Nowy Lazy Potager w 37

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Nowy Lazy Potager w 37




przez Did67 » 01/04/18, 22:05

Agronomia to skomplikowana nauka! „Rozmiar cząstek” oznacza „przesiewanie” gleby w celu określenia udziału piasków, mułów i iłów (określonych arbitralnie przez rozmiar cząstek). Jest to „przepisywane” na tak zwaną „teksturę” gleby (która jest zatem niczym innym jak wynikiem granulometrii!).

Fakt, że gleba składa się z agregatów, mniej lub bardziej drobnych brył, które w moim przypadku opisuję wyrażeniem „kuskus” nazywa się „strukturą” gleby: struktura jest mniej lub bardziej zwarta, lub mniej więcej „grudkowata” (utworzona z grudek).

Gliniane lub piaszczyste gleby są z konieczności bardziej zwarte.

Tworzenie się substancji humusowych w obecności wapnia skoryguje tę „wadę” poprzez utworzenie tak zwanego „kompleksu gliny i humusu” (znanego jako CAH). W rzeczywistości te dwa składniki (gliny i substancje humusowe) łączą się i „koagulują” w grudki ...

Tak więc efekt "agregacji" jest mniej gwałtowny na "ciężkiej" glebie, ale będzie tym bardziej spektakularny w miarę upływu czasu ... I tak możemy iść tam z dużymi siano!
1 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Nowy Lazy Potager w 37




przez Did67 » 01/04/18, 22:07

pheno37 napisał:nieważne, dodam trochę nawozu.
Widzisz, wszystko zrozumiałem ... : Chichot: : Chichot: : Chichot:


Tam jest tak duży, że nawet ja zawsze wychodziłem z kwadransa, widzę humor!
0 x
pheno37
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 20
Rejestracja: 25/03/18, 19:21
Lokalizacja: Indre-et-Loire
x 2

Re: Nowy Lazy Potager w 37




przez pheno37 » 02/04/18, 10:26

Did67 napisał:
pheno37 napisał:nieważne, dodam trochę nawozu.
Widzisz, wszystko zrozumiałem ... : Chichot: : Chichot: : Chichot:


Tam jest tak duży, że nawet ja zawsze wychodziłem z kwadransa, widzę humor!

Nawóz zrobiony z ryb, korsykańskie jajko! :?

Żart w rogu, obok mojego prostokąta siana, jest mały obszar (15m2) „obrobiony” z kultywatorem w listopadzie. I tam, kopiąc chwasty, zauważyłem, że powierzchnia była już „chrupiąca”. Nagle to, co wydaje się „mokre” pod sianem, musi rzeczywiście odpowiadać normalnej i niezbędnej rezerwie wilgoci.
Z góry odpowiadam na pytanie „Ale dlaczego kontynuujesz tę szkodliwą technikę ???”
ale żeby porównać wyniki, co do cholery. Jak święty Tomasz. Roll:
0 x
pheno37
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 20
Rejestracja: 25/03/18, 19:21
Lokalizacja: Indre-et-Loire
x 2

Re: Nowy Lazy Potager w 37




przez pheno37 » 07/04/18, 11:30

Multimetr wydał werdykt (kilka rozproszonych pomiarów):
pH: 8.0. Myślę, że trzeba będzie zrobić z ...
Wilgotność:
- Pod sianem: SUCHE + (???). Sprawdziłem higrometr na „przemoczonym” balkonie; on powiedział MOKRO!
- Z siana: SUCHY +
temperatura:
- W sianie: 11 ° C
- Brak siana: 13 ° C

Wolę ubezpieczyć się przed dodaniem nakładki siana (1 / 3 dawka początkowa), chociaż myślę, że mógłbym umieścić słomę. Tutaj dodatkowy koszt jest marginalny.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Nowy Lazy Potager w 37




przez Did67 » 09/04/18, 11:44

Mam, ale nie znam niezawodności tych "multimetrów" ...

- jeśli pH jest naprawdę 8, powinieneś być na wapiennych podłożach ????
- unikać popiołów
- masowe wprowadzanie materii organicznej powinno prowadzić do powstania ilości „substancji humusowych”, z których część to „kwasy humusowe”; do zweryfikowania, ale powinno to z czasem (pół tuzina lat?) zmierzać w kierunku większej neutralności
- możesz mieć blokady niektórych pierwiastków: żelaza i fosforu, które w środowisku zasadowym, w obecności dużej ilości aktywnego wapnia, wytrącają się w postaci nierozpuszczalnej; niedobór żelaza nazywany jest „chlorozą” i jest rozpoznawany na liściach, które żółkną z wyjątkiem nerwów (np. na różach)
- wykorzystanie BRF / drewna pokruszonego (kompensowane przez wkłady materiałów azotowych - lub nawozów azotowych) do wspierania grzybów, niewygodne w warunkach alkalicznych, ale zdolne do mobilizacji nierozpuszczalnego fosforu dla warzyw ...

To świetny przykład, który każe mi powiedzieć „do ogrodu warzywnego każdego JEGO leniwca”, w zależności od diagnozy. A my nie zrobimy tego samego - stąd moja niechęć do napisania „książki kucharskiej” (nawet jeśli to ludzie żądają najwięcej - zwłaszcza nie chcą myśleć, chcą pozostać niewolnikami myśliciela. . Idź zrozumieć człowieka i jego męki!).
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Nowy Lazy Potager w 37




przez Did67 » 09/04/18, 11:47

pheno37 napisał:- W sianie: 11 ° C
- Brak siana: 13 ° C


W 11 ° C bakterie nie są bardzo aktywne. Nitryfikacja jest wyłączona. Sadzonki rosną powoli. Warzywa na miejscu - z wyjątkiem Alliaceae lub roślin strączkowych - są zielono-żółte! Trzeba czekać.

W kierunku 14 ° następuje nitryfikacja. Więc na zewnątrz, jesteśmy prawie na miejscu ...

Nie bierz do pewnego stopnia. Nie wszystkie lodówki są dostosowane do teoretycznej temperatury, a mimo to są zachowane ...
0 x
pheno37
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 20
Rejestracja: 25/03/18, 19:21
Lokalizacja: Indre-et-Loire
x 2

Re: Nowy Lazy Potager w 37




przez pheno37 » 13/04/18, 09:10

Did67 napisał:Mam, ale nie znam niezawodności tych "multimetrów" ...
- jeśli pH jest naprawdę 8, powinieneś być na wapiennych podłożach ????

Oczywiste jest, że możemy trochę wątpić w niezawodność urządzenia „ogólnego”, którego produkcję Chińczycy zlecają Marsjanom ...
To dużo we wspólnym ogrodzie, który istnieje od 40 lat. (Powiedziano mi, że być może w starym ośrodku odbioru odpadów, dlatego zgłoszono „mniej lub bardziej” teren roślinny).
Did67 napisał:To dobry przykład, który każe mi powiedzieć „do każdego JEGO warzywnika leniwych”, zgodnie z diagnozą. A my nie zrobimy tego samego - stąd moja niechęć do napisania „książki kucharskiej” (nawet jeśli to ludzie żądają najwięcej - zwłaszcza nie chcą myśleć, chcą pozostać niewolnikami myśliciela. . Idź zrozumieć mężczyznę i jego udręki!)

Zgadzam się, że nie ma przepisu i że będę musiał w dużej mierze polegać na własnym doświadczeniu in situi to mi nie przeszkadza. Jest tyle metod, ile par warzywno-ogrodniczych. Ponieważ jest tyle przepisów na baeckeoffe, co Alsaciennes ...
Jestem tylko kandydatem na BA-BA, aby uniknąć klasycznych błędów początkujących.
Jeśli chodzi o następną książkę (?), Kiedy zaczynasz, musisz na przykład zrozumieć zainteresowanie sianem w porównaniu ze słomą (i innymi rodzajami pokrowca), aby odkryć pierwotna rola bakterii, grzybów, anektyków i ich spokój! Krótko mówiąc, podstawowe zasady i trochę metodologii. (tj. twoja bruzda)

W innym duchu użyłem 50m2
- połowa października 2017: bele 22 10 / 12kg (44 €)
- Kwiecień 2018: bele 7 10 / 12kg (14 €) dla małej nakładki

To były najnowsze wiadomości z frontu Indre et Loire.
: Wink:
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Nowy Lazy Potager w 37




przez Did67 » 13/04/18, 09:56

pheno37 napisał:Oczywiste jest, że możemy trochę wątpić w niezawodność urządzenia „ogólnego”, którego produkcję Chińczycy zlecają Marsjanom ...
To dużo we wspólnym ogrodzie, który istnieje od 40 lat. (Powiedziano mi, że być może w starym ośrodku odbioru odpadów, dlatego zgłoszono „mniej lub bardziej” teren roślinny).


Na glebie sprowadzonej z powrotem, jeśli jest to warzywo, wątpię trochę ... Z wyjątkiem, jeśli rzeczywiście, jest to gleba pochodząca z gleby pobranej z wapiennego podłoża. Ale w latach 40 nadmiar wapnia powinien być regulowany przez żywych ...

To sprawia, że ​​myślę, że chciałem zrobić film o pH! To może być ten moment!

[Ale robię zdjęcia w tempie 3 „zdarzeń” tygodniowo i mam największą trudność, aby leniwie dbać o mój ogród warzywny!]
0 x
pheno37
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 20
Rejestracja: 25/03/18, 19:21
Lokalizacja: Indre-et-Loire
x 2

Re: Nowy Lazy Potager w 37




przez pheno37 » 02/05/18, 09:16

Trzy tygodnie później ...

1) przybył nowy powój ... w imponującej ilości. Systematyczne wyrywanie z korzeniami co dwa dni.
2) ślimaki w dużych ilościach i tylko pod sianem. W ciągu jednej nocy posprzątali dwanaście roślin sałaty. Ale nie roszponka (?) => Feramol, ale to nie ogranicza podjadania. Jedzą też goździki! Podczas przesadzania roślin obok „nagiego” obszaru: bez ataku!
http://pheno37.free.fr/_img/limace__.jpg

Nagle stawiam leżak na „dobrym rogu”. Musimy pozostać pragmatyczni.

Cóż, wiem: to kawałek, który został wykopany, motobinowany, chwastów przez lata 30, a kłącza powóju są posiekane menu, ale i tak się nie spodziewałem (nie ma tego w domu). Problem polega na tym, że gdy widzisz dwa liście na sianie, 40 cm jest już pod emberlificoté w słomie. Prawdziwe szczęście!
Jeśli chodzi o ślimaki, to też może być normalne, ale spadam z wysokości po tym, jak uprawiałem „tradycyjnie” ogród warzywny o powierzchni 80-100 m2 przez 10 lat niedaleko tego samego działu, nie będąc w najmniejszym stopniu tego rodzaju „goście”… Tylko kret, kilka lat. ja tylko mam bardzo rzadko używany Feramol
Wiem też (dobrze zrozumiałem), że w fenokulturze nie można (nie należy) spodziewać się „cudów” w pierwszym roku, a może nawet następnych, a także implantacji na starym. preria jest prawdopodobnie mniej niebezpieczna.
Wyjmę pas lędźwiowy!
czekaj, zobacz ...
:?
0 x
Avatar de l'utilisateur
denis17
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 138
Rejestracja: 13/10/16, 13:15
Lokalizacja: 17
x 37

Re: Nowy Lazy Potager w 37




przez denis17 » 02/05/18, 10:24

Powój, w domu, dobrze rośnie również w 17, ale prawie wyłącznie w starym ogrodzie, rozdarłem i mierzę. Niektóre ślimaki też, ale na razie jest to bardzo rozsądne.
Denis
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 272