Popraw różnorodność biologiczną w ogrodzie: wyspy dzikiego życia!

Organizowanie i zorganizować swój ogród i ogród warzywny: ozdobne, krajobraz, dziki ogród, materiały, owoce i warzywa, ogród warzywny, nawozy naturalne, schrony, baseny lub naturalny basen. Rośliny żywotność i uprawy w ogrodzie.
antoine67120
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 20/02/20, 01:33
x 1

Re: Poprawa różnorodności biologicznej w ogrodzie: wyspy dzikiej przyrody!




przez antoine67120 » 20/02/20, 01:46

Oscyluję między zazdrością o rozległe otwarte przestrzenie a pełnym szacunku podziwem dla tych nietropikalnych dżungli...

„Odpowiedzialny” za mały miejski ogródek (550 m²) na wpół zdarty z bitumu (trzeba było dojechać do garażu) na wpół z kostki brukowej (musi być czysty), jestem rozdarty między chęcią zrobienia swojej części mikro- kolibry i pragnienie posiadania na zewnątrz wystarczająco antropizowanej, aby nadawała się do zamieszkania.

Jest temat.

Bez ograniczania swoich zasług, łatwiej jest wynegocjować ze sobą (i panią, nie licząc dzieci), aby pozostawić 50% powierzchni odłogiem, gdy jest duża. Mam już problem z ustawieniem odpowiednio wyeksponowanego ogródka warzywnego, mam też czelność zapragnąć tarasu.

Jest też wymiar estetyczny, trudno coś ukryć przed wzrokiem w promieniu 10 metrów...

Zidentyfikowałem następujące dźwignie działania:
0/ oczywiście ani pestycydów ani produktów fitosanitarnych
1/ pozostawić kosiarkę na pasie 1.5 m wokół obwodu ogrodu, świeżo obsadzonym głównie (i tylko głównie mea maxima culpa) lokalnymi żywopłotami.
2/ pozostawić bałagan w tym miejscu (duże kamienie z zakładania ogródka warzywnego, gałęzie nie mieszczące się w rozdrabniaczu itp.)
3/ promować liczbę i różnorodność gatunków roślin ze szkodą dla ich wielkości, starać się o gatunki odżywcze dla ludzi i/lub zwierząt
4/ postaw domek dla owadów w kącie, aby nazywał się „bobo”

Byłbym bardzo zainteresowany twoimi sugestiami - aw szczególności tymi z Did67, sąsiada, którego właśnie słuchałem w Duppigheim.
1 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Poprawa różnorodności biologicznej w ogrodzie: wyspy dzikiej przyrody!




przez Did67 » 20/02/20, 10:37

Jeśli moje pomysły są dość „kwadratowe” (a więc pozbawione niuansów), jestem również przekonany, że żyć to iść na kompromisy!

I to jest powód, dla którego nalegam, by nie rozpowszechniać schematów, a jedynie „pomysły”. Czy wszyscy się z tym zgadzają, czy nie. W zależności od jego ograniczeń.

Twój post jest idealną ilustracją! Dlatego powiedziałbym, że moja konfiguracja zakończyła się sukcesem, biorąc pod uwagę ten wynik: myślisz o swoim „systemie”. I szukasz swoich kompromisów.

Wydaje mi się, że nie powiedziałem tego Duppigheimowi: nie gniewaj się na swoich krewnych za różnicę w ocenie; nie złość się na sąsiadów za "burdelową" historyjkę w ogródku warzywnym...

Wolałbym, żeby 100 000 z nas trochę się ruszało, co mogą, niż 100 mieszkających pustelników w zakątku „dżungli” (bo w takim a takim zakątku środkowych gór jest to łatwe - ale jest ich 10. 000 do życia w takim zakątku, ale miliony na obszarach podmiejskich). Oddziaływanie 100 000 „podmiejskich” ogrodów warzywnych z „bioróżnorodnością” będzie znacznie większe. Nawet jeśli jest to tylko „najgorszy kompromis, jaki osiągnęliśmy” ...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Poprawa różnorodności biologicznej w ogrodzie: wyspy dzikiej przyrody!




przez Did67 » 20/02/20, 10:43

antoine67120 napisał:
Zidentyfikowałem następujące dźwignie działania:
0/ oczywiście ani pestycydów ani produktów fitosanitarnych
1/ pozostawić kosiarkę na pasie 1.5 m wokół obwodu ogrodu, świeżo obsadzonym głównie (i tylko głównie mea maxima culpa) lokalnymi żywopłotami.
2/ pozostawić bałagan w tym miejscu (duże kamienie z zakładania ogródka warzywnego, gałęzie nie mieszczące się w rozdrabniaczu itp.)
3/ promować liczbę i różnorodność gatunków roślin ze szkodą dla ich wielkości, starać się o gatunki odżywcze dla ludzi i/lub zwierząt
4/ postaw domek dla owadów w kącie, aby nazywał się „bobo”



0) Tak – i nie powstrzymuj się dogmatycznie od „najmniej najgorszego”: Ferramolu, Bt (Bacillus thuringiensis) w przypadku absolutnej konieczności, zwłaszcza w fazie instalacji; lub nawet „kontrola biologiczna” (stosowanie środków pomocniczych, takich jak niektóre nicienie itp.); nie zbieranie czegokolwiek jest wybredne i może prowadzić do poddania się...
1) Ok. Zobaczysz, jak zdumiewająca jest liczba owadów, które będziesz mieć na nim; i naucz swoje dzieci rozpoznawać je (polecam książkę Vincenta Albouya - „Ogrodnictwo z owadami”)
2) Bardzo dobrze
3) Bardzo dobrze
4) Konferencja mnie też nie interesuje, bo chcę uświadomić społeczeństwu, że „udany ogródek warzywny” nie przechodzi najpierw przez okienko „kup coś w centrum ogrodniczym”; jest misja detoksykacji do poprowadzenia; ale szczególnie w kontekście edukacyjnym (dzieci, szkoły) ma oczywiście zalety!
0 x
antoine67120
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 20/02/20, 01:33
x 1

Re: Poprawa różnorodności biologicznej w ogrodzie: wyspy dzikiej przyrody!




przez antoine67120 » 20/02/20, 23:38

4) Konferencja mnie też nie interesuje, bo chcę uświadomić opinii publicznej, że „udane warzywnictwo” nie przechodzi najpierw przez „kupowanie rzeczy w centrum ogrodniczym”; jest misja detoksykacji do poprowadzenia; ale szczególnie w kontekście edukacyjnym (dzieci, szkoły) ma oczywiście zalety!

...i to jest godna pochwały uwaga, ale zapraszam do refleksji nad ewolucją użycia słowa bobo - nie o tym tutaj forumchociaż ...

W każdym razie nie możemy się doczekać rozpoczęcia ogrodniczych działań wojennych, ten zbyt łagodny koniec zimy szczerze mówiąc to próba cierpliwości.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Poprawa różnorodności biologicznej w ogrodzie: wyspy dzikiej przyrody!




przez Did67 » 21/02/20, 09:56

Tak. Co do "bobo", masz rację. nadużywam go. Doprowadzę to do perfekcji! Jest część „show”, która ma utrzymać publiczność przez ponad 3 godziny. Z przesadą...
0 x
Avatar de l'utilisateur
GuyGadebois
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6532
Rejestracja: 24/07/19, 17:58
Lokalizacja: 04
x 982

Re: Poprawa różnorodności biologicznej w ogrodzie: wyspy dzikiej przyrody!




przez GuyGadebois » 21/02/20, 12:27

Did67 napisał:Tak. Co do "bobo", masz rację. nadużywam go. Doprowadzę to do perfekcji! Jest część „show”, która ma utrzymać publiczność przez ponad 3 godziny. Z przesadą...

Może czerwony nos i kapelusz Trampa ze sztucznym głosem? (Idę na zewnątrz).
0 x
„Lepiej zmobilizować swoją inteligencję na bzdurach niż mobilizować swoje bzdury na inteligentnych rzeczach (J.Rouxel)
„Z definicji przyczyna jest produktem skutku”. (Tryphion)
„360 000 / 0,5 / 100 to 72 miliony, a nie 6 milionów” (AVC)
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Poprawa różnorodności biologicznej w ogrodzie: wyspy dzikiej przyrody!




przez Did67 » 23/02/20, 09:16

Rozumiem, co Antoine ma na myśli... Moje wykłady są "improwizowane" wokół powerpointa, który służy mi jako przewodnik. W niektóre wieczory taki utrwalony pomysł powraca. W Duppigheim, conf, do którego nawiązuje Antoine, było to „bobos”. W prawdziwym tego słowa znaczeniu („bohema bourgeois”), całkowicie pod prąd!
0 x
antoine67120
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 20/02/20, 01:33
x 1

Re: Poprawa różnorodności biologicznej w ogrodzie: wyspy dzikiej przyrody!




przez antoine67120 » 26/02/20, 01:18

Szczerze mówiąc, twoja interwencja była bardzo interesująca (choć okrutna dla porannych pracowników), ale nie mogę już znieść określenia „bobo”.

Dla niektórych jest wymiennym synonimem „islamsko-lewicowego” i nie sądzę, żebyśmy musieli to rozwijać.

Dla innych jest to oskarżycielska etykieta pewnego „powrotu na ziemię” ludności miejskiej, zamożnej, nieco odciętej od wiejskiej rzeczywistości, często łatwowiernej, ale nie złośliwej. Uważam, że nieprzyjemne jest piętnowanie ludzi wychowanych na paluszkach rybnych i mrożonych warzywach, którzy wrócili do gotowania, sezonowego i lokalnego (z wyjątkiem tofu, jagód goji, nasion chia itp.).

Tak, wszyscy moi przyjaciele mają swój hotel dla owadów, koszyk AMAP, swój wkład w alzacką przyrodę i absolutnie głupie z góry przyjęte pomysły na temat tego, czym jest lokalny żywopłot, rolnictwo ekologiczne i ogólnie wszystko, co wychodzi z finansów i komunikacji. Nie są one jednak złośliwe i są rozpuszczalnikowymi czynnikami napędzającymi trwającą transformację.

Przypadkowo wychowałem się w środowisku, w którym podlewanie ogródka, robienie przetworów i zbieranie kłosów na podwórko było obowiązkowe; Jeszcze raz dziękuję ojcu za to, że nauczył mnie nazw chwastów i smaku pomidorów, ale nie każdy z nas ma tyle szczęścia, by mieć ojca z butami pełnymi błota.

Nadal mam hotel dla owadów. Domowe ze skrawków palet z pracy i dolin (tak dolin) wykonanych ze skrawków z prac dekarskich. I jest w nim mnóstwo trzmieli. Nawet koronki.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Poprawa różnorodności biologicznej w ogrodzie: wyspy dzikiej przyrody!




przez Did67 » 26/02/20, 09:34

Stygmatyzowanie nigdy nie jest dobre...

Z drugiej strony, co oni robią ci ludzie (jak ich nazwać?) wobec rolników??? przeszkadzają sobie???

Więc obracanie ich rozumowania przeciwko nim jest czymś, co wydaje mi się zdrowe! Chociaż rzeczywiście, każda forma humoru nie zawsze jest zdrowa, jeśli nie jest rozumiana jako humor.

Teraz mój nastrój na jedną noc udziela się moim przyjaciołom. Ten, oczywiście, byłem bardzo „anty-bobo” (nie zdając sobie z tego sprawy). A ja bardzo długo (była to jedna z pierwszych po długiej przerwie pisanie drugiej książki, ćwiczenie z którego wyszłam wykończona), trochę się pogubiłam...

Uważaj jednak, aby nie „odwrócić” znaczenia moich zdań. Zwykle są dokładne. Nie mam nic przeciwko hotelom dla owadów. Ani przed kompostem (jako materiałem).

Mówię, że nie wystarczy zainstalować hotel dla owadów, aby uwierzyć, że uprawiamy ogród z naturą. Że zrobiliśmy coś dobrego. Do „ogrodu inaczej”. Potrzebujesz znacznie lepszego zrozumienia systemu. W którym hotel dla owadów niewiele się zmienia. Oczywiście nie szkodzi. Z wyjątkiem portfela, kiedy go kupujesz.

Ponieważ błąd, i to właśnie potępiam (przepraszam, jeśli tak się nie stało!), Polega na tym, że możemy paść ofiarą tej samej pułapki, co konwencjonalni ogrodnicy: zastosowanie nowej metody, która szczęście centrów ogrodniczych. Bez fundamentalnych zmian, jeśli nadal będziemy stawiać granice, walczyć (z produktami „ekologicznymi”) z pierwszą widzianą mszycą, kosić w każdą sobotę itd.

Więc tak, to stwierdzenie jest dość brutalne dla ludzi, którzy przyszli szukać prostych przepisów, które mają ich pocieszyć w ich... przekonaniach!
0 x
antoine67120
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 20/02/20, 01:33
x 1

Re: Poprawa różnorodności biologicznej w ogrodzie: wyspy dzikiej przyrody!




przez antoine67120 » 26/02/20, 10:15

Chyba przestanę pisać po pijackich wieczorach...
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrodu: krajobrazu, rośliny, ogród, stawy i baseny"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 208