwarza wody
b) szklarnia jest „suszarką”, która zaostrza zapotrzebowanie na wodę („ETP”)
c) na długo przed więdnięciem rośliny walczą z wysychaniem zamykając aparaty szparkowe
d) w ten sposób silnie spowalniają fotosyntezę, przez którą głównie przebiega wymiana gazowa...
e) dlatego plon spada na długo przed więdnięciem – QED
1 x
stephgouv
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 347
Rejestracja: 18/10/19, 08:54
Lokalizacja: Gouvy (B)
x 66

Re: Ogród warzywny bez zmęczenia




przez stephgouv » 26/06/20, 10:18

Podsumowując, trzeba podlewać, ale mądrze!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Doris
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1410
Rejestracja: 15/11/19, 17:58
Lokalizacja: Landes
x 359

Re: Ogród warzywny bez zmęczenia




przez Doris » 26/06/20, 11:08

Stephgouv napisał:Podczas porodu moja żona i ja zrobiliśmy krok wstecz i poprawiliśmy nasz sposób odżywiania.
Dlatego teraz wolimy jeść mniej, ale lepiej.
Sałatki z warzywnika jadamy niemal codziennie, wcześniej zaś od czasu do czasu (bez smaku) ze sklepu.
Każdemu, komu dałem sałatkę, okazało się, że jest pyszna! czasami z odrobiną orzechowego smaku.
Chcę więc kontynuować w tym duchu, ponieważ jestem już na dobrej drodze!


U nas tak samo, zaczynamy cieszyć się warzywnikiem, pierwsze ogórki o bardzo łagodnym smaku, sałatki już od dawna, a dziś pierwsze pomidory, nawet ziemniaki z żywej gleby, nie ma się czym martwić .widzimy, co kupujemy w supermarketach, ale zupełnie nic. Dałam sałatkę koleżance, której nie smakuje, bo nie ma smaku, zobaczę później co mi powie.
1 x
„Wchodźcie tylko sercem, nic nie przynosicie ze świata.
I nie mów, co mówią ludzie ”
Edmond Rostand
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Ogród warzywny bez zmęczenia




przez Did67 » 26/06/20, 12:17

Stephgouv napisał:Podsumowując, trzeba podlewać, ale mądrze!


W szklarni, gdzie nie pada deszcz, oczywiście! Woda jest głównym czynnikiem produkcji w rolnictwie.

Nie ma żadnego „cudu” (za to mnóstwo bzdur!). Zasadniczo w przypadku rośliny plon (wytworzona biomasa) jest proporcjonalny do ilości przepływającej przez nią wody. Aby wyprodukować 600 kg ziarna (i tyle samo innej biomasy - łodyg, korzeni, a więc 1 kg suszu) w jednej z najbardziej wydajnych roślin: kukurydzy, potrzeba około 2 l! To kilka tysięcy litrów na 1 kg ryżu. No cóż, trochę idiotyczne wrzody krytykują kukurydzę (i jedzą basmati!)...

W naszym klimacie gleba pełni (w mniejszym lub większym stopniu) rolę bufora. Więc pozostaje to niezauważone. Pszenica „wkłuwa” w glebę potrzebne 700–750 litrów przed latem – tego nie widać i nie wiadomo!
1 x
stephgouv
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 347
Rejestracja: 18/10/19, 08:54
Lokalizacja: Gouvy (B)
x 66

Re: Ogród warzywny bez zmęczenia




przez stephgouv » 26/06/20, 13:15

A ja myślałam, że dopóki roślina nie więdnie, wystarczy RUE.
Czy to oznacza, że ​​mikoryzacja „pomaga” roślinie nie więdnąć i nie zapewnia stałego nawadniania?
Chyba sobie założę system nawadniania, inaczej nie wyjdę z tego.
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Ogród warzywny bez zmęczenia




przez Moindreffor » 26/06/20, 14:08

Stephgouv napisał:A ja myślałam, że dopóki roślina nie więdnie, wystarczy RUE.
Czy to oznacza, że ​​mikoryzacja „pomaga” roślinie nie więdnąć i nie zapewnia stałego nawadniania?
Chyba sobie założę system nawadniania, inaczej nie wyjdę z tego.

nie, to oznacza, że ​​roślina zawsze ma wystarczającą ilość wody, aby nie umrzeć, co różni się od zdolności do produkcji
jeśli twoja roślina pomidorów ma dość, aby wyprodukować pomidora, spełniła swoją misję utrwalenia gatunku, nie ma takich samych wymagań produkcyjnych jak ty : Mrgreen:
1 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Ogród warzywny bez zmęczenia




przez Did67 » 26/06/20, 15:38

Stephgouv napisał:A ja myślałam, że dopóki roślina nie więdnie, wystarczy RUE.
Czy to oznacza, że ​​mikoryzacja „pomaga” roślinie nie więdnąć i nie zapewnia stałego nawadniania?
Chyba sobie założę system nawadniania, inaczej nie wyjdę z tego.


Może a może nie... Samo "nie więdnięcie" nie wystarczy. Roślina reaguje wcześniej... Ponieważ gdy więdnie, jest już za późno... Następnie chwilowe więdnięcie pod koniec upalnego dnia jest sygnałem ostrzegawczym... Jeśli w nocy zregeneruje się, jest jeszcze prawie znośna. ..

Istnieje bardzo proste urządzenie, o którym wspominam w mojej książce, za około 50 euro: ciśnieniomierz. Jego tarcza wskazuje z jaką siłą gleba zatrzymuje wodę... Wiemy więc bardzo obiektywnie, w zależności od rodzaju jej gleby (konsystencji), od kiedy roślina zaczyna mieć trudności z zaspokojeniem swoich potrzeb.

Potem cierpi większość naszych warzyw! Często jesteśmy daleko od ideału. Ja pierwszy. Ponieważ nie chcę „ciągnąć” sieci! Jest to zatem kwestia wyboru. Inni, bo mają „genialne systemy”, odwrócone butelki itp. Wskazówka, żeby przestać być głupim: ETP w suchy i gorący dzień (suche powietrze, słaby wiatr) wynosi z łatwością 5 mm. Oznacza to, że na ponad 1 m² (mniej więcej wielkości rośliny cukinii lub pomidora) zużywa się 5 litrów wody w ciągu 24 godzin. Jeśli nie ma już rezerwy, to właśnie to należy zabrać. Zatem plastikowa butelka odwrócona do góry nogami z małą szyjką „pragnie” roślin! To skuteczny sposób na oszczędzanie wody!!!
1 x
stephgouv
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 347
Rejestracja: 18/10/19, 08:54
Lokalizacja: Gouvy (B)
x 66

Re: Ogród warzywny bez zmęczenia




przez stephgouv » 06/07/20, 13:04

Oto najświeższe wieści z ogródka warzywnego:
Można powiedzieć, że achilea przyciąga mszyce
20200702_194808.jpg
Mszyce na krwawniku

Pomocnicy są obecni
20200630_201028.jpg
Coccinelle

20200703_210027.jpg
Myślę, że Karaiby

Zbliżają się II zbiory szpinaku
20200703_203326.jpg
szpinak

Przesadzanie około 30 sadzonek pomidorów pomiędzy 2 rzędami groszku. Nie mówię, jaki będzie wesoły bałagan (to jedyne wolne miejsce)
20200703_203833.jpg
30 sadzonek pomidorów na 3m

I coś zaskakującego: powój został nadgryziony przez ślimaki, a sałaty były 2 metry dalej
20200703_204345.jpg
Nadgryziony powój
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Ogród warzywny bez zmęczenia




przez Moindreffor » 06/07/20, 15:29

Jestem bardzo zainteresowany kontynuacją Twoich przesadzonych sadzonek pomidorów dopiero teraz,
Czy możesz nam przekazać jakieś wiadomości w okolicach połowy sierpnia i później, dotyczące pleśni?
ponieważ Didier twierdzi, że młode rośliny są mniej atakowane, więc rośliny, które są jeszcze młode, gdy może pojawić się pleśń, będą mniej atakowane, jeśli nastąpi to po połowie sierpnia lub nawet później
czy masz inne stopy przeszczepione wcześniej do porównania?
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 331