Potager (super) leniwy w 04 (800m)

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Adrien (były nico239) » 06/08/20, 14:15

Oczywiście źle wstawiłem filmik Obraz

0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Did67 » 06/08/20, 18:12

Doris napisała:U mnie to samo, kroplowniki u podstawy roślin nie działają od jakiegoś czasu. W tej chwili pleśni jest niewiele lub nie ma jej wcale, więc podlewam moją glebę dużą ilością wody, aby cała moja gleba pozostała wilgotna i świeża. Nawadnianie kropelkowe było w porządku do czerwca, ale teraz, w obliczu suszy i szczytowych temperatur, woda z kroplowników nie przynosi korzyści roślinom, ale jest wchłaniana przez kapilarność, a roślina nadal ssie.


Ostrzeżenie!

a) gleba nie musi być mokra (tak bardzo, jak nam się wydaje), aby zapewnić roślinom wodę, której siła ekstrakcji wynosi około 15 barów (opona samochodowa ma od 2 do 3 barów, aby to ustalić)

b) a przede wszystkim kapilarność (siła, która pozwala wodzie „wznosić się” w glebie, jak kawa w cukrze) jest powiązana z mikroporowatością. ten nie nabiera wody; przechowuje wodę chronioną przed infiltracją. Dlatego wymagana jest znaczna mikroporowatość. Kiedy jest „pełna” wody, gleba RU jest pełna. Następnie rośliny czerpią stamtąd wodę, aż do wyczerpania; pozostaje wtedy trochę wody, ale „zbyt zatrzymana”...

Kiedy więc podlewamy bez marnowania, nie robimy nic innego, jak tylko uzupełniamy mikroporowatość gleby w sferze, do której docierają korzenie. Jeśli podlewamy więcej, woda nie jest już zatrzymywana i infiltruje, zabierając składniki odżywcze (wymywanie). Myślimy, że ułatwiamy życie roślinom, ale marnujemy to.

Krótko mówiąc: mikroporowatość to zbiornik wodny Twojej gleby. Tankujesz tyle, ile chcesz – do pełnego baku lub 30 € za każdym razem. Jedyna głupia rzecz: przepełnienie! W glebie jest wtedy „mokra”. Zobacz doniczkę, która przecieka po podlaniu. Tam to widać. Płynie w ziemi, ale nie można go zobaczyć!

Później kroplowniki mogą nie dostarczać wystarczającej ilości wody, w zależności od ich gęstości! Na jak długo je zostawiasz?

Przy prawidłowym zagęszczeniu jeden kroplownik na roślinę pomidora w rozstawie 1 mx 1 m, tj. na glebie nie sięgającej do nieprzepuszczalnego horyzontu o głębokości 1 m, co daje 1 m3 gleby; z 1 m² powierzchni paruje w tej chwili co najmniej 5 l/dzień – jest to ETP – w przypadku fali upałów lub wiatru wartość ta może wzrosnąć do 7; dlatego musisz zabrać ze sobą te 5 do 7 litrów dziennie; ze standardowym kroplownikiem pod normalnym ciśnieniem, który dostarcza 2l/h, wystarcza to na 2 do 3 godzin dziennie. Do uszlachetnienia w zależności od pogody i gleby. Chodzi o ustalenie rzędów wielkości!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Did67 » 06/08/20, 18:21

Ostrzeżenie: w przypadku fali upałów kroplówki nie przynoszą żadnych korzyści. Po prostu pozwala „zmechanizować” podlewanie... Za pomocą timera, gdy sieć jest już na swoim miejscu. Włączasz timer i szklarnia zostaje podlana.

Przy wysokich temperaturach możemy nawet zastosować zraszanie, jeśli mamy ciśnienie, w przedziale od południa do 16:17 lub XNUMX:XNUMX. Następnie pozostawić do wyschnięcia (bo noce są chłodne - w domu! jeśli pojawią się kropelki wody, może zacząć się pleśń...)
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Moindreffor » 06/08/20, 18:58

Doris napisała:U mnie to samo, kroplowniki u podstawy roślin nie działają od jakiegoś czasu. W tej chwili pleśni jest niewiele lub nie ma jej wcale, więc podlewam moją glebę dużą ilością wody, aby cała moja gleba pozostała wilgotna i świeża. Nawadnianie kropelkowe było w porządku do czerwca, ale teraz, w obliczu suszy i szczytowych temperatur, woda z kroplowników nie przynosi korzyści roślinom, ale jest wchłaniana przez kapilarność, a roślina nadal ssie.

problem z dripperami jest taki, że zazwyczaj używasz ich raz i już nigdy nie wracasz, więc odpowiednia dawka, gdy jest trochę sucho, ale nie wystarcza, gdy jest już naprawdę sucho, bo wtedy naprawdę potrzebna jest dawka, zamówiłem drippery, my Zobaczymy, jak to wyregulować, ustawić dobre natężenie przepływu i pozwolić im pracować tylko przez kilka godzin, aby móc dostosować czas pracy? mieć

w przeciwnym razie użyłem tego do podlewania, ponieważ podobnie jak Adrien w zeszłym roku zdałem sobie sprawę, że podlewanie siana jest ważniejsze niż podlewanie roślin warzywnych, ostrożne podlewanie rośliny nie zapewnia wystarczającej ilości wody do mineralizacji siana, więc przynosimy napój, ale nie talerz, pomaga w przetrwaniu, ale to nie impreza

GA110-1167b.png
GA110-1167b.png (269.6 KiB) Wyświetlono 1664 razy

szczerze to TOP, jestem bardzo mile zaskoczony wydajnością i łatwością obsługi, można blokować i być ciągłym oraz regulować siłę strumienia, to jak podlewać konewką ze strumieniem na mini, a nawet na maksimum, to pozostaje nieagresywny

Uwaga dla mojego podlewacza, dzięki temu podlewam z przyjemnością i bez zmęczenia, tylko wąż jest trochę za krótki, muszę kupić przedłużkę, żeby dojść do końca ogrodu : Mrgreen: Nałożyłem go dobrą warstwą na cebulę, ale biedny był mój pies zjadający liście, a ptaki przykryły kolejną część, więc nie opieram się na plonach, żeby wyciągać wnioski, ale na wielkości kilku żarówki, wydaje się, że czerwone ucierpiały mniej
Ostatnio edytowane przez Moindreffor 06 / 08 / 20, 19: 06, 1 edytowany raz.
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Did67 » 06/08/20, 19:02

Potem tak, jeśli masz wodę, podlewanie także siana jest oczywiście najlepsze!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Did67 » 06/08/20, 19:04

Moindreffor napisał:
Zamówiłem drippery, zobaczymy jak to wyregulować, ustawić dobre natężenie przepływu i pozwolić im działać tylko na kilka godzin, żeby móc dostosować czas działania? mieć



Tak, po zainstalowaniu należy je skalibrować: napełnić 10-litrowe wiadro z zegarkiem w dłoni... Potem pozostaje już tylko obliczyć czas trwania. Gdy poziom RU będzie niski, podłączasz go na tak długo, jak to konieczne. Prawdopodobnie będzie to kilka godzin!
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Moindreffor » 06/08/20, 19:13

Did67 napisał:
Moindreffor napisał:
Zamówiłem drippery, zobaczymy jak to wyregulować, ustawić dobre natężenie przepływu i pozwolić im działać tylko na kilka godzin, żeby móc dostosować czas działania? mieć



Tak, po zainstalowaniu należy je skalibrować: napełnić 10-litrowe wiadro z zegarkiem w dłoni... Potem pozostaje już tylko obliczyć czas trwania. Gdy poziom RU będzie niski, podłączasz go na tak długo, jak to konieczne. Prawdopodobnie będzie to kilka godzin!

są warzywa, które potrzebują więcej niż inne, pomidory wzdłuż bukszpanów są spragnione, konkurują z krzewami, inne nigdy nie zostałyby podlane, nie wiem, czy by im to bardzo przeszkadzało, po prostu brak płodności oznacza, że ​​stopy w tym roku nie są zbyt wysokie, będę miała maksymalnie 2 bukiety kwiatów, może jeszcze jeden, jeśli mineralizacja u stóp zacznie się od podlewania, aby śledzić i obserwować

Naprawdę myślę o tym, aby w tym roku ponownie wysiać siano przed zimą, aby je zmineralizować, gdy tylko temperatura znów będzie odpowiednia i będzie więcej deszczu, w tym roku wysiać siano na początku marca, a sucha pogoda nadejdzie niemal natychmiast zapewniał dobrą ochronę przed parowaniem, ale żadnej pod względem mineralizacji
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Avatar de l'utilisateur
Doris
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1410
Rejestracja: 15/11/19, 17:58
Lokalizacja: Landes
x 359

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Doris » 06/08/20, 19:16

Did67 napisał:
Później kroplowniki mogą nie dostarczać wystarczającej ilości wody, w zależności od ich gęstości! Na jak długo je zostawiasz?

Przy prawidłowym zagęszczeniu jeden kroplownik na roślinę pomidora w rozstawie 1 mx 1 m, tj. na glebie nie sięgającej do nieprzepuszczalnego horyzontu o głębokości 1 m, co daje 1 m3 gleby; z 1 m² powierzchni paruje w tej chwili co najmniej 5 l/dzień – jest to ETP – w przypadku fali upałów lub wiatru wartość ta może wzrosnąć do 7; dlatego musisz zabrać ze sobą te 5 do 7 litrów dziennie; ze standardowym kroplownikiem pod normalnym ciśnieniem, który dostarcza 2l/h, wystarcza to na 2 do 3 godzin dziennie. Do uszlachetnienia w zależności od pogody i gleby. Chodzi o ustalenie rzędów wielkości!


Tak, rozumiem Twoje zastrzeżenia do mojego postu powyżej i uważam, że moje degustatory nie są wystarczająco regulowane i skuteczne, ale wziąłem, co mogłem podczas porodu i majstrowałem przy tym, jak pu, w normalną pogodę idzie dobrze, ale susza na dwa miesiące i upał, to nie wystarczy. Moje podlewanie zraszaczami odpowiada temu, co mówisz, 2 do 3 l na m2 na godzinę, gleba jest lekko wilgotna, ale nie jest też błoto pośniegowe (podlewanie zostawiam mniej więcej między 13:16 a XNUMX:XNUMX)
0 x
„Wchodźcie tylko sercem, nic nie przynosicie ze świata.
I nie mów, co mówią ludzie ”
Edmond Rostand
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Moindreffor » 06/08/20, 19:27

Zastanawiam się nad zakupem basenu, mam miejsce pod osłoniętym tarasem i zapełnię go pod koniec zimy, śmieszna cena zakupu, łatwość montażu, muszę tylko spojrzeć na rozmiary i objętości
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Kitchen Garden (wielki) leniwy w 04 (800m)




przez Moindreffor » 06/08/20, 19:35

Adrien (ex-nico239) napisał:Oczywiście źle wstawiłem filmik Obraz


mój model pistoletu jest znacznie bardziej miękki, strumień nie jest tak delikatny, ale nie tak duże ciśnienie, zbliżamy się do głowicy nawadniającej, więc mniejsze ciśnienie, ale znacznie większa ilość dostarczanej wody

powinieneś spróbować w wiadrze lub konewce przez ten sam czas, co na filmie, a możesz być zaskoczony rzeczywistą objętością, którą włożysz
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 252