anty diodowe wymagany zwrot małej instalacji pv?

Forum słoneczna fotowoltaiczna PV i wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej promieniowania bezpośredniego.
Dune38
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 2
Rejestracja: 15/04/16, 09:46

anty diodowe wymagany zwrot małej instalacji pv?




przez Dune38 » 15/04/16, 13:32

Salut!

Dobra, zaczynam. Odzyskałem małe panele demonstracyjne, które chcę zamontować równolegle, podłączone do regulatora i małej baterii do wentylacji i punktualnego oświetlenia mojej szopy ogrodowej. Panele mają różne moce od 5 do 1w ale nie posiadają diody przeciwzwrotnej. Jestem podzielony między ochroną paneli a zużyciem diod. Krótko mówiąc, czy diody są obowiązkowe? Czy mofsets są możliwe zamiast Schottky'ego?

Z góry dziękuję za odpowiedzi!

Ed
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13689
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1515
Kontakt :

Re: Dioda antyzwrotna jest obowiązkowa przy małej instalacji PV




przez izentrop » 15/04/16, 13:44

Witam,
Jest to rzeczywiście konieczne, w przeciwnym razie najbardziej oświeceni ryzykują obciążenie mniej oświeconych.
Regulator musi być wyposażony w zabezpieczenie przed rozładowaniem akumulatora w nocy w panelach i nie jest niezbędny, jeśli znasz charakterystykę paneli i akumulatora.
Mosfety mogły zwierać diody, pod warunkiem, że były sterowane logiką sterowania.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2486
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 360

Re: Dioda antyzwrotna jest obowiązkowa przy małej instalacji PV




przez Forhorse » 15/04/16, 19:30

Nie należy mylić diody przeciwzwrotnej z diodą obejściową
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13689
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1515
Kontakt :

Re: Dioda antyzwrotna jest obowiązkowa przy małej instalacji PV




przez izentrop » 15/04/16, 23:00

Ok Forhose, nie powinienem był wspominać o cieniu, Mismatching dotyczy jednak paneli powyżej 5W.

Dune38 powinien podać nam charakterystykę swoich paneli, aby móc właściwie doradzić.
0 x
Dune38
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 2
Rejestracja: 15/04/16, 09:46

Re: Dioda antyzwrotna jest obowiązkowa przy małej instalacji PV




przez Dune38 » 16/04/16, 06:15

izentrop napisał:Ok Forhose, nie powinienem był wspominać o cieniu, Mismatching dotyczy jednak paneli powyżej 5W.

Dune38 powinien podać nam charakterystykę swoich paneli, aby móc właściwie doradzić.


Cześć Izentrop i dziękuję za odpowiedź,

Cóż, to część problemu.Są to 6 przezroczystych paneli monokrystalicznych o wymiarach 28x23cm, dwa inne klasyczne nieprzezroczyste. Kryjące są na 5wc, transparentne poniżej około 1w 2 muszą być na 2/3, dwa na 2 a ten ostatni jest naprawdę słaby. Nie mając właściwości czekam w tych dniach na promień słońca żeby przetestować je multimetrem...

Oto gdzie jestem!
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13689
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1515
Kontakt :

Re: Dioda antyzwrotna jest obowiązkowa przy małej instalacji PV




przez izentrop » 16/04/16, 15:18

Dune38 pisze: Nie mając właściwości czekam w tych dniach na promień słońca żeby przetestować je multimetrem...

Oto gdzie jestem!
Konieczne byłoby wykonanie pomiaru bez obciążenia i drugiego z rezystancją 10 omów na zaciskach każdego panelu, przy takim samym nasłonecznieniu.
Napięcie na 10 omach / 10 powinno wskazywać prąd znamionowy.

Jeśli napięcia otwarte są identyczne, Schottky'ego szeregowo z każdym panelem, wszystkie podłączone do 10 omów o wystarczającej mocy, powinny dostarczyć informacji o prądzie znamionowym, który można pobrać z zespołu.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2486
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 360

Re: Dioda antyzwrotna jest obowiązkowa przy małej instalacji PV




przez Forhorse » 16/04/16, 17:27

Panel słoneczny jest już diodą.
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264

Re: Dioda antyzwrotna jest obowiązkowa przy małej instalacji PV




przez chatelot16 » 16/04/16, 20:19

jak podłączysz panele fotowoltaiczne równolegle to dioda nie jest potrzebna... prądy się sumują... panel który nic nie produkuje bo jest w cieniu nie pobierze prądu od tych co są na słońcu

każde ogniwo fotowoltaiczne to dioda, która ogranicza napięcie maksymalne marnując wytwarzany prąd... poniżej napięcia maksymalnego dioda już nic nie marnuje

więc gdy połączymy panele o tym samym napięciu znamionowym równolegle i podłączymy je do akumulatora o odpowiednim napięciu, żaden panel nie zmarnuje prądu, nawet jeśli oświetlenie jest inne

problem pojawia się szeregowo ... jeśli panel jest mniej oświetlony niż inny, przeciwstawia się przepływowi prądu: niezbędna jest diaoda obejściowa

montaż równoległy jest lepszy dla dobrych zastosowań fotowoltaicznych, ale niestety preferujemy montaż szeregowy, który oszczędza miedź, ale stwarza wiele problemów
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13689
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1515
Kontakt :

Re: Dioda antyzwrotna jest obowiązkowa przy małej instalacji PV




przez izentrop » 16/04/16, 21:43

każde ogniwo fotowoltaiczne jest diodą co ogranicza maksymalne napięcie poprzez marnowanie wytwarzanego prądu ...
to znaczy? A w nocy tylko jeden schottky?
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264

Re: Dioda antyzwrotna jest obowiązkowa przy małej instalacji PV




przez chatelot16 » 16/04/16, 22:58

efekt fotowoltaiczny wytwarza prąd, a napięcie rośnie, aż dioda przewodzi! ogniwo fotowoltaiczne to dioda, która określa maksymalne napięcie, marnując cały prąd, jeśli zostawimy to maksymalne napięcie ... na szczęście fotowoltaika działa przy napięciu nieco niższym niż maksymalne, więc to marnotrawstwo nie występuje

żeby naprawdę szukać maksimum są mppt... ale samo użycie paneli fotowoltaicznych z odpowiednią ilością ogniw do podłączenia do akumulatora 12V daje w pełni honorowy wynik

bez słońca i bez diody przeciwzwrotnej panel fotowoltaiczny pobiera znikomy prąd: niebezpieczeństwem jest raczej przeciążenie! bez regulatora fotowoltaika może popijać akumulator przez przeładowanie

kolejna użyteczność regulatora słonecznego, aby ograniczyć rozładowanie poprzez nie odcinanie obwodu, stosować, gdy napięcie akumulatora jest zbyt niskie
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Energia odnawialna: energii słonecznej"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 139