Porównawcze pelety z miękkiego drewna VS, porady i opinie?

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79324
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11044

Re: Pellets porównawczy Softwood VS, opinie i opinie?




przez Christophe » 01/12/17, 17:59

Gaston napisał:Ciepło właściwe wody w stanie ciekłym wynosi 4 J/kg-1· K-1.
W przypadku odparowania entalpia wynosi 2 264 000 J kg-1

Zamiana 1 kg wody w stanie ciekłym o temperaturze 20° na parę o temperaturze 100° wymaga zatem 80*4185 + 2264000 = 2431400 J = 675 Wh


Uh, dobre rozumowanie, dochodzę do 722 Wh, ale to niewiele zmienia w wyniku końcowym… logicznie rzecz biorąc, wzrost temperatury pary również powinien być brany pod uwagę, prawda? Ale do jakiej temperatury? Od spalin czy od spalania?

Gaston napisał:W sumie 1% więcej wilgoci to mniej więcej 50 Wh/kg mniej.


To o wiele mniej niż myślałem*, wreszcie 1% wody, to około 1% mniej PCI...ale nigdy nie przedstawiłem takiego rozumowania...

Gaston napisał:Należy pamiętać, że w przypadku pochłaniania wilgoci jest to „tylko” 6,75 Wh, ponieważ waga spalanego peletu również wzrosła o ilość wchłoniętej wody.


Nie comprendo?

* Zdarzyło mi się spalić drewno, które nie było wystarczająco suche i było to katastrofalne... dużo więcej niż różnica 20% (ale to bardzo subiektywna uwaga...)
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79324
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11044

Re: Pellets porównawczy Softwood VS, opinie i opinie?




przez Christophe » 01/12/17, 18:01

Did67 napisał:2) TY bierzesz duże naczynie, które wkładasz do mikrofalówki. Ważysz P1. Położyłeś warstwę pelletu. Ważysz P2.

Potem spędzasz minutę w kuchence mikrofalowej. Odchodzisz. Twoja waga. P3. Ty mieszasz. nie wiem czy min. Bierz krótsze czasy i trzymaj się blisko, żeby się nie zapalił!!!

Powtarzasz to, aż: a) ciężarek przestanie się poruszać; b) peletki zaczynają „brązowieć”. Możemy wtedy uznać, że są suche.

Obliczasz ilość odparowanej wody: waga pelletu P2 - P1. Następnie obliczasz „straty”…


Czy można flambirować peletki w kuchence mikrofalowej? Warto wiedzieć!

Co do metody ok rozumiem ale po co to robić w piekarniku a nie w mikrofalówce? Czy nie byłoby to mniej ryzykowne w klasycznym piekarniku (ale z pewnością trochę dłużej...)?
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12307
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2968

Re: Pellets porównawczy Softwood VS, opinie i opinie?




przez Ahmed » 01/12/17, 22:35

Pelety mogą zawierać niewielką ilość skrobi w celu zwiększenia ich spoistości (w przypadku produkcji na bazie drewna liściastego, ponieważ zawierają mniej ligniny niż drewno iglaste).
Istnieje możliwość rozpalenia drewna poprzez podniesienie jego temperatury, w kuchence mikrofalowej lub w inny sposób (od 250-350° w zależności od gatunku).
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9804
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2658

Re: Pellets porównawczy Softwood VS, opinie i opinie?




przez sicetaitsimple » 01/12/17, 22:59

Christophe napisał:
Uh, dobre rozumowanie, dochodzę do 722 Wh, ale to niewiele zmienia w wyniku końcowym… logicznie rzecz biorąc, wzrost temperatury pary również powinien być brany pod uwagę, prawda? Ale do jakiej temperatury? Od spalin czy od spalania?



Aż do dymu.
Nawet jeśli para wodna jest przegrzana (jest) w spalinach, to w korpusie wymiany Twojego kotła (lub pieca) odda tę energię, między stanem „gaz wylotu z komory spalania” a stanem „spalanie rura wylotowa wlotu gazu”.

Nieuniknione straty w przewodzie wydechowym są zdecydowanie głównymi stratami w układzie spalania.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Pellets porównawczy Softwood VS, opinie i opinie?




przez Did67 » 02/12/17, 10:04

Straty te są zmniejszone, gdy dostępna jest kondensacja (tak jest w moim przypadku), z oparami uwalnianymi w temperaturze od 35 do 55°… A część skroplonej pary…
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Pellets porównawczy Softwood VS, opinie i opinie?




przez Did67 » 02/12/17, 10:07

Christophe napisał:
* Zdarzyło mi się spalić drewno, które nie było wystarczająco suche i było to katastrofalne... dużo więcej niż różnica 20% (ale to bardzo subiektywna uwaga...)



Uwaga, tutaj rozumujemy „termodynamikę”. Przyjmuje się, że nawet mokre drewno byłoby idealnie wypalone, aby określić jego PCI.

W rzeczywistości wilgotne drewno źle się pali, spalanie jest słabe i oprócz „strat termodynamicznych” związanych z parowaniem wody, w twoim urządzeniu „dymi”, „bistruje”, „pluje” cząsteczkami” i pełnymi „piekących, drażniących” gazów (pozostań przy ognisku zwiadowczym, pod dymem, a zrozumiesz, co mam na myśli). Wszystko to jest niespalone cząsteczki organiczne!

To jest prawdziwa katastrofa niedostatecznie wysuszonego drewna spalanego w urządzeniach o niekontrolowanym spalaniu (piece, kominki itp.). Wykorzystanie drewna staje się wtedy w ogóle „nieekologiczne”, nawet jeśli jest prawie neutralne pod względem kopalnego CO²! Kiedy schodzę do wsi, zimą atakuje mnie nieokreślony zapach, który drażni gardło. Gdyby to był Renault, pozwalibyśmy go fissa! Ale ponieważ to wszyscy ludzie, z których niektórzy myślą, że są „ekolodzy” ogrzewając drewnem… [Zauważ, że niektóre miasta zabraniają ogrzewania drewnem w urządzeniach, które są zbyt rustykalne…]
1 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Pellets porównawczy Softwood VS, opinie i opinie?




przez Did67 » 02/12/17, 10:13

Christophe napisał:
Czy można flambirować peletki w kuchence mikrofalowej? Warto wiedzieć!

Co do metody ok rozumiem ale po co to robić w piekarniku a nie w mikrofalówce? Czy nie byłoby to mniej ryzykowne w klasycznym piekarniku (ale z pewnością trochę dłużej...)?


Ponieważ „mikrofalówka” nagrzewa się w środku i to natychmiast. „Naukowo”, pomiary wilgotności wykonuje się w piekarniku, przez x godzin, w nie wiem ilu stopniach (120°C i więcej, jak sądzę)… Więc teoretycznie można w piekarniku. Jeśli chcesz zostać w pobliżu, przez 24 godziny...

„Mikrofalówka” to prosta, przybliżona metoda. Miałem, kiedy mówiłem tutaj tylko o śrutach, znalazłem dokument ADEME, który dość dobrze „walidował” tę metodę, co dało dość wiarygodne wyniki dla pierwszego przybliżenia. Oczywiście, aby pozwać producenta, trzeba zastosować normy, piekarnik itp.
1 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79324
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11044

Re: Pellets porównawczy Softwood VS, opinie i opinie?




przez Christophe » 02/12/17, 12:21

ok zrobię kilka testów :)
0 x
Avatar de l'utilisateur
fabio.gel
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 282
Rejestracja: 06/03/08, 13:33
Lokalizacja: 14 - Calvados
x 6

Re: Pellets porównawczy Softwood VS, opinie i opinie?




przez fabio.gel » 05/12/17, 13:18

Witaj Krzysztofie

Jeśli twój kocioł jest ustawiony na twarde drewno, nie zmieniaj szczególnie (jeśli masz dostęp do kodu administratora płyty głównej, aby zmienić ustawienia).
Zrobiłem test na moim starym piecu na pellet, który jest osadzony na miękkim drewnie, słabym wyniku spalania i zbyt dużej ilości popiołu.

W zamian za doświadczenie a nie na miasta od dwóch lat stosuję pellet castoche, czekam aż castochefolies wezmą tonę (około 240€).

zawiadomienie: http://www.castorama.fr/media_aux/651553_a1.pdf

Fabio
0 x
Zrobię wszystko, aby nie pozostawiać śmieci świat moich dzieci ....
Avatar de l'utilisateur
Gaston
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1910
Rejestracja: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Pellets porównawczy Softwood VS, opinie i opinie?




przez Gaston » 05/12/17, 13:45

Christophe napisał:
Gaston napisał:Należy pamiętać, że w przypadku pochłaniania wilgoci jest to „tylko” 6,75 Wh, ponieważ waga spalanego peletu również wzrosła o ilość wchłoniętej wody.


Nie comprendo?
W przypadku pochłaniania wilgoci przechodzimy od 1 kg pelletu 7% do 1,01 kg pelletu 8%.

Woda nie zastępuje materiału palnego, jest dodatkiem.
Pozostaje 1 kg substancji palnej, która zawsze wytwarza taką samą energię, a niewielka ilość tej energii jest zużywana do ogrzania i odparowania dodatkowych 10 g wody.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 486