Ogrzewanie / wentylacja w nowym pomieszczeniu

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
newbiechauf
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 1
Rejestracja: 08/10/18, 19:22

Ogrzewanie / wentylacja w nowym pomieszczeniu




przez newbiechauf » 08/10/18, 19:38

Witam,

Tutaj jestem w trakcie tworzenia dodatkowej sypialni z przylegającą łazienką w mojej częściowo zakopanej piwnicy (około 15m²).
Ta piwnica jest jednak jak wszystkie piwnice: wilgotna i zimna w środku sezonu.
Dlatego od samego początku chcę zapewnić bardzo dobry system wentylacji. Tutaj sprawa się komplikuje, bo wydaje mi się, że rozwiązań jest kilka i nie chciałbym od razu uruchamiać się w nowy, energochłonny system...

Obecnie moje ogrzewanie to stary kocioł gazowy (18 lat), który robi również ciepłą wodę użytkową i który kosztuje mnie 1500-1600 € gazu rocznie (7 grzejników i 2 suszarki do ręczników, to nie licząc nowych, które planuję stworzyć dla mojego pomieszczenie pod ziemią).

Wyobrażałem sobie różne rozwiązania, ale nie wiem, które będzie najodpowiedniejsze:
1. Nową sypialnię podłączam do dotychczasowej sieci ciepłowniczej oraz dorzucam bardzo dobre VMC do sypialni i przylegającej do niej łazienki. Obawiam się, że to rozwiązanie szybko stanie się bardzo drogie, bo ogrzewanie prawdopodobnie zostanie włączone wcześniej niż obecnie...
2. Wykonuję izolowany system ogrzewania/osuszania niezależnie od istniejącego systemu:
ma. z pompą ciepła powietrze/powietrze i rozdzielaczem umożliwiającym osuszanie. (w tym przypadku myślę, że nie powinniśmy dodawać VMC?)
B. z pompą ciepła powietrze/woda i klimakonwektorem umożliwiającym osuszanie.
3. Wykonuję system uzupełniający, który jest dodawany do obecnego, z prostym grzejnikiem elektrycznym oprócz ogrzewania z sieci ogólnej. Obawiam się, że będzie to bardzo kosztowne pod względem prądu.
4. Zmieniam cały system ogrzewania + CWU na pompę ciepła powietrze/woda, ale będzie to skutkować tym samym problemem włączenia ogrzewania z wyprzedzeniem ze względu na zimno w piwnicy w środku sezonu...

Przechodząc przez wiele forum, zrozumiałem, że uzupełnianie energii panelami fotowoltaicznymi nie jest zbyt opłacalne... choć wiele postów, które czytam, pochodzi sprzed prawie 10 lat. Chyba niewiele się zmieniło od tego czasu...
Co byś mi doradził?
Z góry dziękuję,
Cdlt,
0 x
 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Bing [Bot] i goście 292