Rant przeciwko biodynamiki

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Janic
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 19224
Rejestracja: 29/10/10, 13:27
Lokalizacja: bordowy
x 3491

Re: sondowania poczet biodynamiki




przez Janic » 02/09/18, 20:27

Janic, to anegdota, ale przykład Guédelona nie jest zbyt rozsądny: ten zamek zaprojektowano tak, aby można go było budować powoli, ponieważ jego koncepcja zakłada zrobienie spektaklu z jego budowy...
Celowo użyłem tego przykładu jako porównania pomiędzy szybkością, szybkością zdobywaną (na przykład za pomocą cegieł) a powolnością niezbędną w innych obszarach, niezależnie od tego, czy jest to spektakl, czy nie! Co do reszty, jestem w porządku!
Nie da się streścić w kilku zdaniach tego, co wymaga kontroli całego życia (albo prawie!) w realnym życiu, które przede wszystkim schodzi na dalszy plan i nie mówię tu też o biodynamice.

nie, ale kiedy chcesz pokazać drogę, musisz przynajmniej dać mapę, a nie prosty zestaw funkcji, bez planu, nawet z czasem nie będziesz miał zamku, ale zawsze kupę kamieni, niektóre można wyciąć będziesz miał ładną stertę kamieni
Ja, podobnie jak inni przede mną, naiwnie myślałem, że zbudowanie gotowego utworu jest oczywiście łatwiejsze, ale to nie działa. Wysyłanie wiadomości przypominających poszukiwanie skarbów ze wskazówkami prowadzącymi do następnej wiadomości jest znacznie skuteczniejsze. w przeciwnym razie przypominałoby to żucie jedzenia, które musiałbyś po prostu połknąć i prawdopodobnie uznałoby cię za obrzydliwe i pozbawione smaku; ale jeśli to Ty wybierasz, co chcesz zjeść, ślinisz się, przeżuwasz, wydobywasz różne smaki, które ujawniają się dopiero w tym momencie, to będziesz czerpał przyjemność z jedzenia... lub możesz zadowolić się przeżutym wcześniej jeden.
Wolę więc wskazywać, co inni lub ja zrobiliśmy, odkryliśmy i doceniliśmy, a to nie wydaje się bardziej konstruktywne, ponieważ są to przemówienia konkretne, a nie abstrakcyjne, teoretyczne, a zatem pozbawione smaku i zainteresowania. Potem, jeśli naprawdę wzbudzi to twoją ciekawość, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, istnieje wiele prac (które obecnie są już prawie niepublikowane, niestety), które mogą otworzyć przed tobą te możliwości, ale to nie miejsce tutaj!

UWAGA: Hej, w wiadomościach dyplom homeopatii nie będzie już wydawany na północnym uniwersytecie. Wielka farmacja musi cieszyć się ze swoich wysiłków oczerniania i kłamstwa. : Evil:
0 x
„Tworzymy naukę za pomocą faktów, takich jak tworzenie domu z kamieniami: ale gromadzenie faktów nie jest już nauką, a stos kamieni to dom” Henri Poincaré
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13644
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1502
Kontakt :

Re: sondowania poczet biodynamiki




przez izentrop » 02/09/18, 22:56

Moindreffor napisał:
izentrop napisał:Zabawną rzeczą jest przygotowanie obornik rogu,
fundamentalne w biodynamice, ponieważ jest potężnym budulcem struktury gleby
W ilościach na hektar możemy tylko w to uwierzyć : Mrgreen: : Mrgreen: , podczas gdy obecne krowy nie mają już rogów, aby zapobiec wzajemnemu zranieniu.
Szczegółowe wyjaśnienia https://labiodynamieaurisquedelanthropo ... dynamie-2/
przepisy są dobrze opisane, dla reszty czujemy trochę ironii, szkoda, ale fragmenty wykładów są fragmentami, więc ...
Książka nie jest wolna od praw, antropozofia jest nadal dobrze ugruntowana https://www.unitheque.com/Livre/novalis ... 67591.html W przeciwnym razie karta jest dość dopracowana
Wiedza z nauk duchowych wskazuje, że oryginalne składniki
minerały, rośliny i zwierzęta mogą ulegać metamorfozie pod wpływem wpływów
kosmiczne/ziemskie w ciągu roku i przekształcają się w preparaty
obdarzony siłą. Stosowany w glebie, na roślinach i w
obornik, preparaty te pomagają ożywić glebę, pobudzić plonowanie i
jakości roślin oraz w celu zwiększenia ich zdrowia, witalności i produkcji
zwierzęta na osiedlu.
Rolnictwo biodynamiczne wymaga regularnego stosowania preparatów z nich wytwarzanych
wskazówek Rudolfa Steinera. Nazywa się je preparatami
biodynamika 500 do 507. Preparaty 502 do 507 z krwawnika,
Do wszystkich warto wprowadzić rumianek, mniszek lekarski, pokrzywę, korę dębu i walerianę
kompostowniki; preparat 507 (waleriana) zostanie rozcieńczony w letniej wodzie (jeśli to możliwe) i
dynamizować przez 15 do 20 minut, a następnie spryskać ukończony stos kompostu. TO
preparaty nawozu rogowego (500), przygotowane nawozu rogowego (500P) i krzemionki rogowej
(501) mają być zasilane dokładnie przez 60 minut, biorąc pod uwagę rytmy
dzienne, sezonowe i globalne oraz potrzeby gleby i roślin. Woda
preferowana będzie woda deszczowa, pod nieobecność wody pozostającej w powietrzu
na kilka dni, zaleca się pozostawienie do ostygnięcia.
Preparaty nawozu rogowego (500) lub przygotowanego nawozu rogowego (500P) i krzemionki
róg (501) należy nakładać co najmniej raz w roku na wszystkie powierzchnie
dostępne z domeny. To minimum, bo pełnego efektu nie da się uzyskać
tylko wtedy, gdy wszystkie preparaty (do kompostowania i opryskiwania) zostaną użyte do
nawozu oraz do całorocznej pielęgnacji roślin. http://www.demeter.fr/wp-content/upload ... v-2018.pdf
0 x
Janic
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 19224
Rejestracja: 29/10/10, 13:27
Lokalizacja: bordowy
x 3491

Re: sondowania poczet biodynamiki




przez Janic » 03/09/18, 09:49

i jeszcze jedna warstwa! Niewiedza jest paskudną wadą, ale jest niedopuszczalna.
Wszystkie laboratoria i apteki przygotowują także magiczne preparaty dla gogo, które religijnie wierzą, że wyleczy je koktajl środków chemicznych. Gdzie nawet ropa, bardzo obrzydliwa (preparat 0001), również je ochroni, pod warunkiem, że zostanie podgrzana przed użyciem, lub użyj tego wywaru z drobnoustrojów dopiero na początku zimy, na przykład, aby zapobiec powodowaniu przez paskudnego wirusa grypy ran na starcach: gdzie jest różnica? To naprawdę wyniszczające!
0 x
„Tworzymy naukę za pomocą faktów, takich jak tworzenie domu z kamieniami: ale gromadzenie faktów nie jest już nauką, a stos kamieni to dom” Henri Poincaré
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13644
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1502
Kontakt :

Re: sondowania poczet biodynamiki




przez izentrop » 21/05/19, 09:07

Szczegółowy artykuł na temat historii rolnictwa ekologicznego, z którego jasno wynika, że ​​ma ono podłoże czysto ideologiczne https://www.cairn.info/revue-ecologie-e ... ge-193.htm
Symboliczna skuteczność dyskursu o rolnictwie organicznym we Francji kryje w sobie ambiwalencję, która pozwala zrozumieć, jak przejście od agrarnej „nostalgii wspólnotowej” [1] z lat czterdziestych XX wieku do nonkonformistycznej utopii wspólnotowej z lat siedemdziesiątych…

Zagłębienie się w historię rolnictwa ekologicznego pozwala odkryć wokół jego pojawienia się istnienie w dużej mierze problemów pozażywnościowych (politycznych, religijnych, ideologicznych), a także pozwala nakreślić w szerokim zarysie historię zdominowanych i marginalizowanych grup społecznych w zakresie rolnictwa agronomia czy medycyna...
Związek z biodynamiką:
Wynalezienie pierwszej formy rolnictwa „ekologicznego” miało miejsce w ruchu austro-niemieckim Rudolfa Steinera (1861-1925). Rolnictwo to powstało we Francji w Alzacji od 1940 roku i zostało ustrukturyzowane po wojnie dzięki Związkowi Kół Biodynamicznych. Rolnictwo to zostało utrwalone dzięki dwóm współczesnym organizacjom: Ruchowi Biodynamicznemu w Paryżu i Unii Rolnictwa Biodynamicznego, wciąż mającej siedzibę w Alzacji...
0 x
Janic
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 19224
Rejestracja: 29/10/10, 13:27
Lokalizacja: bordowy
x 3491

Re: sondowania poczet biodynamiki




przez Janic » 21/05/19, 10:44

Szczegółowy artykuł na temat historii rolnictwa ekologicznego, z którego jasno wynika, że ​​ma ono podłoże czysto ideologiczne https://www.cairn.info/revue-ecologie-e ...ge-193.htm[*]
Nie znam niczego, co nie miałoby u podstaw jakiejś ideologii, o czym świadczą także Twoje konkretne stanowiska. Zatem nie one się liczą, ale ich skutki dla społeczeństwa w całej jego złożoności.
Zbliżają się wybory, a dla tych, którzy w nich głosują, istnieje wiele ideologii konfrontujących się ze sobą. W przeciwnym razie pojedynczą ideologię nazywa się totalitaryzmem, którego przewrotne skutki były i nadal są zauważalne.
Totalitaryzm, który widać chociażby w obecnym parlamencie, gdzie przy bezwzględnej większości każda inna propozycja może zostać zablokowana przez obecną władzę. Tym, co ogranicza ten totalitaryzm, jest to, że istnieje na szczęście inne zgromadzenie, senat, o innym składzie politycznym (niezależnie od tego, że samo w sobie nie jest to dobre odniesienie).

[*] jest to analiza powierzchowna, tak samo ideologiczna. To trochę tak, jakby ktoś mnie poproszono o analizę piłki nożnej, mimo że nigdy nie kopnąłem piłki.
0 x
„Tworzymy naukę za pomocą faktów, takich jak tworzenie domu z kamieniami: ale gromadzenie faktów nie jest już nauką, a stos kamieni to dom” Henri Poincaré
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: sondowania poczet biodynamiki




przez Moindreffor » 21/05/19, 11:01

Janic napisał:[*] jest to analiza powierzchowna, tak samo ideologiczna. To trochę tak, jakby ktoś mnie poproszono o analizę piłki nożnej, mimo że nigdy nie kopnąłem piłki.

to samo dotyczy nauk ścisłych, a mimo to pozwalasz sobie na analizę wielu tematów naukowych, rozumiemy zatem, że za każdym razem, gdy przeprowadziłeś właśnie powierzchowną analizę, jak to dobrze mówisz, wszystko jest w końcu wyjaśnione
1 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Janic
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 19224
Rejestracja: 29/10/10, 13:27
Lokalizacja: bordowy
x 3491

Re: sondowania poczet biodynamiki




przez Janic » 21/05/19, 13:01

to samo dotyczy nauk ścisłych, a mimo to pozwalasz sobie na analizę wielu tematów naukowych, rozumiemy zatem, że za każdym razem, gdy przeprowadziłeś właśnie powierzchowną analizę, jak to dobrze mówisz, wszystko jest w końcu wyjaśnione
Nie jesteś w zamieszaniu, więcej, zamknąć!
Tematy naukowe, o których wspominam, nie pochodzą od mojego pióra, ale od tych naukowców które lubisz podkreślać. Tyle że nie są one takie same jak Twoje, co równoważy przedmiotowe tematy.
Jeśli chodzi o moje komentarze, jest to trochę ich rola forums niż wyrażanie osobistych opinii na te tematy, których się nie pozbawiasz pomimo twojej wyraźnej niekompetencji, co wszystko wyjaśnia... cóż!. Ale jest to i pozostaje Twoim prawem przyznanym przez tę witrynę.
0 x
„Tworzymy naukę za pomocą faktów, takich jak tworzenie domu z kamieniami: ale gromadzenie faktów nie jest już nauką, a stos kamieni to dom” Henri Poincaré
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: sondowania poczet biodynamiki




przez Moindreffor » 21/05/19, 17:18

Janic napisał:
to samo dotyczy nauk ścisłych, a mimo to pozwalasz sobie na analizę wielu tematów naukowych, rozumiemy zatem, że za każdym razem, gdy przeprowadziłeś właśnie powierzchowną analizę, jak to dobrze mówisz, wszystko jest w końcu wyjaśnione
Nie jesteś w zamieszaniu, więcej, zamknąć!
Tematy naukowe, o których wspominam, nie pochodzą od mojego pióra, ale od tych naukowców które lubisz podkreślać. Tyle że nie są one takie same jak Twoje, co równoważy przedmiotowe tematy.
Jeśli chodzi o moje komentarze, jest to trochę ich rola forums niż'wyrażać osobiste opinie na te tematy, czego sobie nie pozbawisz pomimo twojej wyraźnej niekompetencji, co wszystko wyjaśnia... cóż!. Ale jest to i pozostaje Twoim prawem przyznanym przez tę witrynę.

Hej, myślałem, że nigdy nie wyrażałeś osobistych opinii, nie jesteś bliski sprzeczności
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Janic
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 19224
Rejestracja: 29/10/10, 13:27
Lokalizacja: bordowy
x 3491

Re: sondowania poczet biodynamiki




przez Janic » 21/05/19, 17:56

Hej, myślałem, że nigdy nie wyrażałeś osobistych opinii, nie jesteś bliski sprzeczności
Hej, znowu zachowujesz się jak mucha na ścianie!
Osobiste opinie, które w razie potrzeby towarzyszą informacjom naukowym lub innym. Dlatego wyrażam swoją opinię zarówno na temat punktów widzenia, które podzielam, jak i tych, których nie podzielam; Nazywa się to komentarzami. Czy zrozumiałeś to lepiej?
Nie zajmuję się więc biodynamiką, więc nie mam osobistego zdania na temat tej metody, ale znam biodynamików, którzy wykonują dobrą robotę i cieszą się popularnością wśród klientów, którzy też nie mają pojęcia o biodynamice. Tak samo jak osoba kupująca samochód nie musi znać się na mechanice, aby być usatysfakcjonowana swoim wyborem i zakupem.
Jeśli więc to był tylko żart, jak możemy zrozumieć, co następuje: wszyscy imbecyle? (To komentarz!)

Francja
Coraz większa liczba producentów, w tym niektórzy produkujący, przekształca swoje praktyki w biodynamikę bardzo wysokiej klasy wina, podobnie jak inne, skromniejsze. Jak wynika z artykułu w „Fortune”, wiele z najlepszych domen we Francji, „w tym Domaine Leroy w Burgundii, Château de la Roche-aux-Moines nad Loarą, Maison Chapoutier w dolinie Rodanu i Domaine Zind Humbrecht w Alzacji”, stosować biodynamiczną uprawę winorośli.

Alzacja
Osiedle Zind-Humbrecht jest pionierem biodynamiki. Jej dyrektor, Olivier Humbrecht, jest prezesem SIVCB, który dał początek marce Biodyvin.

bordeaux
Biodynamika została w Bordeaux mniej przyjęta niż w innych regionach winiarskich Francji. Certyfikowany biodynamicznie od 2010 roku, Château Pontet-Canet, piąte Grand Cru sklasyfikowane w 1855 roku w Pauillac, jest pionierem.

Burgundia
Zaoranie konną działki biodynamicznej winorośli Romanée-Conti.
Od 2007 roku, po około dwudziestu latach organicznej uprawy winorośli, posiadłość Romanée-Conti prowadzona jest całkowicie biodynamicznie, i wiele eksperymentów.

Majątek Leflaive, wzmianka w Puligny-Montrachet, w latach 1990. całkowicie przeszła na biodynamikę.

W komiksie Les Ignorants, wyprodukowanym przez Étienne Davodeau wraz z burgundzkim winiarzem Richardem Leroyem, ten ostatni, który przyznaje, że nie rozumie nic z teorii Steinera, historii planet, księżyców czy rozcieńczeń, stwierdza:

„Nie jestem badaczem ani biologiem, a tym bardziej czarownikiem, jestem winiarzem. Wiem jedno: wina, które najbardziej do mnie przemawiają, pochodzą z biodynamiki. Wszyscy, którzy wprowadzili mnie w biodynamikę, to ludzie o wielkiej wartości ludzkiej: uważni, pełni szacunku, pokorni, to się naprawdę liczy. »

szampan
W Louis Roederer 100 hektarów winorośli z 240 znajdujących się w gospodarstwie jest zarządzanych biodynamicznie, w tym uprawia się prestiżowy rocznik Kryształ24.

Loire
Jednym z najważniejszych propagatorów biodynamiki we Francji jest Nicolas Joly, stojący na czele posiadłości Coulée de Serrant w Savennières.

Rodan
Kierując jednym z największych domów w dolinie Rodanu, Michel Chapoutier w latach 1990. wdrożył zasady rolnictwa biodynamicznego.

W Châteauneuf-du-Pape, właściciele majątku Marcoux, Catherine i Sophie Armenier, są chwaleni przez Roberta Parkera jako „polegający na pismach astrologicznych i homeopatycznych słynnego niemieckiego profesora Rudolfa Steinera”26,27. Catherine Armenier odgrywa ważną rolę w związkach producentów AOC Châteauneuf-du-Pape i Côtes-du-Rhône.

Langwedocja-Roussillon
W Langwedocji 450 hektarów różnych posiadłości Gérarda Bertranda, byłego gracza rugby, który pod koniec lat 1980. przestawił się na produkcję wina, uprawia się zgodnie z zasadami rolnictwa biodynamicznego.

Prowansja
Piwnica Château Romanin, położona u podnóża Alpilles, została zbudowana od podstaw w 1998 roku w celu produkcji win biodynamicznych, zgodnie z życzeniami promotorów, z których głównymi byli spółka inwestycyjna i Jean-André Charial, emblematyczny szef kuchni „Oustau de Beaumanière”.

https://fr.wikipedia.org/wiki/Vin_biodynamique
To cytat! (Widzisz różnicę?)
0 x
„Tworzymy naukę za pomocą faktów, takich jak tworzenie domu z kamieniami: ale gromadzenie faktów nie jest już nauką, a stos kamieni to dom” Henri Poincaré
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: sondowania poczet biodynamiki




przez Moindreffor » 21/05/19, 18:01

Janic napisał:
Hej, myślałem, że nigdy nie wyrażałeś osobistych opinii, nie jesteś bliski sprzeczności
Hej, znowu zachowujesz się jak mucha na ścianie!
Osobiste opinie, które w razie potrzeby towarzyszą informacjom naukowym lub innym. Dlatego wyrażam swoją opinię zarówno na temat punktów widzenia, które podzielam, jak i tych, których nie podzielam; Nazywa się to komentarzami. Czy zrozumiałeś to lepiej?
Nie zajmuję się więc biodynamiką, więc nie mam osobistego zdania na temat tej metody, ale znam biodynamików, którzy wykonują dobrą robotę i cieszą się popularnością wśród klientów, którzy też nie mają pojęcia o biodynamice. Tak samo jak osoba kupująca samochód nie musi znać się na mechanice, aby być usatysfakcjonowana swoim wyborem i zakupem.
Jeśli więc to był tylko żart, jak możemy zrozumieć, co następuje: wszyscy imbecyle? (To komentarz!)

Francja
Coraz większa liczba producentów, w tym niektórzy produkujący, przekształca swoje praktyki w biodynamikę bardzo wysokiej klasy wina, podobnie jak inne, skromniejsze. Jak wynika z artykułu w „Fortune”, wiele z najlepszych domen we Francji, „w tym Domaine Leroy w Burgundii, Château de la Roche-aux-Moines nad Loarą, Maison Chapoutier w dolinie Rodanu i Domaine Zind Humbrecht w Alzacji”, stosować biodynamiczną uprawę winorośli.

Alzacja
Osiedle Zind-Humbrecht jest pionierem biodynamiki. Jej dyrektor, Olivier Humbrecht, jest prezesem SIVCB, który dał początek marce Biodyvin.

bordeaux
Biodynamika została w Bordeaux mniej przyjęta niż w innych regionach winiarskich Francji. Certyfikowany biodynamicznie od 2010 roku, Château Pontet-Canet, piąte Grand Cru sklasyfikowane w 1855 roku w Pauillac, jest pionierem.

Burgundia
Zaoranie konną działki biodynamicznej winorośli Romanée-Conti.
Od 2007 roku, po około dwudziestu latach organicznej uprawy winorośli, posiadłość Romanée-Conti prowadzona jest całkowicie biodynamicznie, i wiele eksperymentów.

Majątek Leflaive, wzmianka w Puligny-Montrachet, w latach 1990. całkowicie przeszła na biodynamikę.

W komiksie Les Ignorants, wyprodukowanym przez Étienne Davodeau wraz z burgundzkim winiarzem Richardem Leroyem, ten ostatni, który przyznaje, że nie rozumie nic z teorii Steinera, historii planet, księżyców czy rozcieńczeń, stwierdza:

„Nie jestem badaczem ani biologiem, a tym bardziej czarownikiem, jestem winiarzem. Wiem jedno: wina, które najbardziej do mnie przemawiają, pochodzą z biodynamiki. Wszyscy, którzy wprowadzili mnie w biodynamikę, to ludzie o wielkiej wartości ludzkiej: uważni, pełni szacunku, pokorni, to się naprawdę liczy. »

szampan
W Louis Roederer 100 hektarów winorośli z 240 znajdujących się w gospodarstwie jest zarządzanych biodynamicznie, w tym uprawia się prestiżowy rocznik Kryształ24.

Loire
Jednym z najważniejszych propagatorów biodynamiki we Francji jest Nicolas Joly, stojący na czele posiadłości Coulée de Serrant w Savennières.

Rodan
Kierując jednym z największych domów w dolinie Rodanu, Michel Chapoutier w latach 1990. wdrożył zasady rolnictwa biodynamicznego.

W Châteauneuf-du-Pape, właściciele majątku Marcoux, Catherine i Sophie Armenier, są chwaleni przez Roberta Parkera jako „polegający na pismach astrologicznych i homeopatycznych słynnego niemieckiego profesora Rudolfa Steinera”26,27. Catherine Armenier odgrywa ważną rolę w związkach producentów AOC Châteauneuf-du-Pape i Côtes-du-Rhône.

Langwedocja-Roussillon
W Langwedocji 450 hektarów różnych posiadłości Gérarda Bertranda, byłego gracza rugby, który pod koniec lat 1980. przestawił się na produkcję wina, uprawia się zgodnie z zasadami rolnictwa biodynamicznego.

Prowansja
Piwnica Château Romanin, położona u podnóża Alpilles, została zbudowana od podstaw w 1998 roku w celu produkcji win biodynamicznych, zgodnie z życzeniami promotorów, z których głównymi byli spółka inwestycyjna i Jean-André Charial, emblematyczny szef kuchni „Oustau de Beaumanière”.

https://fr.wikipedia.org/wiki/Vin_biodynamique
To cytat! (Widzisz różnicę?)

po marketingu „organicznym” przechodzimy do marketingu „biodynamicznego”, sprawa biznesowa, nic więcej, to całkowicie zrozumiałe, gdy można zarobić na naiwności chorych ludzi
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 284