Łąka warzywna?

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
być chafoin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1202
Rejestracja: 20/05/18, 23:11
Lokalizacja: Gironde
x 97

Re: Łąka warzywna?




przez być chafoin » 01/06/18, 01:57

Did67 napisał:
być chafoin napisał:A tak przy okazji, co to za białe kropki? Widzimy to również w rozsadniku ...


W rozsadniku komercyjnym jest to zwykle piasek dodawany w celu rozjaśnienia ...
Ten piasek w mojej „ziemi” to może wtedy być gruz, który jest pod moją ziemią (podniesiony „taras” przed domem), zdegradowany?
Znalazłem też kilka wersetów, jak mi się wydaje, w anegdii, na tej ziemi pod stosem roślin.
2018-05-31 19.33.14.jpg
W gliniastej glebie nie mogą schodzić bardzo głęboko, trochę jak pod tym tarasem: przed gruzem nie może być więcej niż 25 cm gleby. 25 cm, a jednak pchnął jabłoń!
0 x
Avatar de l'utilisateur
być chafoin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1202
Rejestracja: 20/05/18, 23:11
Lokalizacja: Gironde
x 97

Re: Łąka warzywna?




przez być chafoin » 01/06/18, 12:53

Więc przechodzę do przedstawienia próby, być może najbardziej „eksperymentalnej”, bez ograniczeń (trochę ze względu na Nico), mikro-fenokultury (w miejscu, w którym wiem).
2018-05-31 20.09.32.jpg
To jest fabryka pomidorów Produkcja St Pierre na południowy zachód (oznaczenie B6, nie wiem co to znaczy) kupiona w wielu 6, dla których dostałem promocję zobaczyłem stan: j umieść tutaj najgorsze rośliny, jak widać, że są ściśnięte! tak źle odchodzi ... ale liście mają piękną zieleń.
Wybór i przygotowanie obszaru:
Umieściłem go na łące warzywnej w miejscu, które uważam za najlepiej wyeksponowane: światło dostaje wcześniej (pleśń) i później. Więc to jest obok mojego ogrodu na glebie, która nigdy nie działała, tylko corocznie strzyżona w celu konserwacji. Pomiędzy kępkami trawy, które odłożyłem nożycami, był mały róg, w którym wisiał mały stos ścierniska. Poniżej błąd wycofania (gleba gliniasta). Bardzo delikatnie podrapałem ten obszar.
Plantacja:
Zdegradowałem roślinę usuwając trochę ziemi i „rozwijając” łodygę, która była długa. Następnie „wsunąłem” go do szczeliny z 3 anekicznymi wersetami - w stylu poprzedniego przesłania - pozostawiając płaszczyznę dość blisko powierzchni (gliniasta ziemia) i zamknąłem mieszanką ziem (szponiasta ziemia + ziemia mojej ziemi kompostowej -cf poprzednia wiadomość-)!
Wykończenie:
Wszystko pokryte grubą warstwą suchego siana. Jak widzimy, stawiam głównie siano powyżej strefy korzeniowej, aby promować maksymalne napowietrzanie. Wreszcie, ponieważ roślina jest trochę wydłużona, postawiłem małą kulę, aby liście nie dotykały zbyt mocno ziemi. W końcu miałem rozłożony plan białej musztardy, żeby przynętę i zabawić ślimaka.
Daję mu szansę, a ty?
2018-05-31 20.08.55.jpg
0 x
Avatar de l'utilisateur
guibnd
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 270
Rejestracja: 24/07/17, 14:58
Lokalizacja: Normandia - eure
x 68

Re: Łąka warzywna?




przez guibnd » 01/06/18, 14:11

być chafoin napisał:To jest fabryka pomidorów Produkcja St Pierre na południowy zachód (oznaczenie B6, nie wiem co to znaczy) kupiona w wielu 6, dla których dostałem promocję zobaczyłem stan: j umieść tutaj najgorsze rośliny, jak widać, że są ściśnięte! tak źle odchodzi ... ale liście mają piękną zieleń.
Zdegradowałem roślinę usuwając trochę ziemi i „rozwijając” łodygę, która była długa. Następnie „wsunąłem” go do szczeliny z 3 anekicznymi wersetami - w stylu poprzedniego przesłania - pozostawiając płaszczyznę dość blisko powierzchni (gliniasta ziemia) i zamknąłem mieszanką ziem (szponiasta ziemia + ziemia mojej ziemi kompostowej -cf poprzednia wiadomość-)!
Daję mu szansę, a ty?

oznaczenie B6, może to być opakowanie: taca 6.
Cóż, nie jest tak źle! Czasami przesadziłem więcej etiolowanych ...
uszczypnięta głowa, może to być problem z wydłużeniem łodygi ... ale jeśli smakosze wskazują na pachy dużych liści, jeden z tych zachłannych będzie działał jak nowa głowa (jeśli hodujesz pomidory na jednym łodydze, takim jak ja, niektórzy utrzymują kilka łodyg, aby zacząć jako krzak, każdy swój własny sposób przycinania lub nie przycinania pomidorów ... moglibyśmy debatować ...)
do sadzenia mam w zwyczaju (i trzymałem go nawet z sianem) zakopywanie rośliny i sporej części łodygi albo przez kopanie głębiej, albo przez ustawienie rośliny po przekątnej w ziemi dla zachęcać do zrootowania ... ale może jest to nawyk, który nie musi polegać na sianie!
0 x
Twędrując z gliny i płodnej pszenicy, pełen wody w zimie, zimno na wiosnę, rozgniatany i pęknięty latem,
ale to było przed Didite ...
Avatar de l'utilisateur
być chafoin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1202
Rejestracja: 20/05/18, 23:11
Lokalizacja: Gironde
x 97

Re: Łąka warzywna?




przez być chafoin » 01/06/18, 19:42

guibnd napisał:do sadzenia mam w zwyczaju (i trzymałem go nawet z sianem) zakopywanie rośliny i sporej części łodygi albo przez kopanie głębiej, albo przez ustawienie rośliny po przekątnej w ziemi dla zachęcać do zrootowania ... ale może jest to nawyk, który nie musi polegać na sianie!
Właśnie zadałem sobie pytanie.
Problem z sadzeniem leżącym tak jak ja polega na tym, że roślina musi podjąć wysiłek, aby się wyprostować (stąd kula). Mówię sobie, że być może nie jest to odpowiedni moment, aby zapytać go za dużo! Oprócz ciosu pierwsze liście stykają się z ziemią.
Więc wracam z tego podejścia do plantacji i zwykle sadzę moją właściwą roślinę, jeśli mogę. Z drugiej strony, ponieważ jestem na gliniastej ziemi, wydaje się to trochę destrukcyjne, aby kopać tak bardzo, że pomidor może tworzyć wtórne korzenie, ziemia jest miseczką. Biorę więc kopiec i wracam palcami po korzeniach, aby rozłożyć je w słońcu wokół samolotu.
0 x
Avatar de l'utilisateur
być chafoin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1202
Rejestracja: 20/05/18, 23:11
Lokalizacja: Gironde
x 97

Re: Łąka warzywna?




przez być chafoin » 03/06/18, 03:22

Halo
Po łące pokażę serię zdjęć, które przybliżą ci serce ogrodu. Może powinienem był to zrobić wcześniej, ale hej! Pokażę wam zdjęcia, które muszą mieć miesiąc, zrobiłem je zaraz po sianowaniu większości wątków.

Oto, aby rozpocząć zdjęcie zrobione z południa (z drugiej strony w porównaniu do pierwszego tego zdjęcia forum).
2018-05-09 16.04.35.jpg
Pierwsza uwaga, zapewniam, że nie jestem kuzynem Larry'ego Hodgsona (https://jardinierparesseux.com/), ale udało mi się odzyskać tę talię, zanim została zabrana na wysypisko. Aby ją tu umieścić, 5ans. Musimy uznać, że Didier zachęcił mnie do częstszego korzystania, a zwłaszcza jako autentycznego narzędzia ogrodniczego! : Wink: uśmiech
Jest to mały ogród warzywny w półkolu o powierzchni nieco większej niż 50m2, ale ogrodowy w kwietnikach, więc powierzchnia uprawy musi znajdować się wokół 30 m2. Mała uwaga w przekazywaniu tego obszaru: dzięki Didierowi Helmstetterowi i otwarciu mojego dostępnego czasu mogę potencjalnie wykorzystać w tym roku wszystkie te kwietniki i kilka dodatkowych obszarów, które otworzyłem na łące, która prowadzi łączna powierzchnia użytkowa może być 40 m2. Wydaje mi się to wystarczające, aby nakarmić kilka świeżych produktów w sezonie, więcej niż biosy i dobre, biorąc pod uwagę, że nie ma mnie w domu i że w pewnych momentach: czas w ogrodzie kuchennym = 0!
0 x
Avatar de l'utilisateur
być chafoin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1202
Rejestracja: 20/05/18, 23:11
Lokalizacja: Gironde
x 97

Re: Łąka warzywna?




przez być chafoin » 03/06/18, 03:59

Zdjęcie zrobione z zachodu
2018-05-09 16.10.54.jpg
w centrum po prawej stronie grzbiet zamienił się w nastolatka
na dole zbiorniki na wodę pod dachem
Ogród jest ustawiony na linii starych winorośli po wschodniej stronie, co pozwala mi przywołać historię tego ogrodu i tej ziemi. Znajduje się na starym korycie rzeki, poza tym Garonne powinno być na 1km. Gleba jest raczej gliniasta, ale nie przeszedłem dalszej analizy. Od dawna jest uprawiany w winoroślach, których pozostaje tylko ten rząd, a następnie pozostawiony może na 10 latach na łące ... Jego właściciel jest doskonałym przyjacielem i pozwolił mi uprawiać tę część swojej ziemi. Mieszkam mniej niż min. Rower 10, który jest zarówno mały, jak i duży. Zdjęcie zrobione ze wschodu
2018-05-09 16.06.33.jpg
na pierwszym planie żywokostu
Pierwszą inwestycją było stworzenie tego dość zwariowanego „ogrodzenia” ograniczającego ogród warzywny, żywopłotu ochronnego przed wiatrem, zwierzętami domowymi (kury) lub dzikimi (dzik), nawet jeśli czasem wątpimy w jego skuteczność! Zdjęcie zrobione z północy
2018-05-09 16.08.56.jpg
przed fasolą, a następnie resztą żyta / wyka
na dnie czarnucha
Uprawiam ogród dla przyjemności przebywania w dodatkowym zakątku natury z drzewami, roślinami, fauną, którą odkrywam codziennie, dla mnie źródłem zdziwienia. Jest to również dla mnie okazja do ćwiczenia aktywności fizycznej i interesującej, ponieważ jest subtelna i zmienia się. Zawsze tworzyłem ogród warzywny, nawet jeśli zdarzyło mi się użyć raz lub dwa razy mieszanki Bordeaux. Od lat 2 pokrywam mniej więcej kilka działek liśćmi, świeżą lub wysuszoną trawą na łące. Teraz idę do grubej warstwy siana i porzucam uprawę, z wyjątkiem kilku miejsc. To wszystko, to był stan początkowy, pokażę wam ostatnią sytuację na działkach, po plantacjach.
1 x
Avatar de l'utilisateur
być chafoin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1202
Rejestracja: 20/05/18, 23:11
Lokalizacja: Gironde
x 97

Re: Łąka warzywna?




przez być chafoin » 07/06/18, 00:13

Ziemniaki 50!
W tym roku początkiem moich upraw, podobnie jak poprzedniego 2, był ziemniak!
Sadzone w połowie kwietnia, zaczynają pokazywać głowy pod sianem z 9 May, co zaskakujące, na nastolatku, którego wprowadziłem tej zimy. Był to miliard (ziemia działki została umieszczona na działce, aby ją podnieść). W tym roku regularnie lądowałem na tym pochyłym (luźnym) wschodzie i zachodzie, który tworzy skośne zbocze, na którym rośliny są lepiej wystawione na słońce. To szalone, jak mała modyfikacja ulg ,
2018-05-09 16.10.54.jpg
nastolatek jest długim paskiem pośrodku (po prawej)
Na zdjęciu możemy logicznie odróżnić pierwsze płaszczyzny, które pojawiają się na środkowym zboczu, podczas gdy na drugiej linii powyżej, ale na górze głowy jeszcze się nie pojawiły!

Te 2 długie paski po prawej stronie są pierwszymi, które otworzyliśmy z przyjaciółmi na początku tego warzywnika. Nie wiedziałem nic o kulturze, wspomnienia warzywnego ogródka podsumowały prace z czerwonej porzeczki mojego dzieciństwa, ziemia była nieznana i trzeba było się zanurzyć! Miałem grymuar, ale to inna sprawa do zrobienia! Dokładnie ta książka oznaczona jako organiczna, jak należy wyjaśnić - przeczytałem ją przed chwilą, nie mogę się oprzeć zacytowaniu Ci fragmentu - jak „dobrze uprawiać ziemię” dzięki kopaniu:
001.jpg
tradycyjne kopanie: podziwiaj piruet, który przewraca wszystko do góry nogami
001.jpg (192.86 KB) Oglądane razy 2422


„Nie wolno nam pracować na glebie, która jest zbyt sucha lub zbyt mokra. Uznajemy właściwy moment na to, że grudka ziemi złapana między palce jest krucha i nie skleja się. (...) To jest pierwszy krok w przygotowanie gleby, która wymaga największej ilości energii (nie jest niezbędna na glebach bardzo lekkich) Celem wykopów jest: spulchnienie gleby na głębokość (do około 30 cm), (...) , niszczenie chwastów (są one wykorzenione, a następnie usunięte i zakopane). "


Zauważ już tę absurdalność rozumowania: ziemię należy pracować tylko wtedy, gdy jest krucha, a to w celu jej rozluźnienia !!
Ci, którzy pracowali na ziemi, rzeczywiście rozumieją, co to jest: grudka ziemi jest „krucha”, kiedy można ją wziąć do ręki, trzyma, ale po naciśnięciu łatwo się kruszy i staje się przewiewna („luźna ”).

Ale tutaj widzimy, że przewodnik, jak często, jest w stanie przepisać bez wyjaśnień rozsądne minimum. Starajmy się nie upaść w ten sposób ... Jak wytłumaczysz to zjawisko: krucha ziemia jest utrzymywana przez glus wytwarzany przez organizmy glebowe? dzięki kompleksowi glinowo-humusowemu? dzięki odpowiedniej hydrometrii ziemi? Z drugiej strony, dlaczego warzywo nie miałoby tak łatwo kruszyć ziemi jak luźna ziemia? Wreszcie wiemy, że dobre napowietrzanie gleby jest korzystne dla bakterii i mikroorganizmów, które potrzebują powietrza do rozkładu materii organicznej. Stąd ukryta idea maksymalnego napowietrzenia gleby ... z zakopaniem czaszy w tym przewiewnym miejscu.

Wszystko, co zrobiłem, to w końcu cię zdezorientować : Mrgreen: ...
czekaj, czekaj, patrz, wróć do naszego ziemniaka 50 i wcześniej do historii tego klombu.

Dlatego z radością stworzyliśmy na tym pierwszym kwietniku rodzaj tradycyjnego podwójnego kopania z przewracaniem grud i zakopywaniem pokrywy rośliny, herezja! Książka mówi:

"Bardzo męczące, nie zawsze jest zadowalające na poziomie biologicznym. Będzie stosowany tylko wtedy, gdy konieczne jest szybkie zakopanie roślinności w miejscu, (...)"

W przypadku pierwszych elementów 2 potwierdzam: w gliniastej glebie, aby utworzyć pasmo 5m, wystarczy rozerwać na resztę tygodnia! Gleba, odwrócona do góry nogami, była tak źle obchodzona, że ​​ta działka stwarza najwięcej problemów później (wzrost chwastów, powój, zagęszczenie, ubóstwo gleby ...) Pomimo zastosowania pewnego rodzaju sprężynowego neo-szpadel ( :zaszokować: Pokażę ci sprzęt później), dla innych kwietników zrobiliśmy inaczej (później kupię wkrótce grelinette, używam coraz mniej).

Oto dzisiaj rośliny ziemniaka:
2018-06-06 20.00.35.jpg
ten sam nastolatek
Krótko mówiąc, nie jest to zła impreza dla ziemniaków i bez kopania!
2018-06-06 19.53.33.jpg
siano częściowo uzupełniono resztkami fasoli (dostarczone przez sąsiadów)
1 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Łąka warzywna?




przez Adrien (były nico239) » 09/06/18, 00:44

Następnym razem zadaj sobie zero pytań.

Kładziesz ziemniaki na ziemi, kładziesz 30cm siana i będziesz chodzić, czekając na wzrost Obraz

Obraz
0 x
Avatar de l'utilisateur
być chafoin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1202
Rejestracja: 20/05/18, 23:11
Lokalizacja: Gironde
x 97

Re: Łąka warzywna?




przez być chafoin » 09/06/18, 07:38

Powiedz, że krajobraz w domu nie jest obrzydliwy! Czy twoje ziemniaki rosną?
W przeciwnym razie na następny rok nie jest tego taki pewien, ponieważ to, co mówisz, jest dokładnie tym, co zrobiłem poza ogrodem, a na razie nie jest świetne. Mała wycieczka po różnych ziemniakach z kilkoma porównaniami w zależności od warunków uprawy!
    : Arrow: grelinette, zakopane ziemniaki 5cm, gruba ściółka z siana + różne:
2018-06-06 19.52.44.jpg
    : Arrow: grelinette, zakopane ziemniaki, hilling, ściółka (tak jak robiłem w zeszłym roku):
2018-06-06 19.53.17.jpg
na pierwszym planie
Cóż, nie możemy się z tego zbyt wiele nauczyć (nawet poletka ...), ale na zdjęciu 1 wydaje mi się, że ziemniaki wyszły później, ale ostatecznie rozwinęły się lepiej (w łodygach, liściach) niż na zdjęciu 2. Ponadto istnieją pewne rośliny, które „wylewają” (nadmiar azotu?)
    : Arrow: ziemniaki posadzone na skoszonej łące raz, gruba ściółka siana:
2018-06-07 15.59.26.jpg

Na 3 tylko 2 pdt właśnie wydało niedawno, ja wydałem jeden i daje to:
2018-06-07 18.26.19.jpg
wygląda na to, że ostatni z zarazków spłonął
Nie wiem, skąd pochodzi. Umieściłem moje ostatnie nasiona, które były mniej dobrej jakości niż inne: niektóre odwodnione, nie wstępnie zarodkowane ... W przeciwnym razie zobaczymy żniwa.
0 x
Avatar de l'utilisateur
być chafoin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1202
Rejestracja: 20/05/18, 23:11
Lokalizacja: Gironde
x 97

Re: Łąka warzywna?




przez być chafoin » 10/06/18, 01:39

Inne plantacje:
2018-06-06 19.55.56.jpg
melony
2018-06-07 08.34.31.jpg
Potimarron (na obejściu musztardy widzimy ślimaka!)

Pytam (ponownie) o wielkość tych warzyw. Rura?
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 277