Jak założyć „Lazy Potager” prostsze niż permakultura: kroki i porady

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Valoul
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 20
Rejestracja: 10/10/16, 15:40
x 2

Re: Jak założyć „Lazy Potager” prostsze niż permakultura: kroki i wskazówki




przez Valoul » 17/06/17, 13:19

Ach tak, zapomniałem.

Ja, który zawsze byłem pod urokiem tych schludnych, czystych, schludnych, schludnych, regularnych ogródków warzywnych, mam przyjemność, której nie podejrzewałem, że po prostu przewracam liście i chwasty zebrane w pośpiechu na sianie, aby sadzić tam, gdzie jest dziura, nie zadając sobie zbyt wielu pytań, i szczerze cieszyć się widokiem kwiatów posadzonych pośrodku tych wszystkich warzyw, mojego małego zakątka dzikiej łąki zasianej specjalnie na tę okazję. (ale biała koniczyna nie wzięła tak jak liczyłem).

Nie mam pryzmy kompostu, nie dam rady, nie mam dość odpadów (między świnkami morskimi, kurami i kompostem powierzchniowym w ogródku warzywnym nic nie zostało, gałęzie idą w stos drewna służący jako schronienie).

Założyliśmy na wiosnę ul i jego rój, słowem następuje metamorfoza ogrodu i na lepsze nie tylko gleby, ale i różnorodności biologicznej w ogrodzie (nawet jeśli kapusty są pod siatka przeciw owadom).

Kupiliśmy kilkuarową działkę przylegającą do naszego ogrodu, w założeniu ma to być naturalny ogród do spożywania posiłków, z przewagą krzewów owocowych.

A jesienią podwoję zamówienie na siano (tym razem postaram się znaleźć rolkę), bo jak się uda to podwoimy powierzchnię ogródka warzywnego.

Jeszcze raz dziękuję za to wspaniałe odkrycie.
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12298
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2963

Re: Jak założyć „Lazy Potager” prostsze niż permakultura: kroki i wskazówki




przez Ahmed » 17/06/17, 14:53

Pszczoły są wspaniałe, ale nie zapominaj o znaczeniu trzmieli, jeśli chodzi o zapylanie. Niektóre kwiaty nie są odwiedzane przez pszczoły, a dla miejscowych trzmieli zarezerwowałem całą obwódkę dużego żywokostu, którą gorąco polecam.
Uwaga: jest rzeczą oczywistą, że różnorodność biologiczna nie ogranicza się do pojedynczego aspektu zapylania: zadowoliłem się tutaj powrotem do wprowadzenia ula.
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
lilia 31
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 30
Rejestracja: 25/04/17, 21:58
Lokalizacja: South West
x 15

Re: Jak założyć „Lazy Potager” prostsze niż permakultura: kroki i wskazówki




przez lilia 31 » 17/06/17, 20:46

Valoul napisał:

Sałatki (włącznie z roszponką), sałaty, mange-tout, karczochy, cukinia

IMG_8244.JPG


i znowu moje zdjęcia są krzywe :-D


Bardzo fajna wycieczka po ogrodzie
Dlaczego umieściłeś paletę na swoich sałatkach? Nie boisz się, że ślimaki dostaną się do środka?
Nie ma znaczenia, że ​​​​twoje zdjęcia są krzywe, są bardzo piękne : Lol:
0 x
Valoul
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 20
Rejestracja: 10/10/16, 15:40
x 2

Re: Jak założyć „Lazy Potager” prostsze niż permakultura: kroki i wskazówki




przez Valoul » 20/06/17, 18:26

Bardzo fajna wycieczka po ogrodzie
Dlaczego umieściłeś paletę na swoich sałatkach? Nie boisz się, że ślimaki dostaną się do środka?


nie, to tylko kwestia dodania ulgi, jak tipi dla mange-tout, czy paleta pionowa dla spaghetti squash (a wręcz przeciwnie, ślimaki uwielbiają chować się pod deskami palety, więc efekt n nie jest idealny dla walka ze ślimakami (ale przewiduję inwestycję indyjskich biegaczy)

Dziękuję za odpowiedzi

Aha, a jeśli chodzi o trzmiele, to zauważyłam, że niektóre krzaki w ogrodzie (i trochę kwiatów od strony dzikiej łąki) są odwiedzane tylko przez te (a trzmiele widzę o wiele więcej niż moje pszczoły żerujące znacznie dalej niż moje małe ogród)
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Jak założyć „Lazy Potager” prostsze niż permakultura: kroki i wskazówki




przez Did67 » 20/06/17, 19:46

Valoul napisał:
(ale biała koniczyna nie wzięła tak jak liczyłem).



Koniczyna biała to pnącze, które potrzebuje światła. Dobrze „pasuje” na bardzo otwartych przestrzeniach, nadmiernie wypasana, regularnie deptana… Znika, gdy tylko zorganizowana jest konkurencja „pójścia w górę”… Koniczyna czerwona jest bardziej wzniesiona.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Jak założyć „Lazy Potager” prostsze niż permakultura: kroki i wskazówki




przez Did67 » 20/06/17, 19:48

Valoul napisał:
Aha, a jeśli chodzi o trzmiele, to zauważyłam, że niektóre krzaki w ogrodzie (i trochę kwiatów od strony dzikiej łąki) są odwiedzane tylko przez te (a trzmiele widzę o wiele więcej niż moje pszczoły żerujące znacznie dalej niż moje małe ogród)


Mianowicie, że trzmiele są aktywne, gdy nie ma słońca, natomiast pszczoły, które poruszają się „kodowaniem” opartym na osi słońca, znikają z kwiatów, gdy tylko robi się szaro lub wieczorem. ...

Więc czasami zależy to od tego, kiedy patrzysz!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Diabolorent
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 165
Rejestracja: 13/02/18, 16:37
Lokalizacja: Digne les Bains
x 26

Re: Jak założyć „Lazy Potager” prostsze niż permakultura: kroki i wskazówki




przez Diabolorent » 20/04/18, 11:35

Bonjour à tous!

Uff, wreszcie skończyłam czytać ten wątek i coraz bardziej podoba mi się to, co dostaję.

„Leniwce” przyjeżdżają zewsząd, z różnych powodów, z różnymi terenami i ekspozycjami, problemami specyficznymi dla każdego, pytaniami w paczkach po dwanaście i to jest świetne!

Jestem cała podekscytowana i wciąż pełna wątpliwości (czy to urośnie?!), ale jednocześnie (i paradoksalnie) mam całkowite zaufanie do tej „metody”, nawet nie potrafię wytłumaczyć dlaczego! natura, dobrze mi to wynagrodzi. Jestem bardzo świadomy, że mogą/będą niepowodzenia, ale nic nie pomaga: jestem tak entuzjastyczny, jak to tylko możliwe!

Dla mnie to wielka chwila! W ten weekend zacznę sadzić kilka sadzonek (cukinia, pomidory i mesclun), które zaczynają czuć się ciasno w swoich małych doniczkach! Co prowadzi mnie do pytania:
Nie wiem czy to idealny czas (jestem w 04 ​​i nocne przymrozki jeszcze się zdarzają) dlatego postanowiłem umieścić je na jakiś czas pod otwartym tunelem.
Co o tym sądzisz?

Ciasne rośliny:

IMG_1837.JPG


Dziękuję wszystkim!
1 x
"Nie jest oznaką dobrego zdrowia psychicznego, aby być dobrze przystosowanym do chorego społeczeństwa" Jiddu Krishnamurti.
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Jak założyć „Lazy Potager” prostsze niż permakultura: kroki i wskazówki




przez Did67 » 20/04/18, 12:33

1) To może być ryzykowne.

2) Ale bycie żywym jest z definicji ryzykowne. To śmierć się nie rusza! Żywy ogród warzywny jest ryzykowny!

3) Najpierw pomyśl o "zahartowaniu" roślin: postaw je na zewnątrz, w półcieniu... W przeciwnym razie grozi im poważne poparzenie słoneczne [to nie żart]. Kiedy hodujemy rośliny w ramie, na kilka dni przed przesadzeniem usuwamy okna, aby wystawić je na promienie UV, na wiatr...

3) Dla wszystkich "niezbyt wysokich" roślin w przypadku zapowiedzi przymrozków wychodzisz wieczorem i przykrywasz. Zrobiłem to z sianem w zeszłym roku, po szoku z 21 kwietnia. Idzie bardzo dobrze! Oczywiście następnego ranka trzeba ją zdjąć i ewentualnie założyć z powrotem... Kopuły można też zrobić z folii bąbelkowej, tektury itp...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Diabolorent
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 165
Rejestracja: 13/02/18, 16:37
Lokalizacja: Digne les Bains
x 26

Re: Jak założyć „Lazy Potager” prostsze niż permakultura: kroki i wskazówki




przez Diabolorent » 20/04/18, 14:27

W PORZĄDKU !!!
Nie widziałem tego spojrzenia!
Jednocześnie od jakiegoś czasu stoją za moim wykuszem przy dość mocno prażącym od kilku dni słońcu (obecnie są w Valbonne).
Czy to nie wystarczy, by je „zahartować”?

Problem w tym, że nie mogę wyjść wieczorem, żeby je przykryć (odległość Valbonne/Digne nie pozwala mi na :) ) dlatego pomyślałem o otwartych tunelach: aby zapobiec zamarzaniu, jednocześnie przyzwyczajając rośliny do różnicy temperatur.

W tym samym czasie tak bardzo nas namawiałeś (słusznie), żebyśmy robili własne eksperymenty, hej, cóż, eksperymentuję : Chichot: : Chichot:

Dziękujemy za szybką odpowiedź, przy napiętym harmonogramie wciąż znajdujesz czas, aby odpowiedzieć na nasze pytania ... Czapki z głów i szacunek Obraz

Edit: 7 buźek tylko za piwo!!!... i nic za pastaga peuchère!!! Obraz Sprzeciw Wysoki Sądzie!!!Co robicie dla równości Północ-Południe? : Lol: : Lol:
0 x
"Nie jest oznaką dobrego zdrowia psychicznego, aby być dobrze przystosowanym do chorego społeczeństwa" Jiddu Krishnamurti.
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Jak założyć „Lazy Potager” prostsze niż permakultura: kroki i wskazówki




przez Did67 » 20/04/18, 15:33

Ostatnio udało mi się gdzieś zamieścić - ale nie wiem gdzie - że skoro ograniczamy podlewanie, to wodę możemy rezerwować na pastis!
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 367