mała modyfikacja ogrzewanie zbiorowe zawiadomienie

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
SG70
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 1
Rejestracja: 10/12/16, 21:26
x 1

mała modyfikacja ogrzewanie zbiorowe zawiadomienie




przez SG70 » 10/12/16, 23:06

Witam,

Jestem w trakcie dużego projektu renowacji młyna we Franche Comte, którego szczególną cechą jest przeznaczenie części budynku na wynajem, 8 mieszkań o powierzchni 60 m² każde, wszystkie klasyfikowane jako C (133 kWh ep/m².rok) na DPE (dla ile to jest warte…) kubatura do ogrzania kadzią 1000 m3 (część na dachu)

Na razie jesteśmy na starzejącym się kotle olejowym (zużywamy z CWU ok. 6000l/rok) ale istniejąca instalacja nam nie odpowiada z 4 powodów:
1 - Przeraża mnie obecność 3000-litrowego zbiornika paliwa w młynie, gdy jesteśmy nad brzegiem rzeki (Ognon dla tych, którzy wiedzą) w strefie zalewowej na porowatej piwnicy (aluwium), najmniejszy wyciek paliwa cześć szkoda ekologiczna…
2 - Śmierdzi olejem opałowym… (co prawda czysto subiektywna opinia)
3 - Obieg grzewczy, mimo że jest równoległy, jest źle wykonany, ponieważ rury są niedostępne (a więc niemożliwe do łatwej modyfikacji) lub obciążenia grzewcze są z grubsza podzielone przez 8, co jest karalne dla odpowiedzialnych najemców w stosunku do inni (niewielcy mamy takich, którzy zimą mają otwarte okna, ogrzewanie na pełnych obrotach, żeby chlapać bez palenia w swoich mieszkaniach i trzaskają dużo i przez długi czas, zobacz tych, którzy otwierają, żeby przewietrzyć, a potem wyjeżdżają na długi weekend zapominając zamknąć kiedy jest -7 w nocy…w skrócie…)
4 - Śmierdzi olej opałowy... (wiem, że się powtarzam...)

Dlatego tego lata zmodyfikujemy całą instalację, w zasadzie:
- zachowujemy kaloryfery w każdym mieszkaniu, ale całą hydraulikę robimy na nowo, przeprowadzając nowe rury przez parter (mieszkania znajdują się na 1. 2. i 3. piętrze, parter jest dostępny na całej powierzchni budynku)
- zmiana trybu grzania polega na przełączeniu na drewno (polo lub pellet) z akumulacją.
- niezależny obieg dla każdego mieszkania (na mieszkanie przypada od 2 do 3 grzejników w zależności od ich układu, ale skumulowana moc jest zasadniczo stała i wynosi 2000 W na mieszkanie) z licznikiem energii dla każdego mieszkania (ultradźwiękowa sonda objętościowa z wtyczką i temperatura powrotu.
- Mamy już produkowaną CWU przez kotłownię (zasobnik 300l) z jednym licznikiem CWU na mieszkanie, więc tego trzymamy, wystarczy zmienić liczniki ciepłej i zimnej wody, aby zgrupować trzy liczniki zimnej wody dla każdego mieszkania, CWU i ogrzewanie w tym samym miejscu)
- Trzymamy pompę ładującą obieg grzewczy (WILO 25/6 w 1"), która wydaje się wystarczająca (zwykle jest w pozycji 2)
A teraz "wystrój"...

Ale na tym etapie przechodzę do metafizycznych pytań o zaprojektowanie nowej instalacji, bo dawno się tym tematem nie zajmowałem i to też nie jest samo w sobie moim zawodem (to znaczy ciepłownikiem)

Przechodzimy więc na chwilę do następującej instalacji (patrz "piękny" rysunek, przepraszam, że jest po angielsku, mam taki nawyk):

HWHS.png
HWHS.png (26.03 KiB) Wyświetlono 7695 razy


- Kocioł na drewno opałowe lub pellet o mocy około 35 kW (w istniejącym kocioł paliwowy ma moc 40 kW) z pompą ładującą Wilo Star RS 26/5 na obiegu powrotnym („Pompa Kotłowa”) i 3 zawór trójdrogowy („Boiler 3 Way Valve”), którego zadaniem jest utrzymanie temperatury powrotu powyżej 50°C (celem jest uniknięcie skraplania poprzez jak najszybsze podniesienie temperatury kotła)
- Dwa zbiorniki magazynowe o pojemności 3000 l z systemem zaworów („V1” i „V2”) umożliwiające albo pracę na jednym zbiorniku w okresie przejściowym, gdy potrzeby są małe („V1” otwarty „V2” zamknięty) lub z zamontowanymi 2 szeregowo („V1” zamknięty „V2” otwarty).
- Obwód dystrybucyjny (poziomy), który obsługuje 8 mieszkań (dla uproszczenia schematu małe żółte kwadraty oznaczone literą „C” oznaczają zawór czujnika i licznik dla każdego mieszkania, dla informacji jesteśmy na średnicy 28 w tej części z 18 króćców na każde mieszkanie) z zaworem trójdrogowym („zawór 3-drogowy w obiegu”) i pompą ładującą Wilo Star RS 26/5 („pompa obiegowa”) na obiegu zewnętrznym, celem zaworu jest regulacja temperatura wyjściowa (ogrzewanie ze stałą temperaturą 70°C niezależnie od natężenia przepływu, każdy grzejnik jest już wyposażony w zawór termostatyczny) i zawór różnicowy na mało prawdopodobny przypadek zamknięcia wszystkich zaworów wszystkich grzejników… wytarowany na 2.5 kg/cm² maks. (delta między ciśnieniem zewnętrznym a ciśnieniem powrotnym)
- Obieg do zasilania wymiennika CWU z pompą ładującą Wilo Star RS 25/2 („Pompa zasobnika ciepłej wody”) i zaworem zwrotnym („Zawór jednokierunkowy”), aby zapobiec sytuacji, gdy pompa „Pompa obiegu” lub „Pompa kotła” pracuje przy wyłączonej pompie „Pompa zasobnika CWU”, występuje cyrkulacja przeciwprądowa, która omija zasobniki przez wymiennik CWU

Na poziomie regulacyjnym:

Dobór zaworów „V1” i „V2” instrukcja obsługi.

W przypadku pompy „Pompa kotła” i związanego z nią zaworu trójdrożnego „Zawór 3-drogowy kotła”:
- Jeśli (prawdopodobnie) kocioł na drewno jest ładowany ręcznie, to pompa jest sterowana temperaturą spalin?
- Czy kocioł na pelety (a więc uruchamianie automatyczne) podporządkować kocioł i pompę czujnikowi temperatury na zasobniku z rozruchem, gdy ostatnia ¼ zasobnika spadnie poniżej 50°C?
We wszystkich przypadkach sterowanie zaworem „Kocioł 3-drogowy” poprzez pomiar temperatury tuż za pompą „Pompa kotła”

W przypadku pompy „Pompa obiegowa” i związanego z nią zaworu 3-drogowego „Zawór 3-drogowy w obiegu” mamy w istniejącej instalacji system, który włącza pompę, gdy tylko przejdziemy w tryb zimowy i który steruje zaworem 4-drogowym ( w miejscu planowanej trójdrożnej) w zależności od temperatury zewnętrznej (w zasadzie jest zimno robi się gorąco to ustaje... noga też nie łamie) i temperatury zewnętrznej obiegu grzewczego, po prostu pomyślano o utrzymaniu sterowania pompą w trybie lato/zima (w zasadzie włącz/wyłącz ręcznie) i sterowaniu zaworem trójdrogowym przez czujnik temperatury na obiegu wyjściowym zaraz za pompą ładującą aby utrzymać stałą temperaturę 70°C ( ogrzewanie wysokotemperaturowe… nie ma wyboru inaczej trzeba wymienić wszystkie kaloryfery i nie ma miejsca…)

Dla pompy CWU proste uruchomienie jak tylko temperatura czujnika zasobnika CWU (ostatnia 1/3 zasobnika) spadnie poniżej określonej wartości (przy kadzi 60°C)

Podczas pracy latem iw środku sezonu na jednym zbiorniku, w okresie zimowym pojemność magazynowania podwaja się poprzez szeregowe włączenie drugiego zbiornika.

Czy instalacja wygląda dobrze?
1 x
LOGIC12
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 116
Rejestracja: 28/01/08, 05:41
Lokalizacja: dwunastej Pireneje
x 5

Re: Uwaga modyfikacja ogrzewania małej kolektywu




przez LOGIC12 » 13/02/17, 09:55

witam, raczej nie zasilisz lokatorów ogrzewaniem zbiorczym. Ponadto, jeśli masz złego płatnika, zostanie on ogrzany za darmo.

Trzeba się tego wszystkiego pozbyć, bardzo dobrze ocieplić budynek, nie zapominając o wentylacji, żeby ludzie nie narzekali na „kondensację i pleśń”
a jeśli pomieszczenia nie są zbyt duże, albo grzejniki elektryczne, albo małe super ekonomiczne pompy ciepła POWIETRZE/POWIETRZE dla każdego pomieszczenia (w zasadzie klimatyzacja odwracalna z inwerterem).

I każdy musi mieć swój indywidualny licznik energii elektrycznej, żeby nie mieć żadnych zmartwień.
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: Angouleme
x 264

Re: Uwaga modyfikacja ogrzewania małej kolektywu




przez chatelot16 » 13/02/17, 20:50

co to są żółte kwadraty z literą C?

jeśli to ciepłomierze to super, pozwala każdemu użytkownikowi płacić według tego co konsumuje i motywuje do oszczędzania

dlaczego duże balony buforowe? balon wydaje mi się przydatny gdy kocioł nie jest w stanie dostosować się do potrzeb jak kocioł na drewno... wydaje mi się że kotły na pellet dobrze modulują swoją moc

problem liczników ciepła jest poważny: jest to właściwe rozwiązanie, ale we Francji dilerzy urządzeń grzewczych nie chcą ich sprzedawać za rozsądną cenę: zawsze sprzedawane są okropnie za drogo... tak jakby właściwe rozwiązanie było niepożądane
0 x
dede2002
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1111
Rejestracja: 10/10/13, 16:30
Lokalizacja: Genewa wsi
x 189

Re: Uwaga modyfikacja ogrzewania małej kolektywu




przez dede2002 » 14/02/17, 12:34

Cześć Chatelot,

Miałem takie samo zdanie jak ty, poszczególne liczniki są dobrze zaznaczone w opisie.

Tutaj „niezawodny” licznik energii kosztuje 400 fr-euro, aby zmierzyć przepływ i delta t° i obliczyć...

6000 litrów bufora można podgrzać dodatkowymi panelami słonecznymi, w przeciwnym razie to dużo jak na kocioł na drewno, może dać kilka dni wcześniej.
0 x
lilian07
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 534
Rejestracja: 15/11/15, 13:36
x 56

Re: Uwaga modyfikacja ogrzewania małej kolektywu




przez lilian07 » 14/02/17, 21:10

Dobry wieczór,
Z pewnością należy najpierw sprawdzić, czy ocieplenie nie jest możliwe, ale biorąc pod uwagę lokatorów, wydaje się to trudne ze względu na wnętrze i biorąc pod uwagę klasyfikację budynku niemożliwe z zewnątrz.
Zestaw wydaje mi się dobrze zwymiarowany biorąc pod uwagę moc jaką zużywa kocioł na paliwo i zużycie na m2/rok.
Powiedziałbym, że liczenie na najemcę to dobry pomysł, ale wybór kotła na drewno jest w tym kontekście ograniczeniem, bo kto będzie odpowiedzialny za zasilanie kotła?Moim zdaniem mało możliwe i w obecności właściciela jest to spory ładunek (ok. 100 kg drewna w zimie, czyli jeden ładunek dziennie...)
Jeśli istnieje pomieszczenie do przechowywania, lepiej jest użyć kotła na zrębki (drewno rozdrobnione), który jest tańszy w zakupie niż kocioł na pelety i koszt drewna. Potrzebujesz jednak miejsca 2200 Kwh / m3 rozdrobnionego drewna (w twoim przypadku pomieszczenie z dojazdem ciężarówką kolokowane z kotłem o pojemności 27 m3.
Kocioł na pellet jest droższy, wymaga trochę mniej miejsca do przechowywania i trochę mniej konserwacji.
W twoim przypadku zrobię w kolejności priorytetu:
1) izolacja, jeśli to możliwe
2) Zachowam kocioł na paliwo z ewentualnie układem buforowym połączonym z kolektorami słonecznymi i indywidualnymi licznikami ciepła na mieszkanie.
3) Gdy kocioł opałowy zwolni zmianę kotła na drewno.
4) ewentualnie pompa ciepła woda - woda (rzeka) zamiast pomp ciepła powietrze-powietrze źródłowe z przetwornikiem niskotemperaturowym w celu obniżenia temperatury spalin do 40° przy zachowaniu możliwości sprzężenia z czujnikami termicznymi (zawsze z licznikiem indywidualnym)

Paliwo nie jest dziś bardzo drogie, a kiedy trochę wyizolujesz ten system, pozostaje on konkurencyjny.
Powodzenia w instalacji, to nigdy nie jest łatwe, szczególnie w przypadku najemcy.
0 x
dede2002
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1111
Rejestracja: 10/10/13, 16:30
Lokalizacja: Genewa wsi
x 189

Re: Uwaga modyfikacja ogrzewania małej kolektywu




przez dede2002 » 15/02/17, 14:46

SG70 pisze:...
3 - Obieg grzewczy, mimo że jest równoległy, jest źle wykonany, ponieważ rury są niedostępne (a więc niemożliwe do łatwej modyfikacji) lub obciążenia grzewcze są z grubsza podzielone przez 8, co jest karalne dla odpowiedzialnych najemców w stosunku do inni (niewielcy mamy takich, którzy zimą mają otwarte okna, ogrzewanie na pełnych obrotach, żeby chlapać bez palenia w swoich mieszkaniach i trzaskają dużo i przez długi czas, zobacz tych, którzy otwierają, żeby przewietrzyć, a potem wyjeżdżają na długi weekend zapominając zamknąć kiedy jest -7 w nocy…w skrócie…)
.


Witam,

Jeżeli istniejąca rura jest nadal solidna to ja bym jej nie zmieniał, to dużo kosztów i pracy, oprócz 8 metrów, żeby rozłożyć koszty...

Docelowo łatwiej byłoby umieścić w oknach włączniki wyłączające kaloryfery. : Wink:

Ja też mam lokatorów, a największe problemy jakie napotkałem były z lokatorami, którzy nigdy nie otwierali okien...
0 x
LOGIC12
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 116
Rejestracja: 28/01/08, 05:41
Lokalizacja: dwunastej Pireneje
x 5

Re: Uwaga modyfikacja ogrzewania małej kolektywu




przez LOGIC12 » 18/11/17, 06:36

Witam. Problem polega na tym, że inny rodzaj ogrzewania (drewno lub pelety) będzie obowiązywał właściciela. Mimo, że jest młody i zdrowy, szybko się nim zmęczy. A jeśli się zestarzeje i nie będzie już działać, stanie się problematyczny... Jeśli będziesz chciał sprzedać, nakład pracy związany z takim ogrzewaniem odstraszy potencjalnych nabywców.

Z pewnością w przypadku oleju opałowego jest to mniej restrykcyjne i zawsze można zainstalować inny zbiornik tam, gdzie jest mało prawdopodobne, aby kąpał się w wodzie, i albo wyjąć drugi zbiornik, albo zlecić jego całkowite opróżnienie i oczyszczenie, aby już nie ryzykuje wszystko i można go wypełnić na przykład kamykami.
0 x
PVresistif
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 163
Rejestracja: 26/02/18, 12:44
x 36

Re: Uwaga modyfikacja ogrzewania małej kolektywu




przez PVresistif » 25/05/18, 11:25

2 uwagi na podstawie doświadczeń w mieszkaniu ze zbiorczym ogrzewaniem i ciepłą wodą:
1) głupotą a przede wszystkim pogardą jest montowanie liczników na zbiorcze ogrzewanie bo co będzie: ci którzy pracują w dzień lub są nieobecni w weekendy obniżą ogrzewanie i tak będą zmuszeni zostać i tak na stałe ciepło, kto zapłaci za inne, bo nieogrzewane mieszkanie „pompuje” ciepło z mieszkania obok; w ten sposób ukarzesz emerytów, często tych najuboższych; naprawdę świetny „zbiorowy” pomysł, zabierasz biednym, by w pewnym sensie dawać bogatym
Mogłem to zaobserwować w mieszkaniu zbiorowym bez liczenia (uff) albo podczas rozruchu zawsze emeryci pierwsi prosili o włączenie ogrzewania.
2) zbiorcza ciepła woda musi mieć tam włączony licznik ale trzeba wiedzieć, że w instalacjach zbiorczych sama centralizacja produkcji to katastrofa pod względem wydajności ze względu na długość rur generujących straty bardzo ważne w woda i energia
ideałem jest oczywiście scentralizowana produkcja w każdym mieszkaniu za pomocą elektrycznego podgrzewacza wody, jest to zdecydowanie najtańsze rozwiązanie ze wszystkich punktów widzenia, ale jest to najlepsze rozwiązanie dla konsorcjum i dla firm; to samo dotyczy państwa, które pompuje 20% VAT zarówno na inwestycję, jak i na nadmierną konsumpcję z powodu strat (około dwa razy więcej energii, bo 50% straty są łatwe...)
Jesteście „idealnymi uczniami” liberalizmu, który polega na pobieraniu maksymalnych opłat i jak największym zanieczyszczaniu planety, co idzie w parze… a na dodatek totalnie ignorujecie (chyba dobrowolnie?) problemy kradzieży ciepła z jednego mieszkania do drugiego!
Jesteś w zgodzie z duchem czasu ...... Hah naprawdę co za sumienie społeczne, co uwzględnienie ludzkiego aspektu ....
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: Angouleme
x 264

Re: Uwaga modyfikacja ogrzewania małej kolektywu




przez chatelot16 » 25/05/18, 13:10

trzeba znaleźć rozsądne rozwiązanie pomiędzy całkowitym brakiem licznika ciepła, który pozwala każdemu otwierać okna i marnować ciepło... nieco niższa temperatura

rozsądnym rozwiązaniem jest podzielenie ceny ogrzewania na 2 części... część rozłożona z licznikami, a część rozłożona według powierzchni, tak aby ten kto daje się ogrzać sąsiadom nadal rozsądnie płacił

kto zadowala się niską temperaturą nie podlega krytyce! taki jest cel licznika ciepła! motywować ekonomię ... Uważam, że 19°C to o wiele za dużo ... w domu bardzo dobrze mi się żyje z 10°C zimą
1 x
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68

Re: Uwaga modyfikacja ogrzewania małej kolektywu




przez Dirk Pitt » 27/05/18, 14:26

dziękuję Chatelocie,
trochę zdrowego rozsądku i kompromisu, to wciąż lepsze niż ekstremizm, w którym wszystko jest przerywane przez ya ka i „on jest głupi…”
0 x
Obraz
Kliknij mój podpis

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Google Adsense [Bot] i goście 196