Leniwy ogród w Lot-et-Garonne - gliniasta gleba, życie do przywrócenia-

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
phil12
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 530
Rejestracja: 05/10/09, 13:58
Lokalizacja: Occitanie
x 156

Re: Potager leniwy w Lot-et-Garonne - gliniasta gleba, życie do przywrócenia-




przez phil12 » 22/02/18, 10:07

Did67 napisał:
Thouvenel napisał:

= przeciążenie materiałami biedny (rozdrobnione drewno, słoma), zainstaluj rośliny strączkowe (koniczyna, lucerna, bobik). W tej glebie, która wówczas poważnie cierpi na „głód azotu”, zwiążą maksymalnie N z powietrza. .


Witam,

Zawsze koniczyna, lucerna, fasola fava, fasoli nikt osobiście nie dodaje fasoli będzie maksymalnie > są zjadane > można je konserwować :D
0 x
Doradztwo w zakresie zrównoważonej energii w budownictwie
http://www.philippeservices.net/
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Potager leniwy w Lot-et-Garonne - gliniasta gleba, życie do przywrócenia-




przez Did67 » 22/02/18, 10:25

Tak, fasola też.

Byłem raczej w duchu „zielonego nawozu na bazie roślin strączkowych”, stosujemy wówczas rośliny, których nasiona nie są zbyt drogie, w gęstym siewie, a które przede wszystkim produkują biomasę.

Ale masz całkowitą rację, możemy „mieszać” i wzbogacać ORAZ produkować.

Jeśli chcesz wyglądać „pięknie” możesz dodać także łubinu…

Należy pamiętać, że fasola i łubin w pobliżu ogrodu warzywnego mają jeszcze jedną zaletę: są „roślinami męczennikami” atrakcyjnymi dla mszyc. Będzie to zatem także „hodowla” pomocników przeciw mszycom (biedronki, bzygowy itp.).
0 x
Avatar de l'utilisateur
Thouvenel
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 45
Rejestracja: 02/09/16, 22:50
Lokalizacja: Lot-et-Garonne
x 9

Re: Potager leniwy w Lot-et-Garonne - gliniasta gleba, życie do przywrócenia-




przez Thouvenel » 22/02/18, 15:19

Did67 napisał:
Thouvenel napisał:
Niuans, nad którym „pracował” certaines kultur. !


Obraz lodówki nie jest dobry!

Powinniśmy raczej wyobrazić sobie „cysternę” i zbocza, które „wysysają” z góry. Im niższy poziom, tym trudniej jest wylać ...

Więc glina = ogromny zbiornik. Piasek = mała butelka. Wlewasz kilka litrów: w gliniastej glebie to nie wystarczy, aby rośliny spłynęły. W piasku przelewa się (zostanie wypłukany).

[Cóż, muszę to zachować, jeśli napiszę mój traktat agronomiczny]

Do tego dochodzi fakt, że niektóre rośliny są o wiele bardziej zachłanne niż inne.

Jest też fakt, że ze względów historycznych (wkład) lub „geologicznych” (podłoże skalne) wasza gleba może być bogata w jeden pierwiastek, a uboga w inny. I taki a taki gatunek może być wrażliwy na ten pierwiastek (np. Na potaż), taki inny nie.


Całkiem ! Ciekawy !
Jest to skomplikowana sprawa dla naszego mózgu, to ciągłe przemieszczanie się między złożonością (której nie rozumiemy i prawdopodobnie nigdy nie zrozumiemy do końca) a schematyzacją, czyli obrazami, które tworzymy w naszej głowie (niezbędnymi dla naszego małego mózgu).

Wyniki analizy od sąsiadów-rolników byłyby dla nas bardzo przydatne! Zwłaszcza jeśli miał dane na temat obszaru, którego nie użył za dużo (naturalna łąka? Nowa działka?). Można sobie wyobrazić, że z tobą nie jest tak inaczej niż ...

Wiedząc, że w ogóle nie będziemy postępować zgodnie z „zaleceniami” „konwencjonalnego” laboratorium, które uzasadnia w ramach „kultury na infuzjach”

Zapytam go. Ciąg dalszy nastąpi...

O możliwych pozostałościach po szklarniach ogrodniczych przed założeniem ogrodu warzywnego? Potrzeba analizy? Które?
Waham się, ceny wydają mi się wysokie.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Diabolorent
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 165
Rejestracja: 13/02/18, 16:37
Lokalizacja: Digne les Bains
x 26

Re: Potager leniwy w Lot-et-Garonne - gliniasta gleba, życie do przywrócenia-




przez Diabolorent » 01/03/18, 11:45

Thouvenel napisał:Waham się, ceny wydają mi się wysokie.


Kiedy mówisz „wysoki”, czy masz przedział cenowy? Chciałbym również poznać charakter mojej gleby: mam wokół siebie sporo pól uprawnych i chciałbym wiedzieć, czy wpływ tych upraw na moją ziemię jest znaczny, czy raczej nieistotny.

Pozwoliłoby mi to wiedzieć, jaką „naturalną osłonę” zapewnić wokół mojego ogrodu warzywnego.
W tym temacie, jeśli można, mam 2 pytania:
1. Gdzie można znaleźć nasiona tych roślin okrywowych, nawozów zielonych i innych roślin męczenniczych, takich jak ciecierzyca, koniczyna biała, łubin, gorczyca biała itp...
2. Gdzie kupujesz BRF? Znalazłem go tylko w Internecie i to w ogromnych ilościach :zaszokować:
0 x
"Nie jest oznaką dobrego zdrowia psychicznego, aby być dobrze przystosowanym do chorego społeczeństwa" Jiddu Krishnamurti.
Avatar de l'utilisateur
Thouvenel
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 45
Rejestracja: 02/09/16, 22:50
Lokalizacja: Lot-et-Garonne
x 9

Re: Potager leniwy w Lot-et-Garonne - gliniasta gleba, życie do przywrócenia-




przez Thouvenel » 01/03/18, 22:28

Diabolorent napisał:
Thouvenel napisał:Waham się, ceny wydają mi się wysokie.


Kiedy mówisz „wysoki”, czy masz przedział cenowy? Chciałbym również poznać charakter mojej gleby: mam wokół siebie sporo pól uprawnych i chciałbym wiedzieć, czy wpływ tych upraw na moją ziemię jest znaczny, czy raczej nieistotny.

Pozwoliłoby mi to wiedzieć, jaką „naturalną osłonę” zapewnić wokół mojego ogrodu warzywnego.
W tym temacie, jeśli można, mam 2 pytania:
1. Gdzie można znaleźć nasiona tych roślin okrywowych, nawozów zielonych i innych roślin męczenniczych, takich jak ciecierzyca, koniczyna biała, łubin, gorczyca biała itp...
2. Gdzie kupujesz BRF? Znalazłem go tylko w Internecie i to w ogromnych ilościach :zaszokować:


Nie pamiętam cen, ale przekraczają sto euro za w miarę kompletną analizę substancji zanieczyszczających.
Pimpernel, nigdy nie widziałem nasion.
W przypadku innych zielonych nawozów rozpoczęło działalność wielu sprzedawców nasion, w tym supermarkety, centra ogrodnicze itp.
Wybór jest większy wśród sprzedawców nasion w sieci. Niemcy oferują mieszanki (patrz Baumaux).
Często chodzę do Gamme vert. Dostępnych jest około dziesięciu zielonych nawozów. Zapytaj rolników, mam dużą paczkę nasion fasoli fava. Wykorzystują w uprawach polowych rzepak, lnicznik, lucernę, groch pastewny, rzodkiew pastewną, pszenicę, żyto, pszenżyto, sorgo, słonecznik itp.)

Rozdrobniony materiał można otrzymać bezpłatnie od architektów krajobrazu. BRF trzeba zrobić, inaczej będzie drogo.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Diabolorent
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 165
Rejestracja: 13/02/18, 16:37
Lokalizacja: Digne les Bains
x 26

Re: Potager leniwy w Lot-et-Garonne - gliniasta gleba, życie do przywrócenia-




przez Diabolorent » 02/03/18, 08:16

Dzięki za te odpowiedzi : Wink:

Tak, czytałam, że leszczyna i dąb nadają się do produkcji BRF, mam trochę w domu, ale nie mam młynka :?
Muszę spróbować znaleźć rozwiązanie...
0 x
"Nie jest oznaką dobrego zdrowia psychicznego, aby być dobrze przystosowanym do chorego społeczeństwa" Jiddu Krishnamurti.
olivier75
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 764
Rejestracja: 20/11/16, 18:23
Lokalizacja: świt, szampan.
x 155

Re: Potager leniwy w Lot-et-Garonne - gliniasta gleba, życie do przywrócenia-




przez olivier75 » 02/03/18, 08:22

Witam,
W przypadku nawozów zielonych są też dostawcy pszczelarstwa, którzy sprzedają dość duże opakowania roślin miododajnych, żeby dać podwójny cios.
Oliwkowy
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Potager leniwy w Lot-et-Garonne - gliniasta gleba, życie do przywrócenia-




przez Did67 » 02/03/18, 10:18

Thouvenel napisał:
O możliwych pozostałościach po szklarniach ogrodniczych przed założeniem ogrodu warzywnego? Potrzeba analizy? Które?
Waham się, ceny wydają mi się wysokie.


W pozostałościach „ogrodniczych” potencjalnie znajdują się:

a) nawozy - czasami z metalami ciężkimi (niektóre nawozy są bogate, ale są poziomy graniczne): w każdym razie nie ma co robić; w każdym razie mieści się w granicach „znośnych” wartości (w najgorszym!)

b) pozostałości pestycydów; ogólnie są to cząsteczki organiczne, które rozkładają się powoli, ale rozkładają się; nerki mają związek z siarczanem miedzi, który pozostaje!

Precyzyjne analizy wymagałyby „dogłębnych” badań wszystkich możliwych produktów (znajdziesz tylko to, czego szukasz!): byłoby to zbyt drogie!

Więc lepiej się pocieszyć:

a) teoretycznie mieścimy się w granicach; warzywa uprawiane w takich warunkach to te, które można znaleźć w sklepach; w tym ewentualnie pod etykietą „ekologiczne” (w warzywach, po roku konwersji, produkt jest etykietowany; ziemia rzekomo została odzyskana).

b) na większości potencjał zanieczyszczenia, przyroda powoli odzyskuje swoje prawa; a im bardziej twoja gleba będzie żywa, tym bardziej te pozostałości zostaną zdemontowane… lub „zdezaktywowane” lub „przechwycone” w złożonych cząsteczkach organicznych, co czyni je mniej skutecznymi…

Myślę, że nie warto być bardziej rygorystycznym niż ajatollahowie i zieloni Khmerzy razem wzięci: większość pestycydów, które „zużywamy” bez naszej zgody, to pozostałości po zabiegach przenoszone bezpośrednio przez uprawy. Nawet jeśli w pewnych bardzo specyficznych sytuacjach może dojść do zanieczyszczenia gleby: stare tereny przemysłowe, składowiska śmieci, wzdłuż dróg (pozostałościami ołowiu uwalnianymi przez samochody przez 30 lat; ołów, podobnie jak miedź, nie „migruje” i dlatego nadal jest Tam).
0 x
Avatar de l'utilisateur
Thouvenel
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 45
Rejestracja: 02/09/16, 22:50
Lokalizacja: Lot-et-Garonne
x 9

Re: Potager leniwy w Lot-et-Garonne - gliniasta gleba, życie do przywrócenia-




przez Thouvenel » 02/03/18, 18:46

To mnie uspokaja, chociaż nie martwiłem się szczególnie. Zdecydowanie wolałabym „czysty” kawałek ziemi, na przykład starą naturalną łąkę.

Działalność ogrodnicza (najwyraźniej bratki robione na długich stołach w szklarni) zakończyła się około 2006 roku.
Zawsze myślałem, że z biegiem czasu cząsteczki zostaną „strawione”.

I tak mam zamiar zapytać byłego operatora, nawet jeśli będzie to trochę trudne!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Potager leniwy w Lot-et-Garonne - gliniasta gleba, życie do przywrócenia-




przez Did67 » 02/03/18, 21:34

Bratki, poza może środkiem grzybobójczym po przesadzeniu, nie sądzę, żeby były zbyt często leczone. Może nawet traktowanie podłoża parą???? A reszta (wlew roztworów odżywczych) od tamtego czasu jest na receptę!!!!

Moim zdaniem możesz spać spokojnie. I na dwoje uszu.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 309