Aerotermiczny lub „hybrydowy” panel słoneczny

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Avatar de l'utilisateur
Grelinette
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2007
Rejestracja: 27/08/08, 15:42
Lokalizacja: Prowansja
x 272

Aerotermiczny lub „hybrydowy” panel słoneczny




przez Grelinette » 30/10/16, 22:18

Dobry wieczór,

Przez przypadek, że na stronie znajduje się link, odkryłem „aerotermalny panel słoneczny"Lub"hybrydowy".

Według strony wiki nie jest to nowe (okna parieto-dynamiczne zaprojektowano w 1970 r.) i niewątpliwie musieliśmy o tym porozmawiać na temat ekologii, ale koncepcja wydaje mi się na tyle interesująca i prosta, aby otworzyć nowy temat.

Zasada działania składa się z prostego panelu słonecznego, który ma funkcję termiczną polegającą na podgrzewaniu przepływającego przez nią powietrza, ale także a funkcję fotowoltaiczną do wytwarzania energii elektrycznej, która napędza zintegrowany wentylator w panelu, który wtłacza ogrzane powietrze do domu.
(Podoba mi się ten aspekt „wszystko w jednym”, nawet gdybym widział małą turbinę wiatrową dodaną, aby dodać dodatkową funkcję do tego „słonecznego szwajcarskiego scyzoryka” : Chichot: )

Oto kilka argumentów konstruktora:

Wykorzystywane jest 70% energii słonecznej (maksymalnie 20% w przypadku fotowoltaiki). W piękny zimowy dzień panel o powierzchni 1m2 zapewni tyle co konwektor o mocy 700W i to za darmo.

1- Panel uruchamia się automatycznie po pojawieniu się słońca
2- Powietrze zewnętrzne dostaje się do panelu przez szczeliny wentylacyjne, a następnie jest filtrowane przez filtr 40µm
3- Następnie powietrze jest podgrzewane w panelu, pomiędzy szklaną ścianą a czarnym korpusem grzewczym, który koncentruje ciepło słoneczne
4- Ogniwo fotowoltaiczne zintegrowane z panelem zasila wentylator
5- Wentylator wdmuchuje do domu powietrze naturalnie ogrzane przez słońce
6- Po osiągnięciu ustawionej temperatury termostat automatycznie przestaje grzać
Korzystasz z odnowionego, podgrzanego powietrza naturalnie i za darmo!


Prostota i autonomia już wydają mi się interesująca, a jeśli dodatkowo te panele oferują regulację ilości powietrza i temperatury, to jest jeszcze lepiej.

Nie chcąc się reklamować (ale wciąż trochę robiąc : Oops: ), oto strona producenta, która zawiera więcej wyjaśnień na temat tej koncepcji: tutaj
0 x
Projekt konnym-Hybrid - Econology projekt
„Poszukiwanie postępu nie wyklucza zamiłowania do tradycji”
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264

Re: Aerotermiczny lub „hybrydowy” panel słoneczny




przez chatelot16 » 31/10/16, 11:20

musisz dokładnie policzyć

jeśli panel nie posiada dodatkowej szyby ograniczającej utratę ciepła, w zimie pozostaje zimny i nie można go używać do ogrzewania

w przypadku jeszcze jednego okna, takiego jak panel termiczny, temperatura wzrasta, aby zapewnić użyteczne ogrzewanie, ale wydajność fotowoltaiki spada z powodu tego wzrostu temperatury i z powodu odbicia światła od szyby... i biorąc pod uwagę, że cena energii elektrycznej jest znacznie wyższa od ceny ciepła niskotemperaturowego, skutkiem jest strata

Co gorsza, to dodatkowe okno latem będzie działać jak piec solarny i wymaga stałego i energochłonnego chłodzenia, co wiąże się z problemem niezawodności, ponieważ najmniejsza awaria tego chłodzenia może trwale pogorszyć fotowoltaikę.

dla mnie to proste, kto chce fotowoltaiki i energii słonecznej, musi zainstalować 2 rodzaje oddzielnych paneli, każdy zoptymalizowany pod kątem swojej funkcji

nie powstrzymuje nas to od myślenia o obiegu wody pod panelami fotowoltaicznymi, ale nie po to, aby odzyskiwać ciepło zimą, ale lepiej je chłodzić latem… ale można to zrobić tylko wtedy, gdy mamy źródło zimnej wody, na przykład geotermalnej wiercenie pod pompę ciepła

bez dodatkowego szkła obieg wody pod fotowoltaiką zapewnia ogrzewanie, które ogrzewa tylko wtedy, gdy jest ciepło: przydatne może być przyspieszenie nagrzewania basenu na początku lata

niską temperaturę można stosować tylko z obiegiem wodnym.... przy obiegu powietrznym niezbędna moc wentylacji zabija wydajność
1 x
Avatar de l'utilisateur
Grelinette
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2007
Rejestracja: 27/08/08, 15:42
Lokalizacja: Prowansja
x 272

Re: Aerotermiczny lub „hybrydowy” panel słoneczny




przez Grelinette » 31/10/16, 14:47

chatelot16 napisał:musisz dokładnie policzyć

Czy trzeba dokładnie obliczyć? A co jeszcze liczyć: rentowność, oszczędności, amortyzacja inwestycji itp.?
Ponieważ jest to panel w pełni autonomiczny (bez zasilania, bez odsprzedaży), poza efektywnością koncepcji, która pozostaje do sprawdzenia, tylko cena zakupu i instalacji wydaje mi się przydatna do wzięcia pod uwagę.

jeśli panel nie ma dodatkowej szyby w celu ograniczenia strat ciepła, zimą pozostaje zimny i nie można go używać do ogrzewania za pomocą jeszcze jednej szyby, tak jak panel termiczny. Temperatura wzrasta, aby zapewnić użyteczne ogrzewanie, ale wydajność fotowoltaiki spada z powodu tego wzrostu temperatury i ze względu na odbicie światła na szybie... a ponieważ cena energii elektrycznej jest znacznie wyższa niż cena niskotemperaturowego ciepła, powstaje strata.

Wyobrażam sobie, że panel został zaprojektowany tak, aby jak najlepiej zoptymalizować energię cieplną ORAZ fotowoltaiczną.
Ale faktem jest, że panel fotowoltaiczny traci swoją wydajność wraz ze wzrostem ciepła, a obecność wentylatora odprowadzającego to ciepło z panelu do domu powinna zapewnić najlepszą wydajność panelu fotowoltaicznego.
Chłodzenie panelu fotowoltaicznego (nieobecne w obecnych panelach dostępnych na rynku) to także kwestia często poruszana w ekologii.

To powiedziawszy, główną wadą, jaką widzę, jest to, że panel ten działa z pełną prędkością i najlepszą wydajnością, gdy świeci słońce i jest gorąco, a więc gdy zapotrzebowanie na ogrzewanie jest mniejsze!...

dla mnie to proste, kto chce fotowoltaiki i energii słonecznej, musi zainstalować 2 rodzaje oddzielnych paneli, każdy zoptymalizowany pod kątem swojej funkcji

Oczywiście, ale jeśli znamy inwestycję niezbędną do zainstalowania jednego i/lub drugiego z 2 typów paneli (woltaicznych/termicznych), to podstawowe rozwiązanie można znaleźć w ramach spójnego kompromisu ekonomicznego.
Pozostaje poznać cenę zakupu takiego panelu i koszt jego montażu.

nie przeszkadza to myśleć o obiegu wody pod panele fotowoltaiczne, ale nie po to, żeby zimą odzyskiwać ciepło, ale żeby lepiej je schłodzić latem...

A priori z tego co wyczytałem na stronie nie ma obiegu wody tylko po prostu.
Cechą tego panelu może być to, że gdy temperatura otoczenia (i domu) jest wysoka i dlatego ogrzewanie domu nie jest potrzebne, gorące powietrze z panelu jest po prostu odprowadzane w celu schłodzenia bez wysyłania go do domu. Idealnie byłoby, gdyby wymuszone powietrze w domu zostało schłodzone… ale to wymaga energii, której taki panel nie jest w stanie zapewnić.
0 x
Projekt konnym-Hybrid - Econology projekt
„Poszukiwanie postępu nie wyklucza zamiłowania do tradycji”
podczas
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 2
Rejestracja: 30/03/17, 06:51

Re: Aerotermiczny lub „hybrydowy” panel słoneczny




przez podczas » 30/03/17, 10:55

jako prosty użytkownik nie przejmuję się różnymi liczbami, takimi jak obliczanie Kw czy cokolwiek innego. Dla mnie liczy się to, że czuję ciepło i tego potrzebuję. Dzięki Energy-habitat dostałem to, czego chciałem. Profesjonalista, usługa, instalacja, kontrola i nie martwię się. W ten sposób jest to o wiele prostsze
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Bing [Bot] i goście 352