Jądrowe i węglowe: co wypuszcza w CO2 / kWh? Ryciny PWC, EdF, ADEME, Stanford ...

Ropa, gaz, węgiel, energia jądrowa (PWR, EPR, fuzja gorąca, ITER), elektrociepłownie gazowe i węglowe, kogeneracja, trójgeneracja. Peakoil, zubożenie, ekonomia, technologie i strategie geopolityczne. Ceny, zanieczyszczenie, koszty ekonomiczne i społeczne ...
dede2002
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1111
Rejestracja: 10/10/13, 16:30
Lokalizacja: Genewa wsi
x 189

Re: Energia jądrowa i węgiel: jakie emisje CO2/kWh? Figurki PWC, EdF, ADEME, Stanford...




przez dede2002 » 09/02/18, 13:02

Ahmed napisał:Zainteresowanie uwagą Dede wynika z faktu, że obecność lodowców lub śniegu na dużych wysokościach reguluje przepływ cieków wodnych i umożliwia utrzymanie wysokiego przepływu w lecie, kiedy opady słabną. Jest to szczególnie ważne w przypadku rzek w Himalajach: naprzemienne powodzie i niedobory wody miałyby poważny wpływ na życie milionów ludzi.


Cześć Ahmed

Rzeczywiście, tamy alpejskie odgrywają podwójną rolę: regulują powodzie i wytwarzają energię elektryczną. Faktycznie zapełniają się latem, głównie wskutek topnienia lodowców, a opróżniają się zimą, m.in. do ogrzewania domów (jedyne miejsca w Szwajcarii, gdzie dozwolone jest instalowanie ogrzewania elektrycznego, to doliny w pobliżu zapór). Przypuszczam, że regulują również przepływ w zależności od zapotrzebowania na wodę w dole rzeki, ale nie wiem, co ma pierwszeństwo, między prądem a wodą...

Pod koniec zimy niektóre sztuczne jeziora są prawie puste, szczególnie widać to na terenach leśnych, poniżej 2000 m, czasami jest to dość brzydkie w krajobrazie...
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9772
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2638

Re: Energia jądrowa i węgiel: jakie emisje CO2/kWh? Figurki PWC, EdF, ADEME, Stanford...




przez sicetaitsimple » 09/02/18, 14:56

Christophe napisał:
Cóż, przyznaję, nawet z tymi poprawkami, pozostajemy we włosach na dupie!

Teraz wykonaj te same obliczenia z zarządzaniem paliwem (w górę, ale szczególnie w dół) ...


Tylko ja tu pracuję!

OK, dla góry:

- bierzemy dane dotyczące intensywności emisji dwutlenku węgla i parytetu €/$
- według sprawozdania Trybunału Obrachunkowego z 5 r. koszt paliwa (wydobycia) dla EDF wynosi około (nieco mniej) 2012 EUR/MWh.

Dochodzę (o ile się nie mylę) przy 0,74 g/kWh, czyli nieco mniej niż jedna piąta włosa......
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79117
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972

Re: Energia jądrowa i węgiel: jakie emisje CO2/kWh? Figurki PWC, EdF, ADEME, Stanford...




przez Christophe » 09/02/18, 15:36

sicetaitsimple napisał:Tylko ja tu pracuję!


Rooooooooooooooooch!!! : Chichot: : Chichot: : Chichot:

Uran termiczny o wydajności 5 EUR/MWh, nie wiedziałem o tym. Warto mieć na uwadze ten rząd wielkości! Dziękuję za informację!

W kWh daje to 0,5 centa/kWh lub 0,005 €/kWh...

Cóż, teraz będziesz pracować trochę w dół rzeki! : Mrgreen:
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9772
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2638

Re: Energia jądrowa i węgiel: jakie emisje CO2/kWh? Figurki PWC, EdF, ADEME, Stanford...




przez sicetaitsimple » 09/02/18, 16:05

Christophe napisał:Uran termiczny o wydajności 5 EUR/MWh, nie wiedziałem o tym. Warto mieć na uwadze ten rząd wielkości! Dziękuję za informację!

Cóż, teraz będziesz pracować trochę w dół rzeki! : Mrgreen:


Żeby było jasne, jest to 5 euro/MWh electrique, nie termiczny.

Po stronie downstream nie wiem dokładnie, ale jak w mianowniku znajdziemy 400 TWh pomnożone przez około 50 lat, nawet jeśli koszty demontażu oraz zagospodarowania i składowania odpadów eksplodują, to wydaje mi się, że włos z tyłka wzrost.

Przyjmując hipotezę mówiącą o 50 latach i całkowitym koszcie demontażu + odpady wynoszącym 150 miliardów euro (tylko liczba do sprawdzenia), dochodzę do około jednej czwartej włosa na tyłku…
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79117
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972

Re: Energia jądrowa i węgiel: jakie emisje CO2/kWh? Figurki PWC, EdF, ADEME, Stanford...




przez Christophe » 09/02/18, 16:50

Ach, OK, dziękuję za wyjaśnienie! Hop, uran jest tam przeceniony -70%! : Chichot:

Zatem udział paliwa jądrowego w każdej MWh sprzedanej energii elektrycznej wynosi 5 euro… to nie jest cena surowego paliwa, ok!

Oznacza to, że cena MWh termicznego jest około 3 do 4 razy niższa... powiedzmy 1,5 €/MWh uranu termicznego!

Jeśli chcemy tę cenę porównać do interesującej wszystkich ceny paliw...1,5 €/MWh = 0,0015 €/kWh Dałoby to 1 litr paliwa naftowego (które zawiera około 10 kWh). No cóż, 1,5 eurocenta…

Innymi słowy, aby zapewnić tę samą energię...uran jest obecnie po prostu 100 razy tańszy niż paliwa naftowe na pompie!

Nie zła cena! Uran jest naprawdę tani!!
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9772
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2638

Re: Energia jądrowa i węgiel: jakie emisje CO2/kWh? Figurki PWC, EdF, ADEME, Stanford...




przez sicetaitsimple » 09/02/18, 17:48

Christophe napisał:uran jest obecnie po prostu 100 razy tańszy niż paliwa naftowe na pompie!



Myślę, że głównym problemem byłoby umieszczenie zespołu paliwowego w zbiorniku...
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79117
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972

Re: Energia jądrowa i węgiel: jakie emisje CO2/kWh? Figurki PWC, EdF, ADEME, Stanford...




przez Christophe » 09/02/18, 18:02

AHAHHHH DOBRENNNN? Kurczę, o tym nie pomyślałem!! : Mrgreen:

Ale czy zapominasz o panu Fusion? : Chichot: : Chichot: : Chichot: nowy-transport/niech żyje-benzyna-cher-t5460.html#p82461

Obraz
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79117
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972

Re: Energia jądrowa i węgiel: jakie emisje CO2/kWh? Figurki PWC, EdF, ADEME, Stanford...




przez Christophe » 09/02/18, 18:04

Christophe napisał:Nie zła cena! Uran jest naprawdę tani!!


Jaka jest obecnie cena węgla przemysłowego za MWH energii cieplnej? Porównanie byłoby rozsądniejsze niż w przypadku samochodów...

Pospiesz się! W pracy! : Mrgreen:
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9772
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2638

Re: Energia jądrowa i węgiel: jakie emisje CO2/kWh? Figurki PWC, EdF, ADEME, Stanford...




przez sicetaitsimple » 09/02/18, 18:48

Christophe napisał:
Christophe napisał:Nie zła cena! Uran jest naprawdę tani!!


Jaka jest obecnie cena węgla przemysłowego za MWH energii cieplnej? Porównanie byłoby rozsądniejsze niż w przypadku samochodów...

Pospiesz się! W pracy! : Mrgreen:


Nie sprawdzałem, ale zrobię to za Ciebie po około dziesięciu euro za MWhth, bo to Ty.
1 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9772
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2638

Re: Energia jądrowa i węgiel: jakie emisje CO2/kWh? Figurki PWC, EdF, ADEME, Stanford...




przez sicetaitsimple » 09/02/18, 19:05

sicetaitsimple napisał:Nie sprawdzałem, ale zrobię to za Ciebie po około dziesięciu euro za MWhth, bo to Ty.


Daj spokój, trochę mniej, prawie Cię oszukałem, myląc dolary z euro!

Obecnie około 80 dolarów za tonę, a tona kosztuje około 8MWhth.

Ale musisz pojechać i kupić to w Antwerpii, może to niedaleko miejsca zamieszkania, jeśli dobrze rozumiem?
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Wróć do „Energie kopalne: ropa, gaz, węgiel i energia jądrowa (rozszczepienie i synteza jądrowa)”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 330