Potrzebujesz porady ... Jakie ustawienia dla kotła na pelet?

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Potrzebujesz porady ... Jakie ustawienia dla kotła na pelet?




przez Did67 » 09/03/18, 09:18

Phil532140 napisał:
Czy 67, minimalna temperatura to 34 ° Czy to dobrze? Jak myślisz, jaki jest „trudny” parametr, którego nie należy ograniczać zbyt nisko? (HT? Ustawiłem to na 80 °) Jaką wartość byś podał?

Tuż pod tym parametrem znajduje się parametr, którego nie rozumiem (AP), który jest mnożnikiem / wartością temperatury niezbędnej do wzrostu 1 ° otoczenia ... Przetestowałem parametr, więcej im niższa, tym bardziej rośnie żądana temperatura (IP 71): Czy możesz wyjaśnić zasadę?
Jeszcze raz dziękuję za zaangażowanie i opinie.
Philippe.


Nie wiem, czy nie pomyliłem zacisków: to maksymalna temperatura początkowa, której w Twoim przypadku nie należy zbytnio ograniczać. Stosowane jest w szczególności do zabezpieczania podgrzewanych podłóg. Ale jeśli dobrze pamiętam, nadal masz „stare grudki” jako grzejniki i tam możemy – i musimy – przesyłać dość gorącą wodę. Sprawdź więc, czy ten parametr (maksymalna temperatura początkowa) nie wynosi na przykład 55°...

Czynnik, o którym wspomniałeś, wydaje mi się być tym, co nazywamy „nachyleniem” krzywej grzewczej... Zasadniczo: im wyżej zwiększasz tę wartość, a im bardziej spada temperatura zewnętrzna, tym wzrasta temperatura początkowa (otwiera się V3V, Jeśli chcesz). Jest to zasada działania krzywej grzewczej.

Regulacja krzywej grzewczej to wciąż kwestia – regulacja długoterminowa. Robiąc research na temat „krzywej grzewczej” czy „regulacji kotła Okofen” warto natknąć się na stare posty, w których punkt po punkcie opisuję jak wyregulować „empirycznie” – bez obliczeń, bez przyrządów), krzywą grzewczą…
0 x
Phil532140
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 39
Rejestracja: 01/03/18, 14:49

Re: Potrzebujesz porady ... Jakie ustawienia dla kotła na pelet?




przez Phil532140 » 09/03/18, 21:01

12° na zewnątrz, a oto kocioł, który ma trudności z osiągnięciem nastawy 19° wewnątrz... Czy powinienem wrócić na dół krzywej? Czy wydaje ci się to dużo, woda o temperaturze 36° wymagana przy 20° na zewnątrz?

Krzywa 36° dla 20° i 79° dla -15°?
0 x
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68

Re: Potrzebujesz porady ... Jakie ustawienia dla kotła na pelet?




przez Dirk Pitt » 10/03/18, 08:27

Phil532140 napisał:12° na zewnątrz, a oto kocioł, który ma trudności z osiągnięciem nastawy 19° wewnątrz... Czy powinienem wrócić na dół krzywej? Czy wydaje ci się to dużo, woda o temperaturze 36° wymagana przy 20° na zewnątrz?

Krzywa 36° dla 20° i 79° dla -15°?


przy temperaturze zewnętrznej 20° nie ma potrzeby ogrzewania, więc wystarczy 36°.
ale przede wszystkim, powtarzam, obserwuj, co robi Twój kocioł. Czy woda początkowa rzeczywiście ma temperaturę wymaganą przez krzywą?
czy V3V wykazuje jojo itp.?
trzeba mieć cierpliwość, żeby stać trochę przed kotłem i zrozumieć, co się dzieje.
pomiar temperatur w czasie T jest często niewystarczający, zwłaszcza jeśli kocioł oscyluje non-stop w trybie załącz/wyłącz/włącz lub przy otwieraniu/zamykaniu typu jo-jo V3V.
0 x
Obraz
Kliknij mój podpis
Phil532140
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 39
Rejestracja: 01/03/18, 14:49

Re: Potrzebujesz porady ... Jakie ustawienia dla kotła na pelet?




przez Phil532140 » 10/03/18, 08:35

Dziękujemy za tę nową opinię

Wczoraj spędziłem większą część popołudnia przed bestią. Tutaj zauważyłem, że v3v jest w środku (więc może wysłać więcej), ale T° Wewnętrzna od rana nie wzrosła do 19°... Jakby krzywa grzewcza nie była wystarczająco mocna. ..
Dla nastawy 19° przy 10° na zewnątrz żądana temperatura wynosiła około 40...°
0 x
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68

Re: Potrzebujesz porady ... Jakie ustawienia dla kotła na pelet?




przez Dirk Pitt » 10/03/18, 09:26

Phil532140 napisał:Dziękujemy za tę nową opinię

Dla nastawy 19° przy 10° na zewnątrz żądana temperatura wynosiła około 40...°


OK, dobra uwaga. znajdowałeś się zatem w „stabilnej” sytuacji przez dość długi okres.
Sugeruję zanotowanie tych 3 wartości dla różnych przypadków:
godzina odjazdu
rzeczywista temperatura wewnętrzna (na przykład dla stałej wartości zadanej 20°)
temp. zew
a potem gdy już masz znaczną ilość wartości, zwłaszcza przy całkiem różnych temperaturach zewnętrznych, możesz to wszystko wpisać do mojej tabeli w Excelu i znaleźć odpowiednie wartości dla podstawy krzywej i nachylenia.
nachylenie grzewcze3.jpg
ogrzewanie nachylenie3.jpg (117.63 KiB) Konsultowano 7603 razy

mój plik jest przeznaczony do ustawienia otoczenia 20°
wpisujesz kilka wartości temp. zew. i temp. int
można już sprawdzić, czy rzeczywiste temperatury wyjściowe są zgodne z tym, co wskazuje aktualna krzywa grzewcza
następnie przesuwasz 2 dolne wartości, aby przywrócić fioletowe nachylenie do niebieskiego i masz nowe wartości.
nachylenie ogrzewania3.xls
(28 KB) Pobrano razy 506
1 x
Obraz

Kliknij mój podpis
Phil532140
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 39
Rejestracja: 01/03/18, 14:49

Re: Potrzebujesz porady ... Jakie ustawienia dla kotła na pelet?




przez Phil532140 » 10/03/18, 09:53

Świetne narzędzie, dziękuję!
Czy mogę zmienić ustawioną temperaturę na 19°? Komórki są chronione...
Obecna stopa to minimalna temperatura wody, a nie temperatura wody wymagana dla 20°
Przepraszam, jeśli moje pytanie wydaje Ci się głupie ;-)
0 x
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68

Re: Potrzebujesz porady ... Jakie ustawienia dla kotła na pelet?




przez Dirk Pitt » 10/03/18, 10:29

przepraszam, zrobiłem to wtedy, aby uniknąć zmiany formuł, ale to naprawdę nie ma znaczenia. będziesz miał linię równoległą do tej 20°
z drugiej strony w twoim kotle nachylenie jest określone przez 4 punkty zamiast jednej stopy + nachylenie. musisz wykonać mały trig, aby znaleźć wartości.
tak, podstawa krzywej to minimalna temperatura wody początkowej.
0 x
Obraz

Kliknij mój podpis
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9774
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2638

Re: Potrzebujesz porady ... Jakie ustawienia dla kotła na pelet?




przez sicetaitsimple » 10/03/18, 16:05

Dirk Pitt napisał:OK, dobra uwaga. znajdowałeś się zatem w „stabilnej” sytuacji przez dość długi okres.
Sugeruję zanotowanie tych 3 wartości dla różnych przypadków:
godzina odjazdu
rzeczywista temperatura wewnętrzna (na przykład dla stałej wartości zadanej 20°)
temp. zew
a potem gdy już masz znaczną ilość wartości, zwłaszcza przy całkiem różnych temperaturach zewnętrznych, możesz to wszystko wpisać do mojej tabeli w Excelu i znaleźć odpowiednie wartości dla podstawy krzywej i nachylenia.


Komentarz, który chciałbym, abyś zatwierdził. Wydaje mi się, że aby dokonać tych odczytów, pożądane jest uwolnienie się od innych korekt regulacyjnych, a co za tym idzie:
- wyłączyć działanie sondy wewnętrznej (Phil mówił o "termostacie wewnętrznym" nieco powyżej)
- całkowicie otworzyć zawory termostatyczne.

Co myślisz?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Potrzebujesz porady ... Jakie ustawienia dla kotła na pelet?




przez Did67 » 10/03/18, 19:27

sicetaitsimple napisał:
Dirk Pitt napisał:OK, dobra uwaga. znajdowałeś się zatem w „stabilnej” sytuacji przez dość długi okres.
Sugeruję zanotowanie tych 3 wartości dla różnych przypadków:
godzina odjazdu
rzeczywista temperatura wewnętrzna (na przykład dla stałej wartości zadanej 20°)
temp. zew
a potem gdy już masz znaczną ilość wartości, zwłaszcza przy całkiem różnych temperaturach zewnętrznych, możesz to wszystko wpisać do mojej tabeli w Excelu i znaleźć odpowiednie wartości dla podstawy krzywej i nachylenia.


Komentarz, który chciałbym, abyś zatwierdził. Wydaje mi się, że aby dokonać tych odczytów, pożądane jest uwolnienie się od innych korekt regulacyjnych, a co za tym idzie:
- wyłączyć działanie sondy wewnętrznej (Phil mówił o "termostacie wewnętrznym" nieco powyżej)
- całkowicie otworzyć zawory termostatyczne.

Co myślisz?


Tak. I poczekaj na równowagę termiczną - w domu o dużej bezwładności może to zająć 24 lub 48 godzin...

Wreszcie, często konieczne jest skorygowanie nachylenia przy „bardzo zimnej pogodzie”. Wtedy właśnie niewielka różnica, która pozostaje niezauważona, gdy temperatury wahają się na zbyt wąskim polu („łagodna pogoda”), okazuje się dość znacząca. W tym roku prawdopodobnie nie będzie to dla nas żadnym problemem... Będziemy musieli (być może dlatego, że czasami też mamy rację!) ponownie to przemyśleć, aby trochę się dostosować...
0 x
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68

Re: Potrzebujesz porady ... Jakie ustawienia dla kotła na pelet?




przez Dirk Pitt » 10/03/18, 20:36

korekta przez sondę pokojową przesuwa jedynie nachylenie ogrzewania równolegle do czerwonej linii mojego wykresu.
w przypadku termostatów muszą być otwarte.
0 x
Obraz

Kliknij mój podpis

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 284