Ogród leniwych braci!

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Und3r
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 15
Rejestracja: 11/10/17, 01:42
x 7

Re: Ogród Leniwych Braci!




przez Und3r » 04/05/18, 19:00

Bonjour à tous!

Dzisiaj pod sianem odkryto grzyby, dwa różne rodzaje, mały żółty i duży biały? to normalne ?

Obraz

Obraz


Natomiast czosnek to hekatomba, te które wyszły zżółkły i na razie nie wyglądają dobrze, trochę czosnku zniknęło i w dziurce znalazłem jakiś mały biało-fioletowy ślimak.???

Trochę rozczarowany czosnkiem, może źle go posadziliśmy, nie wiem :?

Miałem nadwyżkę ziemniaków, którą dałem sąsiadce w ogrodzie, dała nam 24 sadzonki truskawek, zobaczymy, co się stanie,

Czekam, aż przejdą święte lody, żeby w końcu wsadzić wszystkie sadzonki do ziemi, zwłaszcza pomidory, które wyrywają pysk, mają zwinięte liście, ale podlewałam je 1-2 razy dziennie.


Dobry wieczór wszystkim :)
0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Ogród Leniwych Braci!




przez Adrien (były nico239) » 04/05/18, 19:32

Cienki czosnek to ciekawe

Kiedy siałeś cayeux?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Ogród Leniwych Braci!




przez Did67 » 04/05/18, 19:51

U nas też jesienne plantacje czosnku są bardzo rozczarowujące, brakujące, z żółtymi odnóżami po wzejściu...

Wiosenny czosnek jest fenomenalny: 100% [jak zwykle]!

Myślę więc, że technika ta nie jest zbyt korzystna dla jesiennego czosnku, który nie może lubić tej nadmiaru wilgoci!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Ogród Leniwych Braci!




przez Did67 » 04/05/18, 19:53

Und3r pisze:Bonjour à tous!

Dzisiaj pod sianem odkryto grzyby, dwa różne rodzaje, mały żółty i duży biały? to normalne ?



Tak, całkowicie normalne. Pożywna materia organiczna, rosnące temperatury, wilgotność, brak środków grzybobójczych (miedź itp.) i grzyby rosną!

Mam to samo.

Dobry znak !
0 x
olivier75
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 764
Rejestracja: 20/11/16, 18:23
Lokalizacja: świt, szampan.
x 155

Re: Ogród Leniwych Braci!




przez olivier75 » 04/05/18, 20:23

Witam,
Myślę, że jesienny czosnek poradzi sobie z pozostałym sianem, nawet jeśli będzie to oznaczać konieczność uzupełnienia naw. Wydaje mi się, że istnieją efekty alopatyczne zmniejszające potrzebę stosowania siana jako środka chwastobójczego. Tak właśnie zrobiłem w tym roku i poszło dobrze. Co może dać płodozmian 2 letni, uprawa na sianie / uprawa na resztkach / naturalnej okrywie trawiastej z zielonym nawozem i zniszczenie przez siano tuż przed sadzeniem na wiosnę. Pozwala to zaoszczędzić siano i „ożywić” glebę, a nawet skorzystać z wcześniejszego siewu „naturalnego”, np. roszponki, sałaty itp.
Od czasu do czasu w jeden weekend widzimy na drucie najnowsze zdjęcie leniwego ogródka warzywnego.
Olivier.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Ogród Leniwych Braci!




przez Did67 » 04/05/18, 21:48

Rozważam również tę „taktykę”, jeśli będę nadal próbował jesiennego czosnku…
0 x
Avatar de l'utilisateur
Julienmos
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1265
Rejestracja: 02/07/16, 22:18
Lokalizacja: Królowa woda
x 260

Re: Ogród Leniwych Braci!




przez Julienmos » 04/05/18, 22:14

Und3r pisze:Bonjour à tous!

Dzisiaj pod sianem odkryto grzyby, dwa różne rodzaje, mały żółty i duży biały?


duże białe wydają mi się grzybami (tricholomes de la saint Georges)... Ja też zerwałem trochę (potem zjadłem) pewnego dnia. Mają delikatny zapach mąki...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Ogród Leniwych Braci!




przez Adrien (były nico239) » 06/05/18, 02:25

Did67 napisał:U nas też jesienne plantacje czosnku są bardzo rozczarowujące, brakujące, z żółtymi odnóżami po wzejściu...

Wiosenny czosnek jest fenomenalny: 100% [jak zwykle]!

Myślę więc, że technika ta nie jest zbyt korzystna dla jesiennego czosnku, który nie może lubić tej nadmiaru wilgoci!


Więc sprawdziłem...

Wysiałam je w połowie listopada
Rolnictwo / ogród warzywny-the-super-lazy-in-the-04-800m-t15226-480.html

miejsce 1 raczej suche i dobrze wyeksponowane

Obraz

Obraz

Obraz


umieść 2 wysoką trawę, dobrze eksponowaną i nachyloną (nieco na prawo od bel słomy widać trawiasty nasyp)

Obraz

Obraz

Obraz



miejsce 3, a priori najgorsze, przez całą zimę pod zimnym i wilgotnym sianem

Obraz

Obraz
zdjęcia są mniej zgodne niż te powyżej, ponieważ kiedy robiłem je dziś po południu, podlewałem i nie chciałem przerywać podlewania, ale jest 1m od oryginalnego zdjęcia.

Potem poszukałem odmiany, której użyłem: to Sabadrom...
Kupiłem ten w La Bonne Graine, ponieważ podobno nadaje się do zimnych regionów
https://www.labonnegraine.com/ail-aulx- ... drome.html


Pozostaje jeszcze ostatnia rzecz... i wcale nie najmniejsza...

Na zdjęciach wszystko wygląda świetnie, ale... co z gotowym produktem?
To na razie ignoruję
Na to, czy się uda, czy będzie jadalne, będziemy musieli poczekać jeszcze około 2 miesięcy.
Lub jeśli to po prostu ładne zielone liście z chudym, pozbawionym smaku strąkiem.
0 x
olivier75
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 764
Rejestracja: 20/11/16, 18:23
Lokalizacja: świt, szampan.
x 155

Re: Ogród Leniwych Braci!




przez olivier75 » 06/05/18, 09:31

Witam,

Czosnek jesienny ma tę zaletę, że zapełnia ogród warzywny w czasie, gdy jest pusty, wiosną całkiem przyjemnie jest brać udział w uprawie, rozkładać obciążenie (w moim przypadku jest to ważne) i sadzić kolejną roślinę trochę wcześniej.

Oliwkowy
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Ogród Leniwych Braci!




przez Did67 » 07/05/18, 19:13

Ciekawe te „kultury pod żywą osłoną” (co prawda niezbyt zaciekłe, twoja przykrywka!)...

Nawet jeśli Twoje wyniki pod słomą są znacznie lepsze niż moje, uważam, że jesienna uprawa czosnku zupełnie nie nadaje się do tego systemu. W domu nie wiem, co grało największą rolę: zgnilizna? uszkodzenie przez ślimaki młodych pędów przed wschodem? trudności dla młodych pędów w znalezieniu drogi (widziałem niektóre, które były mocno torturowane)? kretoszczury???

Nawet „żywi” mają swoje wyjątki – nie jest to zarezerwowane dla francuskiej administracji!
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 184