Energia wiatrowa: za lub przed wiatrem?

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Wiatr: za lub przed wiatrem?




przez Did67 » 07/12/17, 11:01

Żeby dokończyć wyjaśnianie mojego punktu widzenia: faktem (danymi naukowymi, statystycznymi lub prostym faktem) jest. To wszystko.

E = mc² wynosi.

Kwalifikuje go to, co z nim robimy.

Jeśli zrobię z tego bombę atomową (i tak się stało), będę mógł żałować tysięcy zgonów. I mogę rozsądnie prowadzić kampanię na rzecz „nigdy więcej…”

Jeśli uczynię z niego urządzenie do leczenia nowotworów za pomocą dozowanego i ukierunkowanego napromieniania, niekoniecznie byłbym temu przeciwny.

Zatem faktem lub argumentem jest.

To, do czego go używamy, pozostaje przedmiotem dyskusji... Nawet to, co wynika z faktów...

[Innymi słowy, istnieje nauka – która ustala fakty, sprawdzalne, powtarzalne itd. – i scjentyzm, który z tego wnioskuje, że nauka jest zawsze dobra i zawsze ma rację, już nie w sensie faktów, ale w sensie etycznym, lub moralny; dopóki istnieje wybór polityczny – w sensie polis, miasto: grupa zainteresowanych ludzi dokonuje wyboru; te wybory są czasami konfiskowane przez tych, którzy wiedzą, co nie przeszkadza im w tym ich odsetki].

Dlatego z łatwością przyznaję się do faktów. I żebym się poprawiał, gdy się mylę.

Ale niekoniecznie akceptuję, jakie wnioski z tego wyciągamy.
1 x
moinsdewatt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5111
Rejestracja: 28/09/09, 17:35
Lokalizacja: Isere
x 554

Re: Wiatr: za lub przed wiatrem?




przez moinsdewatt » 07/12/17, 19:46

Did67 napisał:Czy jesteś pewien, że EFRR uwzględnia jedynie zużycie „krajowe”, dystrybuowane w sieci francuskiej? Pewna liczba francuskich elektrowni jądrowych ma „umowy” z zagranicznymi elektrykami, a nawet jest współfinansowana… Powinniśmy powiedzieć „elektrownie jądrowe zlokalizowane we Francji i obsługiwane przez EdF”.

To hipoteza.


Elektrownia Fessenheim ma taki kontrakt ze swoimi sąsiadami.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Wiatr: za lub przed wiatrem?




przez Did67 » 08/12/17, 09:38

Did67 napisał:
Jeśli zrobię z tego bombę atomową (i tak się stało), będę mógł żałować tysięcy zgonów. I mogę rozsądnie prowadzić kampanię na rzecz „nigdy więcej…”



Pociągnijmy tok rozumowania dalej. Fakt E = mc² jest zatem faktem.

Dobrzy stratedzy „wykorzystują” to równanie do produkcji bomb. Z ich punktu widzenia i z punktu widzenia tych, którzy ich wspierają, E = mc² to cudowna rzecz...

I będą starali się przekonać tych, którzy to wszystko finansują z podatków, czyli obywateli.

Z jego punktu widzenia Hitler nie miał tyle szczęścia, choć niemieccy (ale po części żydowscy) naukowcy w znaczący sposób przyczynili się do odkrycia tej formuły i jej praktycznego wdrożenia.

Drugi dziwak w Korei Północnej otwarcie śmieje się w twarz imbecylowi Trumpowi… [z którego, zauważmy, możemy się naśmiewać niewielkim kosztem: wystarczy odrobina wyobraźni; kiedy mówi, wyobraźcie sobie, że ma czerwony nos!]

Dlatego uważam, że obowiązkiem jest „drapać”. Inaczej mówiąc, że samo słuchanie piosenki, którą „zwolennicy tego” chcą nam szeptać, nie wystarczy.

Oczywiście na przykładzie bomby rozwijam truizm.

Myślę jednak, że moralność ma zastosowanie do energetyki jądrowej, ponieważ „oligarchia” stara się robić swoje, jeśli to możliwe, bez odpowiedniego informowania społeczeństwa.

Więc nie, nie „wierzę” apriorycznie tym, którzy mi mówią, że energia nuklearna jest wspaniała, czysta, doskonała… Idź dalej, nie ma co oglądać… Nie ma o czym dyskutować.

Staram się jednak nie używać argumentów, które w rzeczywistości są fałszywe. A kiedy już to zrobię, poprawiam się.

A ja staram się zacząć od ograniczenia spożycia. Wyłączam światła. Zamieniam (jeśli jest to uzasadnione) urządzenia na mniej energochłonne. Staram się unikać „spania”. Wolę drewno od prądu do ogrzewania (nawet jeśli mam piekarnik elektryczny!), do ciepłej wody (solarny podgrzewacz wody + kocioł na pellet), do ciepłej wody w pralce (podwójne wejście) itp. Ale nie. ale mam instalację fotowoltaiczną i nie mam pojazdu elektrycznego... Byłem częścią zespołu zarządzającego, który zainstalował jedną z pierwszych jednostek metanizacji w Alzacji. ..
1 x
moinsdewatt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5111
Rejestracja: 28/09/09, 17:35
Lokalizacja: Isere
x 554

Re: Wiatr: za lub przed wiatrem?




przez moinsdewatt » 14/12/17, 20:44

moinsdewatt napisał:
moinsdewatt napisał:
06 marca 2017 r. Lesdewatt napisał:

Nowy rekord wiatru na poziomie 8.445 GW w niedzielę 05 marca 2017 o godzinie 12:45.


Nie widziałem dnia 27 lutego!

Nowy rekord wiatru na poziomie 9.132 GW w niedzielę 27 lutego 2017 o godzinie 13:30.

oraz jako bonus 2.541 GW w fotowoltaice


Nowy rekord wiatru na poziomie 9.416 GW w czwartek 23 listopada 2017 o godzinie 04:30.



Nowy rekord wiatru na poziomie 9.507 GW w czwartek 14 grudnia 2017 o godzinie 0:45


http://www.rte-france.com/fr/eco2mix/ec ... nergetique

Obraz
1 x
moinsdewatt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5111
Rejestracja: 28/09/09, 17:35
Lokalizacja: Isere
x 554

Re: Wiatr: za lub przed wiatrem?




przez moinsdewatt » 21/12/17, 19:22

Powinienem był o tym pomyśleć!

Pierwsza teleskopowa morska turbina wiatrowa nabiera kształtów w Hiszpanii

Wysłany na 21 / 12 / 2017 lemarin.fr

Realizowany na Wyspach Kanaryjskich projekt Elisa-Elican ma na celu budowę morskiej turbiny wiatrowej o mocy 5 MW, opartej na fundamencie grawitacyjnym i wyposażonej w maszt teleskopowy.

Obraz

Obraz
Holenderska firma Ale zamontowała właśnie drugą sekcję masztu teleskopowego. (Zdjęcie: Ale)



http://www.lemarin.fr/secteurs-activite ... d-forme-en
1 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16095
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5233

Re: Wiatr: za lub przed wiatrem?




przez Remundo » 22/12/17, 08:00

Trochę sceptycznie podchodzę do siedzenia na dnie wody... nie wytrzymuje grawitacji, potrzebna jest kotwica... chyba że wylewają wokół niej beton?
0 x
Obraz
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Wiatr: za lub przed wiatrem?




przez Adrien (były nico239) » 22/12/17, 21:57

Najwyraźniej nic nie jest idealne... Dzisiaj rano w radiu dowiedziałem się, że turbiny wiatrowe są szczególnie zabójcze dla nietoperzy...

Nigdy się nie wydostaniemy... Obraz
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Wiatr: za lub przed wiatrem?




przez Did67 » 23/12/17, 10:23

Remundo napisał:Trochę sceptycznie podchodzę do siedzenia na dnie wody... nie wytrzymuje grawitacji, potrzebna jest kotwica... chyba że wylewają wokół niej beton?


Myślę, że obliczyli i wiedzą, jak to zrobić.

Ale w rzeczywistości jest pusty, a po przybyciu napełnia się wodą. Zatem liczy się tylko ciężar konstrukcji nad wodą + różnica w gęstości materiału znajdującego się pod wodą.
1 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16095
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5233

Re: Wiatr: za lub przed wiatrem?




przez Remundo » 23/12/17, 11:22

napełnienie zbiorników balastowych wodą nie daje żadnego oparcia w wodzie... to tak jakby były wypełnione powietrzem z powietrza... :o

Czegoś brakuje na schematach.
0 x
Obraz
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9792
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2648

Re: Wiatr: za lub przed wiatrem?




przez sicetaitsimple » 23/12/17, 11:24

Rzeczywiście, tak zwane fundamenty grawitacyjne są podważane przy użyciu różnych technik: bloków żeliwnych wbudowanych w konstrukcję, wypełnienia piaskiem itp.
1 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 217