Przejście energii, te prawdy niepokojące!

Innowacje, pomysły lub patenty na rzecz zrównoważonego rozwoju. Spadek zużycia energii, redukcja zanieczyszczeń, poprawa wydajności lub procesów ... Mity lub rzeczywistość o wynalazkach z przeszłości lub przyszłości: wynalazki Tesli, Newmana, Perendeva, Galeya, Beardena, cold fusion ...
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9828
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2671

Re: Transformacja energetyczna, te niewygodne prawdy!




przez sicetaitsimple » 05/06/19, 13:34

Christophe napisał:Cóż, ironia trwa przez chwilę huh, nie zapominaj, że czytają to ludzie niewtajemniczeni... : Mrgreen:


Mój altruizm mnie zrujnuje!

Właśnie próbowałem sobie wyobrazić rozwiązania dla:
- tych „nielicznych” osób, którym z jakichś powodów będzie trudno zostać prosumentami....
- oraz prosumenci, sklepy i ludzie połączeni z inteligentną siecią, którzy jesienią i zimą nadal będą mieli pewne trudności z związaniem końca z końcem....
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13713
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1524
Kontakt :

Re: Transformacja energetyczna, te niewygodne prawdy!




przez izentrop » 05/06/19, 14:01

Cóż, ma bardzo realistyczną wizję społeczeństwa, niespójną politykę, złe kierunki obrane przez bogate kraje w zakresie energii. Całkowicie się zgadzam.

Tytuł jego książki jest bardzo dobrze wybrany, widzimy tutaj, że ma on całą swoją aktualność.
Widzimy, że i tutaj jest to niepokojące i nie jest to ironia. 8)

Zaprzestanie stosowania preparatu Superphenix obrało zły kierunek i nie wydaje się, aby został on skorygowany w obliczu panującego dogmatyzmu. :(
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79353
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11059

Re: Transformacja energetyczna, te niewygodne prawdy!




przez Christophe » 05/06/19, 15:18

sicetaitsimple napisał:- oraz prosumenci, sklepy i ludzie połączeni z inteligentną siecią, którzy jesienią i zimą nadal będą mieli pewne trudności z związaniem końca z końcem....


a) Reakcja polityczna

Po raz kolejny jest to rozumowanie: WSZYSTKO ALBO NIC i królewskie... typu Politechnika lub Kopalnia...

Gdyby 80% rocznej kWh użytkowników zostało odłączonych od sieci i pochodziłoby w 100% z ich własnej bezpośredniej produkcji energii odnawialnej lub było magazynowane mniej więcej lokalnie? Ten przy 0 gramach bezpośredniego CO2 i 0 mg odpadów nuklearnych.

Czy powinniśmy zaniedbać to rozwiązanie ze względu na te 20% dodatkowe?

b) Odpowiedź techniczna

Trochę źle, wcale nie jestem pewien (ale EdF i jego wspólnicy zrobią wszystko, żeby ludzie w to uwierzyli...), ale oczywiście będzie wymagało pewnych dostosowań!

Podobnie jak zakazanie ogrzewania rezystancyjnego w okresach „braku” i dostosowanie nawyków konsumpcyjnych tak, aby skupiały się na produkcji energii odnawialnej (w ostateczności przeciwieństwo dwugodzinnego ogrzewania, jeśli mówimy o odnawialnej energii słonecznej...)…

Dzięki połączonej automatyce domowej jest to całkowicie możliwe!
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9828
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2671

Re: Transformacja energetyczna, te niewygodne prawdy!




przez sicetaitsimple » 05/06/19, 16:41

Christophe napisał:
sicetaitsimple napisał:- oraz prosumenci, sklepy i ludzie połączeni z inteligentną siecią, którzy jesienią i zimą nadal będą mieli pewne trudności z związaniem końca z końcem....


a) Reakcja polityczna

Po raz kolejny jest to rozumowanie: WSZYSTKO ALBO NIC i królewskie... typu Politechnika lub Kopalnia...

Gdyby 80% rocznej kWh użytkowników zostało odłączonych od sieci i pochodziłoby w 100% z ich własnej bezpośredniej produkcji energii odnawialnej lub było magazynowane mniej więcej lokalnie? Ten przy 0 gramach bezpośredniego CO2 i 0 mg odpadów nuklearnych.

Czy powinniśmy zaniedbać to rozwiązanie ze względu na te 20% dodatkowe?

b) Odpowiedź techniczna

Trochę źle, wcale nie jestem pewien (ale EdF i jego wspólnicy zrobią wszystko, żeby ludzie w to uwierzyli...), ale oczywiście będzie wymagało pewnych dostosowań!

Podobnie jak zakazanie ogrzewania rezystancyjnego w okresach „braku” i dostosowanie nawyków konsumpcyjnych tak, aby skupiały się na produkcji energii odnawialnej (w ostateczności przeciwieństwo dwugodzinnego ogrzewania, jeśli mówimy o odnawialnej energii słonecznej...)…

Dzięki połączonej automatyce domowej jest to całkowicie możliwe!


Co masz na myśli mówiąc: wszystko albo nic? Wręcz przeciwnie, wydawało mi się, że różnicuję użytkowników na podstawie ich zdolności lub nie bycia „prosumentem”. I nawet dla tych, dla których jest to możliwe, 80% (lub 100%, nie do końca zrozumiałem) samodzielnej produkcji w ciągu roku przy użyciu odnawialnych źródeł energii, konieczne będzie znalezienie możliwych do uogólnienia przykładów.

co do „dostosuj swoje nawyki konsumpcyjne tak, aby odpowiadały produkcji energii odnawialnej” , nadal ma pewne ograniczenia, chyba że żyjesz samotnie jako pustelnik.
0 x
wioś
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 5
Rejestracja: 31/07/20, 12:21

Re: Transformacja energetyczna, te niewygodne prawdy!




przez wioś » 31/07/20, 12:26

Bonjour à tous,
Piszę na zakończenie pracy magisterskiej na temat wpływu digitalu na ekologię, jeśli masz 5 min na odpowiedź na mój kwestionariusz, to byłoby bardzo pomocne!
Merci d'Avance :)
Link: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIp ... sp=sf_link
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13713
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1524
Kontakt :

Re: Transformacja energetyczna, te niewygodne prawdy!




przez izentrop » 29/06/22, 02:45

„W cywilizacji, w której produkcja podstawowych dóbr służy prawie 8 miliardom ludzi, wszelka transformacja systemów produkcyjnych napotyka nieprzezwyciężone ograniczenia skali.
Mimo że podaż energii odnawialnej (wiatrowej, słonecznej, nowych biopaliw) wzrosła imponująco, przekraczając 50-krotnie w ciągu pierwszych 20 lat XXI wieku, globalna zależność od paliw kopalnych nie zmniejszyła się, jedynie nieznacznie, z 87 do 85. %.
Drastyczne środki wykraczające daleko poza wszystko, co można rozsądnie rozważyć i społecznie akceptowalne, przez dziesięciolecia nie przyniosą żadnych wymiernych rezultatów. »
__________________________________
2022-06-28 Vaclav Smil: „Jak naprawdę działa świat”, Transitions & Energies, Eric Leser: https://www.transitionsenergies.com/com ... reellement

Współczesny świat opiera się w 80% na paliwach kopalnych i czterech podstawowych materiałach wytwarzanych wyłącznie z ropy naftowej, węgla i gazu ziemnego. Są to cement, stal, tworzywa sztuczne i amoniak (niezbędny do produkcji nawozów azotowych).
Jeśli którykolwiek z tych surowców się skończy, światowa gospodarka może się załamać.

Dlatego transformacji nie da się dokonać w ciągu kilku lat i dlatego tak istotne jest przeczytanie najnowszej książki Vaclava Smila.
0 x
phil59
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2221
Rejestracja: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Transformacja energetyczna, te niewygodne prawdy!




przez phil59 » 29/06/22, 20:33

Tylko zachowałem'GOSPODARKA ....

Nic więcej ....
0 x
hmmmmmm, hmmmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmmmm, huh, hmmmmmmmmmmmm.

: Oops: :płakać: :( :zaszokować:

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Wróć do „Innowacje, wynalazki, patenty i pomysły na zrównoważony rozwój”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 126