Projekt hydroelektryczny (mały spadek i niski przepływ)

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9772
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2638

Re: Projekt hydroelektryczny (mały spadek i niski przepływ)




przez sicetaitsimple » 22/06/19, 15:28

Remundo napisał:Ach tak, ale oczywiście ...

weź mi 20 L wody na końcu 2m baru, zobaczysz, czy to nie obniży twojego ramienia ...

teraz umieściłeś 10 podobnych gałęzi, znów rozmawiamy ...

Oczywiście, jeśli masz łożyska Pithecanthropus tech, tarcie może wygrać...


20l? Każde „wiadro” jest wypełnione przez 40 sekund? W rzeczywistości nie działa szybko ...

Jeśli chodzi o łożyska, możemy właściwie doradzić Macadamowi użycie łożysk magnetycznych, co może być trochę skomplikowane, prawda?
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9772
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2638

Re: Projekt hydroelektryczny (mały spadek i niski przepływ)




przez sicetaitsimple » 22/06/19, 15:33

Ahmed napisał:Rozwiązanie Remundo Podoba mi się, ale oczywiście przy tak niskiej prędkości prawie nie ma poprawnego rozwiązania ... :zmarszczyć brwi:


Rysunek jest ładny....
1 x
Bardal
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 509
Rejestracja: 01/07/16, 10:41
Lokalizacja: I 56 45
x 198

Re: Projekt hydroelektryczny (mały spadek i niski przepływ)




przez Bardal » 22/06/19, 20:16

Tak, projekt jest ładny, chociaż niektórzy impresjoniści zrobili jeszcze lepsze młyny wodne...

Nie odchodząc zbytnio w stronę estetyki, kwestie te były badane przez co najmniej dwa stulecia przez różnych naukowców i inżynierów wyposażonych w potężne środki badawcze; wszystko to doprowadziło do porzucenia, uogólnionego we współczesnych krajach, tego typu „turbiny” na rzecz niskich głowic; ważny jest jednak rynek i stawka: elektrownie przepływowe, elektrownie pływowe, elektrownie pico...

Powód tego zaniechania jest prosty: tylko waloryzacja laminarnego przepływu wody umożliwia uzyskanie dobrych uzysków do produkcji energii elektrycznej; koło łopatkowe pracuje w zasadzie w przepływie turbulentnym, z dwoma przystankami płynu na cykl; jest to ponadto ten sam powód fizyczny, który skłonił statki do porzucenia kół łopatkowych na rzecz śrub napędowych (lub ostatnio pędników Voith-Schneider).
Wszystko to doprowadziło do powstania dużych maszyn, wolno obracających się, a zatem o małej mocy właściwej, a ponadto trudnych do monitorowania i regulacji.

Bardzo ogólnie we wszystkich instalacjach niskospadowych (poniżej 10 metrów) stosuje się turbiny Kaplana, które są znacznie wydajniejsze i łatwiejsze w utrzymaniu, czy ostatnio różne interpretacje śruby Archimedesa. Turbina Kaplana jest stosunkowo tolerancyjna na zmiany warunków pracy, jeśli jej początkowa optymalizacja była prawidłowa, wymaga bardzo małego ciśnienia (minimum około 2 m) i wymaga niewielkich prac ziemnych dla małych instalacji; sama śruba może z nią konkurować w niektórych przypadkach bardzo niskiego łba, ale nadal nie jest szeroko stosowana.

Wreszcie na rynku międzynarodowym dostępne są gotowe do zainstalowania małe jednostki o mocy 100, 200, 300 watów, składające się z turbiny Kaplana w stalowej rurze, regulowanego alternatora i węża, który można przedłużyć zgodnie z głowicą; tego typu maszynę, oczywiście wykonaną w Chinach, oferowała kilka lat temu za kilkaset euro firma „Energie-douce” (która pewnie nadal istnieje); Myślę, że byłoby lepiej, gdyby nasz przyjaciel przeszukał sieć w poszukiwaniu tego typu maszyny, niż zabierał się za awanturniczą konstrukcję koła łopatkowego i łożysk kulkowych, a także jego boków, w szczególności zasięg, który jest niemałym wyczynem.

Cóż, powinienem był zacząć od tego:
https://www.energiedouce.com/hydro-turb ... 02510.html
0 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 15992
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5188

Re: Projekt hydroelektryczny (mały spadek i niski przepływ)




przez Remundo » 22/06/19, 20:34

powyższe koło ma dobrą wydajność hydrauliczną, zwłaszcza jeśli obraca się wolno, może przekraczać 80%, z drugiej strony nie nadaje się do dużych przepływów, ponieważ w tym przypadku staje się zbyt duże i/lub musi obracać się zbyt szybko.

jego wadą jest również niska prędkość obrotowa nieprzystosowana do generatorów prądu, z drugiej strony jego moment obrotowy był marzeniem do obsługi starych maszyn, takich jak ściernice lub małe tartaki.

Jeśli chodzi o osiąganie zasięgu do przenoszenia 0,5 l/s, to dziecinnie proste: odzyskaj rury PCV i zamontuj je...

ale za 30 € prądu rocznie... to wymaga pasji.
0 x
Obraz
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9772
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2638

Re: Projekt hydroelektryczny (mały spadek i niski przepływ)




przez sicetaitsimple » 22/06/19, 21:34

Remundo napisał:powyższe koło ma dobrą wydajność hydrauliczną, .....


Piszę w pokoju, który jak to często bywa, jest około 2,7 m pod sufitem, więc dość dobrze wyobrażam sobie zaproponowane przez Ciebie 4-metrowe „koło nad”, 2/3 na moim poziomie i 1/3 na górze poziom. I tak wyleję piętro wyżej 0,5 l/s i nic się nie stanie, tylko powódź!
Jeśli się mylę, potwór, o którym mowa, mógłby potencjalnie zgasić około 10 W!
Proszę przestań!
Makadam po prostu zadał pytanie na ten temat forum w jego konkretnym przypadku, opisując go, przynajmniej jeśli twierdzisz, że wiesz coś na ten temat, to powiedz mu, że technicznie i ekonomicznie to bzdura, a wtedy zrobi, co chce.
Ostatnio edytowane przez sicetaitsimple 22 / 06 / 19, 21: 50, 1 edytowany raz.
0 x
Bardal
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 509
Rejestracja: 01/07/16, 10:41
Lokalizacja: I 56 45
x 198

Re: Projekt hydroelektryczny (mały spadek i niski przepływ)




przez Bardal » 22/06/19, 21:48

Ach, dobrze… I montujesz swoje koło łopatkowe w rurze PCV? Nie ukrywam, że chciałbym to zobaczyć.

A wydajność 80%? Jestem zaskoczona. Czy to sen, czy wynik eksperymentów?
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9772
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2638

Re: Projekt hydroelektryczny (mały spadek i niski przepływ)




przez sicetaitsimple » 22/06/19, 21:55

bardal napisał:A wydajność 80%? Jestem zaskoczona. Czy to sen, czy wynik eksperymentów?


Nie, nie, 80% sprawności koła czerpakowego to wartość uznana na całym świecie!
Prawda Remundo, zamierzasz zalać nas niepodważalnymi źródłami, żeby nam to udowodnić?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 15992
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5188

Re: Projekt hydroelektryczny (mały spadek i niski przepływ)




przez Remundo » 22/06/19, 22:01

Jesteście tylko prowokatorami, ale dawno was na tym nie zauważyłem forum...

najpierw powiedziałem, że możliwe są 2 koła po 2 m,

wtedy nie ma potrzeby „wprowadzania” zasięgu w kole powyżej, zasięg jest styczny od góry.

wreszcie bardzo duże koło, które obraca się powoli na łożyskach kulkowych, ma znikome straty tarcia, zwłaszcza że siła wody jest duża.

Sprawność powyższych kół zawsze budziła kontrowersje bo wiele usterek może zakłócić działanie, wszystko jest na to wrażliwe, np. zrzut z wysięgnika/koryta który należy wykonać jak najspokojniej, wtedy koryta muszą utrzymywać wodę w w miarę możliwości malejąco; badanie ich kształtu jest niezbędne, czasem konieczne jest zbudowanie kuriera, ale i tutaj kurier może czasem wyrządzić więcej szkody niż pożytku...

Podobnie odpływ wody w dolnej części musi być czysty (bez bulgotania). Ale aby poradzić sobie z prędkością 0,5 l/s, duże koło nie będzie się szarpać i zatykać, w przeciwieństwie do małej rury z Kaplanem.

Słabym punktem Makadam jest zbyt niski przepływ, ale właśnie dlatego koło powyżej jest istotne, są to koła rustykalne przystosowane do niskich spadków przy bardzo małym przepływie (typ górskiego potoku). .. nieważne , wielkich koneserów hydrauliki niedzielnej klawiatury...
0 x
Obraz
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9772
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2638

Re: Projekt hydroelektryczny (mały spadek i niski przepływ)




przez sicetaitsimple » 22/06/19, 22:33

Remundo napisał:Jesteście tylko prowokatorami, ale dawno was na tym nie zauważyłem forum.........
nie przejmujcie się, wielcy znawcy hydrauliki niedzielnej klawiatury...


Przeklęty, nakrapiany...Tam drżę...
Ponadto na początku swojej kariery zawodowej byłem inżynierem testów u wiodącego operatora pomp pod względem wydajności hydraulicznej we Francji i jednego z najlepszych w tamtym czasie na świecie, Bergeron. Właściwie może mi jeszcze służyć w niedzielę, a nawet w sobotę....
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9772
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2638

Re: Projekt hydroelektryczny (mały spadek i niski przepływ)




przez sicetaitsimple » 22/06/19, 22:46

Remundo napisał:Osiągi powyższych kół zawsze budziły kontrowersje....


Ach dobrze? To dziwne, powiedziałeś nam powyżej, że może przekroczyć 80%? Mogliśmy wydedukować, że od 70 do 80% było z grubsza normą?
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 298