leniwy ogrodnik w Loire Atlantique

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Lazy Ogrodnik w Loire Atlantique




przez Did67 » 30/07/20, 08:48

phil53 napisał:W tym roku opryskuję kapustę w pełnym słońcu, na liściach zostają duże krople, z których przychodzi kilka rodzajów os, aby się z nich napić. Musieli oczyścić mszyce i gąsienice, bo pomimo obecności motyli kapuścianych, znalazłem tylko jedną gąsienicę. Ponieważ siano pozostaje wilgotne, w tym roku nie miałem żadnych pcheł. Może to zagrożenie?


Motyle / brak gąsienic: obserwuję tę obserwację od lat. W związku zresztą ze znaczną obecnością os i kilku szerszeni (atakują one „większe” gąsienice).

Wczoraj zebrałem trawę na moim samobieżnym rowerze i niestety nieświadomie odciąłem głowę powolowi: wczoraj wieczorem widziałem strumień os odrywających kawałki mięsa!

Z drugiej strony stawiam punkt z wodą - żeby nie zawadzać ich w stronę kapusty. Niech i tak to znajdą!

Ale dopóki nie uczynimy podlewania tematem tabu (lub mamy pod dostatkiem wody), Twoja taktyka wydaje mi się dobra!!! Bo tak naprawdę pchły wydają się „znudzone” (żeby nie powiedzieć emmm…) wilgocią.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Lazy Ogrodnik w Loire Atlantique




przez Did67 » 30/07/20, 09:21

Aby uzupełnić pytanie o opóźnienie dojrzewania pomidorów, dodamy regularność wiatrów, które rozpraszają etylen.

„Zmiany klimatyczne” śmierdzą tym wszystkim: częściej saharyjskim powietrzem (napływa dzisiaj), częściej nordyckim powietrzem (które nadejdzie później), „turbinami atmosferycznymi”, które wirują mocniej, więc jest średnio trochę bardziej zaznaczone niż wcześniej. .. I wtedy dla mnie jest jasne: wiatr częściej! Zostało to zmierzone przez meteorologów: https://technologiemedia.net/2019/11/18 ... 0-et-2017/

Dobra wiadomość dla operatorów turbin wiatrowych, ale zła wiadomość dla hodowców pomidorów na świeżym powietrzu?
0 x
phil53
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1376
Rejestracja: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Lazy Ogrodnik w Loire Atlantique




przez phil53 » 09/08/20, 11:11

Testowanie suszonych na słońcu pomidorów koktajlowych za szkłem z naturalną wentylacją
IMG20200809064056.jpg

Jest tak gorąco, że niektórzy się zwęglili
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Lazy Ogrodnik w Loire Atlantique




przez Moindreffor » 09/08/20, 11:30

phil53 napisał:Testowanie suszonych na słońcu pomidorów koktajlowych za szkłem z naturalną wentylacją
IMG20200809064056.jpg
Jest tak gorąco, że niektórzy się zwęglili

Planuję eksykator do produkcji również suszonych pomidorów, jestem w trakcie gromadzenia sprzętu, ale myślę, że na realizację będzie już za późno na użycie tego lata, ale mógłbym zrobić kilka testów tej zimy : Mrgreen:

W rzeczywistości trudność polega na uregulowaniu temperatury w okolicach 50–60°C w celu suszenia bez gotowania
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
phil53
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1376
Rejestracja: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Lazy Ogrodnik w Loire Atlantique




przez phil53 » 07/10/20, 10:49

Bardzo pozytywne wyniki w tym 3 roku na działce 75m2 z wodą. Widzę ogromną różnicę w porównaniu z innym równoważnym kawałkiem ziemi, ale z małą ilością wody.
Podlewałem jednak (nie licząc sadzonek) tylko 3 razy, ale z dawką bez liczenia.
Cukini oprócz mojego spożycia i wywaru dałam 30 lub 40. Pozostałych dyniowatych mam pod dostatkiem.
Pomidory dały mieszane rezultaty, głównie do mojej konsumpcji, ale nie więcej. Bakłażanów i papryki jest mnóstwo.
Kompletne nieudane martwe stopy melona ????
Ziemniaki w ilościach, ale małe
Cebula i czosnek się zgadzają, nic więcej, zauważyłem, że w moim regionie lepiej sadzić na początku roku niż na końcu.
Słodkie ziemniaki nie zebrane, ale prawdopodobnie zostały trochę przytłumione przez orzechy piżmowe, a teraz przez kalafior.
Ogromne kapusty, zwłaszcza kalafiory, są równie piękne jak te komercyjne.
Łodyga i korzeń selera, normalne.
Piękne czarne rzodkiewki
Rzodkiew Diakon niezbyt duża, niezbyt duża i robaki.
Wspaniała pietruszka
Bardzo piękny burak czerwony. Nawiasem mówiąc, teraz je obieram, a następnie kroję w kostkę, dzięki czemu gotowanie jest bardzo szybkie, a smak pozostaje ten sam.
Marchewki niewiele, ale udane. Próbowałem coś posadzić, ale jeszcze nie mam efektów
Pasternak, niektóre bardzo duże.
Por nadal bardzo mały, mam nadzieję, że będzie lepiej.
Trybula bulwiasta nie wzrosła.
Topinambur nie ma jeszcze zbiorów i 2 inne rośliny bulwiaste, których nazwy już nie pamiętam.
Rozczarowujące truskawki.
W tym roku szparagi nie będą zbierane.
Rzepa mało, ale dobra.
Fenouillet, dobre, ale za dużo warzyw, doszło do nasion.
Rabarbar 2 małe zbiory (1kg5) gdyż jest przytłumiony przez inne rośliny.
Wystarczająca ilość ogórków, bardzo piękna i dobra
wystarczy i dobra żółta fasola
2 x
phil53
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1376
Rejestracja: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Lazy Ogrodnik w Loire Atlantique




przez phil53 » 07/10/20, 13:45

Zapomniałem, różne sałatki. RAS
Znakomita kartka
Rzodkiewki klasyczne, dobre były tylko te z końca sezonu.
Groch dobry, ale robaki.
W tym roku zasypały mnie ślimaki (100 szt.) na szczęście nie za duże uszkodzenia poza sadzonkami (chronionymi płotem) i pomidorami pod koniec sezonu.
W zeszłym roku były to ślimaki, których w tym roku jest niewiele.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Doris
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1410
Rejestracja: 15/11/19, 17:58
Lokalizacja: Landes
x 359

Re: Lazy Ogrodnik w Loire Atlantique




przez Doris » 07/10/20, 14:51

U mnie jest odwrotnie, ślimaków na wiosnę miałem dużo, ślimaków nie za dużo. Czy ogrodzenie ochronne, o którym mówisz, to ogrodzenie pod napięciem?
0 x
„Wchodźcie tylko sercem, nic nie przynosicie ze świata.
I nie mów, co mówią ludzie ”
Edmond Rostand
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Lazy Ogrodnik w Loire Atlantique




przez Did67 » 07/10/20, 19:01

Klasyk: mniej ślimaków / więcej ślimaków... [Mają ze sobą swój dom, w którym mogą się schronić i przetrwać niektóre drapieżniki!]

To samo dotyczy kopru włoskiego, który wyrasta z nasion - wyprodukuj go w drugiej połowie sezonu / poddałem się na początku sezonu / trochę niedawno przesadziłem, rosną jak bomby, nie mają ochoty wyrastać (jak szpinak i w W mniejszym stopniu sałaty są roślinami „światłoczułymi” – gdy dni stają się dłuższe, „idą w górę”). Nie musisz się męczyć.

Nie zapominaj, że wydłużenie dnia zwiększa się, gdy jedziesz na północ: między Dunkierką a Perpignan jest prawie 2 godziny dłużej. Dlatego te warzywa „trzymają się” lepiej po południu.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Paul72
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 684
Rejestracja: 12/02/20, 18:29
Lokalizacja: Sarthe
x 139

Re: Lazy Ogrodnik w Loire Atlantique




przez Paul72 » 08/10/20, 21:02

Uwagi, które mogą się przydać: Trybulkę bulwiastą wysiewa się w tym miesiącu nasionami z roku (lub przechowuje w zamrażarce). Najpóźniej na początku listopada.

Koper bulwiasty jest mniej więcej wieloletnią rośliną, więc jeśli urósł, wystarczy go przyciąć, aby mieć nadzieję na pędy, które pęcznieją jesienią. Nie zawsze się to udaje, ale przy odrobinie wysiłku warto...

W przypadku daikonów ten rok rozpoczął się znakomicie, ale niestety dwie trzecie ich liczebności rośnie. Moim zdaniem winą jest szczyt upałów we wrześniu. Czarne rzodkiewki jednak nie wzeszły.
0 x
Jestem uczulony na idiotów: czasami nawet kaszlę.
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Lazy Ogrodnik w Loire Atlantique




przez Did67 » 09/10/20, 11:15

Paul72 napisał:
Koper bulwiasty jest mniej więcej wieloletnią rośliną, więc jeśli urósł, wystarczy go przyciąć, aby mieć nadzieję na pędy, które pęcznieją jesienią. Nie zawsze się to udaje, ale przy odrobinie wysiłku warto...



Siuksowie!!!!

Właściwie odrzucają. Ale byłem zbyt leniwy i nie odciąłem kwiatostanu. Również dlatego, że jest ładna i atrakcyjna dla niektórych zbieraczy (jest to apiaceae, która przyciąga mikrozbieraczy). W efekcie pochłania energię, a emisja gazów cieplarnianych pozostaje niewielka...

Gdybym ściął głowę, bez wątpienia urosłyby i stały się piękniejsze!
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 272