Jak założyć „Lazy Potager” prostsze niż permakultura: kroki i porady

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12308
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970

Re: Jak założyć „Lazy Potager” prostsze niż permakultura: kroki i wskazówki




przez Ahmed » 25/05/20, 19:39

Zrobił, Można powiedzieć,
Nie wiem, czy to juglon tak pachnie, ale wnioskuję, że liście orzecha włoskiego są „wymywane”, zanim jeszcze się rozłożą ...

To dobra interpretacja, dzbanek ma mocny zapach w dużych dawkach (lubię! 8) ), ale myślę również, że szybko znika, gdy roślina jest martwa.
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Jak założyć „Lazy Potager” prostsze niż permakultura: kroki i wskazówki




przez Did67 » 25/05/20, 22:08

Skutki siana nie mogły „przywrócić” płodności. Zimą jest niewiele zajęć. Siano musi najpierw się rozłożyć - niezła praca dla żywych, którzy najpierw je wykorzystują. Efekty będą później!
0 x
jft78
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 41
Rejestracja: 16/04/19, 21:10
Lokalizacja: Yvelines
x 6

Re: Jak założyć „Lazy Potager” prostsze niż permakultura: kroki i wskazówki




przez jft78 » 26/05/20, 09:02

Tak, zgrzeszyłem optymistycznie ... Muszę powiedzieć, że to działa tak dobrze obok. W odległości 2 lub 3 m duża różnica w zachowaniu.
W następny weekend, tylko na „lekcję rzeczy”, przeszczepię może 2 lub 3 stopy na obszarze, który jest obecnie trawiony i nie uprawiany przez długi czas. Zauważyłem wiele odlewów wczesną wiosną, kiedy pogoda była bardziej mokra. Miałem trochę w trawie w każdym miejscu.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Jak założyć „Lazy Potager” prostsze niż permakultura: kroki i wskazówki




przez Did67 » 26/05/20, 09:54

„Ogród warzywny leniwego człowieka” nie jest systemem dla ludzi w pośpiechu!

Jeśli, w zależności od gleby, od następnego lata obserwuje się całkowicie poprawne wyniki (ale już tam, bądź cierpliwy: co na początku jest wadą i powoduje opóźnienie - bardzo mokra gleba i długie zimno w z zimy staje się plusem: „obok” cierpi i pod sianie gazy!) ... Jesteśmy tam w lipcu / sierpniu!

Ale kompletny system z równowagą pasożytniczą / pomocniczą, ze zmianą struktury gleby, ze stabilną materią organiczną, ze zwiększoną naturalną żyznością, zrównoważonym pH itp. Itd. ... to historia 3, a następnie 6 wtedy 25 lat!

Dla ogrodnika w pośpiechu jest jeszcze napar (kiedyś chemiczny, dziś „organiczny”, ale to napar!).

A żeby zmienić ogrodnika, czasem życie nie wystarczy! Zobacz kilka (rzadkich) obelg w komentarzach do filmów na YT (ostatnio stylowy „hełm z kolcami” zamiast mnie!)
0 x
jft78
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 41
Rejestracja: 16/04/19, 21:10
Lokalizacja: Yvelines
x 6

Re: Jak założyć „Lazy Potager” prostsze niż permakultura: kroki i wskazówki




przez jft78 » 26/05/20, 10:33

Ach tak, całkowicie się zgadzam, dla cierpliwości. A przede wszystkim, że niektóre testy można wykonać tylko raz w roku.
Minęło już kilka lat, odkąd porzuciłem widelec (i przestałem łamać kręgosłup), a następnie nałożyłem osłonę, najpierw na słomę z końskiego obornika + martwe liście, a potem na ścinanie trawy, na razie interesować się sianem.
Za każdym razem zauważyłem zmiany, ale bez „rewolucji”. Powiedzmy, że porusza się powoli.
Dziękuję Didier.
0 x
Delfina
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 6
Rejestracja: 23/07/20, 08:34

Re: Jak założyć „Lazy Potager” prostsze niż permakultura: kroki i wskazówki




przez Delfina » 23/07/20, 09:34

Cześć cześć
Jestem nowy. Więc forum (a nawet trochę na wszystkich forums w rzeczywistości ...).
Jestem totalnie „zero” w ogrodnictwie / warzywnictwie w tym sensie, że nigdy żadnego nie robiłem. Powiedzmy, że jestem na poziomie 1/100 (nadal nie na poziomie 0, bo wiem, że cukinia pochodzi z ogrodu, a nie z supermarketu ...). W skrócie...
Mimo wszystko zawsze chciałem mieć ogródek warzywny, ale bez konieczności zajmowania się nim (skoro rośnie sam w naturze, to po co wkładać w to dwa grosze). Więc bingo w dniu, w którym zaoferowano mi książkę Didiera (drugie wydanie, z kangurami, często umierałem ze śmiechu).
Wreszcie tutaj, naprawdę chcę zacząć! Robię sobie mały plik, aby zaplanować z dużym wyprzedzeniem i przewidzieć (małą) pracę, którą tam wykonam.
Chcę nawet zrobić mały zielnik z ogrodu, bo większość roślin wymienionych w wątku, nie znam ich ...
Zadam więc wiele pytań, a niektóre będą prawdopodobnie bardzo podstawowe, jak pięciolatek, przepraszam z góry.

Mam zamiar założyć swój ogródek warzywny na bardzo małej działce, jak 2,5 m na 4 m (mój mąż już posadził kwiaty i krzewy w każdym miejscu, nie mam większej powierzchni). Wolałbym raczej siać nasiona niż używać sadzonek.
Nie sądzę, żebym zaczął jesienią, ale wiosną 2021 roku. Musimy mieć pracę na świeżym powietrzu i nie chcę, żeby rzemieślnicy wszystko schrzanili swoim sprzętem.
Mieszkam niedaleko Pontarlier (Doubs / Franche-Comté), około 20 km od granicy szwajcarskiej i ich „Syberii” (Brévine). Generalnie pierwsze przymrozki możemy mieć na początku listopada, a ostatni śnieg pod koniec kwietnia ... Sezon zimowy 6 miesięcy ...

Obszar, o którym myślę, będzie głównie nasłoneczniony (30 minut po wschodzie słońca, do 1 godziny przed zachodem słońca). To nie łąka, ale kawałek ogrodu z regularnie koszoną trawą.

Moje pytania:
1: Jeśli chcę zacząć w 2021 r., Kiedy byłby najlepszy czas na rozrzucanie siana?
2: A żeby później zasiać nasiona, jak długo po sianku? Gdzie który okres?
3: Po wykiełkowaniu warzyw, skąd mam wiedzieć, że powinienem zebrać to lub inne warzywo?
4: Od chwili, gdy zebrałem swoje warzywo (warzywa), zrozumiałem, że zostawiłem roślinę taką, jaka jest, aby nadal odżywiała istoty w glebie. Ale potem? Na przykład cukinia, po prostu zostawiam całą roślinę i przykrywam sianem? Czy następnym razem znowu dostanę cukinię?
Czy muszę ciąć, aby przesadzić nasiona?
5: Tak naprawdę nie ma daty ponownego rozłożenia siana, po prostu muszę obserwować wysokość warstwy siana, prawda? Jakie jest minimum, z którego muszę się ruszać i rozrzucać siano?
6: Mamy żywopłot z orzecha laskowego. Kiedy mój mąż je przycina, gałęzie lądują w zielonych odpadach. Czy mogę je zatrzymać, zmielić i użyć jako BRF?
7: Mam trochę żółtych malin (naprawdę mocnych! Odrastanie dotarło do mnie i dobrze się przystosowało, pomimo zimna i zmiany lokalizacji, już od kilku lat). Jeśli dobrze zrozumiałem, żeby im pomóc (istoty z ziemi poniżej), muszę u podstawy malin ułożyć warstwę siana, z dodatkiem małej dawki BRF?
8: Rozpoczynając wiosnę 2021 roku myślałem o posadzeniu między innymi: marchewki, cukinii, pomidora, sałatki, rzepy, melona, ​​selera, bakłażana, czerwonej kapusty, szczypiorku, pora. Co myślisz?

Po pierwsze, proszę forum, Tworzę tekst! Jestem zmotywowany!
Z góry dziękuję osobom, które odpowiedzą na moje pytania.
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Jak założyć „Lazy Potager” prostsze niż permakultura: kroki i wskazówki




przez Moindreffor » 24/07/20, 10:50

Delphyne napisał:Cześć cześć
Jestem nowy. Więc forum (a nawet trochę na wszystkich forums w rzeczywistości ...).
Jestem totalnie „zero” w ogrodnictwie / warzywnictwie w tym sensie, że nigdy żadnego nie robiłem. Powiedzmy, że jestem na poziomie 1/100 (nadal nie na poziomie 0, bo wiem, że cukinia pochodzi z ogrodu, a nie z supermarketu ...). W skrócie...
Mimo wszystko zawsze chciałem mieć ogródek warzywny, ale bez konieczności zajmowania się nim (skoro rośnie sam w naturze, to po co wkładać w to dwa grosze). Więc bingo w dniu, w którym zaoferowano mi książkę Didiera (drugie wydanie, z kangurami, często umierałem ze śmiechu).
Wreszcie tutaj, naprawdę chcę zacząć! Robię sobie mały plik, aby zaplanować z dużym wyprzedzeniem i przewidzieć (małą) pracę, którą tam wykonam.
Chcę nawet zrobić mały zielnik z ogrodu, bo większość roślin wymienionych w wątku, nie znam ich ...
Zadam więc wiele pytań, a niektóre będą prawdopodobnie bardzo podstawowe, jak pięciolatek, przepraszam z góry.

Mam zamiar założyć swój ogródek warzywny na bardzo małej działce, jak 2,5 m na 4 m (mój mąż już posadził kwiaty i krzewy w każdym miejscu, nie mam większej powierzchni). Wolałbym raczej siać nasiona niż używać sadzonek.
Nie sądzę, żebym zaczął jesienią, ale wiosną 2021 roku. Musimy mieć pracę na świeżym powietrzu i nie chcę, żeby rzemieślnicy wszystko schrzanili swoim sprzętem.
Mieszkam niedaleko Pontarlier (Doubs / Franche-Comté), około 20 km od granicy szwajcarskiej i ich „Syberii” (Brévine). Generalnie pierwsze przymrozki możemy mieć na początku listopada, a ostatni śnieg pod koniec kwietnia ... Sezon zimowy 6 miesięcy ...

Obszar, o którym myślę, będzie głównie nasłoneczniony (30 minut po wschodzie słońca, do 1 godziny przed zachodem słońca). To nie łąka, ale kawałek ogrodu z regularnie koszoną trawą.

Moje pytania:
1: Jeśli chcę zacząć w 2021 r., Kiedy byłby najlepszy czas na rozrzucanie siana?
2: A żeby później zasiać nasiona, jak długo po sianku? Gdzie który okres?
3: Po wykiełkowaniu warzyw, skąd mam wiedzieć, że powinienem zebrać to lub inne warzywo?
4: Od chwili, gdy zebrałem swoje warzywo (warzywa), zrozumiałem, że zostawiłem roślinę taką, jaka jest, aby nadal odżywiała istoty w glebie. Ale potem? Na przykład cukinia, po prostu zostawiam całą roślinę i przykrywam sianem? Czy następnym razem znowu dostanę cukinię?
Czy muszę ciąć, aby przesadzić nasiona?
5: Tak naprawdę nie ma daty ponownego rozłożenia siana, po prostu muszę obserwować wysokość warstwy siana, prawda? Jakie jest minimum, z którego muszę się ruszać i rozrzucać siano?
6: Mamy żywopłot z orzecha laskowego. Kiedy mój mąż je przycina, gałęzie lądują w zielonych odpadach. Czy mogę je zatrzymać, zmielić i użyć jako BRF?
7: Mam trochę żółtych malin (naprawdę mocnych! Odrastanie dotarło do mnie i dobrze się przystosowało, pomimo zimna i zmiany lokalizacji, już od kilku lat). Jeśli dobrze zrozumiałem, żeby im pomóc (istoty z ziemi poniżej), muszę u podstawy malin ułożyć warstwę siana, z dodatkiem małej dawki BRF?
8: Rozpoczynając wiosnę 2021 roku myślałem o posadzeniu między innymi: marchewki, cukinii, pomidora, sałatki, rzepy, melona, ​​selera, bakłażana, czerwonej kapusty, szczypiorku, pora. Co myślisz?

Po pierwsze, proszę forum, Tworzę tekst! Jestem zmotywowany!
Z góry dziękuję osobom, które odpowiedzą na moje pytania.

motywacja jest dobra, najtrudniej ją utrzymać, a my zrobimy wszystko, żeby Ci pomóc
już możesz sam otworzyć post, nadając mu ładną nazwę, która dobrze Cię charakteryzuje
po siano odkładasz, kiedy chcesz, powiem, kiedy masz, nie ma sensu go przechowywać w swoim futerale, rozkładasz i pozwalasz, aby się stało, bo raz to włożone, zobaczysz chęć zainstalowania czegoś tam szybko się wydarzy
Oto dla mnie, zacznij powoli, od początku
dla malin to raczej po prostu BRF i tak, pokruszone orzechy laskowe są dobre
po rozważeniu powierzchni, będziesz musiał dokonać wyborów, lepiej jest sadzić warzywa w ilości wystarczającej do zapełnienia talerza całej rodziny, raz lub dwa razy, niż zrobić zbiór próbny
więc otwórz swój post, a my spotkamy się po resztę
witaj i baw się dobrze : Mrgreen:
1 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Delfina
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 6
Rejestracja: 23/07/20, 08:34

Re: Jak założyć „Lazy Potager” prostsze niż permakultura: kroki i wskazówki




przez Delfina » 29/07/20, 12:09

Moindreffor napisał:
Delphyne napisał:Cześć cześć
Jestem nowy. Więc forum (a nawet trochę na wszystkich forums w rzeczywistości ...).
Jestem totalnie „zero” w ogrodnictwie / warzywnictwie w tym sensie, że nigdy żadnego nie robiłem. Powiedzmy, że jestem na poziomie 1/100 (nadal nie na poziomie 0, bo wiem, że cukinia pochodzi z ogrodu, a nie z supermarketu ...). W skrócie...
Mimo wszystko zawsze chciałem mieć ogródek warzywny, ale bez konieczności zajmowania się nim (skoro rośnie sam w naturze, to po co wkładać w to dwa grosze). Więc bingo w dniu, w którym zaoferowano mi książkę Didiera (drugie wydanie, z kangurami, często umierałem ze śmiechu).
Wreszcie tutaj, naprawdę chcę zacząć! Robię sobie mały plik, aby zaplanować z dużym wyprzedzeniem i przewidzieć (małą) pracę, którą tam wykonam.
Chcę nawet zrobić mały zielnik z ogrodu, bo większość roślin wymienionych w wątku, nie znam ich ...
Zadam więc wiele pytań, a niektóre będą prawdopodobnie bardzo podstawowe, jak pięciolatek, przepraszam z góry.

Mam zamiar założyć swój ogródek warzywny na bardzo małej działce, jak 2,5 m na 4 m (mój mąż już posadził kwiaty i krzewy w każdym miejscu, nie mam większej powierzchni). Wolałbym raczej siać nasiona niż używać sadzonek.
Nie sądzę, żebym zaczął jesienią, ale wiosną 2021 roku. Musimy mieć pracę na świeżym powietrzu i nie chcę, żeby rzemieślnicy wszystko schrzanili swoim sprzętem.
Mieszkam niedaleko Pontarlier (Doubs / Franche-Comté), około 20 km od granicy szwajcarskiej i ich „Syberii” (Brévine). Generalnie pierwsze przymrozki możemy mieć na początku listopada, a ostatni śnieg pod koniec kwietnia ... Sezon zimowy 6 miesięcy ...

Obszar, o którym myślę, będzie głównie nasłoneczniony (30 minut po wschodzie słońca, do 1 godziny przed zachodem słońca). To nie łąka, ale kawałek ogrodu z regularnie koszoną trawą.

Moje pytania:
1: Jeśli chcę zacząć w 2021 r., Kiedy byłby najlepszy czas na rozrzucanie siana?
2: A żeby później zasiać nasiona, jak długo po sianku? Gdzie który okres?
3: Po wykiełkowaniu warzyw, skąd mam wiedzieć, że powinienem zebrać to lub inne warzywo?
4: Od chwili, gdy zebrałem swoje warzywo (warzywa), zrozumiałem, że zostawiłem roślinę taką, jaka jest, aby nadal odżywiała istoty w glebie. Ale potem? Na przykład cukinia, po prostu zostawiam całą roślinę i przykrywam sianem? Czy następnym razem znowu dostanę cukinię?
Czy muszę ciąć, aby przesadzić nasiona?
5: Tak naprawdę nie ma daty ponownego rozłożenia siana, po prostu muszę obserwować wysokość warstwy siana, prawda? Jakie jest minimum, z którego muszę się ruszać i rozrzucać siano?
6: Mamy żywopłot z orzecha laskowego. Kiedy mój mąż je przycina, gałęzie lądują w zielonych odpadach. Czy mogę je zatrzymać, zmielić i użyć jako BRF?
7: Mam trochę żółtych malin (naprawdę mocnych! Odrastanie dotarło do mnie i dobrze się przystosowało, pomimo zimna i zmiany lokalizacji, już od kilku lat). Jeśli dobrze zrozumiałem, żeby im pomóc (istoty z ziemi poniżej), muszę u podstawy malin ułożyć warstwę siana, z dodatkiem małej dawki BRF?
8: Rozpoczynając wiosnę 2021 roku myślałem o posadzeniu między innymi: marchewki, cukinii, pomidora, sałatki, rzepy, melona, ​​selera, bakłażana, czerwonej kapusty, szczypiorku, pora. Co myślisz?

Po pierwsze, proszę forum, Tworzę tekst! Jestem zmotywowany!
Z góry dziękuję osobom, które odpowiedzą na moje pytania.

motywacja jest dobra, najtrudniej ją utrzymać, a my zrobimy wszystko, żeby Ci pomóc
już możesz sam otworzyć post, nadając mu ładną nazwę, która dobrze Cię charakteryzuje
po siano odkładasz, kiedy chcesz, powiem, kiedy masz, nie ma sensu go przechowywać w swoim futerale, rozkładasz i pozwalasz, aby się stało, bo raz to włożone, zobaczysz chęć zainstalowania czegoś tam szybko się wydarzy
Oto dla mnie, zacznij powoli, od początku
dla malin to raczej po prostu BRF i tak, pokruszone orzechy laskowe są dobre
po rozważeniu powierzchni, będziesz musiał dokonać wyborów, lepiej jest sadzić warzywa w ilości wystarczającej do zapełnienia talerza całej rodziny, raz lub dwa razy, niż zrobić zbiór próbny
więc otwórz swój post, a my spotkamy się po resztę
witaj i baw się dobrze : Mrgreen:


Dziękuję za Twoją odpowiedź.
Jeszcze kilka pytań ...
Już myślałem, że ten wątek to jakiś FAQ. Czy naprawdę muszę tworzyć nowy wątek?
Wtedy nie pamiętam dobrze, ale jeśli rozrzucę siano zbyt wcześnie, bez uprawy zbóż (bo zacznę dopiero wiosną 2021 r.), Nie będzie „wymywania” ... . (Nie znam już nazwy składnika), który mógłby zanieczyścić poziom wód gruntowych?
Dalej: Wyobrażam sobie, że między bruzdami, które zasiewam, musi być jakaś przestrzeń. A to musi zależeć od zasianej rośliny !? Na przykład nie wolno mi sadzić cukinii co 30 cm w mojej bruździe i robić tę bruzdę 30 cm od lewej i prawej! Dopiero co?
dziękuję : Oops:
0 x
phil53
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1376
Rejestracja: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Jak założyć „Lazy Potager” prostsze niż permakultura: kroki i wskazówki




przez phil53 » 29/07/20, 15:03

Delphine, w górach ogród warzywny jest znacznie trudniejszy do zrobienia, zaczyna od przeczytania nici z ogrodu warzywnego na 800m. Daleko mu do lenistwa, ale mieszkał w ogrodach położonych na dużych wysokościach.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Jak założyć „Lazy Potager” prostsze niż permakultura: kroki i wskazówki




przez Adrien (były nico239) » 29/07/20, 16:43

Delphyne napisał:Jeszcze kilka pytań ...
Już myślałem, że ten wątek to jakiś FAQ. Czy naprawdę muszę tworzyć nowy wątek?
Wtedy nie pamiętam dobrze, ale jeśli rozrzucę siano zbyt wcześnie, bez uprawy zbóż (bo zacznę dopiero wiosną 2021 r.), Nie będzie „wymywania” ... . (Nie znam już nazwy składnika), który mógłby zanieczyścić poziom wód gruntowych?
Dalej: Wyobrażam sobie, że między bruzdami, które zasiewam, musi być jakaś przestrzeń. A to musi zależeć od zasianej rośliny !? Na przykład nie wolno mi sadzić cukinii co 30 cm w mojej bruździe i robić tę bruzdę 30 cm od lewej i prawej! Dopiero co?
dziękuję : Oops:


Jak powiedziałem wcześniej, najlepiej, jeśli chcesz pracować długoterminowo, tworząc własny wątek do dyskusji, przynajmniej będą wszystkie pytania związane z Twoim kontekstem.

Dlaczego nie możesz zacząć od razu?
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 235