Przechowywanie energii wiatrowej bez baterii: możliwe?

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
Avatar de l'utilisateur
Lolounette
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 257
Rejestracja: 29/06/17, 12:17
Lokalizacja: Puy-de-Dome, 350m z alt.
x 77

Re: Przechowywanie energii wiatrowej bez baterii: możliwe?




przez Lolounette » 18/11/17, 23:02

dobry kosz Mam rozwiązanie: trzeba przenieść się do wieży ciśnień i postawić turbiny wiatrowe na dachu! : Mrgreen:

W przeciwnym razie to był głupi pomysł, tak myślałem : Lol:
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13644
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1502
Kontakt :

Re: Przechowywanie energii wiatrowej bez baterii: możliwe?




przez izentrop » 19/11/17, 02:05

bardal napisał:spadek o wysokości 2,6 m to tak naprawdę dolna granica wodospadu dla nanoelektrowni;
Śrubą Archimedesa można zrobić mniej, a rybce nie zaszkodzi ;)
https://www.youtube.com/watch?v=hjxBV8gJO6E
0 x
Avatar de l'utilisateur
Lolounette
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 257
Rejestracja: 29/06/17, 12:17
Lokalizacja: Puy-de-Dome, 350m z alt.
x 77

Re: Przechowywanie energii wiatrowej bez baterii: możliwe?




przez Lolounette » 19/11/17, 11:29

to prawda, że ​​śruba Archimedesa działa w obu kierunkach, więc bardzo interesujące jest zarówno podnoszenie poziomu wody, jak i generowanie elektryczności podczas opadania... lub umieszczenie 2 z nich, jednej do wspinaczki połączonej z turbiną wiatrową, a drugiej do opadania. Ale faktem jest, że objętość basenów i przepływ wody są oczywiście ograniczające do użytku domowego...

Czy można to sobie wyobrazić w przypadku dużego, stromo nachylonego terenu? ale przez resztę czasu jest to skomplikowane!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Grelinette
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2007
Rejestracja: 27/08/08, 15:42
Lokalizacja: Prowansja
x 272

Re: Przechowywanie energii wiatrowej bez baterii: możliwe?




przez Grelinette » 19/11/17, 12:14

Lolounette napisał:W przeciwnym razie to był głupi pomysł, tak myślałem : Lol:

Nie takie głupie, bo to zależy od wielu parametrów, które zmieniają się w czasie lub odnoszą się do lokalnych kryteriów, których nie zawsze bierzemy pod uwagę.

To powiedziawszy, nadal jestem zakłopotany decydującym kryterium wydajność który decyduje o tym, czy działamy, czy nie.
Na przykład w niektórych regionach wiatr lub słońce nie działają dobrze, więc nic nie jest robione. Ale myślę, że niewiele jest lepsze niż nic, oczywiście z nieuniknionym parametrem kosztu inwestycji w stosunku do oczekiwanych korzyści. Ale jest to również moim zdaniem kwestia uwzględnienia kosztów pośrednich lub nawet nieznanych (lub źle oszacowanych) w danym momencie.

Weźmy przykład mojego regionu PACA (znanego z suszy i mistralu): od kilku tygodni gminy wydają bardzo duży komunikat, aby zachęcić do profilaktycznego szczotkowania, wyjaśniając, że obecne pożary uwzględniają zmiany klimatu (koniec z suszą , większy wiatr) są prawie nie do opanowania środkami technicznymi strażaków: tylko radykalne oczyszczenie mogło uratować setki domów, budynków, sieci elektrycznych i telefonicznych, które spłonęły w ostatnich latach, nie wspominając już o tysiącach hektarów lasów i pól poszedł z dymem. Koszty bezpośrednie i pośrednie są nieobliczalne.

Ale moglibyśmy również zainstalować duże zbiorniki na wodę, z małymi turbinami wiatrowymi, jak proponujesz, w pobliżu obszarów zurbanizowanych (bezpieczeństwo przeciwpożarowe + lokalna produkcja energii elektrycznej), zwłaszcza że już instalujemy duże zbiorniki na wodę o pojemności ponad 150 m3 (elastyczna osłona) w masywy.
ogień1.jpg
feu1.jpg (9.8 Kio) Wyświetlono 7979 razy

W dodatku cysterny te można napełniać wodą deszczową... nawet jeśli niektórzy twierdzą, że w Prowansji woda deszczowa jest zbyt słaba, by mieć nadzieję na przechowywanie dużych ilości!... W domu znajduje się zbiornik o pojemności prawie 300 m3, który napełnia się tylko ok. 150 m2 zadaszenia i od kilku lat przy bardzo sporadycznych i bardzo lokalnych ulewnych deszczach zbiornik ten zapełnia się całkowicie i systematycznie przelewa w ciągu kilku dni, ku zaskoczeniu wszystkich, a zwłaszcza specjalistów).

Krótko mówiąc, twoim pomysłem nie jest wrzucenie do kosza, ale wykopanie! : Chichot:
0 x
Projekt konnym-Hybrid - Econology projekt
„Poszukiwanie postępu nie wyklucza zamiłowania do tradycji”
moinsdewatt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5111
Rejestracja: 28/09/09, 17:35
Lokalizacja: Isere
x 554

Re: Przechowywanie energii wiatrowej bez baterii: możliwe?




przez moinsdewatt » 19/11/17, 14:03

Lolounette napisał:.....

W przeciwnym razie to był głupi pomysł, tak myślałem : Lol:


Właściwie nie do końca głupi. : Idea:
Wrzucam tutaj to, co pisałem w innym forum rok temu.
Oczywiście, jak wspomniano we wpisach powyżej, potrzebne są duże elewacje (nie wieża ciśnień w ogrodzie) i bardzo duże kubatury.

Niemcy próbują:

Nowa koncepcja magazynowania energii dla energetyki wiatrowej.
Sprzężenie tego, co nazwałbym micro-STEP z parkiem 4 turbin wiatrowych.
Odbędzie się to w Niemczech, z General Electric jako przemysłowcem.
Woda będzie wirowana 180 m niżej w dolinie (600 stóp).
Wysokie zbiorniki wodne będą znajdować się u podnóża każdej turbiny wiatrowej z około 38 000 m3 wody (10.6 miliona galonów).
Powinien zacząć działać pod koniec 2018 roku



Ta wyjątkowa kombinacja energii wiatrowej i wodnej może zrewolucjonizować energetykę odnawialną

16 października 2016 r. Autor: Tobey Grumet

Wiatr jest czystym, tanim źródłem energii odnawialnej, ale jest też zmienny. Nigdy nie możesz być pewien, czy wiatr będzie wiał. Ale inżynierowie w Europie znaleźli teraz sposób na rozwiązanie tego problemu, łącząc go z energią wodną. Główną ideą jest to, że wiatr będzie generował elektryczność, gdy będzie wietrznie, a woda będzie działać jak gigantyczna bateria, która rozładuje się i moduluje moc wyjściową, gdy przestanie wiać.

Niemiecka firma Max Boegl Wind AG zwróciła się w marcu do GE Renewable Energy o współpracę przy pierwszej farmie wiatrowej ze zintegrowaną elektrownią wodną. Projekt pilotażowy czterech turbin zostanie podłączony do sieci do końca 2017 r., a elektrownia wodna powinna zostać uruchomiona do końca 2018 r.

To nie będą zwykłe wiatraki. Będą najwyższe na świecie, będą miały wysokość 584 stóp, gdy ostrze będzie skierowane prosto w górę. Podstawa turbin - dolna część 131 stóp - podwoi się jako zbiornik wodny o pojemności 1.6 miliona galonów wody, a cała turbina znajdzie się w innym zbiorniku o pojemności dodatkowych 9 milionów galonów.

Konfiguracja zasadniczo działa jako stacja pomp wodnych (patrz zdjęcie powyżej). Gdy potrzebna jest energia elektryczna, woda spływająca ze zboczy ze zbiorników zasila elektrownię wodną. Kiedy dostawy energii są wysokie, elektrownia wodna będzie pompować wodę z powrotem pod górę do zbiorników i będzie działać jak gigantyczna bateria. Elektrownia wodna skorzysta na tym arbitrażu, wytwarzając energię, gdy cena jest wysoka i wykorzystując ją, gdy cena jest niska, jednocześnie uzupełniając farmę wiatrową. Połączenie dwóch źródeł zasilania (które będą działać równolegle) zapewni stały przepływ prądu z elektrowni.

Aby to zadziałało, turbiny wiatrowe muszą znajdować się na szczycie wzgórza, aw dolinie musi być miejsce na sztuczne jezioro - w tym przypadku 600 stóp poniżej farmy wiatrowej - które będzie magazynować wodę, gdy nie jest wykorzystywane przez turbiny.

Las Szwabsko-Frankoński w Niemczech okazał się idealną lokalizacją. We wzgórzach zostanie wbudowana elektrownia wodna o mocy 16 megawatów, a sama farma wiatrowa wyprodukuje 13.6 megawatów.

Zespół stojący za farmami twierdzi, że innowacyjna konstrukcja zapewnia bardzo szybki wzrost produkcji, umożliwiając hydroelektrowni natychmiastowe reagowanie na wahania na niemieckim rynku energii. „Niemcy na tym obszarze są znani jako majsterkowicze i wynalazcy” — mówi Cliff Harris, dyrektor generalny lądowej energetyki wiatrowej w regionie EMEA w GE Renewable Energy. „Tak więc mentalność tej technologii naprawdę pasuje do populacji”.

........................

http://www.gereports.com/unique-combo-w ... le-energy/

w linku jest kilka interesujących ilustracji, ale są zbyt duże, aby się tu zmieścić.


zobacz także http://www.evwind.es/2016/11/03/germany ... ines/57807

Obraz
0 x
Avatar de l'utilisateur
Grelinette
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2007
Rejestracja: 27/08/08, 15:42
Lokalizacja: Prowansja
x 272

Re: Przechowywanie energii wiatrowej bez baterii: możliwe?




przez Grelinette » 19/11/17, 15:35

moinsdewatt napisał:Oczywiście, jak wspomniano we wpisach powyżej, potrzebne są duże elewacje (nie wieża ciśnień w ogrodzie) i bardzo duże kubatury.

Jeśli nie ma różnicy wysokości, być może uda się wykopać duże studnie pod turbiny wiatrowe! (zdecydowanie lubię robić głębokie dziury w ziemi! : Chichot:)

Poza tym ostatnio widziałem w telewizji reportaż o projekcie magazynowania energii w postaci sprężonego powietrza w kulistych zbiornikach. (znalezione w sieci: http://www.bulletin.ch/fr/news-detail/s ... ergie.html).
Nie wiem, czy jest w tym samym raporcie, ale widziałem też projekt składowania w dużych kulistych zbiornikach żelbetowych!

Zaskakujące są te wszystkie projekty na dużą skalę, które wydają się być sprzeczne z podstawowymi zasadami… rentowności!

(To jest jak ten projekt, o którym sporo rozmawialiśmy na temat ekonologii, który polega na magazynowaniu energii w postaci dużych wagonów obciążonych dużymi masami betonu, które są montowane na szczycie wzgórza, a energia jest odzyskiwana, gdy wagon przyjeżdża z powrotem na tory, albo ten inny, gdzie energia jest magazynowana w ciężkiej cylindrycznej masie obracającej się z dużą prędkością... Szukamy, wymyślamy, testujemy, a może w końcu znajdziemy prosty i... opłacalny sposób składowy!).
0 x
Projekt konnym-Hybrid - Econology projekt
„Poszukiwanie postępu nie wyklucza zamiłowania do tradycji”
Avatar de l'utilisateur
Lolounette
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 257
Rejestracja: 29/06/17, 12:17
Lokalizacja: Puy-de-Dome, 350m z alt.
x 77

Re: Przechowywanie energii wiatrowej bez baterii: możliwe?




przez Lolounette » 19/11/17, 17:16

wydaje mi się, że dopóki szuka się masy do poruszenia, woda jest wciąż tą najmniej zanieczyszczającą i najłatwiejszą do znalezienia!
W każdym razie dzięki za wspaniałą opinię... : Wink:
0 x
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68

Re: Przechowywanie energii wiatrowej bez baterii: możliwe?




przez Dirk Pitt » 19/11/17, 19:06

Wróżka elektryczności ma tę ważną cechę, że jest transportowana na duże odległości z bardzo małymi stratami.
nie ma zatem potrzeby przechowywania w pobliżu miejsca produkcji.
turbiny wiatrowe mogą znajdować się w Bretanii (gdzie jest wiatr), a składowanie w Alpach (gdzie występują tamy na dużych wysokościach)

ciekawym rozwiązaniem dla oczyszczalni o dużej pojemności są wyeksploatowane kopalnie (np. węgiel)
w Zagłębiu Rurh istnieje projekt oczyszczalni ścieków o mocy około 1 Gwh w postaci przepompowywania 1 miliona m3 wody między powierzchnią (jeziorem) a chodnikami na głębokości 1300 m.
0 x
Obraz
Kliknij mój podpis
Meszigues3
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 57
Rejestracja: 06/02/17, 19:12
x 8

Re: Przechowywanie energii wiatrowej bez baterii: możliwe?




przez Meszigues3 » 19/11/17, 23:16

Dirk Pitt napisał:ciekawym rozwiązaniem dla oczyszczalni o dużej pojemności są wyeksploatowane kopalnie (np. węgiel)
w Zagłębiu Rurh istnieje projekt oczyszczalni ścieków o mocy około 1 Gwh w postaci przepompowywania 1 miliona m3 wody między powierzchnią (jeziorem) a chodnikami na głębokości 1300 m.
We Francji zimą zapotrzebowanie mocy w sieci jest często wyższe niż 60 GW, albo 60 GWh / h, albo 1 GWh na minutę.
Oczyszczalnia ścieków z Zagłębia Ruhry miałaby minutę zużycia we Francji.

Około dwudziestu tam we Francji ma ponad 100 milionów m3 (Serre-Ponçon 1200 milionów m3).

Żeby podać proporcje, nie oznacza to, że projekt jest nieopłacalny, zwłaszcza w Niemczech.
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13644
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1502
Kontakt :

Re: Przechowywanie energii wiatrowej bez baterii: możliwe?




przez izentrop » 20/11/17, 00:10

Grelinette napisał:Poza tym ostatnio widziałem w telewizji reportaż o projekcie magazynowania energii w postaci sprężonego powietrza w kulistych zbiornikach. (znalezione w sieci: http://www.bulletin.ch/fr/news-detail/s ...energia.html).
Ciekawa tabela podająca energię zużytą w Mj do wytworzenia magazynu o pojemności 1 Mj
Obraz
Ci, którzy radzą sobie najlepiej, niekoniecznie będą tymi, którzy przetrwają najdłużej.

Objętościowa gęstość energii różnych metod przechowywania:
Obraz
Wydaje mi się, że istnieje inwersja pomiędzy gęstością sprężonego powietrza w 100 i 600 m?
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 216