Nowy leniwy ogródek kuchenny (Schiltigheim 67300)

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
być chafoin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1202
Rejestracja: 20/05/18, 23:11
Lokalizacja: Gironde
x 97

Odp: Nowa leniwy ogródek kuchenny (Schiltigheim 67300)




przez być chafoin » 06/06/18, 14:21

Did67 napisał:Oto kilka odpowiedzi na pytania (ale widziane z punktu widzenia producentów, nawet jeśli są one podejmowane przez niezależną gazetę - Phytoma): https://www.certiseurope.fr/fileadmin/d ... hytoma.pdf
Nadal mógłbym zostać nazwany powietrzem niczego komunistycznego ogórka, ale ... ze swojej strony nazwałbym ten dokument reklamą od międzynarodowej firmy (najwyraźniej japońskiego pochodzenia), która inwestuje w przemysłową biokontrolę (biopestycydy, środki do dezynfekcji gleby, ...) i promuje je, w szczególności poprzez reklamy w specjalistycznych gazetach, takich jak ta (w której „niezależność” możemy zatem wątpić), najwyraźniej w celu konkurować ze światowym liderem w chemicznym zwalczaniu ślimaków na światowym rynku rolnym, w tym w rolnictwie konwencjonalnym. Dość powiedzieć na początku, że tego rodzaju firma w ogóle nie kręci się w świecie „więcej niż organicznych” i ochrony żywych gleb poprzez wprowadzanie do obrotu np. Rodzaju mieszanki Bordeaux, którą sami nazywają „najbardziej skoncentrowaną miedź na rynku”.

Powszechnie wiadomo, że duże firmy inwestują (dużą) część swojego kapitału w tego rodzaju naukową, a nawet pseudonaukową promocję, biorąc pod uwagę miejsce, które zajęła dziś technika.

Jeśli chodzi o treść dokumentu i jeśli mamy polegać na przedstawionych informacjach, dowiadujemy się, że ten pestycyd (czy to samo dotyczy „małego” Ferramolu dla osób fizycznych?) ”Działa na wielu gatunki ślimaków szary i czarny", że wbrew temu, co zostało powiedziane wcześniej, jest"prawie nierozpuszczalny, nie zmyty przez deszczProdukt jest słabo toksyczny dla ludzi, trochę bardziej toksyczny dla ptaków, trochę bardziej dla robaków. Nie jestem specjalistą (czy na sali jest toksykolog?). ... ale kilka pytań / uwag: nie ma testu na bakterie, czy to normalne? Testy na robakach, jeśli mam wierzyć liczbom w twojej książce, były wykonywane na odpowiedniku 3 razy 1 m2 naturalnej łąki! ​​Czy jest to naukowo przekonujące na poziomie rozszerzonym? Czy liczby ogłaszane na temat organizmów wodnych rzeczywiście odpowiadają „szacunkowi” dla tych organizmów, także w glebie hydromorficznej takiej jak moja? czy zawiera kadm, jak to ma miejsce w przypadku nawozów (i tutaj naturalna obecność Cd w glebie nie przeszkadza jej być źródłem zanieczyszczenia gleby)? ... itd. zatrzymuje mnie na tym, ponieważ złożoność życia nie dostosowuje się dobrze do tych doświadczeń.

Być może ten produkt jest praktycznie nieszkodliwy, jak wydaje się nam ten dokument. Badania wskazują, że gleby ogrodowe są silnie zanieczyszczone, szczególnie w metalach ciężkich. Występuje oszałamiający spadek populacji zwierząt. Mogą również ponosić odpowiedzialność za ogrody z żywą glebą, w przyszłości mogą stać się miejscami schronienia ... Może to wydawać się sprzeczne: Odłożyłem trochę mojego starego pudełka Ferramola 3 dni temu. Ale zastanawiam się, czy stosowanie tego pestycydu jest naprawdę konieczne do tego stopnia, że ​​narusza jedną z podstawowych zasad leniwego ogrodu warzywnego.
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Odp: Nowa leniwy ogródek kuchenny (Schiltigheim 67300)




przez Moindreffor » 06/06/18, 21:01

być chafoin napisał:Może się to wydawać sprzeczne: umieściłem trochę mojego starego pudełka Ferramolu 3 dni temu ... ale zastanawiam się, czy użycie tego pestycydu jest naprawdę konieczne do tego stopnia, że ​​narusza jedną z podstawowych zasad plastra warzywnego leniwy.

masz na myśli niebieskie granulki, a nie ferramol, tak, to kuszące, gdy masz dość jedzenia

jeśli nie ze względu na toksyczność lub nietoksyczność tej lub innej rzeczy, musisz zachować zdrowy rozsądek, czy używamy dużych ilości, kupiłem paczkę w zeszłym roku, zrobi to również w tym roku, i może być trochę na początek przyszłego roku, więc nałóż trochę toksycznego produktu ...

sól kuchenna jest szkodliwa dla zdrowia i jest bez recepty, alkohol to samo, po prostu mamy prawo „pić z umiarem”, więc nie bądźmy bardziej rojalistami niż król, to zgadzam z Didierem na przykład dla mieszanki Bordeaux, siarczan miedzi jest szkodliwy, więc nawet jeśli jest dopuszczony w środowisku organicznym, nie będę już więcej wkładał, ponieważ tam jest szkodliwość udowodniona dla życia gleby
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Odp: Nowa leniwy ogródek kuchenny (Schiltigheim 67300)




przez Did67 » 06/06/18, 21:49

Nie „oceniaj” granulek po kolorze: widziałem Ferramol - wreszcie fosforan żelaza - w postaci niebieskich granulek znanej marki. Bez wątpienia zauważyli, że niektórzy ogrodnicy szukają niebieskich granulek bez czytania etykiet!

Dlatego konieczne jest spojrzenie na skład, zawsze wskazany:

- metaldehyd

ou

- fosforan żelazowy.

To jest pytanie. Nie w kolorze.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Odp: Nowa leniwy ogródek kuchenny (Schiltigheim 67300)




przez Did67 » 06/06/18, 22:08

Tak, podróżowałem za szybko. To jest „reklama”, a nie artykuł w Phytomie (który jest magazynem rolniczym - który dość szybko określiłem jako niezależny; jak każda prasa również żyje z reklamy, a jego dziennikarze jak często nie odbierz tylko otrzymane informacje; nie ma już prawie żadnych niezależnych badań; pliki MA - pozwolenie na dopuszczenie do obrotu - są finansowane przez firmy, więc tak, „niezależne” jest względne ).

Le Potager du Laesseux nie jest dogmatycznym ogrodem warzywnym: jest to kwestia produkcji maksimum przy jednoczesnym minimalnym poszanowaniu systemu życia bardziej niż „organiczni” (w sensie certyfikowany ekologiczny, standardy, w sprzedaży w sklepach - inne „organiczne” są „bardziej niż organiczne”).

a) Wątpię, czy na ziemi są doskonałe sytuacje; idealiści, z rzadkimi wyjątkami, po prostu przymykają oko na własne „kompromisy” ...

b) Dlatego uważam, że wszystko jest tylko „najlepszym możliwym kompromisem” (zobaczcie, co piszę w mojej książce o sianie, które nie jest przedstawiane jako „ideał”); od rana do wieczora każdy z nas, jeśli jest przytomny i chce przyglądać się temu, co robi, tak krytycznie, jak obserwuje to, co robią inni, idzie na kompromisy ...

c) więc myślę, że pozostaję „bardziej niż organiczny”, używając nasion „z dowolnego miejsca”, prawdopodobnie Ferramolu lub wodorowęglanu potasu (a nie sodu) ...

Oczywiście każdy może wyznaczyć jeszcze bardziej ambitne cele i tym lepiej.

Mówiąc o ślimaku, tego wieczoru, po porządnym burzowym deszczu i pod kroplami, podniosłem „całkiem sporo”. Zbliżam się do końca koszmaru! Po wyczyszczeniu danego „kwadratu” będę mógł ponownie obsiać marchewki. Straciłem bardzo niewiele roślin dzięki podstępowi „wysuszonej trojeści”.
0 x
Avatar de l'utilisateur
być chafoin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1202
Rejestracja: 20/05/18, 23:11
Lokalizacja: Gironde
x 97

Odp: Nowa leniwy ogródek kuchenny (Schiltigheim 67300)




przez być chafoin » 06/06/18, 22:11

Moindreffor napisał:masz na myśli niebieskie granulki, a nie ferramol, tak, to kuszące, gdy masz dość jedzenia
Nie, mówiłem o Ferramolu, a nie o Metaldehydzie.
Tak, o to chodzi, należy ponownie zadać pytanie: czy naprawdę muszę to nałożyć? Być może ferramol i nadmiar fosforanów w glebie będą za 10 lat, tak jak dzisiaj mieszanka Bordeaux i zanieczyszczenie miedzią ... 10 lat temu prawie nikt nie kwestionował siarczanu miedzi ( a do dziś sąsiad mówi mi, że jest on niezbędny do stabilizacji wina po tłoczeniu!).
Nie oznacza to, że z Ferramolem musi to być ta sama historia, ale ... pozostaje pestycydem, kiedy kupuję pudełko, daję pieniądze międzynarodowej firmie, która czerpie zyski z niszczenia żywych istot, zanieczyszczenie gleby i konwencjonalna intensywna uprawa chemiczna, a wreszcie kopalnie fosforanów to problem globalny, który może przyczynić się do destabilizacji krajów takich jak Maroko. Wiem, że tak powiedziałem w forum, to trochę "khmerski vert" ... : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Odp: Nowa leniwy ogródek kuchenny (Schiltigheim 67300)




przez Did67 » 06/06/18, 22:19

być chafoin napisał: Być może ferramol i nadmiar fosforanów w glebie będą za 10 lat jak mieszanka Bordeaux i zanieczyszczenie miedzią dzisiaj ... 10 lat temu prawie nikt nie kwestionował siarczanu miedzi ( a do dziś sąsiad mówi mi, że jest on niezbędny do stabilizacji wina po tłoczeniu!).


1) O nie: ponieważ w glebie jest dużo fosforu i żelaza! Analizy gleby dają tylko „przyswajalny fosfor” - generalnie zgodnie z protokołem „Olsena” lub nawet „Dyera” ... Ale są tam znaczne ilości, w mniej lub bardziej przyswajalnych formach.

Nie ma możliwości porównania.

Nie możemy mówić o „zanieczyszczeniu” w przypadku nawozu roślinnego, dostarczanego w postaci setek kg / ha jako nawóz. „Ferramol” to orzeszki ziemne obok. I to jest stały cykl.

Gdzie miedź jest metalem, który się kumuluje!

2) O tak! I nie byłam jedyna. Ale moda na „organiczne” była już zbyt silna. I tak kontynuowaliśmy i kontynuujemy w imię sektora, którego nie można zniszczyć!

Miedź jest niezbędna dla tych, którzy nie chcą ryzykować bez niej. Tylko nieliczni „purystyczni” winiarze to robią!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Odp: Nowa leniwy ogródek kuchenny (Schiltigheim 67300)




przez Did67 » 06/06/18, 22:36

Pozwólcie, że sprecyzuję trochę dla fosforu: całkowity P jest około 10 razy wyższy niż "przyswajalny P", ponieważ jest analizowany różnymi metodami w celu określenia bogactwa gruntów rolnych i ustalenia nawożenia.

Rząd wielkości wynosi 1,5 g na kg gleby (suchej). Bardzo zmienne, oczywiście w zależności od żyzności gleby, nawożenia itp.

Gęstość gleby wynosi 1,2 t / m3, ilość gleby poniżej 1 m² o średniej grubości (50 cm) wynosi 600 kg. Które zatem zawierają około 1 kg całkowitej P.

Wszystko to z kadzią.

Jeśli więc zrzucisz saszetkę Ferramol o masie 500 g na 1 m², na 1%, to daje 5 g P w miejscu, w którym jest 1 kg. To byłoby bardzo niezręczne!

Przestrzegając dawek (5 g / m²), umieszczasz 5 g Ferramolu, dlatego przynosisz 5 setnych g P w miejscu, w którym jest 1 kg.

Nie wystarczy, aby zakłócić równowagę ... Zwłaszcza, że ​​1 kg może być dwa w bardzo bogatej glebie!

Dlatego pozwoliłam sobie napisać „O nie!”.
0 x
Avatar de l'utilisateur
guibnd
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 270
Rejestracja: 24/07/17, 14:58
Lokalizacja: Normandia - eure
x 68

Odp: Nowa leniwy ogródek kuchenny (Schiltigheim 67300)




przez guibnd » 06/06/18, 23:27

Rzeczywiście, twoje liczby dają wyobrażenie o bezpieczeństwie ferramolu! Nie będziemy denerwować ani nasycać ziemi
0 x
Twędrując z gliny i płodnej pszenicy, pełen wody w zimie, zimno na wiosnę, rozgniatany i pęknięty latem,
ale to było przed Didite ...
olivier75
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 764
Rejestracja: 20/11/16, 18:23
Lokalizacja: świt, szampan.
x 155

Odp: Nowa leniwy ogródek kuchenny (Schiltigheim 67300)




przez olivier75 » 07/06/18, 07:25

Witam,
Argument do przemyślenia w ogrodzie warzywnym, który mówi „nie” (YouTube), we Francji będzie 50 gatunków chronionych ślimaków, a feramol nie jest selektywny.
Myślę, że daleko nam do szaleństwa na temat fitos, udało mi się bez niego w zeszłym roku (tylko jedno przejście), nie w tym roku (prawie zalecana dawka 1 kg / 400 m2, (I zobaczę skuteczność już teraz), a w przyszłym roku zorganizuję bardziej skuteczne żywienie, aby dotrzeć do najmniejszego. nasze ogrody już nie są takie złe w porównaniu do naszych sąsiadów i co forum ma tendencję do dalszego ulepszania nas, rozważnie i nie politycznie.
Olivier.
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Odp: Nowa leniwy ogródek kuchenny (Schiltigheim 67300)




przez Moindreffor » 07/06/18, 08:40

olivier75 napisał:Witam,
Argument do przemyślenia w ogrodzie warzywnym, który mówi „nie” (YouTube), we Francji będzie 50 gatunków chronionych ślimaków, a feramol nie jest selektywny.
Myślę, że daleko nam do szaleństwa na temat fitos, udało mi się bez niego w zeszłym roku (tylko jedno przejście), nie w tym roku (prawie zalecana dawka 1 kg / 400 m2, (I zobaczę skuteczność już teraz), a w przyszłym roku zorganizuję bardziej skuteczne żywienie, aby dotrzeć do najmniejszego. nasze ogrody już nie są takie złe w porównaniu do naszych sąsiadów i co forum ma tendencję do dalszego ulepszania nas, rozważnie i nie politycznie.
Olivier.

bądź ostrożny z tego rodzaju informacjami, chronione gatunki są często obecne w obszarach nie warzywnych, więc to tak, jakbyś umieścił w swoim ogrodzie przerażającego słonia i powiedziałbyś, że jest skuteczny, umożliwia sztucznie dodawaj wartości swoim słowom, w rzeczywistości nie kłamie, ale nie mówi wiele prawdy
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 393