Energia jądrowa trwa nadal na świecie

Ropa, gaz, węgiel, energia jądrowa (PWR, EPR, fuzja gorąca, ITER), elektrociepłownie gazowe i węglowe, kogeneracja, trójgeneracja. Peakoil, zubożenie, ekonomia, technologie i strategie geopolityczne. Ceny, zanieczyszczenie, koszty ekonomiczne i społeczne ...
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9837
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2673

Re: Energia jądrowa trwa na świecie




przez sicetaitsimple » 18/03/23, 21:44

Remundo napisał:Wystarczy powiedzieć, że Rosja kontroluje zatem dobrą połowę światowego uranu, jeśli chodzi o gaz i prawie jak o ropę.


Pardon? Czy możesz określić „dobre połówki” dla każdej z trzech?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16178
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Energia jądrowa trwa na świecie




przez Remundo » 19/03/23, 08:12

stronę lub dwie wstecz, wyjaśniłeś nam, że to nieistotne i że nie ma się czym martwić.

Zaznaczam, że Rosja produkuje 3000 do 4000 ton, a ponadto współpracuje z Kazachstanem, krajem satelickim, który produkuje 20000 XNUMX ton.

i że ponadto między nimi mają 20% światowych rezerw.

Ale ty, ty jesteś jak Macronie. Więcej się nie rozwinę... no cóż, jeśli chcesz, to mogę, ale będzie nieprzyjemnie.
2 x
Obraz
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12308
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970

Re: Energia jądrowa trwa na świecie




przez Ahmed » 19/03/23, 09:58

Być może, Sicetaitsimple, czy mógłbyś odpowiedzieć na moje poprzednie pytanie:
"Mam (naprawdę) naiwne pytanie. Energia jądrowa wymaga elektrowni, które są drogie w budowie, drogie w eksploatacji, ale zwykle nadal wytwarzają stosunkowo tanią energię elektryczną, ponieważ wydaje się, że są one paliwem ekonomicznym: jak wyjaśnić tę ostatnią cechę?
Remundo powiedział mi o roślinach i stwierdził, że paliwo było, cytuję, "samo w sobie niezbyt drogie, aby następnie dryfować zgodnie ze swoimi zwykłymi modami, nie wyjaśniając w żaden sposób, dlaczego taka cena "niezbyt drogie".
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16178
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5263

Re: Energia jądrowa trwa na świecie




przez Remundo » 19/03/23, 10:04

Dziękuję ci, Ahmedzie, za szczerą i uprzejmą odpowiedź, jakiej ci udzieliłem.

Cena za tonę U3O8, prekursora wzbogaconego uranu, wynosi około 50 USD/kg

elektrownia o mocy 1 GW zużywa jej około 200 ton rocznie, czyli około 10 mln euro przy przychodach w wysokości 400 mln euro rocznie.

dlatego mówię, że koszt paliwa jądrowego nie jest bardzo drogi.

Więc nie będę już zawracał sobie głowy odpowiadaniem, ponieważ produkuję tylko „moje zwykłe mody”.
1 x
Obraz
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12308
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970

Re: Energia jądrowa trwa na świecie




przez Ahmed » 19/03/23, 10:16

Ja tylko stwierdziłem "fakty" (jak mówisz) i nie obwiniam cię, każdy może odpowiedzieć, co mu odpowiada. To nadal nie jest odpowiedź na moje pytanie, ale i tak dziękuję... :P
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79362
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060

Re: Energia jądrowa trwa na świecie




przez Christophe » 19/03/23, 11:04

Remundo napisał:Dziękuję ci, Ahmedzie, za szczerą i uprzejmą odpowiedź, jakiej ci udzieliłem.

Cena za tonę U3O8, prekursora wzbogaconego uranu, wynosi około 50 USD/kg

elektrownia o mocy 1 GW zużywa około 200 ton rocznie, czyli około 10 mln € przy przychodach 400 mln €/rok.

dlatego mówię, że koszt paliwa jądrowego nie jest bardzo drogi.


Wydaje mi się, że to stare, że czytałem, że część ceny paliwa jądrowego wynosiła około 1/10 centa za kWh… przy cenie sprzedaży około 40-50 €/MWh jesteśmy zatem w tym samym rzędzie wielkości (stosunek 40, czyli 2.5% ceny)…

Przy obecnych szalonych cenach to jeszcze mniej...

Ale nie wiem, czy reprocesing jest w tej cenie uwzględniony... Chyba nie, bo płacimy za to przyszłym pokoleniom (jak to często bywa z mentalnością Boomera!)...
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79362
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060

Re: Energia jądrowa trwa na świecie




przez Christophe » 19/03/23, 11:05

Remundo napisał: Cóż, jeśli chcesz, mogę, ale to będzie nieprzyjemne.


W pewnym momencie trzeba wiedzieć, jak zacząć... : Mrgreen:
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12308
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970

Re: Energia jądrowa trwa na świecie




przez Ahmed » 19/03/23, 11:17

Christophe, po co być nieprzyjemnym, gdy wiadomości, które są, dowiodły swojej nieskuteczności (to nikogo nie oszukuje!)? 8)
Nie bez powodu można sądzić, że jest to jedynie sposób na usprawiedliwienie niepewnego stanowiska poprzez dewaluację słów rozmówcy.
Poniżanie innych jest dla niektórych jedynym sposobem na rozwój, niepochlebną metodą dla tych, którzy są zmuszeni do tego środka... Roll:

PS: zrozumiałem tzw : Mrgreen: , nie martw się!
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9837
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2673

Re: Energia jądrowa trwa na świecie




przez sicetaitsimple » 19/03/23, 11:19

Ahmed napisał:Być może, Sicetaitsimple, czy mógłbyś odpowiedzieć na moje poprzednie pytanie:

Myślę, że napiszę jakąś małą pogawędkę, ale chodźmy!
-na początek przypomnieć (por. tabela zamieszczona przez Remundo), że istnieje co najmniej dziesięć krajów o znacznej produkcji naturalnego uranu, krajów położonych w dość zrównoważony sposób między „Zachodem” a „Wschodem”. Nawet jeśli Remundo wydaje się klasyfikować Kashakstan na Wschodzie, zauważyłem, że założył spółki joint venture z prawie wszystkimi, w tym z zachodnimi górnikami, nie tylko z Rosatomem.
- W takim razie ilości potrzebne na całym świecie nie są ogromne, ponieważ mówimy o około 50.000 400 t/rok, aby zasilić (około) 3500 reaktorów działających na świecie. Nie ma to oczywiście nic wspólnego, ale dla porównania wydobywamy na świecie około XNUMX milionów ton rudy żelaza rocznie!
- Krótko mówiąc, "rozsądne" i raczej stabilne potrzeby ilościowe, dość dobrze rozmieszczeni producenci, więc brak "kartelu" typu OPEC, wszystko to prowadzi do "rozsądnych" cen, nawet jeśli w przeszłości zdarzały się szczyty. Każdy musi zarabiać mniej więcej na życie, w przeciwnym razie doszłoby do zamknięcia kopalń lub zawieszenia działalności.
-Potem przychodzą usługi, w szczególności wzbogacenie. Także w tym przypadku istnieje jednak międzynarodowa konkurencja, a zatem względna stabilność cen. Duży odbiorca, jakim jest EDF, nie powierza wszystkich swoich potrzeb jednemu dostawcy, lecz kilku, z jednej strony w celu zabezpieczenia swoich potrzeb na wypadek poważnego incydentu w zakładzie wzbogacania, ale także w celu rywalizacji. Znowu myślę, że każdy „wzbogacacz” zarabia na życie.
- Wreszcie produkcja paliwa. Zasadniczo jest to to samo, na przykład EDF nie kupuje całego swojego paliwa od Framatome (jeszcze teraz filia), ale także kupuje trochę od Westinghouse.

Proszę bardzo… Krótko mówiąc, rynek, który jest generalnie bardzo stabilny pod względem wolumenu, zrównoważony „geograficznie”, więc mało zmienny, z wyjątkiem konkretnego wydarzenia. I znowu myślę, że każde ogniwo w łańcuchu w zasadzie zarabia na życie, w przeciwnym razie doszłoby do zamknięcia placówek.
1 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79362
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060

Re: Energia jądrowa trwa na świecie




przez Christophe » 19/03/23, 11:23

Ahmed napisał:Christophe, po co być nieprzyjemnym, gdy wiadomości, które są, dowiodły swojej nieskuteczności (to nikogo nie oszukuje!)? 8)
Nie bez powodu można sądzić, że jest to jedynie sposób na usprawiedliwienie niepewnego stanowiska poprzez dewaluację słów rozmówcy.
Poniżanie innych jest dla niektórych jedynym sposobem na rozwój, niepochlebną metodą dla tych, którzy są zmuszeni do tego środka... Roll:

PS: zrozumiałem tzw : Mrgreen: , nie martw się!


Powiedzieć, że palant to palant, nie jest dewaluacją, to fakt naukowy! A czasami nawet pomaga mu to mniej bałaganić! : Mrgreen:

ps: Nie śledziłem całego twojego zamieszania z Remundo, po prostu przeczytałem twoje ostatnie 2 wiadomości...
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Wróć do „Energie kopalne: ropa, gaz, węgiel i energia jądrowa (rozszczepienie i synteza jądrowa)”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 256