Mój ogródek przy najmniejszym wysiłku

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Mój ogródek przy najmniejszym wysiłku




przez Did67 » 22/09/18, 13:58

Moindreffor napisał:
zatem siano bez wody = brak degradacji = brak życia = warzywa, które nie rosną


To będzie najważniejsza lekcja roku!!! Dlatego natychmiast „zmieniam mowę”!

Do Twojego przepisu dodam tylko: w PP nie podlewamy najpierw warzyw, najpierw podlewamy organizmy, które na nas pracują. Niuans!!!
1 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Mój ogródek przy najmniejszym wysiłku




przez Adrien (były nico239) » 22/09/18, 14:37

Did67 napisał:
Moindreffor napisał:
zatem siano bez wody = brak degradacji = brak życia = warzywa, które nie rosną


To będzie najważniejsza lekcja roku!!! Dlatego natychmiast „zmieniam mowę”!

Do Twojego przepisu dodam tylko: w PP nie podlewamy najpierw warzyw, najpierw podlewamy organizmy, które na nas pracują. Niuans!!!


Tak, to prawda... do wygrawerowania na frontonie.. ::
1 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Mój ogródek przy najmniejszym wysiłku




przez Moindreffor » 22/09/18, 15:36

tu jest około 60 przesadzonych cebul białych, w części gdzie było sporo fałszywych BRF, pozostała warstwa grzybni, która utworzyła skórkę, dałem za dużo (na sezon 2018), brak woda zatkała wszystko tego lata, podlałem bo było naprawdę sucho, ale w dodatku trochę padało, fajnie

Będę musiała skosić siano i wyrównać ziemię haczykiem, denerwują mnie dziury, dużo pracy mam przy urządzaniu ogródka warzywnego, prostowaniu granic (wiem, że to niewskazane, ale jest estetycznie, każdemu trzeba się podobać....) i zawsze muszę prostować skarpę, poza tym dobrze, że muszę zasypywać dziury pod płotem dla psa
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Mój ogródek przy najmniejszym wysiłku




przez Moindreffor » 23/09/18, 13:51

wczoraj lekki deszcz, ale dzisiaj ulewny deszcz, więc uzupełni wodę, nie ma pomyłki, nie ma już ferramolu, trzeba mieć nadzieję, że ślimaki wszystkiego nie zjedzą
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Avatar de l'utilisateur
być chafoin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1202
Rejestracja: 20/05/18, 23:11
Lokalizacja: Gironde
x 97

Re: Mój ogródek przy najmniejszym wysiłku




przez być chafoin » 23/09/18, 14:09

nico239 napisał:
Did67 napisał:
Moindreffor napisał:zatem siano bez wody = brak degradacji = brak życia = warzywa, które nie rosną
To będzie najważniejsza lekcja roku!!! Dlatego natychmiast „zmieniam mowę”! Do Twojego przepisu dodam tylko: w PP nie podlewamy najpierw warzyw, najpierw podlewamy organizmy, które na nas pracują. Niuans!!!
Tak, to prawda... do wygrawerowania na frontonie.. ::
Tak, dodaję warstwę. Niezbędne i w dobrych proporcjach (dla mnie znacznie więcej niż sobie wyobrażałam, nawet jeśli trzeba liczyć się z tegoroczną, wyjątkową pogodą).

W każdym razie dobre wieści po tej stronie mojego domu: pogłębiliśmy odpływ i teraz na dole ogrodu płynie mały strumyk! Warunki dla tego ogrodu warzywnego staną się idealne: wystarczy zainstalować kanał na niewielkim zboczu, aby podlewać małą pompą, jak w ogrodach w Prowansji (myślę, że mówimy „à la ray”)!

No to wreszcie mogę przystąpić do siewu żyta: wczoraj podlać wstępnie, żeby zwilżyć grudki gliny, rano je odsiać, potem wysiać na linii, gdzie odłożyłem siano: co 10 cm nasion żyta zanurzyć 1 lub 2 cm i przykryć, na koniec podlewać suto. Zacisnąłem siano na krawędziach. Zobaczymy czy ten test wyjdzie pozytywny...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Mój ogródek przy najmniejszym wysiłku




przez Did67 » 23/09/18, 18:12

Nawadnianie bruzdowe jest najtańszą metodą podlewania: przelewamy wykopane kanały prawie poziomo (kontur), z bardzo niewielkim nachyleniem, tak aby woda dotarła do końca. Było to powszechnie praktykowane w górach, gdzie woda w zasadzie płynęła „z góry”!
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Mój ogródek przy najmniejszym wysiłku




przez Moindreffor » 23/09/18, 20:35

i pomyśleć, że u mnie rzeka jest 50 m niżej, był okres, kiedy chodziłem z rzeki po wodę, teraz gromadzę wodę, która spada z nieba, a biorąc pod uwagę wielkość mojego ogródka warzywnego, w zupełności mi to wystarczy
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Mój ogródek przy najmniejszym wysiłku




przez Moindreffor » 25/09/18, 19:47

dziś rano pierwszy przymrozek, ale krótkotrwały, przyszedł tuż po świcie, a gdy słońce było na miejscu spotkania, szybko wzeszło ponownie
nie ma wpływu na warzywa
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Mój ogródek przy najmniejszym wysiłku




przez Moindreffor » 25/09/18, 20:05

Wyjęłam mini szklarnię kupioną ponad 5 lat temu jak nie więcej, mam nadzieję, że moja kapusta się rozwinie bo to jest nędza
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Mój ogródek przy najmniejszym wysiłku




przez Adrien (były nico239) » 25/09/18, 23:52

Widziałem to w prognozie pogody, a ponieważ moja mama mieszkała w Reims przez długi czas, znam trochę tę okolicę.... :zaszokować:

myślałem o tych "powyżej" Obraz

Nie powinno minąć dużo czasu, zanim dotrze także do nas.

Jaka odmiana kapusty?

Skończyłem swoją pierwszą 4-warstwową ramę: 2 z P30 i 2 z plandeki plastikowej, w tym jedną do szklarni (dla tego pierwszego egzemplarza), tę powyżej.
Muszę zrobić zdjęcia.

Dla łatwej ochrony możesz także po prostu umieścić P...X (najlepiej, powiedzmy 30 lub 60) na swoich roślinach na koniec dnia.

Kilka kamieni, które zablokują wszystko i można je łatwo usunąć rano lub nawet zostawić w ciągu dnia

Ilustracja i dostawca: tutaj kupiliśmy naszą rolkę, wzięliśmy 1.10 x 250 m, z perspektywy czasu trochę za ciasno na szerokość
https://www.tissnet.fr/9-voile-dhivernage
Przy wygodniejszej szerokości do osobistego ogrodu warzywnego (na przykład 2 m) cena wydaje mi się bardzo uczciwa, prawda?
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Google Adsense [Bot], LudoThePotagiste i goście 332