Wskazówka dotycząca izolowanej witryny

Forum słoneczna fotowoltaiczna PV i wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej promieniowania bezpośredniego.
gobiniery
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 2
Rejestracja: 06/09/16, 16:33

Wskazówka dotycząca izolowanej witryny




przez gobiniery » 06/09/16, 16:42

Witam wszystkich, jest to pierwsza wiadomość, którą tutaj zamieszczam.

Posiadam działkę rekreacyjną bez wody i prądu. Na działce znajduje się studnia. Jesteśmy w Wandei, gdzie jest mnóstwo słońca i wiatru.

Na tej działce posiadamy stałą szopę i chciałbym móc ją wyposażyć w lodówkę, oświetlenie, pompę do czerpania wody ze studni.

Czy możesz udzielić mi rad i wskazówek, które pomogą mi to osiągnąć?

Po pierwsze, nie wiem, czy stawiam na energię słoneczną, czy wiatrową.

Dziękuję bardzo

Mickael
0 x
Avatar de l'utilisateur
Gaston
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1910
Rejestracja: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Porady dotyczące izolowanej witryny




przez Gaston » 06/09/16, 17:04

Zanim zaczniesz, musisz ocenić swoje zapotrzebowanie na energię.

Konieczne jest także dokładne zbadanie możliwości produkcyjnych.

W przypadku energii słonecznej jest to całkiem łatwe, chyba że znajdujesz się na północnym zboczu wzgórza, ale w przypadku wiatru jest to bardziej „specjalne” i dwie lokalizacje oddalone od siebie o kilkaset metrów nie zawsze będą miały taki sam potencjał.

Następnie możemy określić rozmiar systemu(-ów) produkcyjnego (słoneczny, wiatrowy... lub oba), magazynowania (zazwyczaj baterie)... i ewentualnie awaryjnego (na przykład generator).

Ostateczny wybór będzie zależał od budżetu i preferencji.

Głównym problemem instalacji izolowanych jest stopień pokrycia potrzeb, co prowadzi do znacznego przewymiarowania magazynu i produkcji na okresy kilku kolejnych dni bez produkcji.
Jeśli zdywersyfikujemy produkcję, instalując na przykład małą turbinę wiatrową oprócz instalacji fotowoltaicznej, skrócimy niezbędny czas przechowywania (długie okresy bez słońca i wiatru są rzadsze niż długie okresy bez słońca) i możemy zaoszczędzić więcej na kosztach baterii niż w przypadku turbiny wiatrowej koszt.
W tym kontekście generator używany przez kilka godzin w roku może znacznie zmniejszyć całkowitą inwestycję w zamian za kilka euro paliwa rocznie.
1 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264

Re: Porady dotyczące izolowanej witryny




przez chatelot16 » 06/09/16, 18:19

w przypadku małej mocy łatwiej jest zastosować energię słoneczną: cena kolektorów słonecznych jest dokładnie proporcjonalna do zainstalowanej mocy... można łatwo zainstalować zbyt małą energię i próbować zwiększać moc, aż będzie wystarczająca

przy mocy wiatru poniżej kilkudziesięciu KW jest za drogo... jeśli nie ma wystarczająco wysokiego masztu to jest źle... limit 12m na obejście bez zezwolenia jest za niski

małe turbiny wiatrowe bez zmiennego skoku nie wiedzą, jak wykorzystać wystarczająco szeroki zakres wiatru, ale niestety zmienne skoki można znaleźć tylko w przypadku dużej mocy, z wyjątkiem kilku drogich wyjątków z najwyższej półki

krytycznym punktem są akumulatory... jedynym praktycznym rozwiązaniem są akumulatory kwasowo-ołowiowe, ale należy zachować ostrożność, akumulatory kwasowo-ołowiowe ulegają samozniszczeniu, gdy nie są wystarczająco naładowane: nie należy całkowicie rozładowywać akumulatorów w dzień, w którym nie ma prądu słońce… generator obowiązkowy, aby nie zabić akumulatorów: przy instalacji autonomicznego układu słonecznego generator o mocy 2000 W za 200 euro to znikoma cena, a oszczędza żywotność akumulatorów
1 x
gobiniery
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 2
Rejestracja: 06/09/16, 16:33

Re: Porady dotyczące izolowanej witryny




przez gobiniery » 07/09/16, 08:29

Dziękujemy za szybkie i istotne odpowiedzi.

Jeśli dobrze zrozumiałem:

energia wiatrowa w moim przypadku nie jest świetna pod względem jakości/ceny, jeśli chcesz czegoś naprawdę wydajnego.

Mam już grupę 3,4 kW. Czy mogę po prostu kupić akumulatory na start i naładować je w grupie? Jeśli tak, jak obliczyć czas ładowania? Jaki typ baterii i jaki numer?

Następnie kupuję panel fotowoltaiczny na próbę, potem dokładam kolejny w zależności od potrzeb i ich ewolucji.

Czy ten proces wydaje Ci się prawidłowy?

dziękuję

Mickael
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264

Re: Porady dotyczące izolowanej witryny




przez chatelot16 » 07/09/16, 09:01

jak obliczyć czas ładowania?

nie ma potrzeby mówić o napięciu, wystarczy podać całkowitą pojemność akumulatora w KWH

jeśli chcesz w pełni wykorzystać swoją grupę i masz akumulator 3,6 kWh, teoretycznie zostanie on naładowany w ciągu 1 godziny, a akumulator szybko się rozładuje, bo nigdy nie należy ładować tak szybko

musisz naładować maksymalnie 1/10 pojemności: dlatego miej akumulator 36 kWh, który zostanie naładowany w 10 godzin... ale ponieważ nigdy nie rozładowujesz akumulatora całkowicie, ładowanie będzie trwało krócej

ale 36 kWh to ogromna! w 12V byłoby to 36000/12 = 3000Ah... a przy tak dużej pojemności nigdy tego nie robimy w 12V... byłoby to raczej 750Ah 48V

wróćmy na ziemię... myślę, że wybierzesz znacznie mniejszą pojemność akumulatora... a moc ładowania będzie wynosić 1/10 pojemności w KWh i będzie znacznie niższa od mocy grupy... grupa będzie musiała działać przez długi czas ze słabą wydajnością: będzie to rujnujące... prawie tak samo niszczące jak włączanie grupy za każdym razem, gdy będziesz potrzebować prądu

moje obliczenia czasu rozładowania są uproszczone, należy je nieco zwiększyć, aby uwzględnić wydajność akumulatora: pomnóż przez 1,2 lub 1,4 w zależności od stanu akumulatora

bateria ma jeszcze jedną stratę: samorozładowanie: jest to szkodliwe, gdy masz zbyt duży akumulator

wniosek: akumulator nadaje się tylko do darmowego źródła prądu: do fotowoltaiki: pojemność akumulatora musi być dostosowana do mocy fotowoltaiki... generator musi być używany do sporadycznego wytwarzania dużej mocy bez użycia akumulatora

generator może być czasami używany do ładowania akumulatora, aby przedłużyć jego żywotność i uniknąć pozostawienia go rozładowanego w oczekiwaniu na słońce, ale musi to nastąpić wyjątkowo

gdy masz za małą instalację fotowoltaiczną, musisz za każdym razem włączać grupę, gdy potrzebujesz dużej mocy... możesz, w okresach braku światła słonecznego, podłączyć ładowarkę za każdym razem, gdy grupa pracuje: nie obraca się, aby nie ładować: głównie zwraca się bezpośrednio do zasilania tego, czego używamy... po prostu wykorzystujemy czas, w którym również ładuje
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Energia odnawialna: energii słonecznej"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 167