Potager (super) leniwy w 04 (800m)

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
kapusta
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 64
Rejestracja: 04/06/07, 14:38
Lokalizacja: Sarthe
x 12

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez kapusta » 26/09/20, 20:17

Ha, plastik jest fantastyczny, jak mówi piosenka, ale nie jest ekologiczny, a mimo to się rymuje Roll:
0 x
Jestem taki szczęśliwy, bo dzisiaj znalazłeś moich przyjaciół .....
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12306
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2967

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Ahmed » 26/09/20, 20:55

Dawno temu zastosowałem technikę „Paperpot”: jest to genialny system, który występuje w postaci grubych pasków papieru, które są rozkładane i w ten sposób uzyskujemy dużą powierzchnię doniczek o sześciokątnych rurkach (ponieważ doniczki są sklejone) w kształcie plastra miodu*. Klej łączący doniczki jest rozpuszczalny w wodzie, w przeciwieństwie do połączenia prostokąta papieru, z którego składa się każda doniczka**: w ten sposób można manipulować doniczkami i wypełniać je podłożem tak, jakby były talerzem, a przy w czasie przesadzania tylko pojedyncze doniczki ulegną degradacji w ziemi...
Problem w tym, że wykonanie tego urządzenia w tradycyjnej skali jest prawie niemożliwe: tak jak zostało zaprojektowane, bez automatyzacji produkcji pasków zajęłoby to zbyt dużo czasu i nie byłoby interesujące.

* Ponieważ nie ma dna, umieściłem wszystko na sztywnej siatce przykrytej kartką gazety, wszystko na tyle uniesione nad ziemię, aby korzenie kręciły się w powietrzu.
** Ponieważ doniczka jest na początku sześciokątna, nie ma marnowania miejsca, a gdy kończy się okrągła, godzi się Adrien et Zrobił!
*** Szacowanie pifometryczne, które z doświadczenia okazało się bardzo wiarygodne! : Lol:
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Adrien (były nico239) » 26/09/20, 22:21

Moindreffor napisał:
Adrien (ex-nico239) napisał:Opóźnienie w przesadzaniu jest realne, ale to tylko jedna z wielu (jak dotąd) zalet systemu.
Powiemy, że całkowity brak kontaktu z roślinami i pozostawienie ich w oryginalnym podłożu w momencie przesadzania zmniejsza stres związany z przeszczepem.

Być może zależy to również od klimatu, terytoriów i warunków każdej osoby.

Może dzieje się tak dlatego, że pod koniec sezonu ziemia tutaj jest wciąż zimna.

Myślę, że Twój problem jest bardziej na tym poziomie, w domu zainstaluję tymczasowe ramki, aby ogrzać miejsce do przesadzania, sadzenia lub siewu, w zależności od pory roku

przykładowo w marcu jest jeszcze zimno, jeśli posadzę cebulę, zwłaszcza czerwoną, wernalizują się i idą do siewu, przy ramce na tym obszarze problem się zmniejszy
potem zamierzam przeszczepić sałatki lub wzbogacić moje zimowe sałatki za pomocą tego systemu
potem około połowy maja mam zamiar przesadzić pomidory i bakłażany, które mają problem z wschodzeniem, bo w nocy jest jeszcze chłodno, nawet jeśli już nie ma mrozu, a potem się przeprowadzam i przesadzam paprykę, która musi trochę poczekać , bo jest znacznie chłodniej, a podwozie tam pozostanie, aby jak przyjdzie wrzesień, jak najwięcej przyniosło nocą

Myślę, że to co obserwujesz jest tym o czym mówi Didier jeśli chodzi o temperaturę, Twoja rura naziemna w zimie będzie wadą bo bardziej się ochłodzi natomiast na wiosnę nagrzeje się szybciej stąd lepsza repryza

szczerze mówiąc, dla mnie twoim problemem są ślimaki, twoje foremki do pączków są skuteczne, ale stwarzają problem z przesadzaniem, musisz to robić z gołymi korzeniami, czego nigdy nie robię z doniczkami (to jest jak twoja rurka, z tą różnicą, że nie formujesz) lub musisz wypchaj dziurę w formie, zasiej w nią (kiedyś to robiłeś) i zostaw te formy ciepłe, aż wyrosną, ale tutaj przestrzeń ogromnie się zwiększa

więc opracowałeś system, który Ci odpowiada, to dobrze, sprawdził się pod słomkowym kapeluszem, ale czy odrobina ferramolu nie byłaby bardziej skuteczna? Wiem, że w przeciwieństwie do mnie pracujesz pod dachem, osobiście nie mam problemu ze ślimakami, więc dlaczego?

ale dla kogoś, kto chce trochę zrobić, stwierdzam, że robisz coraz więcej, bo wyjmując wiadro, nie widzę, co więcej robię, ponieważ przy niektórych przesadzaniach nawet nie kopię ziemi, kładę należy to zrobić w małej dziurze w sianie dobrze zagęszczonym przez deszcz lub podlewanie

ale naprawdę szanuję Twoje podejście, znajdujesz rozwiązania swoich problemów i to jest wspaniałe


Czyli rura „nad ziemią” (też nie lewituje : Mrgreen: ) zimą nie jest to zbyt duży problem bo zimą będą plony ozime.
Zimą mogę obejść się bez pleśni i przykryć ją sianem, aby zabezpieczyć „nadziemną” część tuby.

Jedyną słabością pleśni w stosunku do ślimaków jest to, że zawsze mogą się wśliznąć pod ścianę centralnego otworu i przedostać się do niej, aby wspiąć się na roślinę.

W przeciwnym razie nie ma (nie było) problemu z przesadzaniem z pleśniami
- albo jest to sadzonka z mini bryłą korzeniową przeszczepioną bezpośrednio do centralnego koła wypełnionego ziemią: niepraktyczne
- albo przesadza się go do ziemi kopcem z wiadra i przejeżdżam po nim pleśnią: tak jak obecnie z rurkami, ale przesadzanie do gruntu jest...

Z drugiej strony wysiew w otworze formy nie jest praktyczny poza otwartym terenem i nie jest do tego przeznaczony.

Ferramol stosowała moja żona, ale... działa bardzo słabo.
Mamy za dużą powierzchnię, potrzebujemy... ilości
Poza tym tak podlewa... cóż, to skomplikowane
W dużych ilościach agris puścił sluxx, myśleliśmy o tym ale pffff to nie nasza sprawa
Oprócz tego robimy dużo siewu bezpośredniego i wystarczy kilka ślimaków, żeby zmasakrować 50 sałatek o średnicy 1cm...
Trzeba by zrobić wiadra, a nawet doniczki, aby przesadzić mniej młode, a przez to mniej smaczne rośliny, i w tym celu powracasz do problemu miejsca.
Do dziś wolimy z tym żyć i się chronić.

Jeśli jest coś naprawdę fantastycznego (a priori), to są to kurczaki.
Ale to zobaczymy w innym filmie

Ach, ale to dokładnie to samo, co wiadro.
Powiedziałem, że to po prostu pojemnik jak każdy inny.
Ale pojemnik dostosowany do braku miejsca w domu
Pojemnik odpowiedni do zwalczania ślimaków
Reszta jest świetna, tyle że nie trzeba jej rozformowywać

Jeśli jednak nie masz ślimaków i nie masz problemu ze znalezieniem miejsca w dobrze osłoniętym od zimna pomieszczeniu na siew w styczniu lub przez cały początek roku aż do wiosny, to z pewnością jesteś królem oliwy
0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Adrien (były nico239) » 26/09/20, 22:28

choucoune napisał:Ha, plastik jest fantastyczny, jak mówi piosenka, ale nie jest ekologiczny, a mimo to się rymuje Roll:


Czy jest coś lepszego niż plastikowe wiadra?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Doris
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1410
Rejestracja: 15/11/19, 17:58
Lokalizacja: Landes
x 359

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Doris » 27/09/20, 00:30

Adrien (ex-nico239) napisał:
Doris napisała:OK, rozumiem, dziękuję, rzeczywiście różnica temperatur pomiędzy glebą a pojemnikami jest większa. Cóż, jestem ciekawy opinii za kilka miesięcy i zobaczenia, jak to będzie wyglądać z biegiem czasu, zawsze jest to interesujące. Na razie zostaję przy butelkach, już niedługo nawet, żeby na wiosnę spróbować zjeść trochę groszku : Chichot:


Co robisz z butelkami?


Wykorzystam je tylko do niektórych upraw (których nie mogę powierzyć moim kaczkom, a których ślimaki są zbyt żarłoczne), grochu i rzepy, w przeciwnym razie reszta będzie chroniona przez moją drużynę. Właściwie spełnia tę samą funkcję co tuby, jeśli dobrze zrozumiałem, z tą różnicą, że nie mam foremek do pączków, że w przypadku całej linii groszku foremki do pączków wydają mi się drogim i nieodpowiednim rozwiązaniem, i w przeciwieństwie do ciebie myślę, że mam ślimaki przez cały rok
0 x
„Wchodźcie tylko sercem, nic nie przynosicie ze świata.
I nie mów, co mówią ludzie ”
Edmond Rostand
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Adrien (były nico239) » 27/09/20, 01:51

Doris napisała:
Adrien (ex-nico239) napisał:
Doris napisała:OK, rozumiem, dziękuję, rzeczywiście różnica temperatur pomiędzy glebą a pojemnikami jest większa. Cóż, jestem ciekawy opinii za kilka miesięcy i zobaczenia, jak to będzie wyglądać z biegiem czasu, zawsze jest to interesujące. Na razie zostaję przy butelkach, już niedługo nawet, żeby na wiosnę spróbować zjeść trochę groszku : Chichot:


Co robisz z butelkami?


Wykorzystam je tylko do niektórych upraw (których nie mogę powierzyć moim kaczkom, a których ślimaki są zbyt żarłoczne), grochu i rzepy, w przeciwnym razie reszta będzie chroniona przez moją drużynę. Właściwie spełnia tę samą funkcję co tuby, jeśli dobrze zrozumiałem, z tą różnicą, że nie mam foremek do pączków, że w przypadku całej linii groszku foremki do pączków wydają mi się drogim i nieodpowiednim rozwiązaniem, i w przeciwieństwie do ciebie myślę, że mam ślimaki przez cały rok


W przypadku kaczych skrzyń jest to skomplikowane.

Z drugiej strony, kurczaki jako środek zapobiegawczy wydają się działać całkiem dobrze.

Formy rozwiązałem problem robiąc je samodzielnie... jest to zdecydowanie bardziej ekonomiczne.

Mamy szczęście, że nie mamy ich zimą... a raczej zawsze, gdy jest zimno, nawet jeśli w pniach mają dobre schronienie, ale mimo to chłód dobrze je uspokaja.

Swoją drogą, dziś w nocy pierwszy przymrozek... już -0.2.
W zeszłym roku 3.4 września było -9... zyskaliśmy nieco ponad 15 dni.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Doris
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1410
Rejestracja: 15/11/19, 17:58
Lokalizacja: Landes
x 359

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Doris » 27/09/20, 06:42

Tak, widziałem, że przed instalacją nowej hodowli wkładasz swoje kurczaki do boksów i to dobrze, zwłaszcza, że ​​masz, jeśli dobrze pamiętam, głównie małe szare, a te tam, kurczaki to lubią . Ale proszę, pierwszy przymrozek już za nami, jeszcze mi do tego daleko, a nawet jeśli mamy u nas białe przymrozki, przy temperaturze 18°C ​​w ciągu dnia, to ślimaków nie uspokaja. Mam też mnóstwo dużych ślimaków wszelkiego rodzaju, małże je rozśmieszają. Jeśli chodzi o groszek, butelki pozwalają mi wysiać groszek i mogę go chronić na długi czas przed ślimakami, to było dobre. Nadal zamierzam przeprowadzić test bez butelek, aby zobaczyć, nawet jeśli nie mogę pozwolić kaczkom przylecieć w to miejsce (tak, mogę, ale ze mną obok), z moim zespołem na całej działce i wiele Nie mam już wielu ślimaków w ogrodzie warzywnym.
0 x
„Wchodźcie tylko sercem, nic nie przynosicie ze świata.
I nie mów, co mówią ludzie ”
Edmond Rostand
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Moindreffor » 27/09/20, 18:43

Adrien (ex-nico239) napisał:Oprócz tego robimy dużo siewu bezpośredniego i wystarczy kilka ślimaków, żeby zmasakrować 50 sałatek o średnicy 1cm...
Trzeba by zrobić wiadra, a nawet doniczki, aby przesadzić mniej młode, a przez to mniej smaczne rośliny, i w tym celu powracasz do problemu miejsca.

powiedzmy, że nie robię siewu bezpośredniego i że gdy robię sałatkę to max 12 doniczek, do częstszego odnawiania, sałatkę jemy we dwójkę przesadzając 12 sałatek Zapewniam 6 do 8 przez 15 dni 3 tygodnie wcześniej rośnie i dlatego trzeba go odnowić. Nie prowadzę masowej produkcji, więc z wiadrami nie potrzebuję dużej przestrzeni, mam mini szklarnię dla wczesnych warzyw, które nie boją się zimna, i przychodzą po zimniejszych warzywach i w tym roku zdałem sobie sprawę, że nawet bardzo późno przesadzone można uzyskać plon, więc w przyszłym roku posadzę wcześniej, ale tak, abym mógł je wystawić na zewnątrz bez obawy o mróz w mini szklarni lub ramce, wigor rośliny naprawdę rekompensują niewielkie opóźnienie w harmonogramie

dużo nam opowiadasz o skrzyniach, ale miałeś też w szklarni ramki Nantes, co to dało?
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Adrien (były nico239) » 27/09/20, 21:35

Moindreffor napisał:
Adrien (ex-nico239) napisał:Oprócz tego robimy dużo siewu bezpośredniego i wystarczy kilka ślimaków, żeby zmasakrować 50 sałatek o średnicy 1cm...
Trzeba by zrobić wiadra, a nawet doniczki, aby przesadzić mniej młode, a przez to mniej smaczne rośliny, i w tym celu powracasz do problemu miejsca.

powiedzmy, że nie robię siewu bezpośredniego i że gdy robię sałatkę to max 12 doniczek, do częstszego odnawiania, sałatkę jemy we dwójkę przesadzając 12 sałatek Zapewniam 6 do 8 przez 15 dni 3 tygodnie wcześniej rośnie i dlatego trzeba go odnowić. Nie prowadzę masowej produkcji, więc z wiadrami nie potrzebuję dużej przestrzeni, mam mini szklarnię dla wczesnych warzyw, które nie boją się zimna, i przychodzą po zimniejszych warzywach i w tym roku zdałem sobie sprawę, że nawet bardzo późno przesadzone można uzyskać plon, więc w przyszłym roku posadzę wcześniej, ale tak, abym mógł je wystawić na zewnątrz bez obawy o mróz w mini szklarni lub ramce, wigor rośliny naprawdę rekompensują niewielkie opóźnienie w harmonogramie

dużo nam opowiadasz o skrzyniach, ale miałeś też w szklarni ramki Nantes, co to dało?


Tak oczywiście wszystko zależy od potrzeb, to oczywiste.

Czy widziałeś, ile brukselki przygotowujemy?

Cóż, my też stawiamy na straty.

Tunele w Nantes w szklarni działają tylko zimą.
Latem zostawiamy obręcze Tor, ale zakładamy P30 z powrotem dopiero później…
Chociaż wczoraj w nocy mieliśmy pierwszy paskudny mróz o -6: nakręciłem o tym film, który miał zostać opublikowany.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Adrien (były nico239) » 27/09/20, 21:58

Pierwsze jesienne przymrozki i wcale nie udawały: -5.9

cukinia i bakłażan na zewnątrz: normalne
sadzonki kapusty zabezpieczone w skrzynkach RAS
sadzonka żuje nawet nie warto o tym rozmawiać OK

W skrzyniach bez tapareli (tak, nie sądziłam, że tak szybko zejdzie) pomidory ucierpiały, ale nie niskie plony, sadzonki pomidorów, bakłażany, groszek i... awokado.

W kasetach z taparelem RAS... uff.
Ziemniak ma się jeszcze dobrze, jakby nic się nie stało: jest niski i leżał w skrzyni z taparelem

W klimacie organicznym idealna jest także bazylia: z awokado będą „kanarkami na dnie kopalni”. Obraz


wideo, które nadejdzie
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 186